Рішення № 76987432, 09.10.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2018
Номер справи
1540/4102/18
Номер документу
76987432
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 1540/4102/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49, зобов’язати Білгород-Дністровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49) з 01.02.2017 року та сплатити заборгованість, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49, зобов’язати Білгород-Дністровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 37893980) поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49) з 01.02.2017 року та сплатити заборгованість.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач – ОСОБА_1 є пенсіонером за віком і перебуває на обліку в Білгород-Дністровському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області. Позивача зареєстровано в ІНФОРМАЦІЯ_1, яка на даний час перебуває на території тимчасово окупованій території, на якій не діють органи державної влади України. В якості тимчасово переміщеної особи позивача було зареєстровано за адресою: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49. В результаті отримання статусу тимчасово переміщеної особи позивач продовжував отримувати пенсію за віком, шляхом її перерахування на картковий банківський рахунок, однак з 01.02.2017 року відповідач припинив виплати пенсії, чим порушено права та інтереси позивача. Так, законодавством України передбачено виплату пенсії застрахованій особі без всяких обмежень та умов, а також незалежно від місця проживання. Позивач вважає такі дії Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області протиправними і такими, що порушують його конституційні права, у зв’язку із чим звернувся до суду.

По справі №1540/4102/18 було залучено співвідповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Представник Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області 03.09.2018 року за (вхід.№25601/18) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що управлінням соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради була проведена перевірка фактичного місця проживання позивача, за результатами якої було складено акт №1091 від 22.12.2016 року про відсутність внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 за вказаною адресою фактичного місця проживання. У зв’язку із цим, протоколом №21 від 26.12.2016 року міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі акту №1091 від 22.12.2016 року було прийнято рішення про припинення соціальних виплат ОСОБА_1 у зв’язку з відсутністю особи за фактичним місцем проживанням. Відповідно до п.п.2 п.12 Порядку, соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/ перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї (а.с.37-39).

Дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:

Позивач – ОСОБА_1 є громадянином України, пенсіонером за віком, інвалідом 3 групи і перебуває на обліку в Білгород-Дністровському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області. У зв’язку з проведенням бойових дій у його населеному пункті ОСОБА_1 покинув своє постійне місце проживання та переїхав до м.Одеси, де і став на облік, як внутрішньо переміщена особа. Де отримував пенсію за віком, шляхом її перерахування на картковий банківський рахунок. З 01.02.2017 року відповідач припинив позивачу виплату пенсії. Позивач не однократно звертався до відповідача з проханням роз’яснити, з яких підстав йому була припинена виплата пенсії.

17.07.2018 року відповідач листом повідомив позивача, що виплату пенсії було припинено з 01.02.2017 року на підставі протоколу комісії №21 від 26.12.2017 року, оскільки 22.12.2016 року управлінням соціальної політики Білгород-Дністровської міської ради була проведена перевірка фактичного місця проживання позивача. За результатами перевірки управлінням соціальної політики складено акт №1091 від 22.12.2016 року про відсутність внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 за місцем фактичного проживання. Таким чином, протоколом №21 від 26.12.2016 року міської комісії з питань призначення/ відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам на підставі акту №1091 від 22.12.2016 року було прийнято рішення про припинення соціальних виплат ОСОБА_1

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ “Державний ощадний банк”.

Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016 року) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.

З огляду на матеріали справи, ОСОБА_1 видана довідка від 03.11.2016 року №1381 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1, м.Білгород-Дністровський, Одеська область, 67742 (а.с.26).

Відповідно до ст.12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

За приписами п.71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

В матеріалах справи відсутні докази про скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи позивача від 03.11.2016 року №1381 органом, який її видав - Управлінням праці та соціального захисту населення.

Суд критично оцінює посилання відповідача на результати обміну інформацією з органами соціального захисту населення, на підставі яких пенсію призупинено з 01.02.2017 року.

Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08 червня 2016 року встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Відповідно до п.п.2 п.12 зазначеного Порядку соціальні виплати припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

У статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; у разі смерті пенсіонера; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії.

Вирішуючи спір, суд також виходить із пріоритетності застосування вимоги ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм Постанов Кабінету Міністрів є безпідставними.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 06.02.2018 по справі № 263/7763/17 (провадження № К/9901/202/17), яка в силу ч.5 ст.242 КАС України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Суд також зазначає, що у цій справі сам факт існування у позивача права на отримання пенсії не оспорюється сторонами. Суть права позивача є достатньо чіткою і передбачена діючим законодавством. Суд враховує, що в силу положень статті 1 Протоколу №1 до Конвенції, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини, вимоги щодо пенсії безперечно підпадають під дію цієї статті і вважаються майном.

У свою чергу, перша і найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливо тільки “на умовах передбачених законом” і повинно переслідувати легітимну мету.

Втім, відповідачем не надано достатніх та переконливих доказів для припинення виплати пенсії позивачу, тому суд вважає таке втручання невиправданим з урахуванням вимог статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що право за пенсію за віком має кожний громадянин України похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж, таким чином позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка, вул.Чорноморська,буд.9,кв.49, зобов’язати Білгород-Дністровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49) з 01.02.2017 року та сплатити заборгованість підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,241-246,263 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати дії Білгород-Дністровського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка,вул.Чорноморська,буд.9,кв.49 протиправними.

3. Зобов’язати Білгород-Дністровське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 86145, Донецька область, м.Макіївка-45, вул..Нахімова,буд.22; фактичне місце проживання: 67742, Одеська область, м.Білгород-Дністровський, смт Сергіївка, вул.Чорноморська,буд.9,кв.49) з 01.02.2017 року та сплатити заборгованість.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Єфіменко К.С.

.