
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/3662/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Шавель М.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представник відповідача - Слюсар Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов»язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 (с. Новосілки, Самбірський район, Львівська область) до Головного управління пенсійного фонду Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м.Львів, код ЄДРПОУ 13814885) у якому просить суд:
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області здійснити перерахунок пенсії за віком, з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 16 від 12.03.2015 року, виданої Селянсько Фермерським господарством «ОСОБА_4.» з часу звернення позивача до органів пенсійного фонду, а саме з 13.04.2018 року.
Ухвалою судді від 16.08.2018 року відкрито провадження та призначено справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою від 11.09.2018 року було призначено справу до судового засідання за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено у здійснені перерахунку пенсії за віком, з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 16 від 12.03.2015 року, виданої Селянсько Фермерським господарством «ОСОБА_4.». Вказує на те, що 1970 році рішенням третього Всесоюзного з'їзду колгоспників введена система соціального страхування членів колгоспів. В її основу закладено ті ж самі принципи соціального страхування, що для робітників та службовців. Соціальне страхування колгоспників здійснюється також профспілками, але за рахунок окремого фонду, утвореного шляхом відрахування з доходів колгоспів. Зокрема, зазначений Централізований союзний фонд соціального страхування колгоспників утворювався за рахунок страхових внесків колгоспів. Обов'язок щодо сплати страхових внесків у період 1982-1986 роки покладався виключно на роботодавця, тобто на колгосп «Ленінець». Утримання коштів з суми оплати праці належної конкретному члену колгоспу у фонд соціального страхування чинним законодавством не передбачалося.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задоволити.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечувала, надала до суду письмовий відзив, у якому просила у задоволені позову відмовити. Відзив, обґрунтований тим, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_3, призначено пенсію за віком 30.04.2015 року згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії обчислений відповідно до заробітку за період роботи з 01.07.2000 по 31.03.2017 на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу. Зазначають, що СФГ «ОСОБА_4» ліквідовано 01.03.2016 року і документи вищезазначеного господарства передано на зберігання у архів Новосілко - Гостиннівської сільської ради. Згідно із довідкою виданою Новосілко - Гостиннівською сільською радою Самбірського району від 26.04.2018 № 7 на імя позивача, СФГ «Павліша Михайла Івановича» було передано книги обліку розрахунків по оплаті праці колгоспу «Ленінець» за період 1982 - 1986 рр. В книгах відображено нараховану суму доходу, але утримання із заробітної плати страхових внесків не відображено. Вказують, що неможливо встановити, які суми виплат (доходу) повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії є неможливим, оскільки ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми (дохід), отримувані особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
В період з 26 серпня 1976 року по 11 лютого 1992 року позивач працював на посаді шофера (водія) в колгоспі «Ленінець» Самбірського району, що підтверджується записом в трудовій книжці.
13.04.2018 року позивач звернувся із заявою до Управління обслуговування громадян Самбірського відділу обслуговування громадян (сервісний) центр Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якій просив здійснити перерахунок пенсії із врахуванням довідки виданої СФГ «Павліша Михайла Івановича» та зарахувати трудовий стаж, період роботи 1982 -1986 у колгоспі «Ленінець» Самбірського району, де працював позивач на посаді шофера (водія).
Самбірський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян листом від 11.05.2018 за № 17/18/П-20 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробіток від 12.05.2015 № 16 за період з 1982 року по 1986 рік, оскільки встановити, які суми виплат (доходу) повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії є неможливим. Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми (дохід), отримувані особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Оцінюючи спірні правовідносини, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" обчислення страхових внесків осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону ' за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
На виконання вищевказаного Закону Постановою Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пункт 2.10 якого передбачає, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
З матеріалів справив вбачається, що видана позивачу довідка № 16 від 12.03.2015 року містить суми заробітної плати з розшифруванням по місяцях позивача за період 1982-1986 роки та вказано, що на всі виплати нараховано страхові внески.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 зазначеного Закону та п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005р. за № 22-1, 12.11.2015р., позивач звернувся до Управління обслуговування громадян Самбірського відділу обслуговування громадян (сервісний) центр Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із відповідною заявою про здійснення перерахунку розміру пенсії із врахуванням доходів, отриманих протягом 1982-1986 років у колгоспі "Ленінець" Самбірського району, де він працював на посаді шофера (водія) та подав відповідну довідку (встановленої форми згідно додатку до зазначеного Порядку) про заробітну плату для обчислення пенсії за вказаний період. З вказаної довідки на всі, зазначеній у ній виплати, нараховано страхові внески.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії за віком, з врахуванням доданої довідки про заробітну плату № 16 від 12.03.2015 року.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано належних доказів в обґрунтування правомірності дій та спростування доводів позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає вимоги є підставними та такими, що підлягають до задоволення повністю.
Оскільки рішенням суду позовні вимог позивача задоволено повністю, а відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України з відповідача слід стягнути судовий збір у розмірі 704, 80 грн.
Підстав для допущення рішення до негайного виконання, передбачених ст.371 КАС України, суд не вбачає.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - задоволити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ін.. код НОМЕР_1), з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 16 від 12.03.2015 року, виданої Селянсько Фермерським господарством «ОСОБА_4.» з 13.04.2018 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ін.. код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири ) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 09 жовтня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.