Рішення № 76986750, 08.10.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2018
Номер справи
0540/6969/18-а
Номер документу
76986750
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2018 р. Справа№0540/6969/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фону України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом з урахуванням уточнюючої позовної заяви, яка прийнята судом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, з позовними вимогами:

- визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшені ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (рнокпп. НОМЕР_1), при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.01.2016 року згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, основного розміру пенсії до 70 відсотків;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області при здійсненні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (рнокпп. НОМЕР_1) перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, застосувати основний розмір пенсії 83 відсотків від грошового забезпечення, який був визначений позивачу на час призначення пенсії при звільненні зі служби за вислугою років МВС 05 грудня 2003 року.

В обґрунтування позовних вимог (з урахуванням уточненого позову), позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії відповідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” за вислугою років.

Зазначає, що відповідачем безпідставно в порушення вимог чинного законодавства України знижено загальний процент для нарахування йому основного розміру пенсії 83% до 70% та відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Вказує, що враховуючи вислугу років та дату звільнення з ОВС України - 2003 рік, пенсія була призначена та сплачувалася у максимально допустимому розмірі 80% суми грошового забезпечення, оскільки ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" мала редакцію, відповідно до якої при наявності відповідної вислуги років пенсія призначалася в розмірі до 80% грошового забезпечення.

Також вказує, що 16 липня 2018 року позивач звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Донецькій області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії із розрахунку основного розміру пенсії 80%. Однак в своєї відповіді № 2758-К-01 від 26 липня 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що Законом України № 1166-VII від 27.03.2014 року “Про забезпечення фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні” були внесені зміни в ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, за якими максимальний розмір пенсій, що призначаються за вислугу років, не повинен перевищувати 70 %.

Таким чином, на думку позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправно звузило права позивача на отримання пенсії у розмірі 83% грошового забезпечення, незаконно здійснивши перерахунок та виплату пенсії у розмірі 70% нового грошового забезпечення, прирівняного до грошового забезпечення поліцейських.

Ухвалою суду від 15 серпня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №0540/6969/18-а за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 30 серпня 2018 року справу призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

04 вересня 2018 року через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив на адміністративний позов від 28.08.2018 року вих. № 11638/07-2, згідно якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки у зв’язку зі змінами, внесеними до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів грошового забезпечення. Тому при перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року щодо пенсії позивача застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення.

Зазначив, що пунктом 8 розділу II Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” та п.23 розділу II Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”, до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” було внесено зміни, та зазначено, що максимальний розмір пенсій, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Вважає, що зміни в законодавстві призвели до збільшення розміру пенсії, а тому орган Пенсійного фонду не порушив права позивача.

На підставі зазначеного, враховуючи, що відповідач не порушував прав позивача, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вимоги позивача є передчасними, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, (рнокпп. НОМЕР_1), є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується пенсійним посвідченням серії № 30177.

Відповідно до повідомлення про призначення пенсії за пенсійною справою № 30177 (МВС) позивачу призначено пенсію за вислугою років з 01 липня 2012 року в розмірі 83 процентів грошового забезпечення.

16 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою у якій просив повідомити його про причини незаконного зниження йому розміру пенсії з 83% до 70% та привести перерахунок пенсії у відповідність до норм законодавства України та здійснити перерахування із врахуванням основного розміру пенсії 83 % (а.с. 10).

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26 липня 2018 року № 2758-К-01 на вказану заяву надано відповідь, в якій повідомлялось, що перерахунок пенсії проведено у відповідності із нормами законодавства України на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС в Донецькій області із врахуванням основного розміру пенсії 70% (а.с. 16).

Відповідно до протоколу за пенсійною справою № N/A30177 (МВС) грошове забезпечення для обчислення складає: посадовий оклад – 650,00; оклад за військове звання – 125,00; процентна надбавка за вислугу років 40% - 310,00; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 56% - 607,60 грн., премія 14 % 236, 96 грн., в т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії – 1929, 56 грн.; основний розмір пенсії 83% грошового забезпечення (вислуга років 31 рік) у розмірі 1 601,53; сума доплати до попереднього основного розміру пенсії 867, 77 грн. призначено загальний розмір пенсії у розмірі 2 469,30 грн. (а.с. 19).

Позивачу здійснено перерахунок пенсії у розмірі 4 657, 88 грн. з врахуванням основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 31 рік), що підтверджено довідкою про перерахунок пенсії (а.с. 20).

Згідно вказаної довідки, відповідачем при перерахунку пенсії застосовано основний розмір пенсії 70 процентів грошового забезпечення, тобто менший ніж при призначенні пенсії.

Судом також встановлено, що Донецьким окружним адміністративним судом 11 квітня 2018 року ухвалено рішення у адміністративній справі № 805/1742/18-а за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області від 05 травня 2017 року № 717 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, спірним питанням у справі є не право позивача на здійснення перерахунку його пенсії, а правомірність застосування 70 відсотків грошового забезпечення при здійсненні такого перерахунку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Матеріали справи свідчать, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 року № 103 органом пенсійного фонду здійснено перерахунок призначеної пенсії позивача, у зв'язку з чим її основний розмір склав 70% грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (п. "а" ст. 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до Закону України від 27.03.2014 року №1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України”, який набрав чинності 01.04.2014 року було внесено зміни до в ч. 2 ст. 13 Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ (на підставі якої позивачеві обраховується пенсія), де цифри “ 80” замінили на цифри “ 70” (максимальний розмір пенсії), що передбачає, необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Роз'яснення вказаної норми наведено в рішенні Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 року, зі змісту якого слідує, що ч. 1 ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

У даній справі оскаржується неправомірність бездіяльності відповідача, яка полягає у здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, якою уточнено розрахунок вислуги років при призначені пенсії позивачу, що впливає на її розмір.

Таким чином суд дійшов висновку про те, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 83 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічного висновку дійшла колегія Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду в постанові від 24.04.2018 року справа № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (ч.5 ст. 242 КАС України).

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч. 2 ст. 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд не встановив правомірності дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивача з основного розміру пенсії 83% грошового забезпечення на 70% та доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

За нормами ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 139, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації та фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фону України в Донецькій області (площа Соборна, буд. 3 м. Слов’янськ, Донецька область, 84500) про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у безпідставному зменшені ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (рнокпп. НОМЕР_1), при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.01.2016 року згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, основного розміру пенсії до 70 відсотків.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області при здійсненні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (рнокпп. НОМЕР_1) перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, застосувати основний розмір пенсії 83 відсотків від грошового забезпечення, який був визначений позивачу на час призначення пенсії при звільненні зі служби за вислугою років МВС 05 грудня 2003 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фону України в Донецькій області (місцезнаходження: 84100, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (рнокпп. НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Повний текст рішення складений та підписаний 08 жовтня 2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Христофоров А.Б.