
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2018 р. Справа№0540/7019/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, –
В С Т А Н О В И В:
14.08.2018 ОСОБА_3, діючи в інтересах ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є громадянином України, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 24. ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, отримував пенсію з 30.12.2006. З жовтня 2014 року йому припинено виплату пенсії. Оскільки в грудні 2014 року з позивачем стався нещасний випадок (перелом хребта), він не має можливості покинути тимчасово окуповану територію м. Донецька, стати на облік як внутрішньо переміщена особа та звернутися до відповідних органів з метою відновлення пенсії. ОСОБА_2 управління ПФУ в Донецькій області відмовлено у поновлені пенсійних виплат у зв’язку з необхідністю особистого звернення для оформлення документів щодо взяття на облік як внутрішньо переміщену особу. Припинення нарахування та виплати пенсії позивач вважає протиправним та таким, що порушує право гарантоване Конституцією України.
Відповідач позов не визнав. 17.09.2018 надав відзив на адміністративний позов в якому зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України, як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осоіб». Відповідно до паспортних даних ОСОБА_1 зареєстрований у м. Донецьку.Постановами Верховної Ради України від 17.03.2015 №252 та від 17.03.2015 №254 м. Донецьк визнано тимчасово непідконтрольною територією. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України» від 15ю.04.2014 №1207).
Відповідач вказав, що положення Закону №1207 передбачають, що громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. Оскільки позивач не надав доказів щодо вжиття заходів спрямованих на отримання пенсії на території підконтрольній Україні та звернення до органів Пенсійного фонду України, відповідно до порядку отримання соціальних виплат в умовах проведення антитерористичної операції, пенсійні виплати, на даний час, не можуть бути поновлені. У задоволені позову просив відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.08.2018 адміністративний позов залишено без руху.
Позивач в установлений строк усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 18.09.2018.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.09.2018 відкладено підготовче засідання до 02.10.2018 за клопотанням представника позивача.
01.10.2018 представник позивача надав клопотання про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Ухвалою суду від 02.10.2018 вирішено закрити підготовче провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
У судове засідання сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09.04.1992, що сторонами не заперечується.
Як вбачається з копії паспорта позивача серія ВН 048226 місце проживання зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, б. 24.
Відповідно до копії довідки Центральної міської лікарні №17 м. Донецька від 15.11.2014 ОСОБА_1 встановлено діагноз: компресійно-осколковий перелом тела хребця.
ОСОБА_4 управління ПФУ в Донецькій області від 18.07.2018 № 9426/03-2 повідомило представника позивача про те, що виплата пенсії позивачу проведена по жовтень 2014 року. Для поновлення виплати пенсії необхідно надати відповідну заяву та копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 не зареєстрований як внутрішньо переміщена особа, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не отримував.
Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб`єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту, з приводу правомірності невиплати виплати такого виду страхової виплати, як пенсія.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 1 ст. 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
ОСОБА_4 Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.07.2018 № 9426/03-2, позивачеві запропоновано особисто з’явитися до Пенсійного фонду та надати заяву про поновлення виплат разом із довідкою тимчасово переміщеної особи.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно ст. 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Як було встановлено судом, позивач, не є внутрішньо переміщеною особою, відповідну довідку не отримував.
Згідно зі статтею 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV “Про боротьбу з тероризмом” (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 5 червня 2014 року) передбачено, що у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” установлено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року “Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України” та розпочато проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.
Національний банк України (далі НБУ) постановою від 23 липня 2014 року № 436 на території Донецької та Луганської областей з 24 липня 2014 року запровадив надзвичайний режим роботи банківської системи.
Постановою від 6 серпня 2014 року № 466 “Про призупинення здійснення фінансових операцій” НБУ зобов’язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв’язку, які є учасниками платіжних систем, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою.
Порядок та умови отримання пенсії особам, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, передбачений Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509, постановою Кабінету Міністрів України “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 05.11.2014 № 637, відповідно до яких пенсія та заборгованість особам, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції, виплачується після їх звернення з заявою до будь-якого органу Пенсійного фонду України за місцем знаходження особи на території підконтрольній Україні та надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 “Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції” для продовження виплати пенсії, пенсіонеру необхідно особисто стати на облік в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) на території, яка контролюється українською владою та отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та надати її до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання (перебування).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок № 365).
Відповідно до ч. 1 Порядку, він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (ч. 2 Порядку).
Згідно ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Відповідно до п. 7 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 № 252-VIII, Закону України від 16.09.2014 № 1680-VII “Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування” м. Донецьк визнано тимчасово окупованою територією.
Судом встановлено, що позивач до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, із заявою про виплату щомісячних пенсійних виплат не звертався.
Крім того, суд не приймає до у ваги твердження представника позивача про неможливість позивача, за станом здоров’я, з’явитися до відповідних органів на підконтрольній території України, оскільки матеріали справи містять договір на надання юридичної допомоги від 05.06.2018, який підписаний ОСОБА_1 у м. Краматорську Донецької області.
Державою на законодавчому рівні гарантовано та врегульовано питання надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Їх права в повній мірі захищено Законом України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, актами Кабінету Міністрів України, іншим нормативно-правовими актами. На законодавчому рівні також визначено, що фінансування видатків з бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на тимчасово неконтрольованих українською владою територіях здійснюватиметься тільки після повернення вказаних територій під контроль органів державної влади.
Отже, жодними нормативними актами, що регламентують порядок та умови отримання пенсії у період збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, не передбачено здійснення пенсійних виплат громадянам, які не перемістились із тимчасово окупованої території на підконтрольні органам державної влади території.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у позивача відсутні правові підстави для визнання бездіяльності відповідачів протиправною, а також отримання пенсійних виплат. Так, із серпня 2014 року по теперішній час м. Донецьк знаходиться в зоні проведення операції об’єднаних сил, відповідач свою діяльність там не здійснює. Отже, за відсутності звернення позивача до органу пенсійного фонду на підконтрольній українській владі території, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Донецького апеляційного адміністративного суду по справах №2272158/17, 225/224/18, 805/1378/18-а.
Керуючись ст.ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії, – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі, коли справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення складено та підписано 08.10.2018.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Галатіна О.О.