ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" січня 2008 р. Справа № 8/508-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Шульженко Г. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом відкритого акціонерного товариства "Будівельно-монтажне управління-23"
до Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області
про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень.
За участю представників сторін:
від позивача - Саєнко В.В., дов. від 20.02.07 (25.12.2007р.)
від відповідача - ГДПРІ Плут Т.І. дов. №176/9/10-041 від 16.01.08 (17.01.1008р.); зав. юр. сектором Шолудько Є.С., дов. №4852/9/10-041 від 22.11.07. (у всіх судових засіданнях).
Провадження у справі № 8/508-АП-07 відкрито за позовом Відкритого акціонерного товариства „Будівельно-монтажне управління № 23” про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі від 02.08.2007 № № 0002151501/1, 0006201501/1.
Провадження у справі № 8/511-АП-07 відкрито за позовом Відкритого акціонерного товариства „Будівельно-монтажне управління № 23” про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі від 02.08.2007 № 0000541501/3.
Провадження у справі № 8/512-АП-07 відкрито за позовом Відкритого акціонерного товариства „Будівельно-монтажне управління № 23” про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі від 02.08.2007 № 0006131501/3.
Провадження у справі № 8/513-АП-07 відкрито за позовом Відкритого акціонерного товариства „Будівельно-монтажне управління № 23” про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі від 02.08.2007 № 0006191501/1.
Провадження у справі № 8/514-АП-07 відкрито за позовом Відкритого акціонерного товариства „Будівельно-монтажне управління № 23” про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі від 02.08.2007 № 0000561501/3.
Оскаржувані податкові повідомлення-рішення стосуються штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку, прийняті за висновками акту невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку з юридичних осіб від 13.02.2007 р. №47/15-01039760 за період з 01.04.2001 р. по 17.07.2006 р.
Відповідно до ст.116 Кодексу адміністративного судочинства України суд може своєю ухвалою об'єднати для спільного розгляду і вирішення кілька адміністративних справ за однорідними позовними заявами одного й того ж позивача до того ж відповідача. Позовні заяви у адміністративних справах № 8/508-АП-07, 8/511-АП-07, 8/512-АП-07, 8/513-АП-07, 8/514-АП-07є однорідними, учасники проваджень одні й ті ж. Застосовуючи ст.116 КАС України, суд об'єднує в одне провадження перелічені справи.
Відкрите акціонерне товариство „Будівельно-монтажне управління № 23” (позивач) просить визнати недійсним податкові повідомлення-рішення ДПІ у Скадовському районі Херсонської області (відповідач) про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по земельному податку, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення покладають на платника податків обов'язок щодо сплати податкового боргу без врахування строку давності, визначеного законом, після закінчення 1095 днів наступних за кінцевим строком пред'явлення податкової декларації. Оскільки за вказаний період податковий орган не визначив суму податкового зобов'язання, ВАТ «БМУ-23»вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а будь-які дії податкового органу з приводу примусового стягнення таких платежів є незаконними. Згідно з п. 4 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності»перевірити достовірність висновків Державної податкової інспекції шляхом перевірки документів обов'язкової звітності суб'єкта підприємницької діяльності або висновків акта перевірки, складеного Державною податковою інспекцією, може тільки вищестоящий контролюючий орган - Державна податкова адміністрація у Херсонській області, - причому лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб контролюючого органу, які проводили планову або позапланову перевірку зазначеного суб'єкта, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу. Позивач звертає увагу суду на те, що період 01.01.2000 –01.08.2004 перевірявся податковою інспекцією. Про що свідчать акти перевірок від 10.07.2002, 27.05.03, від 18.10.04. Відповідач не мав підстав проводити повторну перевірку дотримання позивачем податкового законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні 25 грудня 2007 року підтримав позовні вимоги.
Представник позивача в судове засідання 17.01.08 не прибув. Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на інший день, мотивуючи зайнятістю представника в іншому судовому засіданні. Суд залишає клопотання без задоволення, оскільки доказів зайнятості представника до клопотання не додано, а також вважаючи дану обставину такою, що не відноситься до поважних причин неприбуття в судове засідання. Від юридичної особи в судовому засіданні може приймати участь інша посадова особа, крім юриста, наприклад керівник або заступник керівника.
Представники відповідача ДПІ у Скадовському районі Херсонської області проти позову заперечують, просять відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що штрафні санкції нараховані правомірно, за висновками акту перевірки від 13 лютого 2007 року №47/15-01039760. Відповідач зазначає, що при застосуванні штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ, ДПІ не визначала суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, а нараховувало штраф при затримці понад 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Розглядом матеріалів справи в судових засіданнях 25 грудня 2007 року та 17 січня 2008 року, суд -
в с т а н о в и в:
При проведенні невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати позивачем земельного податку з юридичних осіб (акт від 13.02.2007 р. № 47/15-01039760) за період з 01.04.2001 по 17.07.2006 Державна податкова інспекція в Скадовському районі виявила несвоєчасність сплати узгоджених податкових зобов'язань із земельного податку.
За висновками акту перевірки ДПІ у Скадовському районі Херсонської області прийняті податкові повідомлення-рішення від 16.02.07 про застосування 20720 грн. 75 коп. штрафу, а саме::
- № 0000521501/0 про застосування 12483 грн. 31 коп. штрафу ( 50%) за затримку на 605 календарних днів строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 24966 грн. 62 коп.;
- № 0000531501/0 про застосування 6796 грн. 91 коп. штрафу (20%) за затримку на 57 календарних днів строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 33084 грн. 55 коп.;
- № 0000541501/0 про застосування 219 грн. 34 коп. штрафу (10 %) за затримку на 30 календарних днів строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 2193,40 грн.;
- № 0000551501/0 про застосування 449 грн. 22 коп. штрафу (50%) за затримку на 881 календарних днів строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 898 грн. 44 коп.;
- № 0000561501/0 про застосування 754 грн. 71 коп. штрафу (20 %) за затримку на 84 календарних днів строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 3773 грн. 55 коп.;
- № 0000571501/0 про застосування про 17 грн. 26 коп. штрафу (10 %).
В даному випадку податковим органом була проведена перевірка виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. Прийняття податкових декларацій є обов'язком контролюючого органу (пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 Закону № 2181-III). Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію. В додатках до акту перевірки наведені конкретні підстави застосування штрафних санкцій, терміни та суми несвоєчасно сплачених платежів, реквізити податкових декларацій, кількість днів затримки, розмір ставки штрафу. З цих додатків вбачається, що податковим органом були застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення платежів починаючи з 2001 року по 17.07.06. Позивач не заперечує факту сплати самостійно узгоджених податкових зобов’язань із затримкою термінів платежів, але вважає, що податкова інспекція повинна була своєчасно застосовувати штрафні санкції, оскільки про факт прострочення їй було відомо в момент погашення платежів.
Позивачем були оскаржені податкові повідомлення-рішення до ДПІ у Скадовському районі. Державною податковою інспекцією за результатами розгляду первинної скарги дані податкові повідомлення-рішення залишені без змін. Позивачу надіслані податкові повідомлення-рішення від 13 березня 2007 року із дробом “1”, які не змінили розмір штрафів.
Рішенням від 23.05.07 Державної податкової адміністрації у Херсонській області за результатами розгляду скарги позивача:
- податкове повідомлення-рішення № 0000541501/0 про застосування 219 грн. 34 коп. штрафу (10 %) залишено без змін;
- податкове повідомлення рішення № 0000521501/0 скасоване в частині штрафу в сумі 2688 грн. 01 коп., а на суму, що залишилася 9795 грн. 30 коп. (12483 грн. 31 коп. –2688 грн. 01 коп.) Державною податковою інспекцією у Скадовському районі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002151501/0 від 01.06.07р.;
- податкове повідомлення-рішення № 0000531501/0 скасовано в частині застосування штрафу в сумі 6577 грн. 58 коп., а на суму, що залишилася 219 грн. 33 коп., Державною податковою інспекцією у Скадовському районі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002141501/0 від 01.06.07р.;
- податкове повідомлення-рішення № 0000571501/0 про застосування 17 грн. 26 коп. штрафу скасовує повністю;
- податкове повідомлення-рішення № 0000561501/0 про застосування 754 грн. 71 коп.. штрафу скасовує повністю;
- податкове повідомлення-рішення № 0000551501/0 про застосування 449 грн. 22 коп. штрафу скасовує повністю.
Державна податкова адміністрація України за результатами розгляду повторної скарги залишила без змін податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі із дробом "0". На підставі рішення Державної податкової адміністрації України Державна податкова інспекція у Скадовському районі прийняла остаточні податкові повідомлення-рішення від 02.08.07р.:
- № 0002151501/1 про застосування штрафу в сумі 9795 грн. 30 коп.(50%);
- № 0006201501/1 про застосування штрафу в сумі 2105 грн. 83 коп.(50%);
- № 0006131501/3 про застосування штрафу в сумі 449 грн. 22 коп. (50 %);
- № 0000541501/3 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 34 коп.(10%);
- № 0002141501/1 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 33 коп. (20%);
- № 0006191501/1 про застосування штрафу в сумі 6577 грн. 58 коп.(20 %);
- № 0000561501/3 про застосування штрафу в сумі 754 грн. 71 коп. (20 %).
Предметом даного спору є податкові повідомлення-рішення ДПІ у Скадовському районі від 02.08.07р.:
- № 0002151501/1 про застосування штрафу в сумі 9795 грн. 30 коп.(50%);
- № 0006201501/1 про застосування штрафу в сумі 2105 грн. 83 коп.(50%);
- № 0006131501/3 про застосування штрафу в сумі 449 грн. 22 коп. (50 %);
- № 0000541501/3 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 34 коп.(10%);
- № 0002141501/1 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 33 коп. (20%);
- № 0006191501/1 про застосування штрафу в сумі 6577 грн. 58 коп.(20 %);
- № 0000561501/3 про застосування штрафу в сумі 754 грн. 71 коп. (20 %).
Посилання позивача на те, що він не оскаржував рішення ДПА у Херсонській області, суд не приймає до уваги. як не підтверджені належними доказами. В рішенні ДПА України зазначено, що директор товариства подав повторні скарги 6 та 27 червня 2007 року та зазначені вхідні номера цих скарг .
Відповідно до статті 14 Закону України від 03.07.1992 № 2535-ХІІ "Про плату за землю" (із змінами та доповненнями) платники земельного податку самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 75 Закону України від 27 листопада 2003 року №1344-ІУ "Про Державний бюджет України на 2004 рік", Закону України від 23 грудня 2004 року №2285-ІУ "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та Закону України від 20 грудня 2005 року №3235-1У "Про Державний бюджет України на 2006 рік" із змінами та доповненнями, земельний податок сплачується платниками (крім громадян та виробників сільськогосподарської і рибної продукції) за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом З0 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
У разі якщо платник податків не сплачує самостійно визначену суму податкового зобов'язання у терміни, визначені статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», така сума визнається сумою боргу, а платник податків несе відповідальність у вигляді застосування штрафу відповідно до загального терміну затримки згідно з пп. 17.1.7. п.17.1. статті 17 та нарахування пені згідно з пп.16.1.2. п.16.1. статті 16 зазначеного Закону від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Згідно пп. 17.1.7. п.17.1. статті 17 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 10% такої суми;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 20% такої суми;
- при затримці понад 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі 50% такої суми.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державна податкова адміністрація України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових інспекцій, пов'язану із здійсненням контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Основним спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Статтею 15 зазначеного Закону встановлено строки давності та їх застосування, а саме підпункт 15.1.1 пункту 15.1 статті 15 зазначає, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2. цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Відповідно до підпункту 15.2.1 пункту 15.2 статті 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного в пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 17.3 статті 17 вищевказаного Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Отже, при визначенні відповідачем штрафних санкцій згідно з п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону №2181 повинні застосовуватись норми Закону № 2181, якими регламентовано порядок нарахування податкових зобов'язань податковими органами.
Зі змісту складеного відповідачем акту перевірки, відповідно до якого видано оскаржувані податкові повідомлення-рішення, випливає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення покладають на платника податків обов'язок щодо сплати штрафних санкцій (які є складовою частиною податкового боргу) без врахування строку давності, визначеного законом, після закінчення 1095 днів з моменту погашення податкових боргів. При цьому податковий орган не приймає до уваги положення Закону 2181 про те, якщо протягом зазначеного строку (1095 днів) податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання.
Доводи відповідача про те, що він має повноваження застосовувати штрафні санкції без обмеження будь-яким строком давності, суд вважає необґрунтованими з огляду на вищевикладене. Термін давності, який передбачений ст. 15 Закону 2181 , встановлений для того, щоб дисциплінувати не тільки податкові органи, а й платників податків , наприклад, при поданні заяви на повернення надміру сплачених податків або на їх відшкодування.. Встановлення терміну давності необхідно також для того, що за сплином часу утруднюється надання та обґрунтування доказами існування тих або інших фактів.
Згідно п.4 Указу Президента України «Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності»вищестоящий контролюючий орган може за власною ініціативою перевірити достовірність висновків нижчестоящого контролюючого органу шляхом перевірки документів обов'язкової звітності суб'єкта підприємницької діяльності або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом. Вищестоящий контролюючий орган вправі прийняти рішення щодо повторної перевірки суб'єкта підприємницької діяльності лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб контролюючого органу, які проводили планову або позапланову перевірку зазначеного суб'єкта, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу. Відповідач не навів будь-якої поважної підстави для того, щоб вдруге перевіряти той самий період діяльності платника.
Враховуючи вищенаведене, дії посадових осіб ДПІ щодо застосування у лютому 2007 року штрафних санкцій за порушення платниками граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації або за днем її фактичного подання є неправомірними. Зважаючи на викладене, податкові повідомлення-рішення ДПІ від 02.08.07р.: № 0006201501/1 про застосування штрафу в сумі 2105 грн. 83 коп. (50%), № 0006131501/3 про застосування штрафу в сумі 449 грн. 22 коп. (50 %), № 0002141501/1 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 33 коп. (20%), № 0006191501/1 про застосування штрафу в сумі 6577 грн. 58 коп.(20 %), № 0000561501/3 про застосування штрафу в сумі 754 грн. 71 коп. (20 %) є незаконними і підлягають скасуванню.
Що стосується скасування податкових повідомлень-рішень № 0002151501/1 про застосування штрафу в сумі 9795 грн. 30 коп.(50%), № 0000541501/3 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 34 коп.(10%), суд відмовляє в задоволенні позову, оскільки ці штрафні санкції були застосовані із дотриманням строку давності. Штрафні санкції застосовані за несвоєчасну сплату земельного податку за розрахунками № 198 від 28.01.04, № 218 від 27.01.05, № 161 від 26.01.05. Судові витрати відносяться на позивача. Керуючись ст.ст. 94, 159, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Об'єднати в одне провадження справи №№ 8/508-АП-07, 8/511-АП-07, 8/512-АП-07, 8/513-АП-07, 8/514-АП-07 присвоївши провадженню № 8/508-АП-07.
2. Позов задовольнити частково. Скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області від 02.08.07р.:
- № 0006201501/1 про застосування штрафу в сумі 2105 грн. 83 коп.(50%);
- № 0006131501/3 про застосування штрафу в сумі 449 грн. 22 коп. (50 %);
- № 0002141501/1 про застосування штрафу в сумі 219 грн. 33 коп. (20%);
- № 0006191501/1 про застосування штрафу в сумі 6577 грн. 58 коп.(20 %);
- № 0000561501/3 про застосування штрафу в сумі 754 грн. 71 коп. (20 %).
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом'якова
Постанову складено у повному обсязі
та підписано 14 лютого 2008 року.