
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/75063/17-а
Категорія 94
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2018 року Печерський районний суд міста Києва
суддя Батрин О.В.
секретар судового засідання Гасюк В.В.,
справа № 757/75063/17-а
учасники справи:
позивач: ОСОБА_1
відповідач: Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
представник відповідача: ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 12.08.2011 року одержує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% суми заробітної плати. Пенсія була розрахована, виходячи із складових заробітної плати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяці роботи). що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте, безпідставно не були враховані інші виплати, з яких були своєчасно сплачені всі податки та страхові платежі, включно із платежами до пенсійного фонду. 16 серпня 2017 року позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» з врахуванням інших виплат, надбавок та премій згідно довідок про складові заробітної плати за вих. № 11-13/2353 від 08.08.2017р. та № 105105/ОП/К-622-2269 від 31.07.2017 року, на що відповідач листом за вих. № 49769/07 від 05.09.2017р. відмовив у перерахунку раніше призначеної пенсії оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (посилаючись на розділ III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року).
Не погоджуючись з вказаною відповіддю позивач звернулась до суду та просила суд:
- визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з урахуванням інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, лікарняні на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно з довідками Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 08.08.2017 року № 11-13/2353 та від 31.07.2017 року №105-105/ОП/К-622-2269 без обмеження граничного розміру пенсії та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ .
- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати в подальшому ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 відсотків без обмеження розміру пенсії по довідках про заробітну плату від 08.08.2017 № 11-13/2353 та від 31.07.2017р.№ 105-105/0п/к-622-2269 з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, лікарняні, компенсації за невикористану відпустку без обмеження граничного розміру пенсії та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ.
- зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві компенсувати ОСОБА_1 втрати частини пенсії з 01 лютого 2014 року по 01 квітня 2015 року, та з 01 жовтня 2017 року, шляхом виплати її з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.
Ухвалою суду від 14 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження у вказаній справі.
До суду надійшли письмові заперечення від відповідача, відповідно до яких позов не визнає, оскільки з 1.06.2015 року скасовані норми щодо призначення та перерахунку раніше призначених пенсій, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Перерахунок пенсій державним службовцям здійснюється на підставі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846, п. 2.23 якого документи про стаж, вік та заробітну плату подаються лише в оригіналах. Постановою Пенсійного фонду України № 15-2 від 4.07.2016 ро внесено зміни в Постанову Пенсійного фонду України № 15-1 від.4.09.2013 Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва у справах 2а-8893/12/2679, № 2а-4753/09/2670 та виключено довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію та довідку про заробітну плату, державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на посадах, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження, оскільки у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін.
Дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач з 12.08.2011 року одержує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ в розмірі 90% суми заробітної плати.
Пенсія була розрахована, виходячи із складових заробітної плати (надбавки та премії за останні 60 календарних місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При призначенні пенсії позивачу відповідачем не були враховані інші виплати, з яких були своєчасно сплачені всі податки та страхові платежі, включно із платежами до пенсійного фонду.
16 серпня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» з врахуванням інших виплат, надбавок та премій на підставі довідок про складові заробітної плати за вих. № 11-13/2353 від 08.08.2017р. та № 105-105/ОП/К-622-2269 від 31.07.2017 року.
Проте, відповідач листом за вих. № 49769/07 від 05.09.2017р. відмовив позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, посилаючись на розділ III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.
Суд вважає таку відмову відповідача неправомірною, виходячи з такого.
Статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи громадянина, закріплені Конституцією України, не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод громадян.
Відповідно до Постанови Окружного адміністративного суду м. Києва «Щодо постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11» у справі № 2а- 4753/09/2670 від 13.08.2010 року Постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством та зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
На виконання цього рішення суду Пенсійним фондом України було прийнято Постанову «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 2а-4753/09/2670» № 5-1 від 14.02.2011 року, якою затверджено форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що покладається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Тобто для обрахунку пенсії позивача мали бути включені «інші виплати» (індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за не використану відпустку, лікарняні).
Статтею 37 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії Позивачу, передбачено право державних службовців на одержання пенсії при досягненні встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті цього 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, що діяла до 24.04.2014 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплати за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР визначає структуру заробітної плати, до якої відносять основну заробітну плату, додаткову заробітну плату та інші заохочувальні та компенсаційні виплати (до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчисленні) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Отже, неврахування інших виплат до сум заробітної плати при обрахуванні пенсії є протиправним та таким, що порушує законні права позивача на отримання належних сум пенсії.
Аналогічну правову позицію з приводу необхідності включення виплат, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до сум заробітної плати з якої обраховується пенсія, висловив Верховний суд України у постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11 та від 28.05.2013 року у справі № 21-97а13.
Відповідно до довідок за вих. № 11-13/2353 від 08.08.2017 та № 105-105/ОП/К-622-2269 від 31.07.2017року зазначено «інші виплати» за 60 календарних місяці роботи та розмір пенсії позивача обраховано, виходячи з середньомісячної суми заробітку поділеного на 60.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 55 Конституції України, кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається і звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, колена сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2. ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідачем у встановленому законом порядку на підставі належних та допустимих доказів не доведено правомірність дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з урахуванням інших виплат, то суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 99 КАС України в редакції на час подання позову до суду та ст. 122 КАС України в редакції після 15 грудня 2017 року для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що позивач дізналась про порушення свого права з моменту отримання від відповідача листа за вих. № 49769/07 від 05.09.2017 року, тому строк для звернення до адміністративного суду за захистом права нею не пропущений.
Судові витрати в розмірі 640 грн. відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
На підставі викладеного та керуючись ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1, 2, Закону України "Про оплату праці» та ст. 2, 5, 73-79, 139, ст. 242-246, 250, 255, 257-262, 295 КАС України, суд,
ВИРШІИВ:
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з урахуванням інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, лікарняні на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, згідно з довідками Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 08.08.2017 року № 11-13/2353 та від 31.07.2017 року № 105-105/ОП/К-622-2269 без обмеження граничного розміру пенсії та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного соціального внеску.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати в подальшому ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 відсотків без обмеження розміру пенсії по довідках про заробітну плату від 08.08.2017 № 11-13/2353 та від 31.07.2017р. № 105-105/0п/к-622-2269 з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, лікарняні, компенсації за невикористану відпустку без обмеження граничного розміру пенсії та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного соціального внеску.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві компенсувати ОСОБА_1 втрати частини пенсії з 01 лютого 2014 року по 01 квітня 2015 року, та з 01 жовтня 2017 року, шляхом виплати її з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на час призначення пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в розмірі 640 грн.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Київського апеляційного адміністративного суду або через Печерський районний суд м. Києва, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності КАС України в редакції від 15 грудня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач: Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві: 04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, код ЄДРПОУ 40376133.
Суддя О.В.Батрин