Рішення № 76978895, 05.10.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
592/11759/18
Номер документу
76978895
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа№592/11759/18

Провадження №2-а/592/405/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2018 року м.Суми

Ковпаківський районний суд міста Суми у складі:

головуючого судді - Литовченка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Черей С.В.,

представника позивача - Макотренка В.П.,

представника відповідача - Річкаля С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40383837) до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області (40003, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 28, код ЄДРПОУ 34933040) про визнання неправомірною та скасування постанови,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що 03.08.2018 старшим державним виконавцем винесена постанова про накладення на управління штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. Вважає її протиправною. Pfpyfxf'? oj Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 26.12.2017 у справі № 592/13237/17 зобов'язано Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_3 нарахування і виплату пенсії також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплатити пенсії з 01.04.2017. 03.04.2018 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Сумській області Ричкалем С.П. була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 56097379, яка на адресу управління надійшла 05.04.2018 та встановлено строк виконання рішення суду 10 робочих днів. Відповідно до протоколу ОСОБА_3 здійснено нарахування пенсії в сумі 28443,73 грн. Листом від 06.04.2018 №7657/05-20 було повідомлено відділ примусові виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про виконання рішення від 26.12.2017 по справі № 592/13237/17 із зазначенням суми доплати 28443,73 грн. Необхідною умовою для накладення штрафу на боржника є його невиконання судового рішення без поважних причин. Штраф було накладено на підставі листа стягувача, водночас, державний виконавець не з'ясовував причини невиконання. Просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області про накладення штрафу від 03.08.2018 ВП № 56097379.

Відповідач у відзиві заперечує проти позову. Зазначає, що станом на день прийняття постанови, що оскаржується, судове рішення не виконано в повному обсязі. Орган державної влади не може посилатись на відсутність коштів як привід для невиконання рішення про виплату боргу, тому державний виконавець правомірно прийняв постанову про накладення штрафу, яка є процесуальним засобом для забезпечення виконання рішення суду. Просить відмовити в задоволенні позову.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Додатково пояснив, що після повернення коштів установою банку з причиною «закриття рахунку» стягувача, управлінням було поставлено у виплату грошові кошти ОСОБА_3 Дата виплати коштів - 19.04.2018. Відповідно до дати виплати управлінням було зроблено замовлення у потребі коштів для цієї мети у Головному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. Водночас, грошових коштів на виплату пенсії ОСОБА_3 управлінню у квітні 2018 року надано не було. Вказані грошові кошти в сумі 28443,73 грн. надійшли до управління, відповідно до поданого замовлення, лише 04.08.2018. Ці обставини виконавцем перевірені не були. Виплата проведена у серпні 2018 року. Кошти виділяються у розмірах, необхідних для здійснення виплат. Управління не має залишків коштів на рахунках та не може здійснити виплату без виділення коштів Пенсійним фондом України.

Представник відповідача заперечення проти позову підтримав із зазначених підстав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 03.04.2018 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Сумській області відкрито виконавче провадження по виконанню судового рішення, яким Сумське об'єднане управління ПФ України зобов'язано поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.04.2017 та сплатити заборгованість, що утворилась. Державним виконавцем встановлено строк у 10 днів для виконання судового рішення (а.с. 5).

Листом від 06.04.2018 №7657/05-20 було повідомлено відділ примусові виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про виконання рішення від 26.12.2017 по справі № 592/13237/17 із зазначенням суми доплати 28443,73 грн.

26.06.2018 за № 02.1-13/56097379 заступником начальника Управління - начальником відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТЮ у Сумській області Литвиненко О.О. на адресу позивача була направлена вимога про зобов'язання в триденний строк з моменту отримання вимоги надати належним чином завірені копії документів, що підтверджують належність виконання рішення суду.

03.07.2018 позивачем направлено відповідачу відповідь «Про виконання вимоги» в якій зазначено, що ОСОБА_3 здійснено нарахування пенсії за період з 01.04.2017 по 26.02.2018 в сумі 28443,73 грн. Зазначена сума боргу була перерахована управлінням 19.04.2018 на особистий рахунок ОСОБА_3, відкритий у філії СОУ АТ «Ощадбанк». 20.04.2018 кошти в повному обсязі були повернуті на рахунок СОУ Пенсійного Фонду України Сумської області установою банку з причиною «закриття рахунку». Виплата заборгованості ОСОБА_3 буде здійснена при надходженні необхідного фінансування для виплати боргів внутрішньо переміщеним особам.

Постановою від 03.08.2018 головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Сумській області на підставі ст.ст. 63, 75 закону України "Про виконавче провадження" за невиконання рішення суду накладено на Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Сумській області штраф в сумі 5100 грн. Дана постанова отримана позивачем 07.08.2018 (а.с.6, 7).

04.08.2018 позивачем сума боргу була перерахована в сумі 28443,73 грн. ОСОБА_3 на повідомлений нею новий банківський рахунок.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII (далі-Закон № 1404-VIII).

Згідно ст.1 Закону № 1404-VIII, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок по примусовому виконанню рішень.

Відповідно до ст. 63 ч.ч. 1, 2 закону України "Про виконавче провадження" на яку посилається державний виконавець у постанові, за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 75 ч. 1, зазначеного закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

З наведених норм вбачається, що державний виконавець зобов'язаний провести перевірку виконання судового рішення боржником, а підставою для накладення штрафу є невиконання рішення боржником без поважних причин. Тобто, державний виконавець має встановити відсутність поважних причин невиконання рішення.

Зі змісту постанови, що оскаржується, не вбачається встановлення державним виконавцем причин невиконання рішення суду та відсутність поважних причин його невиконання. Також з постанови вбачається, що штраф застосовано за невиконання рішення суду. Відповідно ж до норм закону, що наведено вище, підставою для застосування штрафу є невиконання рішення без поважних причин.

Дослідженими у судовому засіданні доказами не підтверджується факт проведення державним виконавцем перевірки стану виконання рішення суду та встановлення факту відсутності поважних причин його невиконання.

На підставі викладеного, суд вважає необхідним визнати протиправною та скасувати головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Сумській області про накладення на позивача штрафу в сумі 5100 грн. у ВП № 56097379.

Відповідно до ч. 2 статті 139 КАС України судові витрати у справі розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання неправомірною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Сумській області від 03.08.2018 ВП № 56097379 про накладення на Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області штрафу в розмірі 5100 грн.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд міста Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Литовченко