
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=====
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 року Справа № 915/549/18
м.Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль C.М.,
при секретарі Сьяновій О.С.,
від позивача: не присутній;
від відповідача: не присутній;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом: Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (01135, м. Київ, пр.-т Перемоги, буд. 14) в особі Херсонської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Херсонського морського порту) (73000, м. Херсон, проспект Ушакова, 4),
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Нібулон" (54002, м.Миколаїв, Каботажний спуск, 1),
про: стягнення заборгованості.,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Херсонської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Херсонського морського порту) (далі -Адміністрація) звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовом, в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства (ТОВ СП) "Нібулон" заборгованість по договору про агентське обслуговування суден № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 у розмірі 71854 грн. 30 коп., з яких: 41466 грн. 14 коп. - канальний збір, 30388 грн. 16 коп. - корабельного збору по буксиру "Нібулон-5" з баржами.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що між ДП «АМПУ» в особі ХФ ДП «АМПУ» та ТОВ СП «Нібулон» укладено договір про агентське обслуговування суден від 04.02.2014 № 30-П-ХЕФ-14, зі змінами відповідно до Додаткової угоди № 1 від 18.03.2014 та Додаткової угоди № 2 від 30.12.2014. Згідно з Розділом 1 Договору цей договір визначає порядок взаємовідносин між Адміністрацією та Агентом у разі здійснення Агентом обслуговування суден, як під іноземним прапором, так і під Державним прапором України, які заходитимуть до акваторії морського торту Херсон або проходитимуть через акваторію морського порту транзитом. Розмір ставок портових зборів і порядок їх нарахування встановлені Порядком про портові збори, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України № 316 від 27.05.2013. Межі акваторії морського порту Херсон встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1132 «Про межі акваторії морського порту Херсон». Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Проходження суден відповідача по р. Дніпро до терміналів ТОВ СП "Нібулон" неможливе без проходження через акваторію морського порту Херсон транзитом та підхідним каналом Херсонського морського порту, який включений до акваторії порту. Позивачем також зазначено, що згідно з даними журналу реєстрації приходів та журналу реєстрації виходів служби капітана морського порту Херсон, зареєстровано прохід буксиру «Нібулон-5» з баржами: НБЛ-009, НБЛ-020 (16.03.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (02.05.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (05.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-007 (15.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-022 (19.05.2015), НБЛ-002, НБЛ-022 (30.05.2015), НБЛ-005, НБЛ-010 (05.06.2015), НБЛ-001, НБЛ-008 (15.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-011 (20.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-009 (26.06.2015), НБЛ-019, НБЛ-018 (01.07.2015), НБЛ-011, НБЛ-018 (06.07.2015), НБЛ-001, НБЛ-002 (26.07.2015), НБЛ-022, НБЛ-003 (14.08.2015), НБЛ-006, НБЛ-002 (18.08.2015), НБЛ-003, НБЛ-012 (21.08.2015), НБЛ-023, НБЛ-024 (25.08.2015). На виконання умов Договору та положень пунктів 2.7, 3.3 Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, що затверджений наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 № 316 «Про портові збори», Адміністрацією виставлено рахунки на сплату корабельного та канального збору з судна "Нібулон-5" з баржами: рахунок №1699 від 17.03.2015 на суму 4270,42грн. з ПДВ, в тому числі 2464,40грн. канального збору 1806,02грн. корабельного збору; рахунок №2981 від 05.05.2015 на суму 4158,07грн. з ПДВ, в тому числі 2399,52грн. канального збору 1758,55грн. корабельного збору; рахунок №3017 від 05.05.2015 на суму 4174,85грн. з ПДВ, в тому числі 2409,27грн. канального збору 1765,58грн. корабельного збору; рахунок №3450 від 20.05.2015 на суму 4063,79грн. з ПДВ, в тому числі 2345,11грн. канального збору 1718,68грн. корабельного збору; рахунок №3464 від 20.05.2015 на суму 4369,68грн. з ПДВ, в тому числі 2521,69грн. канального збору 1847,99грн. корабельного збору; рахунок №3797 від 02.06.2015 на суму 4158,22грн. з ПДВ, в тому числі 2399,67грн. канального збору 1758,55грн. корабельного збору; рахунок №3949 від 08.06.2015 на суму 4151,48грн. з ПДВ, в тому числі 2395,77грн. канального збору 1755,71грн. корабельного збору; рахунок №4238 від 16.06.2015 на суму 4160,40грн. з ПДВ, в тому числі 2400,90грн. канального збору 1759,50грн. корабельного збору; рахунок №4439 від 23.06.2015 на суму 4213,80грн. з ПДВ, в тому числі 2431,70грн. канального збору 1782,10грн. корабельного збору; рахунок №4625 від 30.06.2015 на суму 4187,45грн. з ПДВ, в тому числі 2416,55грн. канального збору 1770,90грн. корабельного збору; рахунок №4725 від 02.07.2015 на суму 4149,70грн. з ПДВ, в тому числі 2394,76грн. канального збору 1754,94грн. корабельного збору; рахунок №4921 від 07.07.2015 на суму 4152,36грн. з ПДВ, в тому числі 2396,28грн. канального збору 1756,08грн. корабельного збору; рахунок №5469 від 27.07.2015 на суму 4349,44грн. з ПДВ, в тому числі 2509,99грн. канального збору 1839,45грн. корабельного збору; рахунок №6538 від 18.08.2015 на суму 4349,99грн. з ПДВ, в тому числі 2510,35грн. канального збору 1839,64грн. корабельного збору; рахунок №6439 від 14.08.2015 на суму 4226,96грн. з ПДВ, в тому числі 2439,36грн. канального збору 1787,60грн. корабельного збору; рахунок №7561 від 26.08.2015 на суму 4352,51грн. з ПДВ, в тому числі 2511,73грн. канального збору 1840,78грн. корабельного збору; рахунок №7580 від 26.08.2015 на суму 4365,18грн. з ПДВ, в тому числі 2519,09грн. канального збору 1846,09грн. корабельного збору. Вказані рахунки і акти підписані та скріплені печаткою були направлені для підписання на адресу відповідача: 54002, м. Миколаїв, вул. Фалєєвська, 9-Б. На підтвердження відправлення рахунків та актів позивачем наданий реєстр поштових відправлень. В порушення умов Договору ТОВ СП «Нібулон» не повернуто Акти виконаних робіт, не надано зауважень щодо нарахування зборів з судна "Нібулон-5" з баржами та не сплачено нараховані Адміністрацією портові збори (корабельний та канальний) згідно з виставленими рахунками, що, як зазначає позивач, призвело до формування заборгованості в сумі 71854,30грн. в тому числі 41466,14грн. канального збору та 30388,16грн. корабельного збору по буксиру "Нібулон-5" з баржами.
03.07.2017 до суду від відповідача надійшов Відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечує та зазначає наступне:
- заборгованість по Договору про агентське обслуговування суден № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 відсутня у зв'язку з тим, що відповідач не замовляв та не отримував жодних послуг у позивача під час проходження суден по судновому ходу внутрішніх водних шляхів - р. Дніпро (транзитом). Єдиною умовою, за якою можливе надання послуг за ст. 901 ЦК України та Договором № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 є надання відповідачем заявки на надання відповідних послуг. Рахунки які є підставою позовних вимог виставлені Позивачем на підставі Договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014, про що вказує текст самих рахунків. У зв'язку з цим відповідач звертає увагу суду, що жодних заявок на надання послуг, обумовлених Договором № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 ТОВ СП "Нібулон" не надавало, що підтверджує службова записка судноплавної компанії ТОВ СП "Нібулон";
- відповідно до п. 5.2 Наказу Міністерства інфраструктури України «Порядок обліку та використання коштів від портових зборів» від 27.05.2013 № 316 загальна сума отриманих (нарахованих) підприємством доходів від портових зборів за звітний період визначається на підставі первинних документів. Відповідно до ст. ст. 1, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.97.1999 № 996-ХІV, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 фактом підтвердження отримання/ надання товару або послуг є виключно первинні документи, які відображаються в регістрах бухгалтерського обліку відповідно до вимог чинного законодавства. Позивачем до позовної заяви не надано належним чином оформлених відповідних актів наданих послуг. Не надано належних доказів направлення актів на адресу ТОВ СП «Нібулон», оскільки додані до позовної заяви докази направлення рахунків (копії фіскальних чеків) не можуть вважатися належними та допустимими доказами, враховуючи, що в них взагалі не вказано про направлення актів виконаних робіт на адресу ТОВ СП «Нібулон». Таким чином, в порушення ст. 74, 77 ГПК України позивачем не надано до суду належних доказів надання послуг за договором № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014, доказів складання та надсилання актів виконаних робіт (послуг) та доказів на підтвердження здійснення відповідачем замовлення;
- судна ТОВ СП «Нібулон» проходили по р. Дніпро транзитом (без заходження до морського порту Херсон) та рухалися по судновому ходу, позначеному на навігаційних картах р. Дніпро. Судно не здійснювало входу в порт що передбачає постановку на якорі або швартування біля причалу. Морський порт Херсон не нараховував суднам ТОВ СП "Нібулон" адміністративний збір, який нараховується судну при заході в порт, оскільки відсутній факт заходу судна в морський порт Херсон, що також свідчить про транзитне проходження судна по р. Дніпро. Зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України. Держава прапору вказана в документах на судно. Це надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.1996 №640 «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних», річка Дніпро відноситься до судноплавних внутрішніх водних шляхів. Рух судна по водній поверхні річки Дніпро не є підставою для застосування Порядку № 316, оскільки судно фактично рухалося по судновому ходу внутрішніх водних шляхів, які є об'єктами загального користування і не використовували водну поверхню в якості об'єкту портової інфраструктури. 14.06.2013 набрав чинності ЗУ «Про морські порти України», в якому змінилася термінологія, оскільки поняття акваторія морського порту (портова акваторія), визначене у ЗУ «Про морські порти», на відміну від поняття, встановленого у попередній редакції ст. 74 Кодексу торговельного мореплавства України, містить виключення щодо неохоплення ним суднового ходу. А водні об'єкти (простір), по яких рухались судна Відповідача, є Судновим ходом. Не дивлячись на включення їх у межі акваторії морського порту Херсон Постановою КМ України «Про межі акваторії морського порту Херсон» від 27.12.2008 № 1132 - не є портовою акваторією, передбаченою у п. 2 ч. 1 та ч. 4 ст. 1 Закону України «Про морські порти України» у разі проходження судном транзитом (без заходження в порт). Застосовуючи термінологію ЗУ «Про морські порти України», який до того ж має вищу юридичну силу та більш пізніший у часі, судна рухалися Судновим ходом, який не входить в «акваторію порту» в розумінні ЗУ «Про морські порти України». Судна ТОВ СП «Нібулон» проходили водний простір р. Дніпро транзитом без виконання на ділянці акваторії порту вантажних робіт, без швартування до причалів у цій ділянці водного простору, без постановки на якір, тобто не використовували водний простір внутрішніх водних шляхів (загального користування), дозволених для судноплавства, як об'єкт портової інфраструктури - Акваторію. Таким чином, судна ТОВ СП «Нібулон» при транзитному проході р. Дніпро не є суб'єктами сплати корабельного збору чи об'єктами нарахування корабельного збору;
- зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України, це надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України. Держава прапора вказана в документах на судно, доданих Позивачем до позовної заяви. Мають осадку баржі 0,6 м (в баласті), 3,56 м (в грузі), буксир «Нібулон-5» 2,54 м і можуть здійснювати рух по р. Дніпро по судновим шляхам загального користування відповідно до гарантованих глибин. Щодо підхідного каналу Херсонського морського порту, то такої споруди як судноплавний канал (яма в землі), потребують лише судна з великою осадкою (7,6 м та більше), які не можуть пройти природними глибинами річки (4 м, гарантовані габарити ВВШ), і саме для них створюється гідротехнічна споруда, що підтверджує паспорт цього каналу. Відповідно до Паспорту каналу, він будувався для розрахункового судна: довжина - 126 м, ширина - 21, 8 м, осадка - 7,1 м. Гранично допустимі габарити судна: довжина - 229 м, ширина - 32 м, осадка - 7,6 м. Габарити каналу: ширина 100 м, глибина - 8,25 м. Проходження гідротехнічною спорудою, підхідним каналом порту, взагалі не має ніякого відношення до баржебуксирних складів суден ТОВ СП «Нібулон», оскільки їх осадка дозволяє прохід з використанням природних глибин р. Дніпро, гарантовані глибини внутрішніх водних шляхів і не потребують використання спеціальної гідротехнічної споруди. Відповідно до п. 1.8. наказу Міністерства інфраструктури України «Про затвердження Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу» від 16.01.2014 № 21, експлуатація ГТС без наявності чинних документів Регістру не допускається. Відповідно до Довідки (свідоцтва) про реєстрацію Підхідного каналу до Херсонського морського порту Регістра судноплавства України СР-104-4-268-15 від 02.12.2015, ця гідротехнічна споруда була зареєстрована 02.12.2015, Свідоцтво про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації СП-22-107.1-4-138-16 отримано 28.11.2016, а судна, заявлені в позові проходили по р. Дніпро в 2014 році. На момент проходу р. Дніпро суден, зазначених в позові взагалі не існувало в якості гідротехнічної споруди.
31.08.2018 від позивача надійшла Відповідь на відзив, в якій він вказує, що нарахування та стягнення портових зборів регламентує Порядок справляння та розміри ставок портових зборів, в якому не передбачено звільнення від сплати портових зборів для суден, які мають «права вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України». Порядком не передбачено звільнення від сплати корабельного збору у разі руху судна транзитом або судновим ходом. Щодо канального збору, то відповідно до пункту 3.3 Порядку, в редакції, що діяла на момент проходження вказаного судна, встановлено, що нарахування канального збору здійснюється за кожне проходження підхідного каналу судном в один кінець і кожне проходження підхідного каналу судном транзитом в один кінець за одиницю умовного об'єму судна за ставками, наведеними в додатку 4 до цього Порядку. Пунктом 3.5 Порядку було передбачено, що для суден, що згідно з обмірним свідоцтвом з повним вантажем мають осадку не більше як 4,5 метра, ставки канального збору застосовуються з коефіцієнтом 0,38, крім морського порту Білгород-Дністровський та каналу Прорва. Підхідний канал до Херсонського морського порту (річкова частина), за проходження якого нарахований канальний збір Відповідачу, включений до акваторії морського порту Херсон постановою КМ України «Про межі акваторії морського порту Херсон» від 27.12.2008 № 1132. Порядком обліку та використання коштів від портових зборів передбачено цільове використання канального збору. Підхідний канал - це не лише поглиблення природного русла, а цілий комплекс гідротехнічних споруд, маяків, берегових і плавучих засобів навігаційного обладнання, що використовується судном незалежно від осадки судна.
Під час розгляду справи, представники сторін підтримали доводи, викладені у позові, у клопотаннях, у запереченнях та у письмових поясненнях.
При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.
04.02.2014 між ДП «АМПУ» в особі Херсонської філії ДП «АМПУ» («адміністрація») та ТОВ СП «Нібулон» («агент») укладено договір про агентське обслуговування суден № 30-П-ХЕФ-14 (далі - договір № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014).
Згідно з Розділом 1, цей договір визначає порядок взаємовідносин між адміністрацією та агентом у разі здійснення агентом обслуговування суден, як під іноземним прапором, так і під Державним прапором України, які заходитимуть до акваторії морського порту Херсон або проходитимуть через акваторію морського порту транзитом (пункт 1 договору №30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014).
Відповідно до пункту 2.1 договору №30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 адміністрація обслуговує судна в порядку, передбаченому Зводом Звичаїв Херсонського морського порту, обов'язковими постановами Херсонського морського порту, Законом України «Про морські порти України» та іншими нормативно-правовими актами.
У силу пункту 2.3 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 адміністрація нараховує та стягує згідно з чинним законодавством України, портові збори, збори та плати з суден, що плавають під Державним прапором України та іноземним прапором і заходитимуть до акваторії морського порту Херсон, або проходитимуть через акваторію морського порту Херсон транзитом.
Положеннями пункту 2.4 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 передбачено, що адміністрація надає послуги за письмовою заявкою і з оплатою за рахунок агента за тарифами, які діють в адміністрації на момент надання цих послуг, а саме: надає послуги з оформлення приходу/ відходу суден і засвідчення вантажних документів печаткою службою капітана морського порту (підпункт 2.4.1); оформляє і видає постійні і разові перепустки співробітникам агента для обслуговування суден на території адміністрації, а також в'їзду на території адміністрації автотранспорту агента (підпункт 2.4.2); надає послуги з чергування пожежної автомашини (підпункт 2.4.3); здійснює бункерування технічною водою суден, які обслуговує агент, за допомогою пожежного автомобіля (підпункт 2.4.4); надає послуги з приймання та послідуючої передачі спец організаціям на утилізацію підсланенних/ пьяльних, фекальних вод, карантинного сміття і харчових відходів (підпункт 2.4.5).
Пунктами 2.10, 2.11 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 передбачено, що адміністрація надає агенту відповідно до пунктів 4.1, 4.2 і 4.3 розділу 4 договору, рахунки за нараховані портові збори, збори і плати, а також рахунки та інші необхідні документи за послуги, що надаються адміністрацією суднам; направляє агенту у відповідності до пункту 4.5 оформлені та підписані уповноваженою особою адміністрації акти виконання робіт (надання послуг).
Згідно з пунктами 3.5, 3.6 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 агент оформляє прихід і відхід суден в порядку черги та відповідно до вимог обов'язкових постанов Херсонського морського порту; до початку проведення вантажних або інших операцій на суднах, а в інших випадках-заздалегідь до виходу/ відходу судна з/ від акваторії морського порту Херсон, подає у відділ зборів і доходів адміністрації заявки та завірені копії обмірних свідоцтв, класифікаційних свідоцтв судна на виписку дисбурсментських рахунків по нарахуванню портових зборів, зборів і плат та інших наданих послуг.
Відповідно до пункту 3.20 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 агент зобов'язаний підписати надані адміністрацією акти виконаних робіт (надання послуг) належно вповноваженою особою, скріпити печаткою та повернути адміністрації по одному примірнику таких актів у строк протягом п'яти банківських днів з дати отримання актів виконання робіт (надання послуг) агентом під підпис, або у строк десяти банківських днів з дати відправлення актів поштою на адресу агента; у випадку відмови від підписання, неповернення таких актів виконаних робіт (надання послуг) протягом десяти банківських днів від дати надсилання адміністрацією/ або протягом п'яти банківських днів з дати отримання під підпис представником агента, вважається, що акти є погодженими сторонами та надані послуги підлягають оплаті.
Положеннями пункту 4.1 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 передбачено, що порядок справляння, розмір ставок портових зборів, зборів і плати, плати за забезпечення проведення криголамних робіт суден та інших спеціалізованих тарифів адміністрації, підлягають державному регулюванню та визначаються відповідно до нормативно-правових актів згідно з чинним законодавством; у разі внесення змін та (або) доповнень до нормативно-правових актів, якими затверджені відповідні портові збори, зборів і плати, плати за забезпечення проведення криголамних робіт суден, льодове проведення суден та інші спеціалізовані тарифи адміністрації, під час розрахунків, застосовують вищезазначені нормативно-правові акти з урахуванням змін та (або) доповнень з моменту набрання чинності та (або) доповненнями; оплати портових зборів здійснюється агентом до виходу суден з/ від акваторії/ причалів морського порту Херсона на підставі дисбурсменських рахунків адміністрації відповідно до вимог чинного законодавства України; у разі несплати агентом зборів у встановленому порядку капітан порту може відмовити у вигляді дозволу на вихід судна з порту згідно з ст. 91 КТМ України; витрати, пов'язані капітаном порту цього права покладається на агента.
У пункті 4.3 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 сторонами узгоджено перелік послуг адміністрації, які надаються за письмовою заявкою агента та оплачуються агентом згідно з діючими на момент надання цих послуг тарифами адміністрації.
Пунктом 4.4 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 визначено, що оплата зборів і плат за послуги, що надаються суднам згідно з чинним законодавством України, та оплата інших додаткових послуг адміністрації та зборів проводиться агентом згідно з остаточними рахунками адміністрації з додаванням підтверджуючих документів, в тому числі актів виконання робіт (надання послуг), які попередньо направляються факсом або по електронній пошті на адресу агента, потім протягом доби вручається представнику агента під підпис (при цьому представник агента повинен бути належним чином уповноважений і мати довіреність для одержання від адміністрації документів (для агента) або направляє адміністрація направляє рахунки, підтверджуючі документи та акти виконання робіт (надання послуг) поштою на адресу агента; якщо рахунок, підтверджуючі документи та акти виконання робіт (надання послуг) надаються агенту адміністрацією під підпис-оплата повинна бути здійснена протягом п'яти банківських днів з дати отримання таких документів, а якщо зазначені документи відправляються поштою, то оплата здійснюється протягом десяти банківських днів з дати відправлення таких документів.
Оплату рахунків адміністрації агент здійснює відповідно до чинного законодавства України про здійснення розрахунків: для суден, які плавають під іноземним прапором - у доларах США; для суден, які плавають під прапором України - в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на дату надання послуг (пункт 4.5 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014).
У розділі 11 визначені місцезнаходження, адреси та банківські реквізити сторін: місцезнаходження ТОВ СП «Нібулон»: 54002, м. Миколаїв, Каботажний спуск, буд. 1; адреса ТОВ СП «Нібулон»: 54002, м. Миколаїв, вул. Фалєєвська, буд. 9-Б; E-mail: mail@nibulon.com.ua; E-mail Херсонської філії ДП АМПУ: ampu@seaport.kherson.ua та n.ovchinnikova@seaport.kherson.ua.
Договір набирає чинності з 04 лютого 2014 року та діє по 31 грудня 2014 року; сторони погодили, що умови цього договору застосовуються до правовідносин, що виникли між ними з 01 січня 2014 року; договір може бути пролонгований на наступний рік, за умови направлення відповідного листа на адресу адміністрації протягом 30 діб до позначеного терміну припинення дії договору та за умови обов'язкового укладення відповідної додаткової угоди до цього договору (пункти 9.1, 9. 2 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014).
18.03.2014 між сторонами було підписано додаткову угоду № 1 до вказаного договору, якою внесено зміни до пунктів 4.3.2, 4.3.3 розділу 4 відносно порядку розрахунків.
Додатковою угодою № 2 від 30.12.2014 до договору №30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 сторонами доповнено вказаний договір пунктом 2.12 та викладено його у наступній редакції: «З 01 січня 2015 року адміністрація зобов'язується надавати агенту податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному чинним законодавством, електронного цифрового підпису уповноваженої особи, та зареєстровану в ЄРПН; податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань адміністрації; адміністрація забезпечує реєстрацію податкової накладної в ЄРПН та її надання агенту протягом 14 календарних днів з моменту виникнення податкових зобов'язань; підтвердженням про реєстрацію податкової накладної адміністрації та/ або розрахунку коригування до ЄРПН є повідомлення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування з ЄРПН; у разі невиконання (неналежного виконання) зазначених зобов'язань, у тому числі якщо надіслані податкові накладні та/ або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених Податковим кодексом України, адміністрація сплачує агенту штраф у розмірі суми ПДВ, зазначеної (що підлягають зазначенню) у відповідній податковій накладній та/ або розрахунку коригування».
Крім того, додатковою угодою № 2 від 30.12.2014 сторонами також змінено пункти 9.1, 9.2 та продовжено строк дії договору до 31 грудня 2015 року.
Межі акваторії морського порту Херсон встановлені постановою Кабінету Міністрів України № 1132 від 27.12.2008 «Про межі акваторії морського порту Херсон».
Акваторія порту включає:
- акваторію рейду, верхня межа якого перетинає р. Дніпро, з'єднуючи точки з такими координатами: 46 град. 38' 03,0» північної широти, 32 град. 38' 02,0» східної довготи; 46 град. 37' 54,0» північної широти, 32 град. 38' 14,0» східної довготи;
- водний простір вниз за течією затонів № 1 і 2, рукав р. Кошова до меридіану 32 град. 36' 00,0» східної довготи, акваторії річок Дніпро, Вільховий Дніпро, Рвач до меридіана 32 град. 18' 00,0» східної довготи;
- акваторію підхідного каналу завширшки 50 метрів, що простягається від Херсонського морського каналу до кар'єру Рибальче, та власне кар'єр.
Схематичний план морського порту Херсон з підходами та акваторія порту є Додатком № 2 до Обов'язкових постанов по морському порту Херсон.
Позивач зазначає, що проходження суден відповідача до терміналів ТОВ СП «Нібулон» неможливе без проходження через акваторію морського порту Херсон транзитом.
Позивачем зазначено, що згідно з даними журналу реєстрації приходів та журналу реєстрації виходів служби капітана морського порту Херсон, зареєстровано прохід буксиру «Нібулон-5» з баржами: НБЛ-009, НБЛ-020 (16.03.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (02.05.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (05.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-007 (15.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-022 (19.05.2015), НБЛ-002, НБЛ-022 (30.05.2015), НБЛ-005, НБЛ-010 (05.06.2015), НБЛ-001, НБЛ-008 (15.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-011 (20.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-009 (26.06.2015), НБЛ-019, НБЛ-018 (01.07.2015), НБЛ-011, НБЛ-018 (06.07.2015), НБЛ-001, НБЛ-002 (26.07.2015), НБЛ-022, НБЛ-003 (14.08.2015), НБЛ-006, НБЛ-002 (18.08.2015), НБЛ-003, НБЛ-012 (21.08.2015), НБЛ-023, НБЛ-024 (25.08.2015).
На підставі викладеного, позивачем здійснено нарахування корабельного збору за прохід акваторією порту суден ТОВ СП «Нібулон» та канального збору за прохід Підхідним каналом до Херсонського морського порту, а саме: рахунок №1699 від 17.03.2015 на суму 4270,42грн. з ПДВ, в тому числі 2464,40грн. канального збору 1806,02грн. корабельного збору; рахунок №2981 від 05.05.2015 на суму 4158,07грн. з ПДВ, в тому числі 2399,52грн. канального збору 1758,55грн. корабельного збору; рахунок №3017 від 05.05.2015 на суму 4174,85грн. з ПДВ, в тому числі 2409,27грн. канального збору 1765,58грн. корабельного збору; рахунок №3450 від 20.05.2015 на суму 4063,79грн. з ПДВ, в тому числі 2345,11грн. канального збору 1718,68грн. корабельного збору; рахунок №3464 від 20.05.2015 на суму 4369,68грн. з ПДВ, в тому числі 2521,69грн. канального збору 1847,99грн. корабельного збору; рахунок №3797 від 02.06.2015 на суму 4158,22грн. з ПДВ, в тому числі 2399,67грн. канального збору 1758,55грн. корабельного збору; рахунок №3949 від 08.06.2015 на суму 4151,48грн. з ПДВ, в тому числі 2395,77грн. канального збору 1755,71грн. корабельного збору; рахунок №4238 від 16.06.2015 на суму 4160,40грн. з ПДВ, в тому числі 2400,90грн. канального збору 1759,50грн. корабельного збору; рахунок №4439 від 23.06.2015 на суму 4213,80грн. з ПДВ, в тому числі 2431,70грн. канального збору 1782,10грн. корабельного збору; рахунок №4625 від 30.06.2015 на суму 4187,45грн. з ПДВ, в тому числі 2416,55грн. канального збору 1770,90грн. корабельного збору; рахунок №4725 від 02.07.2015 на суму 4149,70грн. з ПДВ, в тому числі 2394,76грн. канального збору 1754,94грн. корабельного збору; рахунок №4921 від 07.07.2015 на суму 4152,36грн. з ПДВ, в тому числі 2396,28грн. канального збору 1756,08грн. корабельного збору; рахунок №5469 від 27.07.2015 на суму 4349,44грн. з ПДВ, в тому числі 2509,99грн. канального збору 1839,45грн. корабельного збору; рахунок №6538 від 18.08.2015 на суму 4349,99грн. з ПДВ, в тому числі 2510,35грн. канального збору 1839,64грн. корабельного збору; рахунок №6439 від 14.08.2015 на суму 4226,96грн. з ПДВ, в тому числі 2439,36грн. канального збору 1787,60грн. корабельного збору; рахунок №7561 від 26.08.2015 на суму 4352,51грн. з ПДВ, в тому числі 2511,73грн. канального збору 1840,78грн. корабельного збору; рахунок №7580 від 26.08.2015 на суму 4365,18грн. з ПДВ, в тому числі 2519,09грн. канального збору 1846,09грн. корабельного збору.
Направлення цих рахунків Відповідачу підтверджується відповідними поштовими квитанціями.
Проте, Відповідач вказані рахунки не оплатив, що й стало підставою для звернення Позивача до суду з цим позовом.
У матеріалах справи наявні копії обмірних свідоцтв на буксир «Нібулон-5» та на баржі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
1. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Договору про агентське обслуговування суден № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014.
Предметом договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 є встановлення взаємовідносин між Адміністрацією (позивач) та Агентом (відповідач) у разі здійснення Агентом обслуговування суден, які заходитимуть до акваторії морського порту Херсон або проходитимуть через акваторію морського порту Херсон транзитом.
Пунктом 2.4. Договору, сторони дійшли згоди, що адміністрація надає послуги за письмовою заявкою і з оплатою за рахунок агента за тарифами, які діють в адміністрації на момент надання цих послуг.
Відповідно до пункту 3.6 Договору до початку проведення вантажних робіт або інших операцій на суднах, а в інших випадках заздалегідь до виходу/ відходу судна з/ від акваторії/ причалів морського порту Херсон, подає у відділ зборів і доходів Адміністрації заявки та завірені копії обмірних свідоцтв, класифікаційних свідоцтв судна на виписку дисбурсментських рахунків по нарахуванню портових зборів, зборів і плат та інших наданих послуг.
Відповідно до ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу.
Тобто, умовою, за якою можливе надання послуг за Договором № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 є надання відповідачем заявки на надання відповідних послуг за договором.
У Відзиві відповідача від 02.07.2018 та службової записки директора та головного диспетчера судноплавної компанії ТОВ СП «Нібулон» № 3688/2/36 від 02.04.2018 зазначено, що жодних заявок на надання послуг ТОВ СП «Нібулон» не надавало та не замовляло послуг для суден зазначених в позові. Відповідач також зазначає, що акти виконаних робіт від позивача не отримував. На підтвердження вказаного відповідачем надана довідка начальника служби системного адміністрування ТОВ СП «Нібулон», відповідно до якої в період з 01.03.2015 по 01.10.2015 відсутній факт передачі даних в електронному вигляді між електронними адресами mail@nibulon.com.ua, ampu@seaport.kherson.ua та n.ovchinnikova@seaport.kherson.ua. Також відповідачем надана довідка завідувача канцелярії ТОВ СП "Нібулон", відповідно до якої у період з 01.03.2015 по 01.09.2015 в журналі реєстрації вихідної кореспонденції, що ведеться в електронній базі СЕД «Мегаполіс», відсутні записи про реєстрацію вихідних листів (заявок) на адресу Херсонської філії ДП «Адміністрація морських портів України» та/або на ім'я начальника відділу доходів та зборів ХФ АМПУ Самініной О.В. щодо транзитного проходження суден буксир «Нібулон - 5» з баржами НБЛ-009, НБЛ-020 (16.03.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (02.05.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (05.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-007 (15.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-022 (19.05.2015), НБЛ-002, НБЛ-022 (30.05.2015), НБЛ-005, НБЛ-010 (05.06.2015), НБЛ-001, НБЛ-008 (15.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-011 (20.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-009 (26.06.2015), НБЛ-019, НБЛ-018 (01.07.2015), НБЛ-011, НБЛ-018 (06.07.2015), НБЛ-001, НБЛ-002 (26.07.2015), НБЛ-022, НБЛ-003 (14.08.2015), НБЛ-006, НБЛ-002 (18.08.2015), НБЛ-003, НБЛ-012 (21.08.2015), НБЛ-023, НБЛ-024 (25.08.2015).
2. Господарський договір, як головна підстава виникнення договірних відносин, є основною правовою формою організації економічних відносин між рівноправними суб'єктами господарювання, при цьому, договір не є первинним документом, оскільки він свідчить лише про намір вчинити будь-які дії, але не підтверджує факт їх здійснення.
Відповідно до ст.ст. 1, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16.07.1999 (із змінами та доповненнями) (надалі - Закон № 996-ХІV) первинним є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є саме первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до п.п.2.1, 2.2. 2.4, 2.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 (із змінами та доповненнями) (надалі - Положення), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення.
Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/ або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою.
Відповідно до п. 5.2 Наказу Міністерства інфраструктури України «Порядок обліку та використання коштів від портових зборів» від 27.05.2013 № 316 (розділ V. Порядок оперативного обліку і звітності про доходи від портових зборів та їх використання) загальна сума отриманих (нарахованих) підприємством доходів від портових зборів за звітний період визначається на підставі первинних документів та відповідних розрахунків за кожним портовим збором окремо.
Таким чином, фактом підтвердження отримання товару або послуг є виключно первинні документи, які відображаються в регістрах бухгалтерського обліку відповідно до вимог діючого законодавства.
До первинних документів, які підтверджують виконання договору або наявність яких є обов'язковою, згідно зі змістом договору про надання послуг є акти приймання-передачі наданих послуг, акт виконаних робіт тощо, які свідчать про реальність здійснення операції.
Відповідачем зазначено, що акти виконаних робіт на поштову та електронну адресу не надходили.
Позивачем до позовної заяви не надано належним чином оформлених відповідних актів наданих послуг хоча б з боку позивача, а також належних доказів направлення актів на адресу ТОВ СП "Нібулон", оскільки додані до позовної заяви докази направлення рахунків (копії фіскальних чеків, списків) не можуть вважатися належними та допустимими доказами, враховуючи, що з цих документів не можливо встановити, які саме акти, та по яким послугам направлялися на адресу ТОВ СП «Нібулон».
Відповідно до ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до приписів ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Виходячи з системного аналізу пунктів 2.4, 3.6, 3.20, 4.3, 4.4 договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 умовою, за якою можливе надання послуг за вказаним договором, є подання відповідачем заявки на надання послуг, а факт надання послуг повинен підтверджуватись актами приймання-передачі, які свідчать про реальність здійснення операцій та які адміністрація надає агенту під підпис або направляє поштою.
Таким чином, в порушення зазначеної норми ГПК України позивачем не надано до суду належних доказів надання послуг, доказів складання та надіслання актів виконаних робіт (послуг) та доказів в підтвердження здійснення відповідачем замовлення.
3. Відповідно до вимог ст. 22 Закону України «Про морські порти України» у морському порту справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний.
Розмір портових зборів та порядок їх сплати встановлені Порядком про портові збори, затвердженим наказом Міністерством інфраструктури України № 316 від 27.05.2013 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за № 930/23462 (далі - Порядок).
Пунктом 1.2 вказаного Порядку передбачено, що згідно з частинами третьою-п'ятою статті 22 Закону України «Про морські порти України» портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом, а саме: канальний збір справляється на користь власника каналу; корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності Законом України «Про морські порти України».
Згідно з п. 1.3 Порядку портові збори (корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, вантажний, адміністративний та санітарний) справляються в морських портах із суден і плавучих споруд, що плавають під Державним Прапором України та іноземними прапорами , за групами згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до п. 2.1 Порядку із суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку.
У пункті 2.7 Порядку встановлено, що із суден групи В корабельний збір справляється за кожне заходження в морський порт і вихід з нього за такими ставками: 1) у закордонному плаванні: 64 долари США - із судна, буксира; 32 долари США - з одиниці (баржа, ліхтер); 2) у каботажному плаванні: 16 доларів США - із судна, буксира; 8 доларів США - з одиниці (баржа, ліхтер).
Позивачем зазначено, що згідно з даними журналу реєстрації приходів та журналу реєстрації виходів служби капітана морського порту Херсон, зареєстровано прохід буксиру «Нібулон-5» з баржами: НБЛ-009, НБЛ-020 (16.03.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (02.05.2015), НБЛ-001, НБЛ-007 (05.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-007 (15.05.2015), НБЛ-009, НБЛ-022 (19.05.2015), НБЛ-002, НБЛ-022 (30.05.2015), НБЛ-005, НБЛ-010 (05.06.2015), НБЛ-001, НБЛ-008 (15.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-011 (20.06.2015), НБЛ-003, НБЛ-009 (26.06.2015), НБЛ-019, НБЛ-018 (01.07.2015), НБЛ-011, НБЛ-018 (06.07.2015), НБЛ-001, НБЛ-002 (26.07.2015), НБЛ-022, НБЛ-003 (14.08.2015), НБЛ-006, НБЛ-002 (18.08.2015), НБЛ-003, НБЛ-012 (21.08.2015), НБЛ-023, НБЛ-024 (25.08.2015).
На підставі даних з журналу реєстрації виходів і приходів суден служби капітана морського порту Херсон та враховуючи умови договору № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014 позивач просив стягнути з відповідача заборгованість з нарахованого корабельного збору.
Судом враховано, що зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України. Держава прапору вказана в документах на судно. Це надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України.
Відповідно до статті 67 Водного кодексу України внутрішні морські води та територіальне море є внутрішніми водними шляхами загального користування. Перелік внутрішніх водних шляхів, віднесених до категорії судноплавних, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних» від 12.06.1996 № 640 річка Дніпро відноситься до судноплавних внутрішніх водних шляхів.
Як встановлено судом, судна ТОВ СП «Нібулон» проходили морський порт Херсон та рухались транзитом по судновому ходу р. Дніпро відображеному на навігаційних картах.
Відповідно до Положення про навігаційне забезпечення судноплавства на внутрішніх водних шляхах України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.06.2007 № 498 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 серпня 2007 р. за № 905/14172 судновий хід (фарватер) - водний простір на внутрішньому водному шляху, призначений для руху суден і позначений на місцевості і на карті; крім того, це безпечний у навігаційному відношенні прохід по водному просторі, означений засобами навігаційного обладнання.
Доказами розташування суднового ходу на річці Дніпро є наступні документи: витяг з «Умовних знаків для карт внутрішніх водних шляхів № 908», де зазначено, як на картах відображається судновий шлях; витяг з Лоційного опису річки Дніпро № 105 з позначками основного суднового ходу; навігаційна річкова карта Нижнього Дніпра від Каховської ГЕС до гирла № 3528.
Отже, сам лише факт руху судна по водній поверхні річки Дніпро не є підставою для застосування Порядку № 316, оскільки судно фактично рухалось по судновому ходу внутрішніх водних шляхів, які є об'єктами загального користування.
Відповідно до статті 127 Конвенції Організації Об'єднаних Націй з морського права 1982 року, ратифікованої Законом України № 728-ХIV від 03.06.1999, транзитний рух не підлягає обкладенню жодним митом і податками або іншими зборами, за винятком зборів, що стягуються за конкретні послуги, надані у зв'язку з таким рухом.
Тобто, навіть за міжнародними нормами морського судноплавства транзитний рух не підлягає обкладенню жодним митом і податками або іншими зборами, за винятком плати, що стягується за конкретні послуги.
Зазначені в позові судна не швартувались до причалу та не ставали на якір в акваторії морського порту Херсон, що підтверджує службова записка судноплавної компанії ТОВ СП «Нібулон» та не спростовано Позивачем.
Термін «вхід судна в порт» регулюється нормами міжнародного і національного права, що неможливо ототожнювати з «фактичним перетином координат порту».
Відповідно до розділу 2 Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 р. (Конвенцію прийнято постановою Кабінету Міністрів України № 775 від 21.09.1993) прибуття судна - це постановка судна, яке прибуло в порт, на якірну стоянку або біля причалу «час прибуття: час постановки судна, яке прибуло в порт на якірну стоянку або біля причалу».
27.06.2013 Міністерство інфраструктури наказом від 27.06.2013 № 430 затвердило Порядок оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 липня 2013 р. за № 1230/23762. Цей Порядок розроблений відповідно до Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року (з поправками), статей 78, 90, 91 Кодексу торговельного мореплавства України та статті 14 Закону України «Про морські порти України».
Дія цього Порядку поширюється на судна, які заходять у морські порти України (крім морських рибних портів), капітанів морських портів, служби капітанів морських портів (далі - Служби) під час виконання ними процедур з оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден із морського порту та оформлення виходу суден із морського порту.
Згідно з пунктом 1.2 Порядку оформлення приходу суден у морський порт, надання дозволу на вихід суден у море та оформлення виходу суден із морського порту: прихід судна - постановка судна на якір в акваторії порту або швартування судна до причалу, розташованого в акваторії порту, у визначеному адміністрацією морського порту місці; вихід судна - відправлення судна від причалу, розташованого в акваторії порту, або з якірної стоянки в акваторії порту.
Позивачем не спростовано доводів відповідача, що судно не здійснювало постановку судна на якір в акваторії порту або швартування судна до причалу розташованого в акваторії порту.
Відповідач надав Службову записку керівника судноплавної компанії ТОВ СП «Нібулон», в якій зазначено, що судна ТОВ СП «Нібулон» не здійснюють вантажні операції в акваторії морського порту Херсон, не здійснюють постановку судна на якір в акваторії порту або швартування судна до причалу, розташованого в акваторії порту.
Доречним та слушним суд вважає зауваження Відповідача з приводу того, що морський порт Херсон не нараховував суднам вказаним в позові адміністративний збір, який нараховується судну при заході судна в порт, оскільки відсутній факт заходу судна в морський порт Херсон, що не спростовано позивачем.
Судна ТОВ СП «Нібулон» проходили по р. Дніпро морський порт Херсон транзитом та рухалися по судновому ходу.
П.п. 2 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про морські порти України» акваторія морського порту (портова акваторія) - визначена межами частина водного об'єкта (об'єктів), крім суднового ходу, призначена для безпечного підходу, маневрування, стоянки і відходу суден.
За таких обставин, з урахуванням визначення терміну «акваторія морського порту» Законом України «Про морські порти України», який має вищу юридичну силу та прийнятий пізніше в часі, суд приходить до висновку, що судна відповідача рухались судновим ходом, який не входить в «акваторію порту» в розумінні Закону України «Про морські порти України», Порядку № 316.
З огляду на викладене, а також те, що судна ТОВ «Нібулон» не заходили до морського порту Херсон, не швартувались до причалів, не ставали на якір в акваторії порту Херсон та не здійснювали вантажних операцій, враховуючи те, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами в розумінні статей 74, 76, 77 ГПК України доказів надання відповідачу послуг за договором № 30-П-ХЕФ-14 від 04.02.2014, доказів складання та надіслання актів виконаних робіт (послуг) та доказів в підтвердження здійснення відповідачем замовлення - позовні вимоги щодо стягнення корабельного збору задоволенню не підлягають.
Що стосується нарахування канального збору, то судом взято до уваги що зазначені в позові судна зареєстровані під прапором України, що надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України в межах гарантованих габаритів. Держава прапору вказана в документах на судно. Осадка суден відповідача дозволяє прохід з використанням природних глибин р. Дніпро і не потребує додаткової гідротехнічної споруди.
Відповідно до ст. 67 Водного кодексу України внутрішні морські води та територіальне море є внутрішніми водними шляхами загального користування. Перелік внутрішніх водних шляхів, віднесених до категорії судноплавних, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови КМ України «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних» від 12.06.1996 № 640 річка Дніпро відноситься до судноплавних внутрішніх водних шляхів.
Гарантовані габарити внутрішніх водних шляхів в цій частині р. Дніпро становлять 3,65 м.
28.09.2009 Україна приєдналася до Європейської угоди про найважливіші внутрішні водні шляхи міжнародного значення (УМВШ), вчиненої 19 січня 1996 року у м. Женеві (Указ Президента України «Про приєднання України до Європейської угоди про найважливіші внутрішні водні шляхи міжнародного значення (УМВШ)» від 28.09.2009 № 767/2009).
Відповідно до цього міжнародного документа, внутрішні водні шляхи мають забезпечувати прохід суден з осадкою до 4,5 м.
Зазначені в позові судна, зареєстровані під прапором України, що надає їм право вільного переміщення по внутрішнім водним шляхам України в межах гарантованих габаритів. Держава прапору вказана в документах на судно доданих позивачем до позовної заяви. Мають осадку баржі 0,6 м (в баласті), 3,56 м (в вантажі), буксир 2,54 м і можуть здійснювати рух по р. Дніпро по судновим шляхам загального користування відповідно гарантованих глибин і не потребують використання спеціальної гідротехнічної споруди.
Осадка суден відповідача дозволяє прохід з використанням природних глибин р. Дніпро і не потребує додаткової гідротехнічної споруди.
Щодо підхідного каналу Херсонського морського порту, то такої споруди як судноплавний канал (яма в землі), потребують лише судна з великою осадкою (7,6 м та більше), які не можуть пройти природними глибинами річки (4 м, гарантовані габарити ВВШ) і саме для них створюється гідротехнічна споруда, що підтверджує паспорт цього каналу.
Відповідно до Паспорту каналу він будувався для розрахункового судна: довжина - 126 м, ширина - 21, 8 м, осадка - 7,1 м. Гранично допустимі габарити судна: довжина - 229 м, ширина - 32 м, осадка - 7,6 м. Габарити каналу: ширина 100 м, глибина - 8,25 м.
Проходження гідротехнічною спорудою - підхідним каналом порту взагалі не має ніякого відношення до баржебуксирних складів суден ТОВ СП «Нібулон», оскільки їх осадка дозволяє прохід з використанням природних глибин р. Дніпро і не потребують гідротехнічної споруди. У наступному Міністерство інфраструктури України з метою припинення суперечок між портами та агентами внесло зміни до Наказу № 316 від 27.05.2013 (пункт 3.5 доповнено абзацом другим згідно з наказом Міністерства інфраструктури України від 24.07.2015 № 281), за якими судна, що згідно з обмірним свідоцтвом з повним вантажем мають осадку не більш як 4,0 метри, здійснюють плавання під Державним Прапором України внутрішніми водними шляхами в межах території України та віднесені згідно з класифікаційним свідоцтвом, виданим класифікаційним товариством, до суден внутрішнього або змішаного плавання, звільняються від сплати канального збору.
Відповідно до п. 1.8. Наказу Міністерства інфраструктури України «Про затвердження Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу» від 16.01.2014 № 21 експлуатація ГТС без наявності чинних документів Регістру не допускається.
Відповідно до Довідки (свідоцтва) про реєстрацію Підхідного каналу до Херсонського морського порту Регістра судноплавства України СР-104-4-268-15 від 02.12.2015 ця гідротехнічна споруда була зареєстрована 02.12.2015, Свідоцтво про придатність гідротехнічної споруди до експлуатації СП-22-107.1-4-138-16 отримано 28.11.2016, а судна заявлені в позові проходили по р. Дніпро в 2014 році.
Порядок № 316 був розроблений відповідно до статті 22 Закону України «Про морські порти України», підпунктів 4.3.1, 4.3.3 підпункту 4.3 пункту 4 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого Указом Президента України від 12 травня 2011 року № 581.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про морські порти України» визначено, що канали це гідротехнічні споруди.
Відповідач надав документи про реєстрацію гідротехнічної споруди 02.12.2015, яку Регістр судноплавства допустив до експлуатації в якості гідротехнічної споруди з 28.11.2016. Отже, на момент проходу р. Дніпро суден зазначених в позові підхідного каналу Херсонського морського порту взагалі не існувало в якості гідротехнічної споруди.
Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В силу приписів ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79,123,129, 233, 238, 241 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 04.10.2018.
Суддя С.М. Коваль.