
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
08 жовтня 2018 р. справа № 2040/7370/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса тимчасового мешкання: АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196630, 61001, м. Харків, пр-т Гагаріна, б. 7) про стягнення недоотриманої допомоги сім'ям з дітьми, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради заборгованість з виплати допомоги при народженні дитини на користь ОСОБА_1 у сумі 69795 грн. (шістдесят дев'ять тисяч сімсот дев'яносто п'ять гривень).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона є внутрішньо переміщеною особою та з 03.07.2018 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради. З 01.08.2014 року позивачу було припинено виплату допомоги при народженні дитини, у зв'язку з припиненням діяльності Ровеньківського УПСЗН, де раніше позивача перебувала на обліку. 03.07.2018 року позивач звернулася до УПСЗН адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та отримання суми допомоги, яка не виплачена за минулий період, а саме з 01.08.2014 року. За заявою позивача їй було поновлено виплату допомоги при народженні дитини з моменту звернення, а виплата недоотриманої допомоги при народженні дитини з 01.08.2014 року не було здійснено. Такі дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради позивач вважає протиправними та такими, що порушують її права.
Представник відповідача надав до суду відзив, у я кому зазначив, що ОСОБА_1 та її дочка перебувають на обліку в Управлінні як внутрішньо переміщені особи в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб з 03.07.2018 року. Відповідно до Порядку призначення (відновленні) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, особистої заяви від 03.07.2018 року та відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми позивачу було призначено державну соціальну допомогу при народженні з 01.07.2018 року, тобто з моменту звернення, по 30.09.2019 року в розмірі 1485,00 грн. щомісячно. Враховуючи, що на даний час Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно-правовий акт, який би визначав порядок обліку та виплати внутрішньо переміщеним особам соціальних виплат за минулий період, підстави визначення суми недоотриманих ОСОБА_1 соціальних виплат за минулий період та здійснення їх повернення відсутні. У зв'язку з викладеним, відповідач вважає позов незаконним та необґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживала за адресою АДРЕСА_2. Позивач перебувала на обліку в Ровеньківському Управлінні праці та соціального захисту населення та отримувала державну допомогу при народженні дитини. З 01.08.2014 року позивачу було припинено виплату допомоги при народженні дитини.
03.07.2018 року позивач стала на облік в Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа разом із своєю дочкою, відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 03.07.2018 року №0000570557 та №0000570457.
Позивач звернулася 03.07.2018 року до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою про поновлення виплати при народженні та здійснення виплати за минулий період, а саме з моменту припинення виплати допомоги при народженні.
Судом встановлено, що відповідач поновив виплату допомоги при народженні дитини з 01.07.2018 року, тобто з моменту звернення. Стосовно здійснення виплати за минулий період, коли виплату було припинено, відповідач зазначив, що відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затвердженим Постановою КМУ від 08.06.2016 року №365 суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, та на даний час нормативно-правовий акт, який би визначав порядок виплати внутрішньо переміщеним особам соціальних виплат за минулий період Кабінетом Міністрів України не прийнятий.
Не погодившись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Відповідно до ч.1,2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року за №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296). Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (у подальшому Порядок №365), який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 4 Порядку №365 соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Згідно з пунктом 15 Порядку №365 орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Умови призначення та виплати допомоги при народженні дитини визначенні Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року №2811-XII із змінами та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 із змінами.
Відповідно до статті 1 вищезазначеного Закону, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно статті 10 Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Статтею 11 вищезазначеного Закону передбачено, що виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
Відповідно до частини 2 пункту 55 вищезазначеного Порядку, призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень. При цьому виплата здійснюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на день її призначення.
Пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми визначено, що допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 року, надається в сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта сум допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
Судом встановлено, що позивачу було відновлено виплату допомоги при народженні дитини з 01.07.2018 року, тобто з моменту звернення, в розмірі 1485,00 грн. щомісячно до 30.09.2019 року, однак не проведено виплату недоотриманої допомоги при народженні дитини з моменту її припинення, у зв'язку з відсутністю порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих соціальних виплат не звільняє державу в особі уповноваженого органу Управління праці та соціального захисту населення від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум соціальних виплат.
Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини
У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Тому, відмовляючи позивачу у виплаті допомоги при народженні дитини за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання даної соціальної допомоги.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді допомоги при народженні дитини суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Суд зазначає, що відсутність окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України для виплати допомоги при народженні дитини за минулий період, не є передбаченою законом підставою для припинення виплати допомоги при народженні дитини, а Постанова КМУ № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання допомоги при народженні дитини позивачем.
Доказів здійснення виплати на користь позивача допомоги при народженні дитини за період з 01.08.2014 року по 01.07.2018 року матеріали справи не містять, відповідно заборгованість відповідача складає 69795,00 грн. (47 місяців*1485 грн.), що не спростовано відповідачем.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача та наявність підстав для стягнення з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради заборгованість з виплати допомоги при народженні дитини на користь ОСОБА_1 у сумі 69795,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса тимчасового мешкання: АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196630, 61001, м. Харків, пр-т Гагаріна, б. 7) про стягнення недоотриманої допомоги сім'ям з дітьми - задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196630, 61001, м. Харків, пр-т Гагаріна, б. 7) заборгованість з виплати допомоги при народженні дитини на користь ОСОБА_1 у сумі 69795 грн. (шістдесят дев'ять тисяч сімсот дев'яносто п'ять гривень).
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196630, 61001, м. Харків, пр-т Гагаріна, б. 7) на користь ОСОБА_1 (адреса тимчасового мешкання: АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 08.10.2018 року.
Суддя Біленський О.О.