
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
У Х В А Л А
про прийняття до розгляду та відкриття спрощеного провадження по справі
"08" жовтня 2018 р. справа № 643/10951/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61146) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Блюхера б. 22-б, м. Харків, 61170) про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Московського районного суду м.Харкова з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить суд:
- визнати незаконними дії суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України у Московському районі м. Харкова від 01.05.2018 року, що полягають у призупиненні виплати пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 травня 2018 року,
- скасувати рішення від 06.06.2018 року про скасування довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Ухвалою Московського районного суду від 14.08.2018 року справу за вищевказаним адміністративним позовом передано до Харківського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05 жовтня 2018 року справу передано на розгляд судді Шляхової О.М.
Згідно змісту заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про те, що розгляд і вирішення даної адміністративної справи за даним позовом належить здійснювати у спрощеному провадженні відповідно до ст. 257 КАС України, з урахуванням п. 4 ч. 1 ст. 263 КоАС України.
З огляду на те, що справу передано для розгляду до Харківського окружного адміністративного суду, суд приймає до розгляду вказану справу в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 261 КАС України, суддя зазначає про необхідність відповідачеві подання у п'ятнадцятиденний строк з дні отримання зазначеної ухвали суду відзив на позов.
Також, слід зазначити, що, в силу положень ч. 2 ст. 261 КАС України, позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Також з матеріалів справи вбачається що, разом із матеріалами адміністративного позову, позивачем подане клопотання про звільнення від сплати судового збору. Обґрунтовуючи вимоги заявленого клопотання, позивачем зазначається, що за захистом своїх прав та у зв'язку з необхідністю вирішення питання про порушення права на виплату пенсії, позивач вимушена була звернутися до суду із позовною заявою, проте її доходи не дозволяють сплатити судовий збір (єдине джерело доходів - пенсія, але і її не виплачують з травня 2018 року; інших джерел для існування у неї не має).
Дослідивши дану заяву позивача про звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову та перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.
Зі змісту вищезазначеної заяви судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонеркою з 1996 року.
Суд зазначає, що згідно до Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист .
Крім того, судом враховано практику Європейського Суду з прав людини ( рішення від 19.06.2001 року Справа "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява N 28249/95), де суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Суд також зазначає, що чітких вимог до виду та форми документів, які підтверджують майновий стан сторони, чинне законодавство не містить, з огляду на що вважає наданий до клопотання документ (виписка банку по рахунку) належним та допустимим доказом незадовільного майнового стану.
Отже, для забезпечення права позивача в доступі до правосуддя, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 180 Кодексу адміністративного судочинства України суд, зокрема, з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.
Отже, для правильного вирішення даної адміністративної справи суд вважає, що для повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин в адміністративній справі необхідно витребувати додаткові докази від відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, а саме: належним чином завірені копії документів, щодо сплати пенсії ОСОБА_2 з травня 2018 року по час надання відповіді; інформацію про перебування позивача на обліку у відповідача, суму та дату останньої виплати пенсії позивачу та заборгованості по пенсії перед ОСОБА_1, а також рішення від 06.06.2018 року про скасування довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи, яке є предметом оскарження по справі; розпорядження (або інший документ), яким припинена виплата пенсійних виплат позивачу.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 133, 160, 161, 168, 171, 180, 173, 241, 243, 248 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України , -
У Х В А Л И В:
1. Прийняти до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
2. Роз'яснити відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України, а також роз'яснити про можливість пред'явлення зустрічного позову відповідно до ст. 177 КАС України у строк для подання відзиву.
3. Роз'яснити позивачу про необхідність подати відповідь на відзив - у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов, у разі його подання відповідачем, дотримуючись, вимог ст. 163 КАС України.
4. Роз'яснити відповідачу про необхідність подати заперечення на позов, дотримуючись вимог ст. 164 КАС України - у п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив на позов, у разі його подання позивачем.
5. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова надати до суду належним чином завірені копії документів, щодо сплати пенсії ОСОБА_2 з травня 2018 року по час надання відповіді; інформацію про перебування позивача на обліку у відповідача, суму та дату останньої виплати пенсії позивачу та заборгованості по пенсії перед ОСОБА_1, а також рішення від 06.06.2018 року про скасування довідки про взяття на облік позивача як внутрішньо переміщеної особи, яке є предметом оскарження по справі; розпорядження (або інший документ), на підставі якого припинена виплата пенсійних виплат позивачу.
6. Роз'яснити сторонам, що справу буде розглянуто протягом розумного строку, але не пізніше шістдесяти днів із дня відкриття провадження, відповідно до ст. 258 КАС України.
7. Розгляд і вирішення справи здійснювати одноособовим складом суду в порядку спрощеного позовного провадження.
8. Копії даної ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
9. Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст.ст. 44, 47 КАС України. Інформацію про права та обов'язки направити разом з цією ухвалою.
10. Учасник справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб - адресою: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/ на Офіційному веб-порталі судової влади України.
11. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, проте, може бути оскаржена у зв'язку з порушенням правил підсудності протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя Шляхова О.М.