Рішення № 76964034, 03.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2018
Номер справи
1840/3329/18
Номер документу
76964034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2018 р. Справа № 1840/3329/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Конотопське об'єднане управління ПФУ), в якому просить: визнати неправомірним рішення відповідача про відмову у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії; зобов'язати відповідача здійснити переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та призначити пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, провести перерахунок пенсії та провести виплати пенсії, починаючи з 10.10.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років як працівник охорони здоров'я. Крім того, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відноситься до 2 категорії постраждалих. У жовтні 2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Конотопське УПФУ відмовило у переведенні позивача на пенсію за віком, мотивуючи своє рішення тим, що документи, які підтверджують фактичні дні виїзду у зону відчуження та фактичну участь у ліквідації наслідків аварії - відсутні. Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

02.10.2018, засобами електронного зв'язку, до суду надійшов відзив Конотопського об'єднаного управління ПФУ у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 16.12.2014 та отримує пенсію за вислугу років як працівник охорони здоров'я відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підставою для призначення пенсії згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є наявність посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії та підтвердження первинними документами необхідної кількості днів роботи у зоні відчуження. Надані позивачем документи не підтверджують права на переведення на пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки із них неможливо встановити дні виїзду в зону відчуження, не відображено населений пункт де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії.

Також на думку відповідача, позивачем пропущено строк звернення до суду, встановлений ст. 122 КАС України, оскільки із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший позивач звернувся 10.10.2017, рішення про відмову направлено на його адресу листом 24.10.2017, а до суду звернувся лише 31.08.2018, тобто порушив шестимісячний строк звернення.

Відповідач також зазначив, що позивач звернувся із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший від 10.10.2017, рішенням від 19.10.2017 йому було відмовлено у переведенні на інший вид пенсії. 31.10.2017 на адресу управління надійшло звернення ОСОБА_1 про переведення на інший вид пенсії відповідно до положень Закону України "Про звернення громадян", лист відповідь на яке позивач додав до позовної заяви.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 02.05.2018 (постановлено до відкриття провадження у справі) вищевказаний позов передано за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Справа надійшла до суду 31.08.2018 та зареєстрована під № 1840/3329/18. Ухвалою від 26.09.2018, у зв'язку з необхідністю витребувати додаткові докази, судом призначено судове засідання на 03.10.2018.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Конотопському об'єднаному управлінні ПФУ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Крім того, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2 (а.с. 9).

10.10.2017 позивач звернувся до Конотопського об'єднаного управління ПФУ із заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 47).

Рішенням від 19.10.2017 відповідач відмовив ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 49).

Рішення мотивоване тим, що відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали у 1986 році у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсія за віком призначається зі зниженням встановленого пенсійного віку на 10 років. Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підставою для призначення пенсії за віком згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Оскільки позивачем не були подані документи, що підтверджують кількість днів участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вищезазначеним рішенням позивачу відмовлено в переведенні на дострокову пенсію за віком.

Суд не погоджується із таким висновком Конотопського об'єднаного управління ПФУ з огляду на наступне.

Так, як уже зазначено судом, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2. Згідно з копією довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 25.07.2013 № 91749, в наказах командира військової частини 61599 м. Біла Церква відображено відрядження ОСОБА_1 в район Чорнобильської АЕС для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії з 14.06.1986 по 15.08.1986 (а.с. 10).

Відповідно до архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України від 25.07.2013 № 91749/1 позивач брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини № 81638, яка у повному складі приймала участь у ліквідації наслідків аварії (а.с. 11). Вказане також підтверджується копією довідки від 16.03.1993 № 173 (а.с. 15).

Крім того, довідкою від Конотопського міського військового комісаріату жовтня 1990 року № 4 підтверджується, що ОСОБА_1 проходив спеціальні збори з 15.06.1986 по 16.08.1986 та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-кілометровій зоні (а.с. 12).

Аналогічна інформація міститься у військовому квитку позивача НОМЕР_3 Також указано отриману дозу опромінення - 24,48 рентген (а.с. 13 зворот. стор.).

Витягом з протоколу комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 20.08.2014 № 77 підтверджено участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зазначено, що позивач виконував роботи у зоні відчуження у першій половині 1986 року не менше одного календарного дня (а.с. 17).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що визначає основи соціального захисту такої пільгової категорії осіб як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, наведено визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - пенсійний вік зменшується на 10 років.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок).

Так, відповідно до п.п. 5 п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Із досліджених по справі матеріалів вбачається, що у заяві від 10.10.2017 про перехід на інший вид пенсії ОСОБА_1 просив перевести його на пенсію за віком як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за матеріалами пенсійної справи, у якій як зазначив відповідача у відзиві, наявні довідки, що підтверджують участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 14.06.1986 по 16.08.1986. Вказані документи досліджені судом в ході розгляду даної справи.

При цьому суд зазначає, що відповідно до п. 2 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та відносяться до категорії 2.

Сукупність фактів щодо наявності у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та підтвердження відповідними документами періоду роботи в зоні відчуження з 14.06.1986 по 16.08.1986 свідчать про те, що позивач не міг не брати участі в ліквідації наслідків аварії у вказаний період менше 5 календарних днів.

У своєму позові ОСОБА_1 просив визнати неправомірним рішення Конотопського об'єднаного управління ПФУ про відмову у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії.

Суд вважає обраний позивачем спосіб захисту свого порушеного права таким, що не здатний у повній мірі захистити його права, оскільки не зазначено позивачем реквізити рішення є просить визнати протиправним, у зв'язку із чим суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення Конотопського об'єднаного управління ПФУ від 19.10.2018 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на дострокову пенсію за віком як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім того, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання Конотопського об'єднаного управління ПФУ з 10.10.2017 перевести позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 10.10.2017.

Крім того, посилання відповідача на порушення ОСОБА_1 строку звернення суд вважає необґрунтованими, оскільки до Конотопського об'єднаного управління ПФУ позивач звернувся із заявою 10.10.2017. За результатами розгляду вказаної заяви прийнято рішення від 19.10.2017, яке, як зазначив відповідач у відзиві, направлено на адресу позивача листом від 24.10.2017. При цьому доказів отримання вказаного листа суду не надано. Відповідач помилково зазначає, що позивач звернувся до суду 31.08.2018. Так, позовна заява ОСОБА_1 була направлена через поштове відділення на адресу Конотопського міськрайонного суду 26.04.2017, а 27.04.2017 отримана судом, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції (а.с. 1). Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 02.05.2018 позов передано за підсудністю до Сумського окружного адміністративного суду, який надійшов лише 31.08.2018. Таким чином строк звернення до суду, встановлений ст. 122 КАС України позивачем порушено не було.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Скасувати рішення Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 19.10.2017 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на дострокову пенсію за віком як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської атомній електростанції.

Зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області перевести ОСОБА_1 (і.к. НОМЕР_1) з пенсії за вислугу років на пенсію за віком як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської атомній електростанції у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провести з 10.10.2017 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (і.к. НОМЕР_1) пенсії із урахуванням раніше виплачених сум пенсій.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 08.10.2018.

Суддя С.М. Гелета