
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2018 р. Справа №1840/3198/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелета С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просить визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати його з 01.10.2017 перерахувати та виплатити пенсію, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Восени 2017 позивачу стало відомо, що Урядом прийнято постанову, якою змінено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до якого за бажанням таких осіб пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. 07.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак ГУ ПФУ в Сумській області листом від 20.06.2018 № 1743/Г-11 відмовило у перерахунку призначеної пенсії у зв'язку із чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
14.09.2018 представник відповідача подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує та зазначив, що позивач перебуває на обліку в головному управлінні на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", має статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок війни. Відповідно до абз. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії обчислюються особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби. Оскільки пенсія позивачу призначена згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як особі, яка перебувала на військовій службі у Збройних Силах України, то підстави для обчислення пенсії як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної військової служби відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 31.07.2018 (постановленою до відкриття провадження у справі) Сумському окружному адміністративному суду передано за підсудністю дану справу за позовом ОСОБА_1 Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 22.08.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 17.09.2018 призначено судове засідання, зобов'язано відповідача надати додаткові докази.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є інвалідом війни 2 групи (а.с. 11), отримує пенсію по інвалідності (а.с. 46).
Згідно з копією посвідчення НОМЕР_2 (категорії 1) позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 12).
07.06.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив провести йому з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 20.06.2018 № 1743/Г-11 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зазначило, що оскільки позивачу пенсія призначена як особі, яка перебувала на військовій службі у Збройних Силах України, то підстави для обчислення пенсії як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної військової служби відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з абз 1 ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
В даному випадку ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильською катастрофи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням.
Крім того, в матеріалах пенсійної справи позивача міститься експертний висновок Харківської міжвідомчої експертної ради від 16.08.1991 № 2197, відповідно до якого захворювання ОСОБА_1 пов'язане із дією іонізуючих та інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 43).
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Стаття 10 вищевказаного Закону визначає, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Стаття 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" передбачає право на пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
За ч. 1 ст. 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 3 названої статті особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з п. 9-1 вказаного Порядку за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Зважаючи на те, що позивач, при проходженні військової служби, брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильсьій АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням категорії 1, є інвалідом 2 групи, він має право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При цьому судом встановлено, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до пенсійного органу лише 07.06.2018, а перерахунок та виплату пенсії просить здійснити з 01.10.2017.
Оскільки ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської призначення пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, здійснюється за бажанням таких осіб, тобто реалізація права на призначення пенсії залежить від волевиявлення особи, істотне значення для визначення дати, з якої має бути перерахована пенсія.
Оскільки позивач виявив бажання на перерахунок пенсії, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, шляхом подання письмової заяви 07.06.2018, суд вважає, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений починаючи із вказаної дати.
Враховуючи вищезазначене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 та п. "г" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 07.06.2018 із урахуванням уже виплачених сум.
При цьому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії, оскільки бездіяльність за своєю природою є формою пасивної поведінки в даному випадку суб'єкта владних повноважень, що полягає у відсутності дії з боку такого суб'єкта, спрямованих на реалізацію його повноважень.
Натомість судом встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у призначенні пенсії шляхом направлення листа від 20.06.2018 № 1743/Г-11, тобто вчинило активні дії, направлені на прийняття рішення по перерахунку пенсії та інформування заявника про результати розгляду його заяви. В даному випадку, право позивача відновлено в зв'язку із нездійсненням перерахунку відповідачем судом шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) відповідно до п. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 та п. "г" ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 07.06.2018 із урахуванням уже виплачених сум.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 08.10.2018.
Суддя С.М. Гелета