Рішення № 76964030, 13.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2018
Номер справи
1840/2498/18
Номер документу
76964030
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2018 р. Справа № 1840/2498/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Ємельяненка С.В.,

представника третьої особи - Кузнецової А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №1840/2498/18

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет"

до Сумської міської ради

треті особи Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "СЕНС"

про визнання протиправним та скасування пункту рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" (далі - позивач, ТОВ "Сервіс-маркет") звернулося до суду з позовом до Сумської міської ради (далі - відповідач) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати п.11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 року №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи", яким управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради (Кривцов В.А.) заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану вказаної території Виконкомом Сумської міської ради.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що з метою отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку у м. Суми, пр-т м. Лушпи, 5 корпус, 6, звернувся з із заявою від 13.06.2018 року до управління архітектури та містобудування Сумської міської ради. До заяви було надано весь необхідний перелік документів.

Листом від 25.06.2018 року № 53/08.01-12 управління архітектури та містобудування Сумської міської ради відмовило у видачі містобудівних умов та обмежень та повернуло пакет документів позивачу, оскільки пунктом 11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 року № 3593-МР «Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи» управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради (Кривцов А.В.) заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану вказаної території Виконкомом Сумської міської ради.

Позивач вважає п.11 оскаржуваного рішення протиправним, тому просить його скасувати.

Ухвалою суду від 04.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, справу призначено до підготовчого розгляду.

24.07.2018 ухвалою суду залучено до участі у розгляді справи у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на боці відповідача Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради (далі - третя особа 1).

26.07.2018 Сумська міська рада подала до суду письмовий відзив (а.с.62-64), у якому зазначено, що з метою забезпечення прав членів територіальної громади м.Суми на безпосередню участь у здійсненні місцевого самоврядування, волевиявлення мешканців міста в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи, 20.06.2018 Сумською міською радою було прийнято рішення №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи". Пунктом 11 вказаного рішення Управлінню архітектури та містобудування СМР (Кривцов А.В.) заборонено видачу містобудівних обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану вказаної території Виконкомом Сумської міської ради". Дане рішення відповідачем прийнято на реалізацію своєї підконтрольної функції з метою виявлення волі сумчан під час вирішення важливих питань міського життя, недопущення вчинення дій, які можуть суттєво ускладнити реалізацію такої волі. Крім цього, передумовою затвердження містобудівних умов та обмежень на підставі пакету документів, поданих позивачем, є видача вихідних даних, що в свою чергу є складовою детального плану відповідного мікрорайону. Рішенням СУМ від 26.03.2018 №3198-МР "Про розроблення містобудівної документації "Детальний план території між вулицею Харківська та проспектом Михайла Лушпи". При розгляді заяви ТОВ "Сервіс-маркет" детальний план території між вулицею Харківська та проспектом Михайла Лушпи затверджений ще не був.

У зв'язку з цим, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ "Сервіс-маркет".

Ухвалою суду від 09.08.2018 залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на боці відповідача Товариство з обмеженою відповідальність "СЕНС" (далі - третя особа 2, ТОВ "СЕНС").

Ухвалою суду від 09.08.2018р. було закрито підготовче засідання, справу призначено до судового розгляду.

29.08.2018 ТОВ "СЕНС" надало до суду письмові пояснення (а.с.104-105), у яких заперечує проти вимог ТОВ "Сервіс-маркет" з тих підстав, що позивачем не обгрунтовано порушення оскаржуваним пунктом Рішення СМР №3593-МР від 20.06.2018 інтересів позивача. Крім того, ТОВ "СЕНС" просить суд врахувати, що не зважаючи на дію оспорюваного пункту рішення, ТОВ "Сервіс-маркет" все ж таки було видано містобудівні умови та обмеження №81-м від 27.07.2018 на будівництво корпусу 6 по просп. М.Лушпи, 5 в м. Суми. На переконання третьої особи 2 видача містобудівних умов та обмежень на будівництво нових багатоквартирних будинків до завершення процедури громадського опитування та затвердження детального плану території призведе до унеможливлення впровадження детального плану території та здійснення саме комплексної забудови.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник ТОВ "СЕНС" заперечила проти вимог позивача, вважає їх необгрунтованими, просить відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача та третьої особи 1 у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені, про причини неявки суду не повідомили.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позицію, викладену у позовній заяві та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник третьої особи-2 просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин викладених у письмових поясненнях.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи-2, дослідивши обставини справи та наявні докази у справі дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ "Сервіс-маркет" підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що 14.06.2018 ТОВ "Сервіс-маркет" звернулося до Сумської міської ради із заявою про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки будівництва багатоквартирного житлового будинку - корпуса №6 за адресою: м.Суми, пр. М.Лушпи, 5. До заяви було додано: копію договору оренди земельної ділянки, ситуаційний план, викопіювання з топографо-геодезичного плану, викопіювання з топографо-геодезичного плану, витяг з Державного земельного кадастру, фотофіксація земельної ділянки (з оточенням), містобудівний розрахунок, в цифровому вигляді містобудівний розрахунок (а.с.9).

Листом від 29.06.2018 Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради за №53/08.01-12 (а.с.10) позивача повідомлено, що згідно пункту 11 рішення сесії Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи" управління архітектури та містобудування Сумської міської ради не може надати містобудівні умови та обмеження визначеного об'єкта будівництва та повертає заяву ТОВ "Сервіс-маркет" і комплект документів з містобудівним розрахунком, наданий в управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (а.с.11-12).

Позивач вважає, що така відмова у видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки не відповідає вимогам чинного законодавства, відповідний пункт (11) рішення сесії Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушпи" підлягає скасуванню, тому звернувся до суду з відповідним позовом, який є предметом розгляду у даній справі.

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено у Законі України «Про міське самоврядування в Україні».

Згідно з ст. 25 Закону України «Про міське самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Підпунктом 9 пункту "а" частини першої статті 31 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів міських, рс\д відносяться такі власні повноваження, як надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Підпунктом 9 пункту "а " частини першої статті 31 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів міських рад відносяться такі власні повноваження, як проведення громадського обговорення містобудівної документації.

За змістом ст. 1 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами

Пунктом 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж: земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що містобудівні умови та обмеження віднесено до основних складових вихідних даних.

Відповідно до ч.ч. 2-5 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

4) витяг із Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежені є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежені.;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Перелік підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки є вичерпним та імперативним.

Згідно з п.1.1 розділу 1 та пп.3.2.5 п. 3.2 розділу ІІІ Положення про управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.09.2017 № 2536-МР, дана установа є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території м. Суми, до повноважень якого належить надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Таким чином, компетенція управління архітектури та містобудування Сумської міської ради закріплена у статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та в п. 1.1 розділу І та пп.3.2.5 п. 3.2 розділу III вищевказаного Положення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, Сумська міська рада ухвалюючи оскаржуваний пункт (пункт 11) рішення щодо заборони видачі містобудівних умов та обмежень вийшла за межі наданих їй Законом повноважень та втрутилась у діяльність виконавчого органу з вирішення питання, яке не відноситься до його власних повноважень.

Посилання відповідача на те, що пункт 11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки", яким управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради (Кривцов А.В.) заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, було прийнято на реалізацію підконтрольної функції щодо управління архітектури та містобудування Сумської міської ради з метою виявлення волі сумчан під час вирішення важливих питань міського життя, суд вважає недоречним, оскільки реалізація відповідачем у такий спосіб своїх контролюючих функцій є протиправною та безпідставною. При видачі містобудівних умов відповідні уповноважені органи містобудування та архітектури першочергово керуються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», у якому відсутні посилання, як на підставу неможливості видачі містобудівних умов та обмежень, заборону органу місцевого самоврядування. Прийняття відповідачем оскаржуваного пункту рішення призвело до ситуації, при якій, керуючись положеннями Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління архітектури та містобудування Сумської міської ради фактично було обмежено у своїй діяльності щодо видачі містобудівних умов та обмежень пунктом 11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР.

З огляду на зазначене, пункт 11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки", яким управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради (Кривцов А.В.) заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану території Виконкомом Сумської міської ради, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки дане обмеження Сумською міською радою щодо повноважень управління архітектури та містобудування Сумської міської ради суперечить вимогам Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

З урахуванням наведеного, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" про визнання протиправним та скасування пункту 11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки", яким управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради (Кривцов А.В.) заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану території Виконкомом Сумської міської ради, підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-маркет" до Сумської міської ради, треті особи - Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "СЕНС" про визнання протиправним та скасування пункту рішення - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати пункт 11 рішення Сумської міської ради від 20.06.2018 №3593-МР "Про призначення консультативного опитування мешканців міста Суми в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки", яким управлінню архітектури та містобудування Сумської міської ради (Кривцов А.В.) заборонено видачу містобудівних умов та обмежень для будівництва нових багатоквартирних будинків в мікрорайоні, обмеженому вулицями Івана Сірка, Харківська та проспектом Михайла Лушки, до моменту розгляду Сумською міською радою результатів консультативного опитування та затвердження детального плану території Виконкомом Сумської міської ради.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 29.09.2018 року.

Суддя О.М. Кунець