
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/3083/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
01 вересня 2018 року (згідно відбитку поштового штампу) ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Лубенського ОУПФУ від 15 травня 2018 року №81/03-14/2 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 згідно поданої ним заяви від 14 травня 2018 року;
- зобов'язання Лубенського ОУПФУ провести з 01 жовтня 2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, однак за його заявою про перерахунок пенсії отримав від відповідача рішення від 15.05.2018 №81/03-14/2, яким останній безпідставно відмовив у перерахунку пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.09.2018 відповідачем надано до суду відзив на позов, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що положення частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 03.10.2017 №2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та пункту 91 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не поширюються на позивача, так як він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження ним дійсної строкової військової служби. При цьому, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаних норм останній отримував пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 29-30/.
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) НОМЕР_2, видане Полтавською обласною державною адміністрацією 09.11.1993, вкладка до цього посвідчення НОМЕР_4, видана Полтавською ОДА 03.10.2007) /а.с. 11/, має 2 групу інвалідності, згідно посвідчення НОМЕР_3 від 22.01.2007, яка встановлена в зв'язку з захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків в/служби по ЛНА на ЧАЕС /а.с. 12/.
До 06.03.2018 позивач перебував на пенсійному обліку та отримував пенсію по інвалідності відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 24/.
З 06.03.2018 позивач перебуває на обліку в Лубенському ОУПФУ Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" /а.с. 26/.
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (надалі - Закон №2148-VIII), яким, зокрема, стаття 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена в новій редакції:
"Стаття 59. Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи
Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
При цьому, п.1 "ІІ. Прикінцевих та перехідних положень" Закону №2148-VIII визначено, що, зокрема підпункт 5 пункту 2, яким ст. 59 вказаного Закону викладено в новій редакції, набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовуються з 1 жовтня 2017 року.
В зв'язку з наведеними законодавчими змінами, 14.05.2018 позивачем до Лубенського ОУПФУ Полтавської області подано заяву встановленого зразка про призначення/перерахунок пенсії /а.с. 27/.
Рішенням Лубенського ОУПФУ Полтавської області від 15.05.2018 №81/03-14/2 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії згідно статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки він приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби /а.с. 28/.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
На момент виникнення спірних правовідносин питання порядку призначення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також їх розміру врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, в редакції законів України станом на 01.01.2018 (надалі - Закон №796-ХІІ).
Стаття 59 Закону №796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 01 липня 1992 року №2532-12 у редакціях Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05 жовтня 2006 року №231-V (далі - Закон №231-V, діяла до 01 жовтня 2017 року) та Закону №2148-VІІІ I (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною 3 статті 59 Закону №796-XII у редакції Закону №231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною 3 статті 59 Закону №796-XII у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, частиною 3 статті 59 Закону №796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року.
Відтак, Законом №2148-VІІІ розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи зазначене, частина 3 статті 59 Закону №796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами та які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Згідно з позицією Верховного Суду, висловленою в ухвалі від 08.05.2018 (справа №820/1148/18 (провадження № Пз/9901/33/18) таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
В ухвалах Верховного Суду від 21.05.2018 у справі №816/1159/18 (провадження №Пз/9901/37/18) (номер в ЄДРСР 74173510) та від 11.06.2018 у справі №820/2589/18 (провадження №Пз/9901/39/18) (номер в ЄДРСР 74616527), якими відмовлено у відкритті проваджень як зразкових, суд касаційної інстанції з посиланням на викладену позицію Верховного Суду вказав, що частина 3 статті 59 Закону № 796-XII не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.
Як слідує з матеріалів справи, позивач дійсно приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.06.1986 по 07.08.1986, що підтверджується довідкою Хорольського райвійському від 09.03.2003 №92 та довідкою командира військової частини 61606 від 04.09.1986 №39, копії яких наявні у справі /а.с. 10, 19/.
При цьому, за змістом подання для призначення пенсії від 29.11.1991 №18, виданого Хорольською районною лікарнею на ім'я ОСОБА_1, та довідки Хорольського райвійському від 09.03.2003 №92, останній у період з 19.03.1984 по 04.09.1986 перебував у трудових відносинах з Хорольським міжгосподарським рибоб'єднанням, а строкову військову службу проходив у період з 29.10.1978 по 10.11.1980 /а.с. 19, 22-23/.
Таким чином, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, суд погоджується з доводами відповідача, що дія норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на нього не поширюється.
Отже, відповідачем доведено відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу. Інші доводи позовної заяви не спростовують законність прийнятого відповідачем рішення.
З огляду на викладене, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (с. Андріївка, Хорольський район, Полтавська область, 37800, рнокпп НОМЕР_1) до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя О.В. Гіглава