
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
05 жовтня 2018 р. № 1440/1738/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 56232 до Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, Миколаїв, 54001 провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.04.2018 № 0595113-1302-1413,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області з вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0595113-1302-1413 від 27.04.2018 про визначення грошового зобов'язання з податку на нерухому майно відмінне від земельної ділянки на суму 127852,80 гривень.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що при визначенні суми податкового зобов'язання позивача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017 рік, відповідач керувався рішенням Калузької сільської ради №4 від 11.03.2016 «Про встановлення ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів нежитлової нерухомості на території Калузької сільської ради», яким ставка податку встановлена в розмірі 1% мінімальної заробітної плати за 1 кв.м. Однак, зазначене рішення сільської ради офіційно оприлюднено не було. За таких обставин, воно не було чинності та не може бути застосовано.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що відповідно до п.2 ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо-організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності. За правилами ч.2 ст.15 Закону інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документу. Разом з цим, відповідно до ст.5 зазначеного закону доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації, зокрема, на інформаційних стендах. Рішення Калузької сільської ради від 15.02.2017 №3 було оприлюднено на стенді біля сільської ради. На підставі рішення Калузької сільської ради від 15.02.2017 №3 ставка податку на нежитлове приміщення складає 0,8 відсотка. Таким чином, ОСОБА_1 було нараховано податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за нежитлове приміщення площею 4994,25 кв.м. на суму 127852,80 гривень.
В судовому засіданні 04.09.2018 представники позивача та відповідача підтримали свої позиції, викладені у процесуальних заявах по суті справи.
Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження 05.10.2018 без проведення судового засідання та виклику сторін.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проживає у АДРЕСА_1
ОСОБА_1 на праві приватної власності належить навіс загальною площею 7136,6 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_2
11.03.2016 Калузькою сільською радою прийнято рішення №4 «Про встановлення ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для об'єктів нежитлової нерухомості на території Калузької сільської ради», відповідно до якого встановлено ставку податку на нерухоме майно у розмірі 1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. оподаткування.
Зазначене рішення було оприлюднено на дошці оголошень в центрі села Калуга.
В офіційних друкованих засобах масової інформації зазначене рішення не оприлюднювалось.
27.04.2018 ГУ ДФС у Миколаївській області винесло податкове повідомлення-рішення №0595113-1302-1413 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з податку на нерухому майно відмінне від земельної ділянки на суму 127852,80 гривень.
Відповідно до п.266.5.1. ст.266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідні повноваження, їх розмежування між Верховною Радою та місцевими радами, зокрема, щодо податків, визначені в ст. 12 ПК України.
Згідно ст. 8 ПК України, в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори.
Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПК України, податок на майно належить до місцевих податків. Відповідно до ст. 265 ПК України, однією із складових податку на майно є податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до п.п. 12.3.4., 12.3.5 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються, виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.
Таким чином, умовою застосування місцевого податку - податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в 2017 році, відповідно до пп. 12.3.4. п.12.3 ст.12 ПК України є офіційне оприлюднення рішення Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області в строк до 15 липня 2016 року про встановлення ставок цього податку.
В цьому ж випадку, сільрадою було видано рішення про встановлення місцевого податку 11.03.16, але не було досі оприлюднено в офіційних друкованих засобах інформації, а лише на дошці оголошення в центрі села Калуга.
Відповідно до ст.57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Тобто, обов'язковою умовою чинності нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування є його оприлюднення в офіційних виданнях та друкованих засобах масової інформації.
Враховуючи, що рішення Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області №4 від 11.03.16 є регуляторним нормативно-правовим актом, але всупереч вимогам ст.57 Конституції України, ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст.22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» не було оприлюднено у офіційних друкованих засобах масової інформації воно не набуло чинності.
Посилання відповідача на те, що зазначене рішення було розташоване на дошці оголошень відповідно до ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», суд не приймає як належне.
Стаття 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» містить загальні способи доведенні розпорядниками інформації публічної інформації до відома. Але, не всі зазначені способи у ст.5 Закону є формою оприлюднення регуляторного нормативно-правового акту.
Щодо регуляторних нормативно-правових актах є пряма вимога ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо їх оприлюднення саме у друкованому засобі масової інформації.
Суд звертає увагу, що у статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», окрім розміщення на інформаційних стендах, передбачена можливість у тому числі і оприлюднювати публічну інформацію і шляхом надання інформації за запитами на інформацію та будь-яким іншим способом.
Вочевидь, що ці способи оприлюднення інформація також не є тими, з якими ст.57 Конституції України пов'язує питання чинності нормативно-правового акту.
За відсутності чинного рішення органу місцевого самоврядування про встановлення ставки місцевого податку, відповідно до п.12.3.5 ст.12 ПК України такі податки до прийняття рішення справляються, виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.
Але, п.266.5.1 ПК України передбачені лише максимальні ставки податку у розмірі 1,5 відсотка. Мінімальна ставка Кодексом не передбачена взагалі.
За таких обставин мінімальна ставка податку дорівнює нулю.
Враховуючи викладене, нарахування позивачу податку у розмірі 127852,80 гривень при нульовій ставці податку з боку відповідача є протиправним.
Позов задовольнити у повному обсязі, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Миколаївський області №0595113-1302-1413 від 27.04.2018 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов'язання з податку на нерухому майно відмінне від земельної ділянки на суму 127852,80 гривень.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1278,53 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,56232 НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 27.04.2018 року №0595113-1302-1413.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,56232 НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 1278,53 гривень (одна тисяча двісті сімдесят вісім грн. п'ятдесят три коп.).
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко