
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №813/2254/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Телиці О.В.,
представника позивача - прокурора Бойко Н.І.,
відповідача Поповича О.С.,
представника відповідача Сєрова О.В.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу №813/2254/18 за позовом керівника Львівської місцевої прокуратури №1 до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Поповича Ореста Степановича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в :
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Львівської місцевої прокуратури №1 (79005, м.Львів, вул.Богомольця, 9) до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Попович Ореста Степановича (АДРЕСА_1), із вимогами: визнати дії державного реєстратора - приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Поповича О.С. по реєстрації Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» протиправними; скасувати запис державного реєстратора - приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Поповича О.С. №14151020000039066 про державну реєстрацію юридичної особи Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вивченням прокуратурою ухвал Львівської міської ради встановлено, що ухвалою №2465 від 05.10.2017 року «Про надання ОК гаражно-будівельному кооперативу «Приміський» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул.Північній» ОК гаражно-будівельному кооперативу «Приміський» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 5,7 га на вул.Північній для будівництва та обслуговування гаражів. За результатами опрацювання документів, що стали підставою для прийняття згаданої ухвали було виявлено, що реєстратором під час здійснення державної реєстрації новоутвореної юридичної особи, шляхом заснування Гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» не досліджено питання відповідності поданих документів чинному законодавству, що призвело до незаконної реєстрації юридичної особи. Позивач наголошує, що кооператив не може законно набути права приватної власності на земельну ділянку, натомість він набув такого права власності у спосіб, який за формальними ознаками має вигляд законного, тобто юридичне оформлення права власності на землю стало можливим у результаті реєстрації кооперативу.
Ухвалою суду від 04.06.2018 року позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою суду від 18.06.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Обслуговуючий кооператив гаражно-будівельний кооператив «Приміський».
Ухвалою суду від 18.06.2018 року відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
На заперечення проти позову відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву. У відзиві, що надійшов до суду 10.07.2018 року зазначено, що приватний нотаріус як реєстратор діяв в межах наданих йому повноважень, а тому відсутні підстави для визнання його дій протиправними та скасування запису про державну реєстрацію юридичної особи.
12.07.2018 року третьою особою було подано до суду письмове пояснення по суті спору. У поясненні третя особа наголошує, що ними була дотримана уся законодавча процедура щодо правомірності та законності створення і реєстрації статуту Кооперативу, просить суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача-прокурор позовні вимоги у судовому засіданні підтримала, просила суд позов задоволити. Відповідач та його представник позов не визнали, просили суд у його задоволенні відмовити. Третя особа явку упоноваженого представника у судове засідання не забезпечила.
Дослідивши доводи позову, відзив на нього, пояснення третьої особи, зібрані у справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов таких висновків.
Загалом, щодо вчинення відповідачем оскаржуваних реєстраційних дій суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-IV(далі - Закон) (в редакції, чинні на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону, державна реєстрація базується на таких основних принципах: обов'язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; врегулювання відносин, пов'язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; державної реєстрації за заявницьким принципом; прийняття документів для державної реєстрації та здійснення державної реєстрації за принципом екстериторіальності в межах України; єдності методології державної реєстрації; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Статтею 5 Закону визначено систему органів державної реєстрації.
Частиною першою статті 7 Закону передбачено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено необхідні відомості, які вносяться до ЄДР.
Відповідно до пункту 14 частини другої статті 9 Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Подання документів для державної реєстрації а також вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації охоплюється статтями 14 та 15 Закону.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону, для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), крім створення державного органу, органу місцевого самоврядування, подаються такі документи:
1)заява про державну реєстрацію створення юридичної особи. У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи, утвореної в результаті поділу, виділу, додатково зазначаються відомості про відокремлені підрозділи в частині їх належності до юридичної особи - правонаступника. У заяві про державну реєстрацію створення юридичної особи приватного права може зазначатися, що вона діє на підставі модельного статуту;
2)заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника;
2-1)примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) рішення засновників, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про створення юридичної особи;
3)документ, що підтверджує створення громадського формування, відповідність статуту юридичної особи, на підставі якого діє громадське формування, - у разі державної реєстрації громадського формування, що є самостійним структурним підрозділом у складі іншої юридичної особи;
4)відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку), відомості про особу (осіб), яка має право представляти громадське формування для здійснення реєстраційних дій (ім'я, дата народження, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку);
5)установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа;
6)реєстр осіб (громадян), які брали участь в установчому з'їзді (конференції, зборах), - у разі державної реєстрації створення громадських об'єднань, політичної партії;
7)програма політичної партії - у разі державної реєстрації створення політичної партії;
8)список підписів громадян України за формою, встановленою Міністерством юстиції України, - у разі державної реєстрації створення політичної партії;
9)документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону;
10)документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи у країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі створення юридичної особи, засновником (засновниками) якої є іноземна юридична особа;
11)примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі створення юридичної особи в результаті перетворення або злиття;
12)примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) розподільчого балансу - у разі створення юридичної особи в результаті поділу або виділу;
13)документи для державної реєстрації змін про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, визначені частиною четвертою цієї статті, - у разі створення юридичної особи в результаті виділу;
14)документи для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття та поділу - у разі створення юридичної особи в результаті злиття та поділу;
15)список учасників з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспілки;
16)документ, що містить інформацію про розмір обов'язкових платежів та інших обов'язкових витрат, сплата яких є необхідною для започаткування діяльності товариства, у випадку, передбаченому абзацом шостим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.
Окрім того, наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року №359/5 затверджено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи» (далі - Порядок).
Вказаний Порядок визначає процедуру проведення, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон), державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - державна реєстрація), права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації.
Відповідно до вимог частини першої статті 25 Закону та пункту 6 розділу І Порядку, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, документів, що подаються заявником для державної реєстрації, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно ст.7 Закону України «Про кооперацію», кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах.
Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України,
іноземці та особи без громадянства, а також юридичні особи України та іноземних держав, які беруть участь у діяльності кооперативів через своїх представників.
Рішення про створення кооперативу приймається його
установчими зборами.
Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який підписують головуючий та секретар зборів. У протоколі зазначаються особи, які брали участь в установчих зборах: для фізичної особи - прізвище, ім'я та по батькові, дані паспорта громадянина України або паспортних документів іноземця (для осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні, - дані документа, який його замінює); для юридичної особи - прізвище, ім'я та по батькові уповноваженого представника юридичної особи, документ, що підтверджує його повноваження. Дані про фізичну особу засвідчуються її особистим підписом, а про юридичну особу -
підписом її уповноваженого представника.
Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три
особи.
При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами.
Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його
діяльність.
Згідно із ст.8 Закону України «Про кооперацію», статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю.
Статут може містити інші пов'язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.
Державна реєстрація кооперативу проводиться в порядку, передбаченому законом (ст.9).
Із матеріалів справи вбачається, що протокол зборів про створення ОК гаражно-будівельного кооперативу «Приміський», які відбулися 01.06.2016 року підписний головою зборів ОСОБА_3 та секретарем Михальчишин Г.П. У даному протоколі також зазначені особи, що брали участь у створенні цього кооперативу, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4,ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
Також персональні дані засновників додатково зазначені у списку до цього протоколу від 01.06.2016 року.
Оригінал протоколу є невід'ємною частино статуту кооперативу.
Тож, суд зазначає, що у створенні кооперативу взяло участь сім фізичних осіб, що у свою чергу відповідає вимогам ст.7 Закону України «Про кооперацію» щодо чисельності членів кооперативу.
Згідно п.1.3 статуту ГБК «Приміський» (місцезнаходження: 79020, м.Львів, вул.Північна, б/н), засновниками кооперативу є громадяни України, які прийняли рішення про його створення.
Відповідно до детальної інформації про юридичну особу з Єдиного реєстру, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу ГБК «Приміський», зокрема, міститься перелік засновників (учасників, членів) юридичної особи, вид діяльності, керівний склад та органи управління юридичної особи тощо.
Окрім того, судом встановлено, що станом на день розгляду справи відсутні судові рішення про скасування рішень зборів членів кооперативу для внесення відповідних змін та жодним чином не порушено державним реєстратором при вчинені реєстраційних дій суспільних інтересів.
Отже, суд, позитивно оцінюючи доводи відповідача, вказує, що у реєстратора при вивченні документів були відсутні підстави для відмови у вчиненні державної реєстрації юридичної особи.
Таким чином, позовна вимога про визнання дій відповідача щодо реєстрації юридичної особи задоволенню не підлягає.
Водночас, суд критично оцінює посилання позивача на те, що підставою для звернення до суду з означеним позовом є те, що реєстрація кооперативу з метою отримання безоплатно у власність земель комунальної власності позбавляє конкретну територіальну громаду правомочностей власника землі в тому обсязі, який дозволяє її статус, зокрема, безоплатної приватизації в порядку ст.118 Земельного кодексу України чи продажу ділянок на конкретних засадах в порядку ст.134 Земельного кодексу України, позаяк прокурором не доведено належними доказами й у процесі розгляду справи судом не виявлено обставин, що порушують суспільні інтереси, а також не встановлено незаконності створення юридичної особи. Більше того, суд відзначає, що наведене не є предметом даного спору, у тому числі винесення Львівською міською радою ухвали від 05.10.2017 року №2465, а до компетенції приватного нотаріуса як реєстратора не входить визначення формальної чи ні мети створення такої особи. Щодо формальностей створення кооперативу і набуття земельної ділянки - дані твердження не заслуговують на увагу, оскільки також не є предметом дослідження окружним судом, з огляду на підсудність спору.
Окрім того, суд не приймає до уваги твердження позивача про формальні ознаки створення кооперативу, оскільки не усі особи, які вказані відповідачем як засновники кооперативу володіють транспортними засобами, що є підставою для скасування відповідного запису в реєстрі. При цьому, суд відзначає наступне.
Відповідно до інформації Регіонального сервісного центру у Львівській області МВС України від 18.07.2018 року, власниками транспортних засобів є: ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_6
Однак, як з'ясовано судом, ні положеннями Закону України «Про кооперацію», ні іншими нормативно-правовими актами не передбачено обов'язкової вимоги щодо володіння членами гаражного кооперативу транспортними засобами станом на день створення такого кооперативу. При цьому, нотаріус як реєстратор не наділений повноваженнями щодо перевірки саме цієї інформації.
Окрім того, суд роз'яснює, що члени гаражного кооперативу навпаки вправі зберігати у належних їм гаражних боксах велосипед, мопед, мотоцикл, моторолер, човен, мотоблок тощо, використовувати їх для соціальних і інших потреб.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскільки позовна вимога позивача щодо скасування запису державного реєстратора - приватного нотаріуса ЛМНО Поповича О.С. №14151020000039066 про державну реєстрацію юридичної особи - Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є похідною від позовної вимоги про визнання дій відповідача щодо реєстрації Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський», у задоволенні якої судом відмовлено, а тому у її задоволенні суд також відмовляє.
Таким чином, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог та відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ст.139 КАС України, сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не повертається.
Керуючись ст.ст.2, 9, 14, 73-78, 90, 132, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову керівника Львівської місцевої прокуратури №1 до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Поповича Ореста Степановича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» про визнання дій державного реєстратора - приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Поповича Ореста Степановича по реєстрації Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» протиправними та скасування запису державного реєстратора - приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Поповича Ореста Степановича №14151020000039066 про державну реєстрацію юридичної особи Обслуговуючого кооперативу гаражно-будівельного кооперативу «Приміський» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 08 жовтня 2018 року.