
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3523/18
категорія 8.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Капинос О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" до Державної фіскальної служби України, Комісії з питань розгляду скарг про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
05.07.2018 ТОВ "Фортуна Сіті Торг" звернулося до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, з питань розгляду скарг від 21.05.2018 за №6278/41481350/2 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 №27014 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, з питань розгляду скарг від 21.05.2018 №6277/41481350/2 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 №27023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, з питань розгляду скарг від 21.05.2018 №6276/41481350/2 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 №27021 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, з питань розгляду скарг від 21.05.2018 №4822/41481350/2 про відмову в реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 №27033 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані ТОВ "Фортуна Сіті Торг" податкові накладні .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що вищевказані рішення позивача, які є предметом оскарження, є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки надані відповідачу первинні документи фінансово - господарської діяльності підтверджують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських зобов'язань та не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу ст. ст. 198, 201 Податкового кодексу України , ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку спричиняють втрату їх юридичної сили і доказовості. Крім того, на вимогу фіскального органу, після зупинення реєстрації податкових накладних, було надано усі належні документи, які відповідачем не були взяті до уваги, оскільки, складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Позивач зазначає, що такі рішення суб'єкта владних повноважень суперечать приписам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 24.07.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання.
16.08.2018 Державною фіскальною службою України надано суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі. При цьому відповідач вказував, що у відповідності до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинені в порядку та на підставах, визначених постановою КМУ від 21.02.2018 № 117.
04.09.2018 позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ДФС яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 687946/41481350 від 08.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 № 27014 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 687945/41481350 від 08.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 № 27023 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 687944/41481350 від 08.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.11.2017 № 24021 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за № 660724/41481350 від 23.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27.11.2017 № 27033 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані ТОВ "Фортуна Сіті Торг" податкові накладні за № 24014 від 27.11.2017, № 27023 від 27.11.2017, № 24021 від 24.11.2017, № 27033 від 27.11.2017;
В судове засідання, яке призначене на 27.09.2018 представник відповідача не прибув, подав клопотання про відкладення розгляду справи, яке мотивував звільненням представника, який приймав участь в розгляді справи, та зайнятістю іншого представника в іншому судовому процесі.
27.09.2018 представник позивача проти відкладення розгляду справи заперечував та вважав за можливе розглянути справи за відсутності представника відповідача. Крім того, на адресу суду представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.
Суд, дослідивши доводи клопотання відповідача вважає його не обґрунтованим та керуючись приписами ч.9 ст.205 КАС України, вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Судом встановлено, що 21.11.2017 між ТОВ "Фортуна Сіті Торг" та ТОВ "АГРО - СЕМ 3" укладено договір поставки, предметом якого являлося передача у власність покупця ПММ за довірчими документами (скретч - карти ) відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, а найменування товару, ціна та його кількість вказується в накладних на товар (а.с.62).
23.11.2017 між ТОВ "Фортуна Сіті Торг" та ДП "Житомирський лікеро-горілчаний завод" укладено договір поставки, предметом якого являлося передача у власність покупця ПММ за довірчими документами (скретч - карти ) відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, а найменування товару, ціна та його кількість вказується в накладних на товар (а.с. 86-87).
27.11.2017 між ТОВ "Фортуна Сіті Торг" та Фермерським господарством "ПРОЛІСОК АГРО СВАРА", Фермерським господарством "ЕЛІТА - ХМІЛЬ" укладено договори поставки від 27.11.2017, предметом яких являлося передача у власність покупця ПММ за довірчими документами (скретч - карти ) відповідно до Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, а найменування товару, ціна та його кількість вказується в накладних на товар (а.с. 30, 50).
Позивачем 24 та 27 листопада 2017 року за результатами фінансово - господарської діяльності складено та направлено на реєстрацію податкові накладні на ТОВ "АГРО - СЕМ 3" за № 24021 на суму ПДВ 4250,00 грн., на ФГ "ПРОЛІСОК АГРО СВАРА" за №27014 на суму ПДВ 5024,33 грн., на ФГ "ЕЛІТА - ХМІЛЬ" за № 27023 на суму ПДВ 2991,67 грн., на ДП "Житомирський лікеро - горілчаний завод" за № 27033 на суму ПДВ 13033,33 грн.
06.12.2017 та 07.12.2017 позивачем отримано квитанції, згідно яких вищевказані податкові накладні відповідачем прийнято, але їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена з підстав передбачених п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/ розрахунок коригування (далі - ПН/РК) (а.с. 26,44,61,80).
З метою підтвердження правомірності реєстрації податкових накладних, позивачем засобами електронного зв'язку в електронному вигляді надіслано на адресу відповідача повідомлення від 20 та 27 квітня 2018 за №№ 2,8,9,10 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, копії документів про підтвердження реальності здійснення операцій. (а.с. 23,41,58,77)
Рішеннями відповідача від 23.04.2018 за № 660724/41481350, від 08.05.2018 за №№ 687944/4181350, 687946/4181350 та 687945/4181350 відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання позивачем копій документів, в тому числі розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків. (а.с.76-77,121-122,130-131,136-137)
02 та 08 травня 2018 позивачем подано скарги до відповідача на рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, додатково додавши банківські виписки по рахункам .
11 та 21 травня 2018 відповідачем прийнято рішення по поданим позивачем скаргам, якими скарги залишені без задоволення, а рішення комісії ДФС без змін з підстав: "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття Комісією рішення про задоволення скарги". (а.с. 20,38,55,74)
Оцінюючи правомірність спірних рішень відповідача щодо відмови в реєстрації податкових накладних, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010 (далі - Кодекс) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст.185 Кодексу, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Кодексу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів;
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст. 188 Кодексу).
Згідно із п.201.1 Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п.201.7 Кодексу).
Згідно із п.201.10 Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абз.5 п.201.7 Кодексу).
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абз.10 п.201.7 Кодексу).
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абз.12 п.201.7 Кодексу).
У п. 201.16 Кодексу передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.1,2 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (чинного на час подання податкових накладних на реєстрацію), оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).
Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі- Комісія ДФС).
Пунктом 6 Наказу №567 передбачено, що моніторинг податкової накладної/ розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Згідно пп.201.16.1 п.201.16 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (пп.201.16.2 п.201.16 Кодексу).
Як зазначалось, Державною фіскальною службою України зупинено реєстрацію податкових накладних на підставі п.201.16 ПКУ: податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1005. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК . Тобто фактично зупинено реєстрацію на підставі пп.1 п.6 Наказу № 567.
Суд зазначає, що податковий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної за критерієм, передбаченим пп.1 п.6 Наказу №567 (який був чинний на час подання податкових накладних та зупинення їх реєстрації) повинен враховувати, що досліджена податкова накладна має відповідати наступним умовам:
- обсяг постачання перевищує в 1,5 рази залишок різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 в Реєстрі та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих і зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку;
- відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
- сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вищезазначеним умовам, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами.
Проте, фіскальний орган, надсилаючи квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних та вказуючи причини зупинення, обмежився лише загальним посиланням на невідповідність обсягів постачання без належного дослідження зазначених умов відповідно до критерію, передбаченого пп.1 п.6 Наказу № 567, а саме: відсутні конкретні дані, які відповідають умовам зупинення реєстрації за цим критерієм щодо відповідності числових показників в частині перевищення обсягу постачання товару в 1,5 раза, відповідності показника перевищення залишку товару в розмірі 75%, показника перевищення середньомісячної суми сплачених позивачем за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів.
Суд вважає за необхідне вказати, що такі дії суб'єкта владних повноважень не відповідають вимогам Податкового кодексу України та Наказу №576, оскільки не є достатньо обґрунтованими, чіткими та передбачуваними для позивача, що позбавляє останнього знайти належну аргументацію та доказову базу спростування відповідності зупинених податкових накладних критерію оцінки згідно пп.1 п.6 Наказу № 567.
Крім того, слід зазначити, що обставини зупинення реєстрації обов'язково підлягають дослідженню, оскільки є юридично значимими та такими що тягнуть за собою прийняття в подальшому рішення про реєстрацію податкових накладних або відмову у реєстрації на підставі витребуваних документів у платника податку за результатами зупинення реєстрації.
Відповідачем не доведено, що обсяг постачання перевищує в 1,5 раза залишок різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного в отриманих і зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку.
Не доведено в чому саме полягає невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД:2710,2711 та якому виду, визначеному п.6 Критеріїв вона відповідає.
Згідно із п.201.16.3 Кодексу, письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту (у випадку зупинення реєстрації податкової накладної), розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про:
реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Слід зазначити, що відповідно до п. 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2018 №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що і рішення Комісії Державної фіскальної служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як встановлено із матеріалів справи, оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних вмотивовані ненаданням платником податку повного пакету документів, зокрема, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 затверджено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, це є наступні документи:
- договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Суд наголошує, що позивачем на підтвердження реальності здійснення господарських операцій та з метою підтвердження правомірності реєстрації податкових накладних №27033, 27014, 27021, 27023 було надано контролюючому органу сукупність належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів на підтвердження реальності господарських операцій, зокрема: договори поставки , видаткові накладні, специфікації, платіжні доручення, рахунки фактури. Відповідачем вказаний факт не заперечується.
Щодо доводів контролюючого органу, що відповідно до змісту службової записки управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем Головного управління ДФС у Житомирській області, позивачем на розгляд Комісії ГУ ДФС у Житомирській області надано платіжні доручення у кількості 8 шт. та раухнок фактуру, які не відображаються.
Разом з тим, позивачем у встановлено законом порядку було надіслано до контролюючого органу необхідні документи, однак, із незалежних від суб'єкта господарювання причин, не відобразилися на технічному обладнанні контролюючого органу, що унеможливило їх дослідження комісією перед прийняттям спірного рішення.
Суд наголошує, що технічні проблеми чи особливості роботи програмного чи апаратного забезпечення, які ускладнюють або унеможливлюють дослідження надісланих платником податків документів, не можуть ставитися у вину такому платнику податків та призводити до настання негативних наслідків у вигляді юридичної відповідальності.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах доказів суд дійшов висновку, що позивачем для підтвердження реальності господарських операцій за податковими накладними до контролюючого органу було надано сукупність належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів.
Враховуючи вищевикладене, рішення Державної фіскальної служби України від 23.04.2018 за № 660724/41481350, від 08.05.2018 за №№ 687944/4181350, 687946/4181350 та 687945/4181350 були прийняті відповідачем в порушення ч.2 ст.19 КАС України та не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.
Зважаючи на протиправність оскаржуваного рішення, застосовуючи механізм захисту порушеного права та його відновлення, керуючись повноваженнями, наданими ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за №24014 від 27.11.2017, № 27023 від 27.11.2017, № 24021 від 24.11.2017, № 27033 від 27.11.2017.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачами в порушення ч.2 ст.77 КАС України не доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано правомірність рішення комісії Державної фіскальної служби України
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 8810,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 03.07.2018 № № 3661, 3662, 3663, 3664, 3665 (а.с.4-8).
З огляду на задоволення позову суд відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне присудити на користь позивача судовий збір у розмірі 8810,00 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" (м. Житомир, проспект Незалежності, 104, код ЄДРПОУ 41481350) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 08 травня 2018 року № 687946/41481350 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27 листопада 2017 року № 27014 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" (м. Житомир, проспект Незалежності, 104, код ЄДРПОУ 41481350).
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 08 травня 2018 року № 687945/41481350 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27 листопада 2017 року № 27023 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" (м. Житомир, проспект Незалежності, 104, код ЄДРПОУ 41481350).
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 08 травня 2018 року № 687944/41481350 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 листопада 2017 року № 24021 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" (м. Житомир, проспект Незалежності, 104, код ЄДРПОУ 41481350).
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197), яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23 квітня 2018 року № 660724/41481350 про відмову у реєстрації податкової накладної від 27 листопада 2017 року № 27033 в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" (м. Житомир, проспект Незалежності, 104, код ЄДРПОУ 41481350).
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну № 24014 від 27.11.2017 року, № 27023 від 27.11.2017 року, № 24021 від 24.11.2017року, № 27033 від 27.11.2017року, подані ТОВ "Фортуна Сіті Торг" (м. Житомир, проспект Незалежності, 104, код ЄДРПОУ 41481350).
Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Фортуна Сіті Торг" (код ЄДРПОУ 41481350) суму судового збору у розмірі 8810 (вісім тисяч вісімсот десять) грн. 00 (нуль) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.В. Капинос