
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1800/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №423767-13.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у Волинській області 30 червня 2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення №423767-13, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік у розмірі 25000 грн. Об’єктом оподаткування став автомобіль марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального - дизель.
Позивач вважає дане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати у зв’язку з тим, що її транспортний засіб не є об’єктом оподаткування, оскільки середньоринкова вартість належного їй транспортного засобу при її розрахунку на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України становить 1044335,00 грн., тобто є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року (1200000,00 грн.).
Крім того, ОСОБА_1 вказує на те, що з метою скасування вказаного податкового повідомлення-рішення подала заяву до контролюючого органу про перерахунок транспортного податку згідно з податковим повідомленням-рішенням №423767-13 від 30 червня 2017 року і рішенням ГУ ДФС України у Волинській області від 20 вересня 2017 року №1584/ФОП/03-20-13-03-11 було скасовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Однак, 04 квітня 2018 року отримала лист ГУ ДФС у Волинській області №1398/ФОП/03-20-13-03-11 року про прохання вважати відкликаним лист ГУ ДФС у Волинській області №1584/ФОП/03-20-13-03-11 від 20 вересня 2017 року, в якому запропоновану позивачу звернутися в Міністерство економічного розвитку і торгівлі для отримання обґрунтованого розрахунку середньоринкової вартості її автомобіля. Позивач вважає, що податковий орган порушив вимоги Податкового кодексу України, оскільки останній не містить правових норм, які надають контролюючому органу можливість відкликати власні листи. На підставі вищенаведеного позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №423767-13 є скасованим в порядку, передбаченому статтею 60 Податкового кодексу України. Разом з тим, позивач ще раз зазначає, що належний їй на праві приватної власності автомобіль не є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році, оскільки його середньоринкова вартість є меншою, ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, що підтверджується здійсненим на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розрахунком вартості транспортного засобу від 22 серпня 2017 року.
На підставі наведеного позивач вважає оскаржуване податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №423767-13 протиправним та просить його скасувати.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.09.2018 року відкрито провадження у цій справі на підставі статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача у відзиві на позов від 19.09.2018 року вх. №12210/18 (а.с.22-23) позовних вимог не визнає з тих підстав, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення рішення було повідомлення Луцького Територіального сервісного центру МРЕВ. У відповідності до офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України автомобілі марки AUDI Q7, 2015 Р/В. включено до переліку та відносяться до даного об'єкту оподаткування. Згідно з цього сайту вартість нового автомобіля Audi Q7, 2015 року випуску, дизель 3,0, становить 3075908,58 грн., а враховуючи формулу та методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів можна зробити висновок, що його середньоринкова вартість станом на 01.01.2017 року становить 1537954,29 грн., що є більшою, ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року (1200000,00 грн.), а тому такий автомобіль є об’єктом оподаткування у 2017 році. На підставі наведеного представник відповідача вважає, що ГУ ДФС у Волинській області діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №423767-13, яким позивачу визначено грошове зобов’язання по транспортному податку за 2017 рік в розмірі 25000 грн. У зв’язку з цим просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
У відповіді на відзив від 24 вересня 2018 року (а.с.35-36) представник позивача вказує на те, що відповідач до відзиву додає перелік транспортних засобів, що є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році, а не у 2017 році. Крім того, представник позивача не погоджується з розрахунком середньоринкової вартості автомобіля, що здійснений контролюючим органом, оскільки останній застосував під час цього розрахунку завищений коефіцієнт (50) та врахував мінімальну заробітну плату станом на 01.01.2018 року, однак спірні правовідносини мали місце у 2017 році. Вважає, що відповідач безпідставно не взяв до уваги наданий позивачем розрахунок середньоринкової вартості автомобіля станом на 22 серпня 2017 року, а тому протиправно відніс його до об’єкта оподаткування у 2017 році. Також представник позивача звертає увагу суду на суперечність тверджень відповідача про середньоринкову вартість автомобіля, оскільки у відзиві відповідач використовує показник середньоринкової вартості транспортного засобу 1537954,29 грн., а у додатках до відзиву – 1384158,86 грн. У зв’язку з цим такі судження відповідача просить не брати до уваги, оскільки вони є необґрунтованими та безпідставними.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що за фізичною особою ОСОБА_1 зареєстровано транспортний засіб марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, VIN-код WAUZZZ4M8GD017398, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХІ 053906 (а.с.15-16).
ГУ ДФС у Волинській області 30 червня 2017 року сформовано та направлено ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення №423767-13, яким визначено позивачу суму грошового зобов’язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000 грн. (а.с.6).
З матеріалів справи слідує, що позивач зверталася до відповідача із заявою від 30.08.2017 року до контролюючого органу про перерахунок транспортного податку, визначеного оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням. Листом від 20 вересня 2017 року №1584/ФОП/03-20-13-03-11 ГУ ДФС у Волинській області повідомило позивача про те, що відповідно до п.п.267.6.7 п.267.6 ст.267 ПК України та на підставі наданих документів, зокрема довідки від ТСЦ 0741 РСЦ у Волинській області від 22.08.2017 року та проведеної звірки з Територіальним сервісним центром 0741 РСЦ МВС у Волинській області від 09.09.2017 року було скасовано податкове повідомлення-рішення №423767-13 від 30.06.2017 року про сплату транспортного податку з фізичних осіб (а.с.7). Водночас листом від 04 квітня 2018 року №1398/ФОП/03-20-13-03-11 року ГУ ДФС у Волинській області просить вважати відкликаним лист №1584/ФОП/03-20-13-03-11 від 20.09.2017 року, оскільки згідно даних Територіального сервісного центру 0741 РСЦ МВС у Волинській області транспортний засіб Audi Q7 знаходиться у власності ОСОБА_1 (а.с.8). Також у цьому листі запропоновано позивачу звернутися в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України для отримання обґрунтованого розрахунку середньоринкової вартості автомобіля.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У відповідності до підпункту 60.1.2 пункту 60.1 статі 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу.
У випадках, визначених підпунктом 60.1.2 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги (п.60.3 ст.60 ПК України).
Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №423767-13 є відкликаним в порядку, визначеному статтею 60 Податкового кодексу України, а тому є скасованим. Однак, суд враховує те, що оскільки позивач оскаржує дане податкове повідомлення-рішення в судовому порядку, тому його відкликання контролюючим органом в адміністративному порядку не може бути підставою для його скасування в судовому порядку, оскільки свідчить про визнання платником податків його чинності.
Стосовно того, чи є належний позивачу на праві приватної власності автомобіль об’єктом оподаткування у 2017 році суд зазначає наступне.
1 січня 2016 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” від 24.12.2015 року №909-VIII, яким викладено в новій редакції статтю 267 ПК України.
При цьому Законом України від 20.12.2016 року №1791-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році” та Законом України від 21.12.2016 року №1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” внесено зміни до статті 267 ПК України, які з 01 січня 2017 року набрали чинності.
Так, відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.
Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України).
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 ПК України).
Відповідно до підпункту 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Таким чином, зі змісту вищенаведених норм слідує, що об’єктом оподаткування транспортного податку є легкові автомобілі, які відповідають трьом критеріям, а саме: 1) з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно); 2) середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; 3) повинен бути зазначений у переліку легкових автомобілів, яким минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що міститься на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2017 визначена у розмірі 3200,00 грн.
Відтак, об’єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000,00 грн. (3200,00 грн. х 375).
Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі Методика), яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Так, цією Методикою передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (далі Мінекономрозвитку) забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 №403 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки.
Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).
Згідно пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об’єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством “Держзовнішінформ” до Мінекономрозвитку.
Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті (пункт 13 Методики).
Аналіз наведених положень ПК України, Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить, що для визнання автомобіля об’єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно Мінекономрозвитку та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб’єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів.
Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об’єктом оподаткування у 2017 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Більше того, обов’язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році. Відповідач не наділений повноваженнями з приводу перевірки визначеної Мінекономрозвитку середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, ОСОБА_1 посилається на здійснений нею 22.08.2017 року на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розрахунок середньоринкової вартості транспортного засобу марки Audi, модель Q7, 3,0, внутрішнього згорання, дизель, 2015 року випуску, відповідно до якого середньоринкова вартість даного автомобіля становить 1004335,00 грн., що є меншою за 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (а.с.9). Відтак, позивач вважає, що даний автомобіль не підлягає оподаткуванню транспортним податком у 2017 році.
Однак, суд вважає зазначену позицію позивача невірною, оскільки: по-перше, зазначений розрахунок здійснений позивачем 22.08.2017 року, в той час як відповідачем бралась до уваги середньоринкова вартість вказаного автомобіля станом на 01 січня 2017 року. По-друге, Головне управління ДФС у Волинській області не наділене повноваженнями щодо перевірки визначеної Мінекономрозвитку середньоринкової вартості автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком з фізичних осіб. По-третє, на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Міністерства економічного розвитку і торгівлі України міститься Перелік легкових автомобілів, з року випуску яким минуло не більше п’яти років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 (звітного) року. Як слідує з цього Переліку, до нього включено автомобілі марки Audi, модель Q7, з об’єм циліндрів двигуна 3,0, дизель, до 2 років (а.с.29-34). Саме до таких автомобілів належить і зазначений автомобіль позивача.
Враховуючи те, що позивач є власником автомобіля марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, з об’ємом двигуна 2967 куб. см., тип пального – дизель, VIN-код WAUZZZ4M8GD017398, якому минуло не більше п’яти років та середньоринкова вартість якого становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, оскільки такий автомобіль входить до Переліку легкових автомобілів, яким минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що міститься на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, тому даний автомобіль є об’єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб у 2017 році.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що Головне управління ДФС у Волинській області при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 30.06.2017 року №423767-13 діяло в межах повноважень на підставі та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (45624, Волинська область, Луцький район, село Великий Омеляник, вулиця Володимирська, будинок 96, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 39400859) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30 червня 2017 року №423767-13 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя В.Д. Ковальчук