
Справа № 522/19251/16-ц
Провадження № 2/522/2220/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
в складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Смоковій А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, ОСОБА_2, третя особа ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянкиОСОБА_2, -
ВСТАНОВИВ
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідачів та просить визнати незаконним та скасувати рішення Одеської міської ради № 39-VІІ від 16.12.2015 р. в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_2; скасувати проект землеустрою, розроблений ОСОБА_2 за адресою м. Одеса, провулок 3-й Український, будинок 1.
При цьому посилається на те, що рішенням Одеської міської ради від 16.12.2015 року №39-VIІ громадянці ОСОБА_2 було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Як вбачається з переліку громадян, яким видається згода на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі під № 153 є громадянка ОСОБА_2, та їй надана вказана згода на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Одеса, провулок 3-й Український, будинок 1 - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Рішенням Одеської міської ради ОСОБА_2 було надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не дивлячись на той факт, що вона та ОСОБА_2 є фактично співкористувачами однієї земельної ділянки на яких розташовані належні їм будівлі та споруди.
ОСОБА_2 не мала права замовляти проект відведення земельної ділянки, оскільки межа між ділянками якими користуються сторони є умовною, будь-яких договорів про порядок поділу земельної ділянки чи про порядок спільного використання земельної ділянки сторони між собою не укладали.
У зв’язку з тим, що даним рішенням фактично було вирішено питання про її права та обов’язки без її на те згоди, їй невідомі ані яку фактично територію спільної із ОСОБА_2 земельної ділянки вона хоче приватизувати, ані площа її земельної ділянки ані географічні координати, тому вона вважає, що рішення Одеської міської ради в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є протизаконним, оскільки ним порушуються її права на земельну ділянку.
Представник позивачки в судове засідання не з’явився, надав суду заяву про те, що позов підтримує та просить його задовольнити, справу просить розглядати за його відсутністю.
Відповідачі та третя особа в судове засідання не з’явилися, про час та місце розгляду справи судом повідомлялися належним чином.
Від представника відповідачки ОСОБА_2 до суду надано письмові заперечення на позов, а також заяву про те, що в задоволенні позову просить відмовити та справу розглянути за її відсутністю.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом ОСОБА_1 є власницею 7/10 частин житлового будинку з надвірними спорудами під № 1, розташованого в м.Одесі, Третій Український провулок, який складається в цілому з житлового кам’яного будинку під літ. „А”, житловою площею 54,7 кв.м. та надвірних споруд, розташованих на земельній ділянці площею 568 кв.м.
(а.с. 14 - 16)
Згідно договору купівлі-продажу від 31.10.1975 року ОСОБА_2 є власницею 3/10 частини житлового будинку, що знаходиться в м.Одесі по Третьому Українському провулку під № 1 та складається в цілому з одноповерхової кам’яної житлової будівлі, житлова площа якої становить 60 кв.м. та надвірних споруд.
(а.с. 43 - 44)
24.07.2015 року ОСОБА_2 звернулася з заявою до Одеської міської ради про надання їй безоплатно у приватну власність земельну ділянку , що розташована за адресою пров. 3-й Український, буд. 1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)
(а.с. 42)
Рішенням Одеської міської ради № 39-VIІ від 16.12.2015 року«Про надання дозволів громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних» вирішено дати дозвіл громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі, згідно з переліком (додаток № 1).
Як вбачається з переліку громадян, яким видається згода на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі під № 153 є ОСОБА_2, та їй надана вказана згода на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Одеса, провулок 3-й Український, будинок 1 - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
(а.с. 7, 11-13)
Згідно зі ст. 12 Земельного Кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п.34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною 7 статті 118 Земельного Кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У судовому засіданні було встановлено що між позивачем ОСОБА_1 та відповідачкою ОСОБА_2 не визначено порядку користування земельною ділянкою за адресою: м. Одеса, провулок 3-й Український, будинок 1, будь-яких договорів про порядок поділу земельної ділянки чи про порядок спільного користування земельною ділянкою не укладалося.
При прийнятті оскаржуваного рішення Одеська міська рада не вивчила всіх умов користування земельною ділянкою між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, та як наслідок були порушені права позивачки як співкористувача вказаної земельної ділянки.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст.24, 47 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Частиною 1 ст. 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, слід визнати незаконним та скасувати рішення Одеської міської ради № 39-VІІ від 16.12.2015 р. в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_2, а також скасувати проект землеустрою, розроблений ОСОБА_2 за адресою м. Одеса, провулок 3-й Український, будинок 1.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Одеської міської ради № 39-VІІ від 16.12.2015 р. в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_2.
Скасувати проект землеустрою, розроблений ОСОБА_2 за адресою м. Одеса, провулок 3-й Український, будинок 1.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання апеляційної скарги через Приморський районний суду міста Одеси протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 01.10.2018 року.
Суддя В.І. Загороднюк
17 вересня 2018 року