Ухвала суду № 76940481, 05.10.2018, Покровський міський суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
182/4422/18
Номер документу
76940481
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

Справа № 182/4422/18

Номер провадження 6-а/184/1/18

05 жовтня 2018 рокум. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області у складі головуючої судді Малашиної Ю.Б., при секретарі Попівніч Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, позивач ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору – Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в порядку ст.. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВСТАНОВИВ:

Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації звернулося до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області із заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 04.10.2011 р. по справі №2а-632/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації «про зобов’язання вчинити певні дії», на підставі якої Орджонікідзевським міським судом видано виконавчий лист №2-а-632/11 від 13.03.2014 р. про «зобов’язання Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 суму разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум», на «стягнути з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 суму 3360,00 разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум».

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду від 22.06.2018 р. справу №182/4422/18, провадження №6-а/0182/5/2018 передано на розгляд Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області, оскільки вищезазначена заява предметно не підсудна Нікопольському міськрайонному суду Дніпропетровської області.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи справу №182/4422/18, провадження 6-а/184/1/18, передано на розгляд судді Орджонікідзевського міського суду Малашиній Ю.Б.

Приймаючи адміністративну справу до свого провадження, суд виходив із наступного.

У відповідності до п.10 розділу VII “Перехідні положення» КАС України (в редакції Закону України №2147 – VIIІ від 03.10.2017 р.) справи у судах першої інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Кодексом, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цим Кодексом.

Положеннями ч.3 ст.30 КАС України (в редакції Закону України №2147 – VIIІ від 03.10.2017 р.) визначено, що справа, прийнята судом першої інстанції до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Враховуючи те, що відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання, а відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» останнє є завершальною стадією судового провадження, недопустимість відповідно до ч.1 ст.30 КАС України спорів між адміністративними судами, з метою недопущення порушення права заявника на справедливий і публічний розгляд його справи, суд вважає можливим провести розгляд поданої заяви в порядку ст. 378 КАС України.

В судове засідання представник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації не з’явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином.

В судове засідання представник Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації не з’явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином, проте, надав заяву про проведення судового засідання без його участі.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, про дату, час та місце повідомлений належним чином, проте, надав заяву про проведення судового засідання без його участі, із поданою заявою згоден.

Крім того, ухвалою суду від 22.08.2018 року було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області, представник якого в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце повідомлені належним чином, причини неявки до суду не повідомлено.

Відповідно до ч.2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

У зв’язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Як було встановлено судом, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області, перебуває виконавче провадження АСВП № 55228744 з виконання виконавчого листа № 2а-632/11 13.03.2014 р., що видав Дніпропетровський апеляційний адміністративній суд про зобов’язання Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 суму разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до вимог ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем 23.11.2017 року відкрито виконавче провадження, про що винесено відповідну постанову.

Згідно виконавчого листа № № 2а-632/11 13.03.2014р , виданого Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом, боржником є Головне управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації» код ЄДРПОУ:25946540, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, було встановлено, що у Головному управлінні Праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації відбулася реорганізація не змінюючи код ЄДРПОУ, у наслідок чого якої змінилася назва установи на «Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації».

23.1 1.2017 року державним виконавцем винесено постанову про зміну назви сторони виконавчого провадження.

Боржником рішення суду у встановлений державним виконавцем строк для його самостійного виконання не виконано в цілому. Тобто боржником виконано рішення лише в частині здійснення перерахунку суми допомоги, відповідно до чого нарахована сума недоплаченої грошової допомоги за рішенням суду складає 3360,00 грн., але зазначені грошові кошти не перераховано.

Невиконання рішення суду боржником в частині виплати нарахованої суми пенсії обумовлено наступним.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно зі статтею 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються. Отже, саме від бюджетних призначень на відповідний рік цілком залежить виконання рішень судів, за якими боржником виступає орган державної влади. Відсутність належних бюджетних асигнувань або коштів та відсутність відповідних процедур, які б дозволяли забезпечити фінансування одразу ж, як тільки постала проблема відповідних виплат, зумовила виникли обставини, що виключають можливість виконання зазначеного рішення суду у повному обсязі, а саме в частині виплати нарахованої суми пенсії.

З 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Зазначеним законом визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу. Так, статтею 3 визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Також 06.02.2013 року набрав чинності у новій редакції Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45), який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення. Пунктом 3 Порядку визначено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Таким чином зазначений виконавчий документ не може бути скерований до органу Державної казначейської служби України для виконання в порядку гарантії держави щодо виконання судових рішень у зв'язку з тим, що рішення прийнято про зобов'язання вчинити певні дії, а не про стягнення коштів

Разом з цим статтею 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено особливості виконання рішень суду про зобов’язання вчинити певні дії. Так, виконання рішень суду про зобов’язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов’язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Таким чином, на думку суду, виникли обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, враховуючи не можливість боржника виконати рішення суду через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету. Здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, позивач ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору – Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області - задовольнити.

Змінити порядок та спосіб виконання постанови Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 04.10.2011 р. по справі №2а-632/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації «про зобов’язання вчинити певні дії», на підставі якої Орджонікідзевським міським судом видано виконавчий лист №2-а-632/11 від 13.03.2014 р. про «зобов’язання Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 суму разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум» на «стягнути з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 суму 3360,00 разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум».

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Орджонікідзевського міського суду ОСОБА_2