Рішення № 76939758, 05.10.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
2540/2756/18
Номер документу
76939758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 жовтня 2018 року Чернігів Справа № 2540/2756/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення, сім'ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради і просить:

визнати протиправними дії відповідача, які полягали в знятті з її особових рахунків сум раніше призначеної субсидії за 2016-2017 роки у розмірі 5623,93 грн;

зобов’язати Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області повернути на особові рахунки позивача суми раніше призначеної субсидії за 2016-2017 роки у розмірі 5623,93 грн;

судові витрати покласти на відповідача.

Свої вимоги мотивує тим, що у її відсутній факт подання документів для отримання субсидії з недостовірними відомостями або неповідомлення про зміни, а тому дії Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області, які полягали в знятті з особових рахунків позивача сум раніше призначеної субсидії за опалювальний сезон 2016-2017 років в розмірі 5623,93 грн. є протиправними. Позивач зазначає, що у разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів. Суми субсидій надміру перерахованих внаслідок допущеної помилки повертаються на підставі заяви громадянина про добровільне повернення коштів. З огляду на те, що позивачу не призначено субсидії на новий період, вона вважає, що повернення суми переплаченої субсидії можливе лише за її заявою. За таких обставин, позивач вважає, що дії відповідача по зняттю суми субсидії з особових рахунків є протиправними. Крім того, про проведення будь-яких перерахунків призначеної субсидії її не повідомлено.

Ухвалою суду від 07.08.2018 у справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, відповідачу надано 15 днів з дня отримання ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву. Сторонам також було надано час для подання відповіді на відзив на позовну заяву, а також заперечень на відповідь на відзив.

У встановлені строки від Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради до суду надійшов відзив, в якому управління заперечує проти позовних вимог та зазначає, що єдиною підставою для задоволення позовної вимоги позивач визначає, що її не було повідомлено про здійснений перерахунок субсидії. Відповідач наполягає на тому, що про нарахування позивачу субсидії у більшому розмірі та про здійснений перерахунок її було повідомлено листом управління від 05-06/676 від 20.03.2018. Повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії, та суми субсидій, що були надміру перераховані внаслідок допущеної помилки розрахунку розміру раніше призначеної субсидії враховуються при призначенні субсидії на новий термін. Відповідач зазначає, що в той час, коли було зроблено перерахунок, субсидія на новий термін вже була призначена, тому виплачувалась з урахуванням суми надміру виплачених коштів. У разі необхідності проведення перерахунку за минулі періоди не обмежується строк, за який здійснюється перерахунок. Враховуючи зазначене, в березні 2018 року було зроблено перерахунок житлової субсидії позивача з грудня 2016 року. З огляду на зазначене, відповідач вважає свої дії правомірними та просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Разом з відзивом відповідач подав до суду клопотання про слухання справи у відкритому судовому засідання з повідомленням сторін. Суд вважає, що це клопотання не підлягає задоволенню. Відповідно до ч. 6 ст. 262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. З аналізу наведеного слідує, що оскільки спори фізичних осіб щодо призначення щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат належать до справ незначної складності, а характер спірних правовідносин не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, тому в задоволенні клопотання відповідача необхідно відмовити.

У встановлений судом термін позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому вона заперечує проти обставин, викладених у відзиві та наполягає на обґрунтуваннях, викладених в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради як отримувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2015 року відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке було затверджено постановою Кабміну від 21.10.1995 м № 848 .

Субсидія була призначена позивачу відповідно до її заяви від 21.12.2015, до заяви ОСОБА_1 було приєднано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

З грудня 2016 року субсидія ОСОБА_1 призначалася в автоматичному режимі ( без звернення заявника). Так матеріали справи містять копії повідомлень про надання субсидії з грудня 2015 року по квітень 2016, з грудня 2016 року по квітень 2017 року, з жовтня 2017 року по квітень 2018 року.

При автоматичному нарахуванні субсидії ОСОБА_1 у грудні 2016 року під час завантаження даних про доходи від органу державної фіскальної служби програмним забезпеченням «Житлові субсидії » було завантажено дохід позивача лише за чотири місяці 2015 року, замість доходу за повний 2015 рік, що береться до уваги при визначенні розміру субсидії відповідно до п.12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Зазначені обставини були встановлені під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги за період з 01.12.2016 по 26.04.2017, за результатами якої було складено акт № 370 від 14.02.2018.

Враховуючи зазначене, в березні 2018 року було зроблено перерахунок житлової субсидії ОСОБА_1 з грудня 2016 року. Сума переплачених позивачу коштів в розмірі 5505,60 гривень, після перерахунку та перевірки нарахованих коштів в ручному режимі, що проводилась спеціалістами Управління у квітні 2018 року, після звернення позивача, була зменшена та остаточно з рахунків позивачки за період з грудня 2016 по квітень 2017 були зняті кошти в розмірі 4794 грн. 34 коп.: ТОВ «Комунальник» (постачання холодної води) - 108 грн.50 коп.; ТОВ «Комунальник» (водовідведення) - 240 грн.50 коп.; ТОВ «ЖЕК» - 559 грн.39 коп.; ПАТ «ЧЕРНІГІВГАЗ ЗБУТ» - 3702 грн. 45 коп.; Районні електричні мережі - 183 грн. 50 коп. Зазначені обставини підтверджуються розрахунком відповідача та листами обслуговуючих підприємств постачальників комунальних послуг.

Умови призначення та порядок надання громадянам безготівкової субсидії для відшкодування витрат багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива врегульоване Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Положення № 848 ( в редакції від 30.10.2015, а чинною на час призначення позивачу субсидії у 2015 році) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік.

Згідно з абзацами 1, 15 пункту 13 Положення № 848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.

Пунктом 14 Положення № 848 передбачено, що після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.

Зазначені норми визначають процедуру призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Вони визначають, що для отримання субсидії позивач повинен звернутися до відповідача із заявою та додати до неї декларацію про доходи і витрати. Також, цими нормами встановлено, що у разі призначення субсидії, в наступних періодах вона продовжує нараховуватись в автоматичному режимі.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з грудня 2015 року та її продовжували нараховувати в 2016-2018 роках.

Відповідно до пункту 3 Положення № 848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Таким чином, Положення № 848 визначає право структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад на здійснення контролю за призначенням та цільовим використанням субсидій.

На виконання цих повноважень Управлінням соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради було проведено перевірку під час якої було виявлено, що при автоматичному розрахунку субсидії за період з 01.12.2016 по 26.04.2017 було допущено помилку в розрахунку, яка виникла у зв'язку з тим, що під час обрахування субсидії було взято до уваги дохід ОСОБА_1 за чотири місяці 2015 року, замість доходу за минулий 2015 рік. Внаслідок цієї помилки розмір щомісячної субсидії було завищено та заявником недоплачено 4794,34 грн.

Відповідно до пункту 20 Положення № 848 Надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Абзацом 8 пункту 20 Положення № 848 визначено, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Аналіз наведеного свідчить про те, що повернення надмірно сплаченої субсидії за вимогою органу, що призначав субсидію відбувається лише за умови, якщо заявник свідомо подав документи з недостовірними відомостями або не повідомив про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.

Відповідачем не було надано суду належних та допустимих доказів, які свідчили б про те, що субсидія була надмірно нарахована ОСОБА_1 в зв’язку з тим, що нею були подані недостовірні відомості при зверненні за субсидією, або не повідомлено про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення № 848 .

Натомість, пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5 (далі – Порядок № 39/283/90/5) передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 39/283/90/5 в разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів (додаток 3).

Суми субсидій, надміру перерахованих внаслідок допущеної помилки, повертаються на підставі заяви громадянина про добровільне повернення коштів в тих випадках, коли субсидія на наступний термін не призначається.

Якщо заявнику призначається житлова субсидія на наступний термін, суми субсидій, що були надміру перераховані внаслідок допущеної помилки розрахунку розміру раніше призначеної субсидії, враховуються при призначенні субсидії на новий термін.

Аналіз наведеного свідчить про те, що в разі помилки органу, який призначає субсидію, наслідком якої є переплата громадянам субсидії, сума переплати повертається за заявою громадянина про добровільне повернення коштів в тому випадку, коли субсидія на наступний термін не призначається.

Судом встановлено, що Управлінням соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради помилку органу, який призначав субсидію, було виявлено в лютому 2018 року, тобто на момент, коли субсидія ОСОБА_1 за період 2015-2018 роки вже була виплачена. На наступний період позивачу не було призначено субсидію. За таких обставин, суд вважає, що повернення надмірно сплаченої субсидії мало відбуватися лише за заявою ОСОБА_1 про повернення суми коштів в добровільному порядку. Відповідачем до матеріалів справи не було додано такої заяви.

Отже суд приходить до висновку про те, що Управлінням соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради було порушено вимоги Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5 та безпідставно знято кошти з особових рахунків позивача на загальну суму 4794,34 грн.

Суд зазначає, що позивачем не наведено ґрунтовного розрахунку суми субсидії в розмірі 5623,93 грн, яка як вона вважає, була знята з її особових рахунків. В той же час відповідачем було подано до суду розрахунок, згідно з яким станом на 26.03.2018 сума коштів знятих з рахунків становила 5505,06 грн. Після коригування розміру нарахованої субсидії після перевірки в ручному режимі 25.04.2018 суму субсидії, яка була знята зменшено на 711,26 грн. та станом на 01.05.2018, згідно розрахунку управління, сума недоплаченої субсидії склала 4794,34 грн.

За наведених обставин, суд вважає, що, оскільки протиправність дій відповідача щодо зняття сум нарахованої ОСОБА_1 субсидії встановлена судом, а остаточна сума, що була знята, складає 4794,34 грн, тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дії відповідача щодо зняття з особових рахунків сум раніше призначеної субсидії за 2016-2017 роки у розмірі 4794,34 грн та зобов’язання Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області повернути на особові рахунки позивача суми раніше призначеної субсидії за 2016-2017 роки у розмірі 4794,34 грн підлягають задоволенню. В задоволенні позовних вимог на суму 829,59 грн. необхідно відмовити за недоведеністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що дії Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області щодо зняття з особових рахунків ОСОБА_1 суми переплаченої субсидії є протиправними, а тому відповідач зобов’язаний повернути кошти в сумі 4794,34 грн. на особові рахунки ОСОБА_1, вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Згідно із ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області щодо зняття з особових рахунків ОСОБА_1 сум раніше призначеної субсидії за 2016-2017 роки у розмірі 4794 (чотири тисячі сімсот дев’яносто чотири) грн 34 коп.

Зобов’язати Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області повернути на особові рахунки ОСОБА_1 суми раніше призначеної субсидії за 2016-2017 роки у розмірі 4794 (чотири тисячі сімсот дев’яносто чотири) грн 34 коп.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. судових витрат на користь ОСОБА_1.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 16000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Відповідач: Управління соціального захисту населення, сім’ї та праці Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області (вул. Губернська, 2, м. Новгород-Сіверський, Чернігівська область,16000, код ЄДРПОУ 39561232).

Повне судове рішення складено 05.10.2018.

Суддя О.В. Кашпур