
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року справа № 823/2044/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,
представника позивача - ОСОБА_1 (за ордером),
представника відповідача - Гришака А.М. (за довіреністю),
розглянувши по суті в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Уманської міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Софія 6», треті особі, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Уманське управління Державної казначейської служби України у Черкаській області, приватне підприємство «Уманьрембуд 2» про визнання протиправним та скасування рішення в частині,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 20301, далі - позивач) з позовом до Уманської міської ради Черкаської області (пл. Соборності, 1, м. Умань, Черкаська обл., 20301, далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Софія" (вул. В.Мономаха, 6, м. Умань, Черкаська обл., 20301, далі - третя особа 1), треті особі, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Уманське управління Державної казначейської служби України у Черкаській області (вул. пл. Соборності, 1а, м. Умань, Черкаська обл., 20301, далі - третя особа 2), приватне підприємство "Уманьрембуд 2" (вул. Шолом-Алейхема, 30, м. Умань, Черкаська обл., 20301, далі - третя особа 3), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 23.12.2016 №6.20-22/7 "Про затвердження міської програми створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та організації заходів, пов'язаних з проведенням їх технічної інвентаризації на 2017-2020 роки" - в частині включення до переліку об'єктів захисних споруд, які належать до сфери управління виконавчого комітету Уманської міської ради житлового будинку (а саме 600 кв.м. підвального приміщення) №6 по вул. Володимира Мономаха в м. Умані Черкаської області.
Ухвалою від 25.06.2018 прийнято позов до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 07.09.2018 закрито підготовче провадження і призначено судовий розгляд справи по суті.
Позов мотивовано тим, що спірне рішення про створення захисної споруди у підвалі вищевказаного житлового будинку прийняте відповідачем без згоди позивача, як орендаря цього приміщення згідно з договором оренди, укладеним з ОСББ «Софія 6» та без рішення співвласників будинку, що прямо передбачено нормами чинного законодавства України. Тому, просив задовольнити позов.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що рішенням Уманської міської ради передано на баланс ОСББ «Софія 6» житловий будинок №6 по вул. Володимира Мономаха в м. Умані. Разом з тим, підвальне приміщення цього будинку, в якому спірним рішенням створено захисну споруду, не передавалось, що підтверджується відповідним актом прийому-передачі. Отже, оскаржуване рішення прийняте відповідачем, як власником згаданого нежитлового приміщення, тому позов є безпідставним.
Треті особи відзиву на позов не надали, а розгляд справи просили здійснювати без участі представників.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази у справі, надавши їм оцінку з точки зору достовірності, належності, допустимості та повноти, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що рішенням Уманської міської ради від 23.12.2016 №6.20-22/7 "Про затвердження міської програми створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та організації заходів, пов'язаних з проведенням їх технічної інвентаризації на 2017-2020 роки" включено до переліку об'єктів захисних споруд цивільного захисту, які належать до сфери управління виконавчого комітету Уманської міської ради, зокрема, підвальне приміщення житлового будинку №6 по вул. Володимира Мономаха в м. Умані Черкаської області, що віднесене до захисної споруди протирадіаційного укриття.
Надаючи оцінку спірному рішенню, в контексті позовних вимог, суд врахував таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст.25 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до п.22 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
На підставі ч.1 ст.29, п.3 ч.1 ст.36 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; організація та участь у здійсненні заходів, пов'язаних з мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом, на відповідній території.
Відповідно до ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; розроблення та забезпечення реалізації програм та планів заходів у сфері цивільного захисту, зокрема спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, забезпечення техногенної та пожежної безпеки; організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.
Згідно з ч.ч.4, 12 ст.32 Кодексу цивільного захисту України для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.
Захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
З аналізу наведених норм вбачається, що до повноважень відповідача належить здійснення заходів щодо забезпечення цивільного захисту населення, у т.ч. шляхом створення, обліку та утримання захисних споруд.
Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2017 року №138 (далі - Постанова №138).
П.4 вказаної постанови визначено, що фонд захисних споруд створюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання відповідно до Кодексу цивільного захисту України.
На підставі п.6, 7 Постанови №138 створення фонду захисних споруд здійснюється, зокрема, шляхом обстеження та взяття на облік підземних і наземних будівель і споруд, гірських та інших виробків і підземних порожнин для встановлення можливості їх використання для укриття населення як споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Для встановлення можливості використання для укриття населення як споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів обстежують підвальні, цокольні і перші поверхи об'єктів цивільного і промислового призначення.
Судом встановлено, що рішенням Уманської міської ради від 23.12.2016 №6.33-22/7 надано згоду на передачу з балансу КП «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3» на баланс ОСББ «Софія-6» житлового будинку №6 по вул. Володимира Мономаха в м. Умані Черкаської області.
Відповідно до акту від 01.02.2017 приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу КП «Уманське ремонтно-експлуатаційне управління №3» на баланс ОСББ «Софія-6» передано дев'ятиповерховий житловий будинок, загальною площею забудови 918 кв.м., площею квартир - 4207,3 кв.м., площею допоміжних приміщень - 1836,7 кв.м., у т.ч.: сходові клітки - 217,8 кв.м.; поза квартирні коридори - 717,7 кв.м.; сміттєкамери - 1,2 кв.м.; горища - 817 кв.м.; шахти і машинні відділення ліфтів - 24 кв.м. При цьому, підвальні приміщення вказаного будинку на баланс ОСББ «Софія-6» не передавались.
Крім того, з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що нежитлові підвальні приміщення за адресою: м. Умань, вул. Володимира Мономаха, буд.6, - належить на праві власності Уманській міській раді.
З урахуванням викладених норм та з'ясованих обставин, суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи спірне рішення про затвердження міської програми створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та організації заходів, пов'язаних з проведенням їх технічної інвентаризації на 2017-2020 роки, діяв у межах та у спосіб визначених законодавством України повноважень у сфері цивільного захисту.
При цьому, доводи позивача, що він є орендарем вищевказаного приміщення відповідно до договору від 14.05.2017, укладеному з ОСББ «Софія-6», суд не враховує, як обґрунтовані, оскільки, як встановлено судом, власником приміщення є саме Уманська міська рада, а доказів укладення з нею договору оренди суду не надано.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятого рішення, а тому у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складене у повному обсязі 05.10.2018.