Рішення № 76939595, 05.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2018
Номер справи
2040/7404/18
Номер документу
76939595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

05 жовтня 2018 р. № 2040/7404/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Леонова, буд. 4-а, секція А, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код ЄДРПОУ 40386356) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:

- визнати неправомірною відмову у призначенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 дострокової пенсії за віком та скасувати рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29.12.2017 № 13763-02/23.

- зобов'язати Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 дострокову пенсію за віком довічно починаючи з 01 лютого 2017 року.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що вона зверталася до відповідача з заявою про дострокове призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як дружина військовослужбовця, який помер (загинув) після звільнення із служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, та яка повторно не одружилася. Відповідач відмовив у призначенні дострокової пенсії посилаючись на те, що чоловік позивача на момент ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не був військовослужбовцем, а проходив військові збори, а також з тих підстав, що у позивача, на момент звернення з відповідною заявою, недостатньо трудового стажу для призначення такої пенсії.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень на підстав та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач, ОСОБА_1, 24.11.2017 звернулася до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком (а.с.20).

Рішенням Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29.12.2017 № 13763-02/23 позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки чоловік позивача був направлений на військові збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто не проходив військову службу, а був військовозобов'язаним, а також станом на 24.11.2017 року стаж роботи ОСОБА_1 складає 19 років 6 місяців 3 дні при необхідному - 20 років.

При вирішенні справи по суті суд виходить з такого.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, чинній на момент звернення позивача з відповідною заявою, право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема:

військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення,

дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення,

особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

З аналізу зазначеної норми випливає, що дружини категорії осіб, визначених у цій нормі, мають право на дострокову пенсію за наявності таких умов: досягнення жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок.

Отже, позивач на момент звернення за призначенням допомоги не мала необхідного стажу роботи.

Щодо відмови в призначені пенсії позивачу у зв'язку з тим, що чоловік позивача на момент ліквідації не був військовослужбовцем, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

У примітці до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

З аналізу положень статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд приходить до висновку, що на позивача розповсюджується дія положення п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на що відмова позивачу в призначені пенсії з підстав того, що померлий чоловік позивача на час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не був військовослужбовцем, є неправомірною.

При наданні оцінки правомірності іншої підстави для відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком - через брак трудового стажу, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З набранням чинності Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " з 01.01.2004 вводиться таке поняття як страховий стаж.

Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч.2 ст. 24 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Станом на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком від 24.11.2017 у позивача був наявний трудовий стаж 19 років 6 місяців 3 дні, що підтверджується копією трудової книжки позивача та розрахунком стажу. (а.с. 19, 21-24)

Оскільки у позивача на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком не було у наявності необхідного двадцятирічного страхового стажу, то, відповідно, у позивача не виникло право на призначення дострокової пенсії за віком на підставі положень п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на викладене, через недостатній страховий стаж у позивача для оформлення дострокової пенсії за віком на момент звернення до відповідача, суд приходить до висновку, що рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29.12.2017 № 13763-02/23 є частково обґрунтованим, тому не підлягає скасуванню.

Отже, в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Леонова, буд. 4-а, секція А, м. Чугуїв, Харківська область, 63503, код ЄДРПОУ 40386356) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05 жовтня 2018 року.

Суддя Білова О.В.