
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
04 жовтня 2018 р. № 642/3710/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61040, код НОМЕР_1) до Адміністрація Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052), Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196647) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
23.07.2018 ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з позовною заявою до Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, у якому просив суд:
- визнати незаконним рішення Відділу соціальної допомоги Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 12 червня 2018 року про відмову у призначенні йому субсидії на житлово-комунальні послуги на квартиру АДРЕСА_2 з 01 травня 2018 року у особовій справі №13156 відповідно п.10 абз. 1 ч.2 ст. 16 ЦК України;
- скасувати рішення відділу соціальних допомог Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 12 червня 2018 року про відмову у призначенні йому субсидії на житлово-комунальні послуги на квартиру АДРЕСА_2 з 01.05.2018 у особовій справі №13156 відповідно п.10 абз. 2 ч.2 ст. 16 ЦК України;
- визнати незаконним рішення Районної комісії з питань надання державної соціальної допомоги та пільг Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 13.07.2018 про відмову у призначенні йому субсидії на житлово-комунальні послуги на квартиру АДРЕСА_2 з 01.05.2018 у особовій справі №13156 відповідно абз. 2 ч.2 ст. 16 ЦК України;
- зобов'язати відділ соціальних допомог Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради та Районну комісію з питань надання державної соціальної допомоги та пільг Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради призначити йому субсидію на житлово-комунальні послуги на квартиру АДРЕСА_2 з 01.05.2018 у особовій справі №13156 відповідно абз. 2 ч.2 ст. 16 ЦК України.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 24.07.2018 даний адміністративний позов передано за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 31.08.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження.
ОСОБА_1 обґрунтовує свої вимоги тим, що він отримав повідомлення про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги від 12.06.2018, відповідно до якого позивачу не призначено житлову субсидію з 01.05.2018 з підстав несплати позивачем ЄСВ протягом трьох місяців. Позивач вважає таке рішення незаконним, посилаючись на скрутний майновий стан, відсутність роботи, через що він не має можливості сплачувати ЄСВ через відсутність у нього грошових коштів.
Представник відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, зазначивши, що субсидія надається за визначених умов, зокрема сплати ЄСВ, при цьому дослідження питання щодо обставин несплати заявником ЄСВ при прийнятті рішення про надання субсидії не є обов'язком відповідача та ним не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо, зокрема, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець та перебуває на загальній системі оподаткування, що підтверджується Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідками Центральної ОДПІ міста Харкова ГУ ДФС у Харківській області (а.с.26-30).
ОСОБА_1 перебував на обліку у відділі соціальних допомог Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради з 2009 року, востаннє субсидія йому була призначена на період з травня 2017 по квітень 2018.
ОСОБА_1 отримав від Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради повідомлення про призначення субсидії на ЖКП від 12.06.2018 до особової справи № 13156, відповідно до якого ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з 1 травня 2018 року з таких підстав: несплата ЄСВ протягом трьох місяців. (а.с.9)
09.07.2018 ОСОБА_1 надав до відділу соціальних допомог Управління заяву для розгляду Комісією, в якій оскаржив рішення відділу соціальних допомог Управління від 12.06.2018 та просив призначити субсидію з травня 2018 року з урахуванням викладених в заяві обставин та наданих копій документів.
Листом Комісії від 16.07.2018 № 10-91/6274/03-18 заявника було повідомлено про відмову в задоволенні його заяви про призначення йому житлової субсидії.
Підставою для звернення позивача до суду із цим позовом слугувало те, що позивач не погоджується зі спірними рішеннями, оскільки вони прийняті без урахування майнового стану позивача.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступних приписів діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до п.п. 3 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 № 848, в редакції, чинній з 01.05.2018 (далі за текстом - Положення №848), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Відповідно до п. 7 Положення №848, за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. У мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи: перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я; на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення ведуть облік домогосподарств, яким житлову субсидію призначено за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 6 цього Положення. Щомісяця на запит вони отримують від органів Пенсійного фонду України інформацію про сплату особами, доходи яких під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, єдиного соціального внеску, а також про його розмір. Якщо протягом строку призначення житлової субсидії за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 6 цього Положення, фізична особа - підприємець, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, не сплатить єдиний соціальний внесок чи сплатить його в розмірі, меншому ніж мінімальний, за будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, а також особа, що працює за трудовим договором, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, припинить дію такого договору за ініціативою працівника (статті 38 і 39 Кодексу законів про працю України), за угодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України), у зв'язку із закінченням строку (пункт 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) або відмовою від продовження роботи у зв'язку із зміною істотних умов праці (пункт 6 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) в будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання інформації від органів Пенсійного фонду України вносить на розгляд комісії подання щодо скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії такому домогосподарству і повернення коштів виплаченої житлової субсидії до державного бюджету.
З огляду на наведені приписи Положення №848, суд приходить до висновку, що субсидія не може бути призначена особі, яка не сплатила єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, виключення становлять тільки випадки, коли такі особи:
- навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
- отримували хоча б один із таких видів доходу, як: пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю;
- перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я;
- на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.
Так, при зверненні до суду позивачем надані докази того, що позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець та перебуває на загальні системі оподаткування, не перебуває в органах Центру зайнятості України на обліку як безробітний, не отримує ніяких видів пенсій та соціальних допомог. Доказів того, що позивач навчався за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або того, що він перебував у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, не надано, та в позовній заяві про такі обставини не зазначено.
Також, позивач в позовній заяві посилається на те, що ним єдиний соціальний внесок не сплачується у зв'язку зі скрутним матеріальним положенням та його звільненням з роботи, яке він вважає протиправним.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до приписів Положення №848 з 01.05.2018 у позивача відсутнє право на отримання житлової субсидії.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що рішення відділу соціальних допомог Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 12 червня 2018 року та рішення Районної комісії з питань надання державної соціальної допомоги та пільг Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 13.07.2018 є правомірними та такими, що відповідають вимогам ч. 2 ст. 2 КАС Україні.
За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61040, код НОМЕР_1) до Адміністрація Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052), Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради (вул. Благовіщенська, буд. 34, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196647) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 04 жовтня 2018 року.
Суддя Білова О.В.