Рішення № 76938572, 02.10.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
1840/2765/18
Номер документу
76938572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2018 р. Справа № 1840/2765/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Савицької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Веріч А.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Ситниченко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1840/2765/18 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) з позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (далі - відповідач, Департамент) і, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- скасувати відмову Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, викладену у листі від 27.11.2017, у наданні судбсидії на оплату житлово-комунальних послуг;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_3 житлової субсидії з дати закінчення дії попередньої субсидії.

Свої вимоги мотивує тим, що з вересня 2015 року отримує субсидію на послуги на утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Однак з відповіді відповідача від 27.11.2017 позивачеві стало відомо про те, що з серпня 2017 року їй припинено надання субсидії у зв'язку із неоплатою вартості фактично спожитої послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у призначенні їй житлової субсидії, на підставі інформації, наданої ПРБП "Рембуд" про наявність заборгованості з оплати послуг утримання будинку, споруд та прибудинкової території, яка не підтверджена, а тому не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії на наступний період, є протиправними.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №1840/2765/18 за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії. Ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав і просив позов задовольнити з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив. Зазначив, що виплату субсидії припинено на підставі інформації наданої ПРБП "Рембуд", яке позивачу жодних послуг не надавало, договір із вказаною організацією не укладався. Також відповідач не перевірив чи не має позивач заборгованості по оплаті послуг, що він повинен був зробити перед прийняттям рішення про припинення субсидії.

У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала і у задоволенні позову просила відмовити. В обґрунтування заперечень зазначила, що відповідно до заяви та декларації від 14.09.2015 ОСОБА_3 було призначено субсидію з вересня 2015 року, при цьому зауважила, що при оформленні заяви про призначення субсидії, позивач власноруч зазначила відомості про користування послугами утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються ПРБП "Рембуд". У звязку із неоплатою послуг позивачем, до департаменту надійшло подання від 11.08.2017 № 357 від ПРБП "Рембуд", згідно з яким підприємство вказало на не оплату ОСОБА_3 вартості фактично спожитої послуги "утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" з урахуванням розміру призначеної субсидії за червень 2017 року. Відтак, Департамент повинен був врахувати надану інформацію і відповідно до вимог чинного законодавства припинити надання субсидії з серпня 2017 року, про що було прийняте відповідне рішення про припинення надання субсидії від 19.08.2017.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи та додаткові пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов є необґрунтованим і не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_3 перебувала на обліку в Департаменті як отримувач житлової субсидії з вересня 2015 року по липень 2017 року.

Так, згідно заяви та декларації від 14.09.2015 позивачу було призначено субсидію з вересня 2015 року. При оформленні заяви про призначення субсидії, ОСОБА_3 зазначила відомості про користування послугами щодо утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються ПРБП "Рембуд" (а.с.60).

У подальшому до Департаменту надійшло подання ПРБП "Рембуд" від 11.08.2017 №357, згідно з яким підприємство вказало на неоплату ОСОБА_3 вартості фактично спожитої послуги "утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" з урахуванням розміру призначеної субсидії за червень 2017 року ( а.с.96). До вказаного подання додано список абонентів, яким нарахована субсидія і не сплачена обов'язкова частина за житлово-комунальні послуги. Так, у вищевказаному списку абонентів вказана позивач ОСОБА_3, яка проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1, та має борг станом на 01.07.2017 у розмірі 1 589,28 грн (а.с. 97-98).

На підставі інформації, наданої ПРБП "Рембуд" з 01.08.2017 позивачеві припинено надання раніше призначеної субсидії у зв'язку з несплатою обов'язкової частини за житлово-комунальні послуги - послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за червень 2017 року. На підтвердження цієї обставини відповідач надав суду рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 19.08.2017, яким ОСОБА_3 припинено надання субсидії з 01.08.2017 (а.с. 64).

Так, з вказаного рішення про призначення субсидії уповноваженому заявнику ОСОБА_3 вбачається, що позивачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з травня місяця 2017 року по квітень 2018 року включно щомісячно у сумі 288,05 грн - припинено 01.08.2017.

У подальшому ОСОБА_3 звернулась до департаменту із письмовим зверненням від 11.10.2017, отримане департаментом 16.11.2017, у якому просила припинити надання субсидії на послуги ПРБП "Рембуд" у зв'язку з їх неналежною якістю та невиконанням останнім вимог закону України "Про житлово-комунальні послуги" (а.с.61).

Вказане звернення було розглянуто Департаментом відповідно до вимог закону України "Про звернення громадян" у встановлені строки та надано відповідь від 27.11.2017 №К-1391/12.06-35 (а.с.14-16). Зокрема, позивачеві повідомлялося про припинення надання субсидії відповідно до п.20 Положення №848, яким передбачено, що якщо громадянин не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, повязаних із затримкою у виплаті заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, за подання житлово-експлуатаційних організацій, обєднань (товариств) співвласників багатоквартирного будинку та організації, що надають комунальні послуги надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому надійшло таке клопотання. Також зазначалося, що ОСОБА_3 припинено виплату субсидії з серпня 2017 року і право на призначення житлової субсидії на новий термін позивач набуває після погашення заборгованості.

Підставою для прийняття рішення від 19.08.2017 про припинення надання субсидії стало подання ПРБП "Рембуд" від 11.08.2017 №357 щодо несплати позивачем вартості фактично спожитих послуг за червень 2017 року із врахуванням розміру призначеної субсидії.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач довів правомірність оскаржуваного в даній справі рішення, з огляду на таке.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення).

Відповідно до п. 15 вказаного Положення громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі, у гуртожитках та будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власників житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги. Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов'язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість. Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Згідно п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини.

Наведене свідчить, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку визначеному Положенням та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов'язки щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (пункт 15 Положення), а також протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (пункт 14 Положення).

Наслідком не виконання обов'язків визначених Положенням є припинення надання раніше призначеної субсидії, зокрема за поданням організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії - з місяця, в якому надійшло таке подання.

Як вже було зазначено, припинення позивачу згідно із рішенням Департаменту від 19.08.2017 надання раніше призначеної субсидії було проведено у звязку із тим, що до відповідача надійшло подання ПРБП "Рембуд" від 11.08.2017 №357 щодо несплати ОСОБА_3 вартості фактично спожитих послуг за червень 2017 року з врахуванням розміру призначеної субсидії і наявністю заборгованості станом на 01.07.2017 у розмірі 1 589,28 грн.

Щодо доводів позивача про те, що ПРБП "Рембуд" не був надавачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій у будинку АДРЕСА_1, та на відсутність договору між споживачем та зазначеним надавачем послуг, суд зазначає наступне.

Правовідносини, що склалися на підставі договору на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій, укладеного у 2012 році між ЖБК-48 "Монтажник" та ПРБП "Рембуд", а також правовідносини між позивачем і надавачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за місцем її проживання не є предметом даного судового спору між ОСОБА_3 та Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради.

Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити про те, що питання наявності чи відсутності заборгованості у позивача не є предметом розгляду у даній справі, оскільки це питання має вирішуватись у порядку цивільного судочинства. У судовому засіданні представник позивача зазначив про те, що у судовому порядку питання наявності заборгованості за оплату послуг, наданих ПРБП "Рембуд", позивачем не вирішувалося.

Суд також зазначає про те, що чинним законодавством також не визначено обов'язку Департаменту з'ясовувати питання щодо наявності укладеного договору між отримувачами субсидії та організаціями надавачами послуг чи то якості надання послуг, вчиняти дії щодо перевірки наявності заборгованості. При цьому пункт 20 Положення вимагає від департаменту імперативно враховувати надану підприємством інформацію і приймати рішення щодо припинення субсидії.

При цьому, позивачем не надано до суду доказів сплати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за червень 2017 року за адресою: АДРЕСА_1 та доказів відсутності заборгованості за надання вказаних послуг.

Окрім того, ОСОБА_3, як особа, якій призначено субсидію на виконання обов'язку, передбаченого пунктом 14 Положення, будь-яких документів про зміну виконавця житлово-комунальних послуг, відсутність у неї договірних відносин з ПРБП "Рембуд" та у зв'язку з цим не сплату витрат за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідачу не надавала та не повідомляла відповідача і про випадки, пов'язані із затримкою їй виплати заробітної плати, пенсії.

Таким чином, оскільки позивач, якій призначено субсидію, не сплатила вартість послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за червень 2017 року за адресою: АДРЕСА_1, про що надійшло відповідне подання від ПРБП "Рембуд" від 11.08.2017 №357, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради відповідно до вимог пункту 20 Положення мав правові підстави для припинення надання раніше призначеної субсидії позивачу.

Надходження до відповідача повідомлення ПРБП "Рембуд" 11.08.2017, тобто після 10 числа місяця, що настав за місяцем, у якому не сплачена вартість відповідної частини житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за червень 2017 року, не впливає на правомірність дій відповідача щодо припинення надання раніше призначеної субсидії ОСОБА_3 з 01.08.2017.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що суб'єкт владних повноважень - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, припиняючи надання позивачу раніше призначеної субсидії з 01.08.2017 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з дотриманням вимог, передбачених ч. 2 ст. 2 КАС України.

За наведених обставин позов ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 40000, код НОМЕР_1) до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (вул. Харківська, 35, м. Суми, 40035, код ЄДРПОУ 26440890) про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено і підписано 04.10.2018.

Суддя Н.В. Савицька