
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2018 р. Справа №1840/3126/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/3126/18 за позовом ОСОБА_1 до Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області від 12 квітня 2018 року "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Пустовійтівської сільської ради" в частині відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,0109 га, кадастровий номер НОМЕР_2, у складі земельної ділянки загальною площею 1,3841 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області, тобто разом із земельною ділянкою площею 0,3651 га, кадастровий номер НОМЕР_3, та зобов'язати Пустовійтівську сільську раду Роменського району Сумської області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,3841 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області, яка складається із земельних ділянок площею 1,0109 га та 0,3651 га, загальною площею 1,3841 га, з кадастровими номерам НОМЕР_2 та НОМЕР_3, ща знаходяться за вказаною адресою. Позовні вимоги мотивує тим, що їй на праві власності належить нежитлова будівля (корівник), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Дана будівля належить ОСОБА_1 на праві приватної власності на підставі рішення Роменського міськрайонного суду від 19.05.2009 р. та додаткового рішення від 16.12.2009 р. З метою відведення земельної ділянки під зазначеним об'єктом нерухомості позивач звернулася до Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області з відповідним клопотанням, на що отримала відмову. Дану відмову позивач оскаржила до суду, рішенням якого позовні вимоги ОСОБА_1 частково задоволено. За наслідками розгляду рішення суду Пустовійтівська сільська рада прийняла рішення про відмову позивачці у наданні безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,3841 га. Оскільки позивач не укладала договір оренди спірної земельної ділянки, відповідач прийняв рішення про виготовлення технічної документації щодо поділу земельної ділянки площею 1,3841 га на окремі ділянки площею 0,3651 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка залишається в користуванні позивачки під будівлею, та площею 1,0190 га, кадастровий номер НОМЕР_2, яку зарезервовано для учасників АТО. 26.03.2018 р. позивач знову звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,3841 га, яка складається із земельних ділянок площею 1,0190 га та 0,3651 га, за адресою: АДРЕСА_1, на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області. Рішенням від 12.04.2018 р. Пустовійтівської сільської ради позивачці надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,3651 га. Листом від 31.05.2018 р. відповідач повідомив ОСОБА_1, що земельна ділянка площею 1,0190 га зарезервована для передачі у власність учасникам бойових дій. З таким рішенням позивач частково не погоджується та вважає відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, та просить суд зобов'язати відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Так, вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в рішенні Пустовійтівської сільської ради від 12.04.2018 р. не наведено жодної з них. Таким чином, підстави для відмови позивачці в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що, рішенням Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області від 12.04.2018 р. розглянуто клопотання ОСОБА_1 про надання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,3841 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, на якій розташоване нерухоме майно (корівник), та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,3651 га, кадастровий номер НОМЕР_3, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. На земельну ділянку площею 1,0190 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, надано дозвіл виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність жителям с. Герасимівка - учасникам АТО.
Так, на виконання плану заходів, визначених планом-графіком Держземагентства України від 01.07.2014 р. № 349/3-14-01, доручення першого Віце-прем'єр-міністра України від 10.06.2014 р. № 20815/1/1-14 щодо поширення ініціативи Держземагентства України в частині забезпечення реалізації конституційних прав військовослужбовцями строкової військової служби, осіб, які беруть безпосередньо участь в АТО, на безоплатне одержання у власність земельних ділянок, Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області проводиться робота по першочерговому забезпеченню земельними ділянками військовослужбовців, які беруть участь у виконанні завдань щодо здійснення антитерористичних операцій у східних та південно-східних областях України.
На даний час не всі учасники АТО навіть з числа жителів Пустовійтівської сільської ради забезпечені земельними ділянками на території Пустовійтівської сільської ради. Крім того, на території Пустовійтівської сільської ради немає вільних земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила суд позов задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не прибув, 18.09.2018 р. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.105).
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 26.03.2018 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,3841 га, яка складається із земельних ділянок площею 1,0190 га та 0,3651 га, за адресою: АДРЕСА_1, на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області (а.с.33).
Рішенням від 12.04.2018 р. Пустовійтівської сільської ради позивачці надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,3651 га. Листом від 31.05.2018 р. відповідач повідомив ОСОБА_1, що на земельну ділянку площею 1,0190 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, надано дозвіл виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність жителям с. Герасимівка - учасникам АТО (а.с.35,36).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам.
Так, рішенням Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області від 12.04.2018 р. позивачці було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,3651 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в селі Герасимівка на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області, проте не вирішено питання щодо надання чи відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,0190 га.
З викладеного вбачається, що позивач в позовній заяві зазначає про порушення, яких фактично відповідачем не допущено, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Водночас, рішення відповідача від 12.04.2018 р. за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не вирішує зазначене у заяві питання щодо земельної ділянки площею 1,0190 га, цей документ не містить чіткого припису органу влади стосовно порушеного питання щодо земельної ділянки площею 1,0190 га та не спричиняє правових наслідків.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, відповідачем рішення щодо земельної ділянки площею 1,0190 га не прийняте, що свідчить про його протиправну бездіяльність, а відтак порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки площею 1,0190 га та прийняти рішення за наслідками її розгляду відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Враховуючи, що по суті позовних вимог ОСОБА_1 фактично відмовлено, у суду відсутні підстави присуджувати позивачці за рахунок бюджетних асигнувань Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області кошти в рахунок повернення судового збору, а також встановлювати судовий контроль за виконанням рішення суду, оскільки зазначене повноваження є правом суду та вирішується на його розсуд.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області (42020, Сумська область, Роменський район, с. Пустовійтівка, вул. Центральна, 69а, ідентифікаційний код 04388981) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Пустовійтівську сільську раду Роменського району Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки площею 1,0190 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, на території Пустовійтівської сільської ради Роменського району Сумської області, та прийняти рішення за наслідками її розгляду відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах
Повне рішення складене 01 жовтня 2018 року.