Рішення № 76938279, 04.10.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2018
Номер справи
1640/2889/18
Номер документу
76938279
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2889/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області ( вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 38610079 ) до Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області ( вул. Першотравнева, 1, с. Матяшівка, Великобагачанський район, Полтавська область, 38314, код ЄДРПОУ 23544903 ) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

В С Т А Н О В И В:

21 серпня 2018 року позивач Головне управління ДСНС України в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі загальноосвітньої школи за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Матяшівка, вул. Першотравнева, 1, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами перевірки додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки зафіксовані порушення останнім вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту щодо експлуатації будівлі загальноосвітньої школи. Подальша експлуатація вказаної будівлі, на переконання позивача, створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаної будівлі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2018 року відкрито провадження у справі № 1640/2889/18 та прийнято рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що на підставі наказу начальника Головного управління ДСНС України в Полтавській області від 23 березня 2018 року № 106 та відповідно до посвідчення на проведення перевірки від 11 квітня 2018 року № 19 провідним інспектором Великобагачанського РС Головного управління ДСНС України в Полтавській області Капінусом А.О. проведено планову перевірку додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області.

За результатами перевірки складено акт від 23 квітня 2018 року № 16, яким зафіксовані такі порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки у будівлі майстерні по обробці волокнистих матеріалів Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області:

посадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;

приміщення будівель школи не обладнані системою протипожежного захисту;

не проведено обробку дерев'яних будівельних конструкцій вогнезахисним розчином;

приміщення будівель школи не забезпечені первинними засобами пожежегасіння згідно норм належності;

не забезпечено зовнішнім протипожежним водопостачанням;

облицювання стін будівлі школи виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Н2, В2, Д2, Т2.

Акт перевірки підписано директором Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області без зауважень та застережень.

Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи та відповідним доводам позивача, суд виходить з такого.

Як визначено пунктом 1 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

У відповідності до приписів пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Як визначено частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи вищенаведені положення Кодексу цивільного захисту України, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

У свою чергу, визначальною умовою для звернення органу державного нагляду (контролю) до суду з позовом про застосування заходів реагування є наявність порушення суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства.

Матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, що за результатами проведення планової перевірки Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області виявлено факти порушення останнім вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Суд зважає на те, що виявлені порушення у своїй сукупності можуть призвести до виникнення пожежі, не дозволять вчасно її ліквідувати, призведуть до її стрімкого розвитку та потенційно загрожують життю і здоров'ю людей.

З огляду на викладені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, беручи до уваги створення потенційної небезпеки заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей, та з метою недопущення спричинення такої шкоди, а також зважаючи на визнання позову відповідачем та відсутність у суду доказів повного усунення порушень, виявлених в ході проведення планової перевірки, суд дійшов висновку про необхідність застосування до Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівлі загальноосвітньої школи за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Матяшівка, вул. Першотравнева, 1, - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

За викладених обставин позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Суд вважає за доцільне встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом заборони відповідачу користуватись за призначенням будівлею загальноосвітньої школи за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Матяшівка, вул. Першотравнева, 1.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (вул. М. Бірюзова, 26/1, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 38610079) до Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області (вул. Першотравнева, 1, с. Матяшівка, Великобагачанський район, Полтавська область, 38314, код ЄДРПОУ 23544903) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати до Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області (вул. Першотравнева, 1, с. Матяшівка, Великобагачанський район, Полтавська область, 38314, код ЄДРПОУ 23544903) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівлі Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Матяшівка, вул. Першотравнева, 1, - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити порядок і спосіб виконання рішення суду шляхом заборони Матяшівській загальноосвітній школі I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області користуватись за призначенням будівлею Матяшівської загальноосвітньої школи I-II ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, с. Матяшівка, вул. Першотравнева, 1.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяА.О. Чеснокова