
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 813/1773/18
27 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Витвицька В.П.,
за участю:
представник позивача ОСОБА_1,
представник відповідача Клапчук Р.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, -
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення від 02.04.2018 про скасування оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" відносно гр. ОСОБА_3.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07.06.2017 рішенням Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області позивачу оформлено набуття громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» і був виданий паспорт громадянина України серії КС № 534999. Зазначає, що для набуття громадянства України ним подавалася заява та всі необхідні дійсні документи, передбачені п. 26 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 та повідомлено всю необхідну інформацію, яка вимагалась відповідачем. Таким чином, громадянство України позивач набув на законних підставах, будь-яких суттєвих фактів, які б перешкоджали набуттю громадянства України не приховував. За таких підстав, рішення ГУ ДМСУ у Львівській області від 02.04.2018, яким було скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» є протиправним та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в позові, просила суд позов задовольнити.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що у рішення про оформлення громадянства України особі, яка набула це громадянство, зокрема, на підставі статті 8 Закону України «Про громадянство України», може бути скасовано лише за встановлення та беззаперечного доведення певних обставин, а саме, встановлення у передбаченому чинним законодавством порядку факту набуття громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України, при цьому ці обставини мають бути доведені належними та допустимими доказами, якими, в даному випадку є відомості Генерального секретаріату Інтерполу про перебування позивача у міжнародному розшуку з 13.05.2016, країна-ініціатор - Російська Федерація. Таким чином, ОСОБА_3, при оформленні набуття громадянства України за територіальним походженням, приховав суттєвий факт за наявності якого особа не може набути громадянство України - факт свого перебування у міжнародному розшуку за даними Інтерполу. Вважає, що ГУ ДМС України у Львівській області у повному обсязі дослідило матеріали особової справи позивача та дійшли правомірного висновку про скасування рішення про набуття громадянства України ОСОБА_3
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у відзивах на позовну заяву та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
07.06.2017 Говним управлінням Державної міграційної служби України у Львівській області прийнято рішення про оформлення ОСОБА_3 набуття громадянства України за територіальним походженням.
ОСОБА_3 документований довідкою Головного управління про реєстрацію особи громадянином України від 07.06.2017 № 211.
19.03.2018 до ГУ ДМС України у Львівській області надійшло подання Головного управління Національної поліції у Львівській області від 06.03.2018 №1208/112/14/03 про перегляд рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3
Згідно змісту подання ГУ НП у Львівській області: "Відповідно до наявної інформації в 2016-2017 році з метою легалізації на територію України прибув гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Російської Федерації. Громадянин ОСОБА_3 набув громадянство України в 2017 році за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 закону України "Про громадянство України згідно поданим ним документів. На даний час ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, являється громадянином України та отримав ІD-картку № НОМЕР_1 від 21.06.2017. Також, в серпні 2017 року зазначений громадянин оформив паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 із транслітерацією "ОСОБА_3". Проведеним моніторингом НЦ бази Інтерпол встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Російської Федерації; паспорт громадянина Російської Федерації НОМЕР_3 знаходиться в міжнародному розшуку (з ідентифікуючими даними ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин Російської Федерації) оголошений в розшук Генеральним секретаріатом Інтерполу з 13.05.2016, країна-ініціатор Російська Федерація."
ГУ НП у Львівській області просило переглянути рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_3 та відповідно рішення про оформлення паспорта громадянина України у формі ІD-картки № НОМЕР_1 від 21.06.2017 і паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на підставі ст. 21 Закону №2235-111 внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або приховування будь якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
29.03.2018 Пустомитівським РС ГУ ДМС України у Львівській області підготовлено та подано до Головного управління подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_3
02.04.2018 ГУ ДМС України у Львівській області скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_3 на підставі ст. 21 Закону України «Про громадянство України», у зв'язку із тим, що громадянство України було набуте шляхом обману внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, а також невиконання поданого зобов'язання про припинення іноземного громадянства, тобто неподання документа про припинення цього громадянства, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» № 2235-III від 18.01.2001(далі - Закон № 2235-III).
Відповідно до статті 1 цього Закону, громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Згідно з ст. 6 Закону України № 2235-ІІІ, громадянство України набувається в тому числі за територіальним походженням.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2235-ІІІ, особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України" ( 1543-12 ), або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Згідно з ст. 17 Закону № 2235-ІІІ, громадянство України припиняється: 1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
За приписами ч.1 п.2 статті 19 вказаного Закону, підставами для втрати громадянства України є: 2) набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;
Датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного указу Президента України.
Статтею 21 Закону № 2235-ІІІ передбачено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно з ст. 24 Закону № 2235-ІІІ, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо:
1) встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону;
2) прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства;
3) підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства;
4) прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4-10 статті 6 цього Закону;
5) скасування в межах повноважень прийнятих рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбаченихстаттею 21 цього Закону;
6) виконання рішень Президента України з питань громадянства;
7) видання особам, які набули громадянство України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, довідок про реєстрацію особи громадянином України;
8) вилучення в осіб, громадянство яких припинено або стосовно яких скасовано рішення про оформлення набуття громадянства України, паспортів громадянина України, тимчасових посвідчень громадянина України, паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видання довідок про припинення громадянства України;
9) ведення обліку осіб, які набули громадянство України, та осіб, які припинили громадянство України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, один раз на півріччя інформує Комісію при Президентові України з питань громадянства про виконання рішень Президента України з питань громадянства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, передбачені частиною першою цієї статті, стосовно осіб, які проживають на території України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого Указом Президента України «Питання Державної міграційної служби України» від 06.04.2011 № 405/2011, державна міграційна служба України (ДМС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України.
Згідно з абз. 1 п. 7 вказаного Положення, ДМС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в областях, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до п. 88 Порядку провадження, для скасування рішень про оформлення набуття громадянства України відповідно до статті 21 Закону органами міграційної служби готуються такі документи:
а) подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства України;
б) документи, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням (стаття 8 Закону) або була поновлена у громадянстві України (стаття 10 Закону) шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України (довідка органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, не подав документ про припинення цього громадянства, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до уповноваженого органу України протягом двох років з моменту реєстрації його громадянином України, а незалежні від особи причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства не існують (частина п'ята статті 8 та частина друга статті 10 Закону); інформація органу міграційної служби про те, що іноземець, який подав декларацію про відмову від іноземного громадянства, не повернув паспорт іноземної держави до уповноважених органів цієї держави (частина восьма статті 8 та частина сьома статті 10); інформація про те, що на момент реєстрації громадянином України існували підстави, за наявності яких особа не поновлюється у громадянстві України (частини перша та друга статті 10 з урахуванням частини п'ятої статті 9 Закону; частина п'ята статті 10 Закону); інформація про інші неправдиві відомості та фальшиві документи, які були подані для набуття громадянства України відповідно до статей 8 та 10 Закону, або інформація про приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України відповідно до статей 8 та 10 Закону.
Отже, необхідною та обов'язковою умовою для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України, відповідно до статті 21 Закону України "Про громадянство України", є встановлення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, факту набуття особою громадянства України шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Вказані обставини повинні бути підтверджені відповідними документами, які свідчать, зокрема, про факт подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затверджений Указом Президента України «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України» № 215/2001 від 27.03.2001 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку № 215, для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку. У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
Пунктом 3 Розділу I Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, встановлено, що заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником. Заяву з питань громадянства дитини підписує один з її батьків або інший законний представник дитини.
Пунктом 5 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень визначено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. Заява та інші документи з питань громадянства дитини подаються одним з її батьків або іншим законним представником дитини за місцем проживання дитини або одного з її батьків чи іншого законного представника.
Пунктом 45 Положення № 215 визначено перелік документів, які подаються особою для прийняття до громадянства України.
Із системного аналізу наведених положень чинного законодавства України суд встановив, що єдиною передумовою для отримання громадянства України є подання особою до відповідного органу ДМС України заяви, а також інших документів, передбачених Порядком № 215.
Судом встановлено, що позивач звертаючись до відповідача з заявою про оформлення громадянства України за територіальним походженям подав відповідну заяву та додав необхідні підтверджуючі документи передбачені Порядком № 215, на підставі яких 07.06.2017 Головним управлінням прийнято рішення про оформлення ОСОБА_3 набуття громадянства України за територіальним походженням.
Згідно подання по перегляду рішення про оформлення набуття громадянства України гр. ОСОБА_3 проведеним моніторингом НЦ бази Інтерпол встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Російської Федерації; паспорт громадянина Російської Федерації НОМЕР_3 знаходиться в міжнародному розшуку (з ідентифікуючими даними ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин Російської Федерації) оголошений в розшук Генеральним секретаріатом Інтерполу з 13.05.2016, країна-ініціатор Російська Федерація."
В поданні також вказано «переглянути рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" відносно гр. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець Російської Федерації на підставі ст. 21 Закону України «Про громадянство» (шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєваго факту).
Суд звертає увагу що 06.06.2017 до матеріалів справи № 41 про набуття ОСОБА_3 громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» долучено повідомлення сектору Інтерполу та Європолу у якому містилась інформація про те, що паспортний документ НОМЕР_3 знаходиться в міжнародному розшуку як виданий особі ідентифікаційними даними ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин Російської Федерації) оголошений в розшук Генеральним секретаріатом Інтерполу з 13.05.2016, країна-ініціатор Російська Федерація."
Відтак, 07.06.2017 на момент прийняття рішення про оформлення ОСОБА_3 набуття громадянства України за територіальним походженням, жодних недоліків у поданих документах та неправдивих відомостей поданих позивачем, уповноваженим органом встановлено не було.
Водночас, відповідачем не надано доказів та судом не встановлено фактів, які б свідчили про подання позивачем під час оформлення паспорту громадянина України свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, чи приховування позивачем будь-якого суттєвого факту, за наявності якого позивач не мав права набути громадянство України.
Крім цього, судом, на підставі наявної в матеріалах справи декларації про відмову від іноземного громадянства встановлено, що ОСОБА_3 відмовляється від іноземного громадянства РФ та зобов'язується повернути паспорт громадянина РФ до уповноважених органів цєї держави, і не користуватися правами громаянина РФ.
Тому суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення від 02.04.2018 про скасування оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" відносно гр. ОСОБА_3 про припинення позивачу громадянства України, відтак таке є протиправним та підлягає скасуванню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 02.04.2018 про скасування оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням на підставі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" відносно гр. ОСОБА_3.
3. Судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. присудити на ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складено 05.10.2018.
Суддя Костецький Н.В.