
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №461/4538/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Кухар Н.А.
секретар судового засідання Шавель М.М.
з участю:
представник позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Синьовський Б.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Львівської міської ради про визнання незаконною і скасування ухвали ,-
в с т а н о в и в:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) звернувся в суд з позовом до Львівської міської ради (79008, пл. Ринок,1, м. Львів), у якому просить суд:
- Визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської міської ради № 3262 від 19.04.2018 року в частині пункту 1 Переліку місць для розміщення пересуваних тимчасових споруд для винесення на аукціон тимчасових споруд для винесення на аукціон на отримання права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою щодо адреси АДРЕСА_2 та в частині пункту 2 Переліку місць для розміщення пересувних тимчасових споруд для винесення на аукціон на отримання права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою щодо адреси АДРЕСА_3;
- Визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської міської ради № 3417 від 17.05.2018 року в частині пункту 1 щодо неможливості продовження терміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах ФО-П ОСОБА_3, за адресами, які зазначені в Додатку 1 Ухвали № 1568 від 02.03.2017 року за №138, 139, 140.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 20 червня 2018 року адміністративну справу за позовом ФО-П ОСОБА_3 до Львівської міської ради про визнання незаконною і скасування ухвали, передано за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 12 липня 2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 3262 від 19.04.2018 року «Про затвердження переліку місць для розміщення пересувних тимчасових споруд для винесення на аукціон на отримання права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою». Позивач зазначає, що виставлення на аукціон конструктивних елементів благоустрою, на які в той час були укладені договори є порушенням, оскільки такі обмежують орендаря у законному праві користування конструктивним елементом благоустрою, наданим для розміщення тимчасових споруд.
Крім того, зазначає, що 17.05.2018 року Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 3417 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 02.03.2017 № 1568, від 27.04.2017 № 1888 та від 26.10.2017 № 2526» відповідно до якої пункт перший ухвали від 02.03.2017 № 1568 викладено в новій редакції, а саме: продовжено термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, які розміщені на території м. Львова до 31.12.2019 згідно з додатком 1, крім тимчасових споруд, зазначених у пунктах, зокрема, 138, 139, 140 переліку тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у Галицькому районі м. Львова. Вказує на те, що відповідачем безпідставно було вилучено № 138, 139, 140 конструктивні елементи благоустрою, які на праві оренди належать позивачу - відповідно до додатку № 1 ухвали № 1568 від 02.03.2017 року. З метою відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду з означеним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд у задоволенні позову відмовити за безпідставністю, з підстав, що зазначені у відзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4526 затверджено Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові. (надалі - Положення).
Відповідно до пункту 2.1 Положення, розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту прив'язки, плану земельної ділянки та договору окремих конструктивних елементів благоустрою. Місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті прив'язки, та плану земельної ділянки або схемі прив'язки. Пунктом 2.2 Положення передбачено, що термін розміщення тимчасових споруд не може перевищувати термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою, встановлений ухвалою міської ради.
У разі отримання позитивного висновку щодо можливості (доцільності) розміщення тимчасової споруди суб'єкт підприємницької діяльності звертається із заявою через Центр надання адміністративних послуг м. Львова (долучивши до неї висновки, надані постійною комісією архітектури, містобудування та охорони історичного середовища) в управління регулювання забудови департаменту містобудування для підготовки проекту ухвали. (п.2.17 Положення).
Відповідно до п.5.1 Положення встановлено, що для укладення договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення тимчасових споруд (у тому числі у разі закінчення терміну дії договорів оренди землі), а також для продовження терміну дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення тимчасових споруд заявник подає у Центр надання адміністративних послуг м. Львова пакет таких документів: 5.1.1. Письмову заяву на ім'я начальника управління комунальної власності департаменту економічного розвитку. 5.1.2. Цифровий топографічний план ділянки масштабу М1:500 на паперовому носії, погоджений управлінням регулювання забудови департаменту містобудування. 5.1.3. Лист про можливість подальшого розташування тимчасової споруди для укладення договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою.
Договір оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення ТС укладається за умови відсутності заборгованості з орендної плати за попередніми договорами станом на дату укладення договорів на термін, визначений ухвалою міської ради. (пункт 5.5 Положення).
Згідно п. 5.7. Положення передбачено, що продовження терміну дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення ТС здійснюється на підставі відповідних ухвал міської ради з дотриманням вказаних в ухвалах термінів.
Судом встановлено, що 29.12.2017 року Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (надалі - Орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 (надалі - Орендар) укладено договори № 2339-17, № 2305-17, 2304-17 на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення тимчасових споруд. (а.с.14-19).
Предметом даних договорів є надання Орендодавцем Орендареві права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності та розміщення тимчасових споруд (надалі - Об'єкт) на умовах оренди на термін відповідно до ухвали Львівської міської ради від 23.04.2015 № 4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові» від 02.03.2017 № 1613 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 23.04.2015 року № 4526 «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові», від 02.03.2017 № 1568 «Про продовження зміну здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території м. Львова» та попереднього договору на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення тимчасових споруд № Г-584-15 від 12.11.2015 року. Термін дії договорів встановлено з 01.01.2017 року по 31.05.2017 року. У п. 2.2.4 договорів передбачено, орендодавець зобов'язується демонтувати тимчасову споруду при скасуванні ухвали Львівської міської ради від 02.03.2017 року № 1568, після закінчення терміну цього Договору, а також у разі виникнення потреби для реконструкції, ремонту чи будівництва на місці розташування тимчасової споруди.
У Прикінцевих положеннях договорів у п.5.4. передбачено, що договір припиняється в односторонньому порядку Орендодавцем у разі скасування пункту ухвали, який надає право тимчасового користування окремими конструктивними моментами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення тимчасових споруд відповідному суб'єкту підприємницької діяльності з дати прийняття ухвали про його скасування.
19.04.2018 року Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 3262 «Про затвердження переліку місць для розміщення пересувних тимчасових споруд для винесення на аукціон на отримання права на оренду окремих конструктивних елементів благоустрою» (а.с.10).
17.05.2018 року Львівською міською радою було прийнято ухвалу № 3417«Про внесення змін до ухвали міської ради від 02.03.2017 № 1568, від 27.04.2017 № 1888 та від 26.10.2017 № 2526», відповідно до якої пункт перший ухвали від 02.03.2017 № 1568 викладено в новій редакції, а саме: продовжено термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, які розміщені на території м. Львова до 31.12.2019 згідно з додатком 1, крім тимчасових споруд, зазначених у пунктах, зокрема, 138, 139, 140 переліку тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у Галицькому районі м. Львова.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить зокрема затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів.
Відповідно до ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обовязковий характер для субєктів цих відносин. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Як встановлено у судовому засіданні відповідачем не продовжено термін здійснення підприємницької діяльності у тимчасових спорудах, зокрема, зазначених у п. 138, 139, 140 переліку тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у Галицькому районі м. Львова.
Судом встановлено, що 27 червня 2018 року позивач звернувся до Директора Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради із заявою щодо проведення аукціону (торги) на оформлення права оренди окремих конструктивних елементів благоустрою для розміщення тимчасової споруди та/або пересувних тимчасових споруд за адресами: АДРЕСА_3; АДРЕСА_2; АДРЕСА_4; - орієнтованою площею 6 кв.м. (а.с.156).
27 червня 2018 року позивач звернувся до Директора Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради із заявою щодо відтермінування проведення демонтажу тимчасових споруд, що належить та розташовані за адресами: АДРЕСА_3; АДРЕСА_2, АДРЕСА_4 до моменту встановлення результатів торгів з продажу права оренди ОКЕБ для розміщення тимчасових споруд та/або пересувних тимчасових споруд за вищевказаними адресами.
Листом - відповіддю Департамент економічного розвитку Львівської міської ради від 05.07.2018 року № 2301-1859 повідомив, що 11.05.2018 року було проведено аукціон на права на отримання оренди окремих конструктивних елементів благоустрою. Станом на сьогоднішній день вирішується питання доцільності проведення додаткового аукціону місць, по яких не відбувся аукціон. Також, було повідомлено, що департаментом скеровано листа в Галицьку районну адміністрацію щодо розгляду можливості відтермінування розпорядження про демонтаж тимчасових пересувних споруд до вирішення питання проведення аукціону.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються ними у своїй діяльності, а також актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими в межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч.ч.1, 4ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обовязковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Частинами 1 - 2 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку суду, відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для стягнення на користь позивача судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд -
в и р і ш и в :
У задоволенні позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Львівської міської ради (79008, пл.Ринок,1, м.Львів) про визнання незаконними і скасування ухвали, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційної адміністративного суду.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 05 жовтня 2018 року.
Суддя Кухар Н.А.