Ухвала суду № 76937345, 02.10.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
1240/2663/18
Номер документу
76937345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

02 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2663/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пляшкової К.О.,

за участю

секретаря судового засідання Моспанюк Є.С.,

представника позивача не прибув,

представника відповідача не прибув,

розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Офісу великих платників Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (далі - позивач, ПрАТ «ЛИНІК») до Офісу великих платників Державної фіскальної служби (далі - відповідач, Офіс ВПП ДФС) з такими вимогами:

1) визнати протиправними дії щодо ненадання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету та несвоєчасне внесення в єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування узгодженої суми бюджетного відшкодування січня 2015 року в розмірі 8899512,00 грн;

2) зобов'язати відповідача внести електронним повідомленням до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість інформацію про узгоджену суму бюджетного відшкодування по декларації за січень 2015 року (заява від 21.02.2015 № 9020603484) в розмірі 8899512,00 грн з одночасним внесенням інформації щодо платіжних реквізитів, необхідних для перерахування сум бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок ПрАТ «ЛИНІК», ідентифікаційний код 32292929, в обслуговуючому банку.

Підставою подання позовної заяви є незгода позивача з діями відповідача, щодо ненадання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету та несвоєчасне внесення в єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування узгодженої суми бюджетного відшкодування січня 2015 року в розмірі 8899512,00 грн.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву (арк. спр. 147), в якому, зокрема зазначено таке.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1158 «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Наказ № 1158), визначено механізм передачі платника податків від одного контролюючого органу до іншого.

Відповідно до пункту 10.15 Наказу № 1158, - контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку.

Відповідно до пункту 10.22 Наказу № 1158, - якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу І, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу ІІ Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліки платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків де з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків.

Абзацом другим підпункту 2 пункту 10.22. Наказу № 1158 передбачено, що контролюючий орган за попереднім місцем обліку платника податків, включеного/невключеного до Реєстру великих платників податків, здійснює передачу облікової справи платника податків до контролюючого орган за новим місцем обліку у 10-денний строк з дня взяття на облік за новим місцем обліку.

На виконання вищезазначеного пункту Офіс ВПП ДФС 05.01.2018 передані матеріали облікової справи платника податків ПрАТ «ЛИНІК» для обслуговування до контролюючого органу за - місцезнаходженням а саме: до ГУ ДФС у Луганській області.

Також представником відповідача надано додаткові пояснення (арк. спр. 15), в яких зокрема зазначено таке.

Внаслідок взяття на облік платника податків в органі ДФС за новим місцезнаходженням відбулась автоматична передача ІКП. У зв'язку з цим Офіс ВПП ДФС не має доступу до ІКП ПрАТ «ЛИНІК», що унеможливлює виконання позовних вимог, які нерозривно пов'язані із внесенням змін до ІКП платника податків. Таким чином, Відповідач не є контролюючим органом, уповноваженим на внесення змін до ІКП ПрАТ «ЛИНІК».

У судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час та місце підготовчого засідання повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили. Таким чином, суд вважає за можливе підготовче судове засідання провести за відсутності представників сторін.

У ході підготовки справи для розгляду її по суті судом встановлено таке.

З 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі - Закон № 1797-VІІІ), яким змінений порядок повернення сум бюджетного відшкодування шляхом запровадження формування Реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.

Так, підпунктом 200.7.1. пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість визначений Порядком ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 26 (далі - Порядок № 26).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку № 26 Мінфін адмініструє Реєстр як окремий інформаційний ресурс та забезпечує захист інформації відповідно до законодавства у сфері захисту державних інформаційних ресурсів. Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства.

Відповідно до пункту 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статуту узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунку для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.

Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

У зв'язку зі змінами до Податкового кодексу України, внесеними Законом № 1797-VІІІ, для державних податкових інспекцій статтею 19-3 Податкового кодексу України встановлено окремі функції.

Так, відповідно до статті 19-3 Податкового кодексу України «Функції державних податкових інспекцій» державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

Згідно з підпунктом 14.1.226-1 пунктом 14.1 статті 14 Податкового кодексу України сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

В той же час, відповідно до пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 19-1.1.1); здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість (підпункт 19-1.1.6.); формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи (підпункт 19-1.1.9).

На думку суду, вжиття територіальним органом Державної фіскальної служби України певних заходів щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість є складовою такої функції контролюючого органу, як здійснення адміністрування податку на додану вартість.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 31 липня 2017 року № 503, Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів.

Відповідно до підпункту 16 пункту 4 зазначеного Положення ГУ ДФС у Луганській області здійснює у межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників подків, Єдиного банку даних про платників податків-юридичних осіб, Реєстру отримувачів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», реєстрів, банків та баз даних, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску.

Підпунктами 45, 54, 59 пункту 4 Положення визначено, що ГУ ДФС у Луганській області здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість; проводить відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку), у тому числі після проведення митного контролю та митного оформлення; організовує збір податкової інформації та вносить її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Як зазначає відповідач у відзиві на адміністративний позов, з 05.01.2018 матеріали облікової справи ПрАТ «ЛИНІК» передані на облік до ГУ ДФС у Луганській області.

Відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з частиною четвертою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Зважаючи на те, що на час розгляду адміністративної справи функції з адміністрування позивача податком на додану здійснює ГУ ДФС у Луганській області, суд вважає за необхідне залучити його до участі у справі як другого відповідача.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати від ГУ ДФС у Луганській області докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Також, у ході підготовки справи для розгляду її по суті встановлено, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 травня 2016 року у справі № 826/7380/15 (провадження К/9901/25150/18) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аскоп-Україна» до Державної податкової інспекції у Дніпропетровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у Дніпропетровському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.

У лютому 2018 року вказану касаційну скаргу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 червня 2018 року справу № 826/7380/15 (провадження К/9901/25150/18) призначено до касаційного розгляду.

Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 26 червня 2018 року клопотання ТОВ «Аскоп-Україна» задовольнив, справу передав до Великої Палати Верховного Суду.

Ухвалу мотивовано тим, що колегія суддів Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду України.

Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 03 вересня 2018 року у справі № 826/7380/15 (провадження № 11-778апп18) прийняла до розгляду зазначену справу.

Згідно з пунктом 5 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Оскільки правовідносини у справі за позовом ПрАТ «ЛИНІК» є подібними до правовідносин у справі за позовом ТОВ «Аскоп-Україна», з метою забезпечення правильного розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 812/2663/18 до набрання законної сили рішенням у справі № 826/7380/15 (провадження № 11-778апп18).

Керуючись статтями 48, 173, 180, 183, 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі Головне управління ДФС у Луганській області як другого відповідача.

Запропонувати Головному управлінню ДФС у Луганській області надати до суду протягом 15 днів з дня вручення цієї ухвали суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) іншим учасникам справи копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Луганській області протягом 15 днів з дня вручення цієї ухвали суду:

- докази передачі матеріалів облікової справи Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» від Офісу великих платників Державної фіскальної служби до Головного управління ДФС у Луганській області;

- витяг з інтегрованої картки Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» з ПДВ за період 2015-2018 років.

Роз'яснити Головному управлінню ДФС у Луганській області право подати клопотання про розгляд справи спочатку не пізніше двох днів з дня вручення цієї ухвали.

Встановити строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення - протягом 10 календарних днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі № 826/7380/15 (провадження № 11-778апп18).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду про зупинення провадження у справі подається до суду апеляційної інстанції через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала суду про залучення другого відповідача окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Повний текст ухвали складено 05 жовтня 2018 року.

СуддяК.О. Пляшкова