
3.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 жовтня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2232/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Свергун І.О.,
за участі секретаря - Карча В.М.,
представників позивача - Пугаченко Н.М. (довіреність від 23.11.2017), Побоки Е.В. (довіреність від 22.01.2018),
представника відповідача - Старцева С.В. (довіреність від 02.04.2018 № 57),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
26.07.2018 Головне управління Держпраці у Луганській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Луганській області) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» (далі - відповідач, ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля»), в якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля», а саме - зобов'язати відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень. Просив звернути судове рішення до негайного виконання.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що на підставі заяви ПАТ «Лисичанськвугілля» від 08.12.2017 № 01/12-1121 про проведення перевірки, у відповідності з наказом ГУ Держпраці у Луганській області від 27.06.2018 № 348 та направлення на перевірку від 13.07.2018 № 01-17/464 19.07.2018 посадовою особою позивача проведено перевірку суб'єкта господарювання ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт від 19.07.2018 № СМ-02/07 та припис від 19.07.2018 № СМ-02/07, у яких зафіксовано 10 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, а саме: 1) 17.07.2018 в І зміну не прийнято звіт про виконану роботу; 2) в Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці при проведенні первинного інструктажу машиністам підйомних машин не вказано кількість змін стажування на новому робочому місці; 3) не продовжено термін експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м; 4) не продовжено термін експлуатації причіпного пристрою ПС-2; 5) головний канат не витримав випробування на КВС та потребує заміни, зношення складає 25,4% замість допустимих 25%; 6) футеровка підйомної машини потребує ремонту у зв'язку з тим, що маються провали; 7) колійне господарство в незадовільному стані - на ПК4,5 розширення колії перевищує допустимі 15 мм та складає 18 мм; 8) захист від перепідйому знаходиться в непрацездатному стані; 9) на ПК-15,16 не обертається підканатний ролик № 3 та № 4; 10) електрослюсар підземний ОСОБА_4 виконував роботи в камері підйомної машини без саморятівника.
Таким чином, виявлені у п. п. 3, 4, 5 акта перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому, на думку позивача, є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме - експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м у ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля».
Ухвалою суду від 30.07.2018 відкрито провадження в справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
20.08.2018 відповідач надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке. На даний час для встановлення можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м та причіпного пристрою ПС-2 на підйомному комплексі БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м зі спеціалізованою організацією Філія Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М. Федорова» в м. Києві укладені договори № 0717016-Ф від 27.03.2017 (додаткова угода № 1 від 01.02.2018) та № 07118029-Ф від 20.03.2018 на проведення обстеження на предмет визначення технічного стану та можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м та причіпного пристрою ПС-2 на підйомному комплексі БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м, копії яких надаються.
ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» ПАТ «Лисичанськвугілля» з Публічним акціонерним товариством «Виробниче об'єднання «Стальканат-Сілур» м. Одеса укладений договір № 06-438 від 12 березня 2018 року на придбання головного канату 25,5 мм на підйомний комплекс БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м, копія якого надається.
На підставі викладеного відповідач просив суд не застосовувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м, так як зупинка не дасть можливості проведення обстеження на предмет визначення технічного стану та можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м та здійснення заміни канату на підйомному комплексі БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м (арк. спр. 39-40).
В судовому засіданні представники позивача надали пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві, при цьому зазначили, що станом на день розгляду справи по суті відповідачем частково усунуті порушення, встановлені у акті перевірки від 19.07.2018. 26.09.2018 була проведена повторна перевірка і встановлено, що відповідачем не усунуті порушення, зазначені у п. п. 3, 4, 5 акта перевірки від 19.07.2018. Вказані порушення несуть загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що станом на теперішній час порушення, зазначені у п. п. 3, 4, 5 акта перевірки від 19.07.2018, не усунуто.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі - Положення № 826), Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»).
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта - постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 07.08.2017 № 1002892146 (арк. спр. 17-18).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (арк. спр. 6-8).
Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:
1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 15 пункту 4);
2) здійснює державний нагляд у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 17 пункту 4).
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
Судом встановлено, що на підставі заяви ПАТ «Лисичансьвугілля» від 08.12.2017 №01/12-1121 начальником Головного управління Держпраці у Луганській області винесено наказ від 27.06.2018 № 348, відповідно до якого наказано головним державним інспекторам відділів Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області провести у межах повноважень позапланові перевірки додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці на об'єктах шахт у відповідності до графіку перевірок на липень 2018 року наданого ПАТ «Лисичансьвугілля» (арк. спр. 12).
13.07.2018 Головним управлінням Держпраці у Луганській області видано направлення № 01-17/464 про проведення перевірки з 19.07.2018 по 19.07.2018 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці та промислової безпеки на ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля» (арк. спр. 13).
«Шахта ім. Г.Г. Капустіна» є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ 26349183), що не заперечується сторонами по справі, а також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.07.2018 № 1004258015 (арк. спр. 22-32).
19.07.2018 головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Семіхіним А.Л. проведено перевірку ВП «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля», за результатами якої складено акт від 19.07.2018 № СМ-02/07 перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) (арк. спр. 14-16).
Актом перевірки зафіксовано такі порушення Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62: 1) 17.07.2018 в І зміну не прийнято звіт про виконану роботу; 2) в Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці при проведенні первинного інструктажу машиністам підйомних машин не вказано кількість змін стажування на новому робочому місці; 3) не продовжено термін експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м; 4) не продовжено термін експлуатації причіпного пристрою ПС-2; 5) головний канат не витримав випробування на КВС та потребує заміни, зношення складає 25,4% замість допустимих 25%; 6) футеровка підйомної машини потребує ремонту у зв'язку з тим, що маються провали; 7) колійне господарство в незадовільному стані - на ПК4,5 розширення колії перевищує допустимі 15 мм та складає 18 мм; 8) захист від перепідйому знаходиться в непрацездатному стані; 9) на ПК-15,16 не обертається підканатний ролик № 3 та № 4; 10) електрослюсар підземний ОСОБА_4 виконував роботи в камері підйомної машини без саморятівника.
У зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках №№ 3, 4, 5 таблиці, в.о. директора «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» ПАТ «Лисичанськвугілля» Мірошнікова Т.В. попереджено про необхідність негайного призупинення робіт (виробництва) експлуатацію підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м (арк. спр. 16).
Акт перевірки від 19.07.2018 СМ-02/07 вручено відповідачу.
Також 19.07.2018 відповідачу вручено припис від 19.07.2018 № СМ-02/07 про усунення виявлених порушень (арк. спр. 64-65).
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у п.п. 3, 4, 5 розділу 5 акта перевірки порушення, а саме - не продовжено термін експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м, не продовжено термін експлуатації причіпного пристрою ПС-2, головний канат не витримав випробування на КВС та потребує заміни, зношення складає 25,4% замість допустимих 25%, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Так, відповідачем для встановлення можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м та причіпного пристрою ПС-2 на підйомному комплексі БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м зі спеціалізованою організацією Філія Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені М.М. Федорова» в м. Києві укладені договори № 0717016-Ф від 27.03.2017 (додаткова угода № 1 від 01.02.2018) та № 07118029-Ф від 20.03.2018 на проведення обстеження на предмет визначення технічного стану та можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м та причіпного пристрою ПС-2 на підйомному комплексі БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м (арк. спр. 41-44).
ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» ПАТ «Лисичанськвугілля» з Публічним акціонерним товариством «Виробниче об'єднання «Стальканат-Сілур» м. Одеса укладений договір № 06-438 від 12 березня 2018 року на придбання канатів сталевих (арк. спр. 45-50).
26.09.2018 позивачем проведено перевірку стану безпечної експлуатації підйомного комплексу БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м, за результатами якої складено акт від 26.09.2018 № СМ-04/09 (арк. спр. 61-63).
Вказаною перевіркою встановлено наступні порушення: 1) відсутні експертні висновки про продовження терміну експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м, 2) відсутні експертні висновки про продовження терміну експлуатації причіпного пристрою ПС-2, 3) не замінений головний канат у зв'язку з перевищенням допустимого зношення 25%.
Таким чином, відповідачем не усунуто в повному обсязі зазначені в акті перевірки від 19.07.2018 СМ-02/07 порушення.
Оскільки станом на день розгляду справи порушення, зазначені в акті перевірки від 19.07.2018 СМ-02/07, в повному обсязі не усунуто і вказані порушення несуть загрозу життю та здоров'ю людей, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим вони належать до задоволення.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Що стосується вимоги позивача на звернення рішення до негайного виконання, то у суду відсутні такі правові підстави, оскільки стаття 371 КАС України має вичерпний перелік підстав для негайного виконання рішення, і застосування заходів реагування не відноситься до цього переліку.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Держпраці у Луганській області до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.
Застосувати до публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. Г.Г. Капустіна» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації підйомної машини БМ-2500 вантажного уклону пл. k8 гор. 379 м до повного усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, вказаних в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 19.07.2018 № СМ-02/07.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05 жовтня 2018 року.
Суддя І.О. Свергун