Рішення № 76936842, 01.10.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2018
Номер справи
809/982/18
Номер документу
76936842
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2018 р. справа № 809/982/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Дністровського Басейнового Управління водних ресурсів до Управління Державної архітектурно-будівельної інспеції в Івано-Франківській області в особі головних інспекторів будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Пташника Н.Р. та Мандрика І.І. про визнання протиправними та скасування припису від 26.04.2018, постанови про накладення штрафу за №8/1009/m.5/2018 від 24.05.2018, -

ВСТАНОВИВ:

07.06.2018 Дністровське Басейнове Управління водних ресурсів звернулося до суду із позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області в особі головних інспекторів будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Пташника Назара Романовича та Мандрика Ігоря Івановича про визнання протиправними та скасування припису від 26.04.2018, постанови про накладення штрафу за №8/1009/m.5/2018 від 24.05.2018.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за наслідками проведення перевірки відповідачем складено акт від 26.04.2018, щодо дотримання суб"єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт в якому встановлено, що розроблена проектна документація Івано-Франківським обласним управлінням водних ресурсів по будівництві берегоукріплювальних споруд лівого берега річки Чечва в с.Довге-Калуське, Калуського району з порушеннями п.2.1 розділу 2 ДБН А.2.2.-1-2003 "Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище", п.16 Переліку видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджених постановою КМУ від 28.03.2013 №718, чим порушено ч.2 ст. 26 Закону України "Про архітектурну діяльність". На підставі вказаного акту відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.04.2018 та 26.04.2018 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області Мандриком І.І., винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил, відповідно до якого позивачу надано строк для усунення виявлених порушень. Також 24 травня 2018 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області Пташником Н.Р., винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №8/1009/m.5/2018, відповідно до змісту якої Дністровське Басейнове Правління водних ресурсів визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 158 580,00 грн. Позивач не погоджується із діями та рішеннями відповідача та просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позов, який зареєстрований судом 27.06.2018. Проти позову заперечує, та зазначає, що він діяв лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно направлення для проведення позапланового заходу від 04.04.2018 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області на підставі наказу від 04.04.2018 року № 205-П та листа Управління захисту економіки в Івано-Франківській області від 26.03.2018р. № 2312/39-108/02-2018, проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті - "Будівництво берегозакріплювальних споруд лівого берега р. Чечва в с. Довге Калуського району Івано-Франківської області".

За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки щодо дотримання суб'єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт від 26 квітня 2018 року.

Перевіркою встановлено, що розроблена проектна документація Івано-Франківським обласним управлінням водних ресурсів по будівництві берегоукріплювальних споруд лівого берега річки Чечва в с. Довге- Калуське, Калуського району з порушеннями п.2.1 розділу 2 ДБН А.2.2-1- 1 2003 "Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище", п.16 Переліку видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджених постановою КМУ від 28.03.2013 №718, чим порушено ч.2 ст.26 Закону України "Про архітектурну діяльність".

На підставі складеного акту Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26 квітня 2018 року.

26 квітня 2018 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області Мандриком І.І. було винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів та правил, відповідно до якого Дністровському Басейновому Управлінню водних ресурсів надано строк до 26 червня 2018 року для усунення виявлених порушень, шляхом розроблення проектної документації у відповідності до вимог ДБН А.2.2-1-2003.

24 травня 2018 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області Пташником Н.Р., винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №8/1009/m.5/2018, відповідно до змісту якої Дністровське Басейнове Правління водних ресурсів визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 158 580,00 грн., однак термін на усунення зауважень ще не закінчився.

Позивач не погоджуючись із діями та рішеннями відповідача звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою-другою статті 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Процедуру розроблення проектної документації об'єктів будівництва визначає Порядок розроблення проектної документації на будівництво об"єктів, затверджений наказом № 45 від 16.05.2011 р. Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, зареєстрований в МЮУ 01.06.2011 за №651/19389.

Згідно пункту 4 даного Порядку проектні роботи - це роботи, пов'язані із здійсненням інженерних відшукувань та створення проектної документації для об'єктів будівництва. Завдання на проектування складається замовником або за його дорученням проектувальником. Завдання входять до складу вихідних даних на проектування. Завдання на проектування визначають обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта містобудування, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складасться з урахуванням містобудівних умов та обмежень, технічних умов.

Пунктом 9 Порядку визначено, що проектна документація на будівництво об'єктів будівництва розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних та дотримання вимог законодавства, ДБН, стандартів і правил, та затверджується замовником.

Склад та зміст проектної документації об'єктів будівництва на всіх стадіях проектування визначаються будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проектних рішень та їх реалізації (п. 10 Порядку).

Проектна документація затверджується відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, яка затверджена постановою КМУ №560 від 11.05.2011. Мета проведення експертизи проектів будівництва є визначення якості проектних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог. Експертиза є завершальним етапом розроблення проектів будівництва. Експертна організація, яка проводить експертизу, визначається замовником будівництва. Замовником експертизи є замовник будівництва. Експертна організація за результатами проведеної експертизи надсилає її замовникові письмовий звіт про дотримання вимог або допущення помилок, які можуть бути виправленими без коригування проекту будівництва, а також допущення помилок та недотримання зазначених вимог, що потребує корегування проекту будівництва. Замовник експертизи несе відповідальність згідно із законодавством за достовірність документів, поданих для проведення експертизи. Експертна організація несе відповідальність згідно із законодавством за належну якість проведення експертизи.

Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва визначається ДБН А.2-2-3-2004.

Відповідно до даних норм робочий проект розробляється для визначення конкретних містобудівних, архітектурних, художніх, екологічних, технічних, технологічних, інженерних рішень об'єкта, кошторисної вартості будівництва, техніко-економічних показників і виконання будівельно-монтажних робіт.. Робочий проект розробляється на підставі завдання на проектування та вихідних даних. Робочий проект складається з двох частин: пояснювальної та робочих креслень. Пояснювальна частина підлягає погодженню, експертизі та затвердженню, а робочі креслення розробляються для визначення об'ємів робіт, висновку експертної організації та виконання робіт.

Затвердження проектної документації замовником є фактом прийняття під його повну відповідальність рішень, передбачених у документації, при цьому для всіх замовників незалежно від форм власності та джерела фінансування - перед державою за дотримання обов"язкових вимог нормативів та нормативних документів, порядку погодження та експертизи проектної документації.

З матеріалів справи вбачається, що Робочий проект "Будівництво берегозакріплювальних споруд лівого берега р. Чечва в с. Довге-Калуське, Калуського району" виготовлений Івано-Франківським обласним управлінням водних ресурсів відповідає всім вимогам ДБН та Правилам про що, отримано позитивний експертний висновок (експертний звіт КП Івано-Франківської обласної ради "Про Експерт" від 16 жовтня 2015 р. №09-454-15) (а.с. 90). Згідно додатку до експертного звіту № 09-454-15 відповідальний експерт прийшов до висновку, що "після виконання заходів, передбачених проектом, негативної зміни стану природного середовища, а також негативного впливу на водну біоніку не буде" (а.с.92-93).

На підставі містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки виданих відділом містобудування та архітектури Калуської райдержадміністрації №62/23.04.2015 виготовлено проектно-кошторисну документацію по об'єкту, який пройшов експертизу. Управлінням ДАБК в Івано-Франківській області зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт №ІФ083161200441 від 29.04.2016 та відповідно до зареєстрованої Декларації про готовність до експлуатації об"єкта "Будівництво берегозакріплювальних споруд лівого берега р. Чечва (вище автодорожнього моста) в с. Довге-Калуське, Калуського району Івано-Франкіської області" від 10.11.2016 №ІФ143163151349 даний об'єкт здано здано в експлуатацію.

Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що роботи по будівництву берегозакріплювальних споруд проводились у відповідності до проектної документації з урахуванням усіх норм чинного законодавства.

Таким чином, робочий проект "Будівництво берегозакріплювальних споруд лівого берега річки Чечва (вище автодорожнього моста) в с. Довге-Калуське, Калуського району Івано-Франківської області" виготовлено відповідно до вимог, які ставляться при його складанні в тому числі і з врахуванням п.2.1. розділу ДБН А.2.2.-1-2003 "Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище", п.16 Переліку видів діяльності що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджених постановою КМУ від 28.03.2013 №718.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є обгрунтованими, та такими, що підлягають задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Судові витрати слід розподілити за правилами ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України. За подання адміністративного позову у даній справі позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3524,00 грн., а отже, з урахуванням висновку суду про задоволених позовних вимог, стягненню на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 3524,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області Мандрика І.І., від 26.04.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління ДАБІ в Івано-Франківській області Пташника Назара Романовича від 24.05.2018 №8/1009/m.5/2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Стягнути на користь Дністровського Басейнового Управління водних ресурсів (код ЄДРПОУ 13646270, вул. Сахарова 23а, м.Івано-Франківськ, 76018) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 35517368, вул. Франка 4, м.Івано-Франківськ, 76018) спачений судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п"ятсот двадцять чотири) гривні 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.