Рішення № 76935795, 24.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
805/3669/18-а
Номер документу
76935795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2018 р. Справа№805/3669/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області

про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області щодо відмови в розгляді заяви ОСОБА_1 № с-2 від 03.04.2018 року про видачу паспорта громадянина України, зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про видачу документів, що посвідчує особу.

за участю

представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Орлатий В.М. - за довірен.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області щодо відмови в розгляді заяви ОСОБА_1 № с-2 від 03.04.2018 року про видачу паспорта громадянина України, зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про видачу документів, що посвідчує особу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він в 2014 році з власної необережності втратив паспорт громадянина України, у зв'язку з чим Микитівським РС у м. Горлівки ГУ ДМС України в Донецькій області йому видане тимчасове посвідчення НОМЕР_2 від 07.05.2014 року. Позивач зазначає, що ним вчинені усі необхідні дії для отримання паспорту громадянина України, однак у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей паспорт у визначений строк не отримав. Позивач вказує на те, що він в зв'язку з проведенням АТО був змушений переїхати до м. Хмельницьку, де в травні 2015 року був взятий на облік Хмельницьким об'єднаним міським військовим комісаріатом та як внутрішньо переміщена особа 13.07.2016 року був взятий на облік за адресою: АДРЕСА_1. Позивач зазначає, що у лютому 2018 року позивач переїхав до м. Торецьк Донецької області. Крім того, позивач посилається на те, що він звернувся до Торецького МВ ГУ ДМС України в Донецькій області з заявою № С-2 від 03.04.2018 року про видачу документу, що посвідчує особу громадянина України, однак останній листом № 42-944 від 06.04.2018 року роз'яснив позивачу відповідні положення законодавства України з рекомендацією вчинити певні дії для отримання паспорту громадянина України. Позивач зазначає, що зі змісту вказаного листа вбачається, що він за свою суттю не є рішенням, тобто не є тим розпорядчим документом, з прийняттям якого виникають певні правові наслідки. Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною, оскільки порушує вимоги чинного законодавства.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач посилається на те, що відповідно до вимог чинного законодавства для оформлення паспорту замість втраченого або викраденого позивач повинен звернутися до територіального підрозділу УМВС України в Хмельницькій області або центру надання адміністративних послуг за місцем фактичного проживання, яка відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1. Крім того, відповідач зазначає, що оскільки заява про видачу паспорта громадянина України була подана у довільній формі, то відповідна заява була зареєстрована відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та була розглянута у визначені цим законом строки. В зв'язку з чим, відповідач зазначає, що Торецьким ГУ ДМС України в Донецькій області заява позивача була розглянута відповідно до вимог чинного законодавства.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав викладені у відзиві на позовну заяву обставини та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 11 липня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 липня 2018 року відкладено підготовче провадження на 23 липня 2018 року, у зв'язку з необхідністю надання додаткових доказів по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2018 року витребувано додаткові докази по справі від Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, а також відкладено підготовче засідання на 08 серпня 2018 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 29 серпня 2018 року.

29 серпня 2018 року суд відклав розгляд справи на 10 вересня 2018 року, у зв'язку з необхідністю отримання додаткових документів від Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

10 вересня 2018 року суд прийняв ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 24 вересня 2018 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 у 2014 році втрачено паспорт громадянина України.

07 травня 2014 року ОСОБА_1 видане тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України з терміном дії до 06.06.2014 року. Термін дії посвідчення продовжено до 03.08.2014 року. Термін дії посвідчення продовжено до завершення антитерористичної операції (а.с. 13).

03.05.2014 року позивач звернувся до Торецького МВ ГУ ДМС України в Донецькій області з заявою № С-2, відповідно до якої просив оформити паспорт громадянина України замість втраченого (а.с. 40).

06.04.2018 року Торецьке міське відділення Головного управління ДМС України в Донецькій області направило на адресу позивача лист - відповідь № 42-944, відповідно до якої було зазначено, що згідно Доручення Державної міграційної служби України № Д/153/21-15 від 02.10.2015 року та Алгоритму дій з оформлення паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення, що підтверджує особу громадянина України особам, які зареєстровані в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення та на тимчасово окупованій території України згідно пп. а п. 1 розділу ОСОБА_1 необхідно звернутися за місцем фактичного проживання, зазначеним у довідці внутрішньо переміщеної особи № 6825100653 від 13.07.2017 року, яка видана у м. Хмельницький (а.с. 12).

В зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом, спірним питанням цієї справи є відмова відповідача у видачі паспорта громадянина України в зв'язку з зверненням не до відповідного територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Відносини щодо оформлення, видачі, обміну паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення регулюються Конституцією України, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", Постановою КМУ "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" від 25.03.2015 р. № 302, Постановою ВР України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" від 26 червня 1992 року № 2503-XII.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі по тексту Закон № 5492) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб'єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Також згідно Положення про паспорт громадянина України затвердженого Постановою ВР України від 26 червня 1992 року № 2503-XII передбачено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Відповідно до абз. 8. п. 6 Положення про паспорт громадянина України затвердженого Постановою ВР України від 26 червня 1992 року № 2503-XII вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється.

Частиною 1 статті 16 Закону № 5492 передбачено, що оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону України № 5492, Кабінет Міністрів України затвердив Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України від 25.03.2015 р. № 302 (далі по тексту Порядок № 302)

Відповідно до п. 19 Порядок № 302 документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються до центрів надання адміністративних послуг, державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, і його відокремлених підрозділів (далі - уповноважені суб'єкти), територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС.

До територіального органу ДМС документи подаються лише в разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру.

Подання документів для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта здійснюється лише до територіального підрозділу ДМС у разі: набуття особою громадянства України; оформлення особі паспорта вперше після досягнення 18-річного віку без подання документів з фотозображенням особи, виданих уповноваженими органами, установами, організаціями; оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку особі, яка надала рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); повернення на проживання в Україну особи, яка постійно проживала за кордоном; оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, якщо така особа не отримувала паспорта, оформленого із застосуванням засобів Реєстру; відбування особою покарання в установах виконання покарань або перебування на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу.

Пункт 20 Порядку № 302 передбачає, що документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Особа, яка досягла 14-річного віку та місце проживання якої не зареєстровано, для оформлення паспорта вперше подає документи до територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем фактичного проживання в Україні.

Документи для оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру, можуть подаватися заявником до будь-якого територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта.

Особа, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, подає документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта через уповноважену особу до територіального підрозділу ДМС за місцем розташування адміністрації відповідної установи або закладу.

Внутрішньо переміщена особа подає документи до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем проживання, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Бездомна особа подає документи до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за місцем майбутньої реєстрації її місця проживання.

На виконання вимог Законів України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", постанови КМУ від 01.10.2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" та запобіганню випадків подвійного документообігу головою Державної міграційної служби у межах повноважень видане доручення № Д/153/2.1-15 від 02.10.2015 р. яким затверджено Алгоритм дій з оформлення паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення, що підтверджує особу громадянина України особам, які зареєстровані в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення та на тимчасово окупованій території України.

Відповідно до Алгоритму прийом заяв з питань оформлення паспорту у разі обміну, замість утраченого/викраденого здійснюється територіальними підрозділами ДМС від внутрішньо переміщених осіб, які зареєстровані в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, перемістились та отримали довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи здійснюється за місцем фактичного проживання зазначеним у довідці.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, що підтверджується довідкою від 13.07.2016 року № 6825100653. Згідно зазначеної довідки зареєстроване фактичне місце проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 99).

Так, приписами ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.

Судом на адресу Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради була направлена ухвала про витребування доказів, відповідно до якої суд просив надати інформацію стосовно того, чи довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.07.2016 року № 6825100653, яка видана ОСОБА_1 є чинною або скасована.

Судом отримано лист від 06.09.2018 року № 7903 Управління праці та соціального захисту Хмельницької міської ради, відповідно до якого зазначено, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.07.2016 року № 6825100653, яка видана ОСОБА_1 є дійсною та не скасованою.

Суд зазначає, що відповідно до пункт 20 Порядку № 302 передбачено, що документи для обміну паспорта подаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи.

Доказів того, що на час розгляду справи судом довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.07.2016 року № 6825100653 є скасованою позивачем суду не надано.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що Торецьким МВ ГУ ДМС України у Донецькій області правомірно відмовлено у видачі паспорту громадянина України, в зв'язку зі зверненням не до територіального підрозділу ДМС відповідно до не зареєстрованого місця проживання.

Також суд зазначає, пунктами 9-12 Порядку № 302 передбачено, що при зверненні за оформленням обміну паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року.

Оформлення обміну паспорта здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Головний обчислювальний центр Реєстру) у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" (далі - Центр).

Порядок взаємодії ДМС з Центром встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".

Порядок взаємодії територіальних органів / територіальних підрозділів ДМС з центрами надання адміністративних послуг встановлюється шляхом укладення відповідних договорів згідно з вимогами статті 4 Закону України "Про захист персональних даних".

Внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС.

Згідно норм пункту 13 Положення № 302 для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.

До заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт: ім'я особи (прізвище, власне ім'я та по батькові особи, яка є громадянином України, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить); дата народження; місце народження (держава, область, район/місто, селище/село); стать; дата та підстави набуття громадянства; унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, а також осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів електронного цифрового підпису; відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук; місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт; відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження); додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу); відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати; дата заповнення заяви-анкети.

Відповідно до пунктів 24-26 Порядку 302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства. У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді. Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів. Якщо під час прийому документів заявник надав паспорт, який, за даними відомчої інформаційної системи ДМС, визнано недійсним відповідно до пункту 108 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта здійснює його вилучення в порядку, передбаченому пунктом 107 цього Порядку.

У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта із використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (у тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів).

Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта друкує її та надає заявнику для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування. У разі виявлення помилок в заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта вносить до неї відповідні виправлення.

Після перевірки заявник власним підписом підтверджує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу.

Водночас, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до територіального підрозділу ДМС із заявою-анкетою та відповідно - проходження процедури прийняття, перевірки та опрацювання працівниками органу ДМС такої заяви та поданих документів.

Суд зазначає, що заяви позивача від 03.04.2018 року щодо оформлення паспорта громадянина України замість втраченого не відповідає вимогам визначених Порядком № 302 та у розумінні даного Порядку не є заявою-анкетою.

Питання щодо подання документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого регулюється пунктами 46-68 Порядку № 302.

Так, нормами пункту 46 Порядку встановлено, заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи: заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття; 9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Також доказів надання до територіального підрозділу ДМС зазначеного переліку документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого позивачем суду не надано. Зі змісту заяви від 03.04.2018 р. також не вбачається надання додаткових документів для оформлення паспорта замість втраченого.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до вимог ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Крім цього, вищезазначене рішення Європейського суду з прав людини по справі "Серявін та інші проти України", заява № 4909/04, рішення від 10 лютого 2010 року, яке відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.

У відповідності до вимог ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області щодо відмови в розгляді заяви ОСОБА_1 № с-2 від 03.04.2018 року про видачу паспорта громадянина України, зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про видачу документів, що посвідчує особу.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір не стягується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за законом.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області щодо відмови в розгляді заяви ОСОБА_1 № с-2 від 03.04.2018 року про видачу паспорта громадянина України, зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Донецькій області розглянути повторно заяву ОСОБА_1 про видачу документів, що посвідчує особу - відмовити повністю.

Рішення прийнято у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 24 вересня 2018 року в присутності представника відповідача.

Повний текст рішення складено та підписано 05 жовтня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Олішевська В.В.