Рішення № 76935411, 25.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
805/3933/18-а
Номер документу
76935411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2018 р. Справа№805/3933/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач неправомірно застосовує індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,61410 для перерахунку пенсії, чим порушує права на отримання пенсії у більшому розмірі.. Отже, позивач вважає що, відповідачем невірно взятий коефіцієнт для розрахунку, вважає що вірним коефіцієнтом є 1,9557003. Просить визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області щодо розрахунку пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,61410; зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області провести перерахунок пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,9557003; зобов'язати центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, виплатити заборгованість позивачу по пенсії, з моменту призначення пенсії по день перерахунку, з урахуванням, фактично отриманої ОСОБА_1.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Ухвалою суду від 04 липня 2018 року було зупинено провадження у адміністративній справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 вересня 2018 року було поновлено провадження у справі.

10 липня 2018 року відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, зазначив, що станом на 01.05.2017 року розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням загального стажу 41 рік 01 місяць 8 днів (стаж враховано по 10.06.2014 року), та заробітної плати за період з 01.07.1995 року по 31.10.12013 року склав 2356,18 грн. Коефіцієнт стажу - 0,41083, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,55463. Середній заробіток для розрахування пенсії - 3823,32 грн. (2368,70 - середній заробіток за 2012 рік ї 1,161410 інд. Коеф. зар-ку). Розмір пенсії за віком - 2120,53 грн. (3823,32 грн. - середній заробіток для розрахунку пенсії х 0,55463 - коеф. стажу. Доплата за понаднормований стаж (6 років) - 78,72 грн. (1312х6%), розмір фіксованої індексації - 156,93 грн. З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1%. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлено в розмірі 1452 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року на підставі довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 року по 31.10.2013 року за даними персоніфікованого обліку, становить 6076,12 грн. (3764,40х1,61410). З урахуванням вищевикладеного просив відмовити у задоволенні позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 вересня 2018 року замінено первинного відповідача на Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_2, громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1. Є пенсіонером, перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що станом на 01.05.2017 року загальний стаж позивача складає 41 рік 1 місяць 8 днів (стаж враховано по 10.06.2014 рік), та заробітна плата за період з 01.07.1995 року по 31.10.2013 року (220 міс.) - 2356,18 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 1,61410).

Позивач звертався до відповідача із завою про перерахунок пенсії відповідно до коефіцієнту 1,9557003.

Відповідач своїм рішенням від 24.01.2018 року № 2192/02 відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, посилаючись на дію статті 28 Закону України № 1058.

Надаючи правову оцінку правовим відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Отже, позивачу був проведений перерахунок пенсії у жовтні 2017 року. Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» № 1058-IV (далі - Закон № 1058-ІV), особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із видів пенсії за її вибором.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом на інший.

11.10.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-VII, яким внесено зміни до Закону № 1058-ІV.

Відповідно до положень п. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Згідно абз. 1 п. 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Частиною першою статті 25 Закону № 1058-ІV, передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу ;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Тому, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник з 01.07.1995 року по 31.10.2013 року роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Отже, на даний час розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням загального стажу 41 рік 01 місяць 8 днів (стаж враховано по 10.06.2014 року), та заробітної плати за період з 01.07.1995 року по 31.10.12013 року склав 2356,18 грн. Коефіцієнт стажу - 0,41083, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,55463. Середній заробіток для розрахування пенсії - 3823,32 грн. (2368,70 - середній заробіток за 2012 рік ї 1,161410 інд. Коеф. зар-ку). Розмір пенсії за віком - 2120,53 грн. (3823,32 грн. - середній заробіток для розрахунку пенсії х 0,55463 - коеф. стажу. Доплата за понаднормований стаж (6 років) - 78,72 грн. (1312х6%), розмір фіксованої індексації - 156,93 грн. З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1%. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлено в розмірі 1452 грн. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року на підставі довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 року по 31.10.2013 року за даними персоніфікованого обліку, становить 6076,12 грн. (3764,40х1,61410).

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Правила розрахунку пенсії визначені частинами 2,3 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування».

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з вищевикладеного суд вважає позов ОСОБА_3 таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тарасенко І.М.