Рішення № 76935190, 25.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2018
Номер справи
805/3645/18-а
Номер документу
76935190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2018 р. Справа№805/3645/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Лопушанського Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17 травня 2018 року шляхом надіслання поштою позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, про визнання дій неправомірними. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач неправомірно здійснив перерахунок пенсії, не врахувавши стаж роботи за останні 2 роки. З посиланням на статті 22, 46, 68 Конституції України, статтю 22 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне державне страхування", позивач просив визнати неправомірними дії відповідача про перерахунок пенсії, які призвели до зниження розрахунку пенсії, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

29 травня 2018 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

30 травня 2018 року від Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області витребувані докази.

13 червня 2018 року розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті замінено підготовчим засіданням та від Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області витребувані докази.

05 липня 2018 року допущена заміна відповідача - Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області, його правонаступником - Маріупольським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

05 липня 2018 року від Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області витребувані докази.

23 липня 2018 року строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів.

23 липня 2018 року від Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області витребувані докази.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач при перерахунку пенсії в жовтня 2017 року та січні 2018 року невірно визначив показники із розрахунку середньої заробітної плати за відпрацьовані 2 роки на пенсії в наслідок чого йому були занижені показники розмірів коефіцієнтів для перерахунку пенсії. Крім цього, в січні 2018 року відповідач зробив розрахунок без урахування всього стажу роботи і розміру заробітної плати, а також здійсненних відрахувань, з заниженими розмірами показників середньої заробітної плати в галузі.

У відзиву на адміністративний позов відповідач зазначив, що з 01 жовтня 2017 року проведено «масовий перерахунок» пенсій відповідно до Закону України від 03,10,2017 №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням середньої заробітної плати за 201, 2015 та 2016 року - 3764,40 гривень із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність встановлено в розмірі 1452,00 гривні. У зв'язку із змінами, які відбулися в законодавстві, розмір перерахованої позивачу пенсії визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%. При цьому при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовувався при обчисленні пенсії. Величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% не була встановлена індивідуально встановлена позивачу складова, з якої обраховувався розмір пенсії, а тому доводи позивача про те, що величина 1,35% мала враховуватися при проведенні перерахунку пенсії не заслуговують на увагу. Крім цього, відповідач зазначив, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить 1373,00 гривень, з 01 липня 2018 року - 1435,00 гривень, з 01 грудня 2018 року - 1497,00 гривень. Перерахунок пенсії, які не перевищують прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, передбачено здійснити з 01 липня 2018 року і лише не працюючим пенсіонерам. Станом на 01 січня 2018 року розмір пенсії позивача становить 4615,41 гривень, що є більшим за мінімальну пенсію для непрацездатних осіб, а тому для здійснення перерахунку розміру пенсії з 01 січня 2018 року не має жодних законних підстав. Відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судове засідання, призначене на 25 вересня 2018 року, сторони не з'явилися, про дату час та місце були повідомлені належним чином, позивач надав заяву про розгляд справи у його відсутність, відповідач про причини неявки суд не повідомив.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить копія паспорту громадянина України НОМЕР_2 (а.с. 13).

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 2004 року, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 (а.с. 12).

09 лютого 2017 року ОСОБА_1 була подана заява про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру за правилами частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 7).

07 березня 2017 року розпорядженням 154753 ОСОБА_1 з 01 лютого 2017 року перерахована пенсія згідно поданої заяви про перерахунок та її розмір становив 3361,08 гривень, доплата 100,00 гривень, доплата 3461,08 гривень. Для розрахунку пенсії було враховано: стаж - 56 років 5 місяців 14 днів, коефіцієнт стажу - 0,56417, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,75 (а.с. 8, 91).

Згідно витягу з розпорядження 154753 від 06.08.2018 для розрахунку пенсії за новою формулою було враховано: стаж - 56 років 5 місяців 14 днів, коефіцієнт стажу - 0,56417. Розмір пенсії складає: станом на 01.10.2017 - 4675,41 гривень, на 01.12.2017 - 4675,41 гривень, на 01.01.2018 - 4675,41 гривень, на 01.04.2018 - 4675,41 гривень, на 01.07.2018 - 4675,41 гривень (а.с. 209-211).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, на час розгляду справи продовжує працювати, дані обставини сторонами не заперечується.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно статті 92 Основного Закону України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» яким були внесені зміни до Закону №1058-IV.

Згідно пункту 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

«Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України 01.02.2008 № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за №46/14837.

Коефіцієнт страхового стажу визначається за правилами статті 25 Закону №1058-IV.

Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс=(См*Вс)/100%*12, де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Згідно частини 1 статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп + Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25цього Закону.

Частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З 01 жовтня 2017 року згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», в редакції постанови Кабінету міністрів України № 1096 від 27.12.2017, установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, крім осіб, зазначених у пунктах 1 і 2-1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень,додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Статтею 7 Закону України 7 грудня 2017 року № 2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено у 2018 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

З наявного в матеріалах справи витягу з розпорядження 154753 від 06.08.2018 вбачається, що ОСОБА_1 розрахунок пенсії здійснено за новою формулою, при цьому для розрахунку пенсії були враховані наступні показники:

середньомісячний заробіток за даними персоніфікованого обліку - 7769,72 гривні, стаж - 56 років 5 місяців 14 днів,

коефіцієнт стажу - 0,56417.

Розмір пенсії складається з пенсії за віком - 4383,44 гривні, доплата за понаднормативний стаж - 225,54 гривні, підвищення дітям війни - 66,43 гривень і становить: на 01.10.2017 - 4675,41 гривень, на 01.12.2017 - 4675,41 гривень, на 01.01.2018 - 4675,41 гривень, на 01.04.2018 - 4675,41 гривень, на 01.07.2018 - 4675,41 гривень (а.с. 209-211).

Щодо позовних вимог про перерахунок пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону №1058-IV суд зазначає наступне.

Згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 за правилами, встановленими частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV, був здійснений 07 березня 2017 року на підставі поданої ним 09 лютого 2017 року заяви.

Таким чином, наступний перерахунок пенсії позивачу можливий не раніше ніж через 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС Україні) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно частини 5 статті 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідачем не подано доказів, які б підтверджували понесення судових витрат.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: 87504, АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області (місцезнаходження: 87548 Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, б. 27А, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання неправомірними дій про перерахунок пенсії, які призвели до зниження розрахунку пенсії, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - відмовити в повному обсязі.

Рішення постановлено в нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 25 вересня 2018 року.

Повне рішення складено 05 жовтня 2018 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя Циганенко А.І.