
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2018 р. Справа№805/4761/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., за участі секретаря судового засідання Лопушанського Д.О., представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
19 червня 2018 року позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, про визнання протиправним та скасування наказу. Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач, на думку позивача, видав незаконний наказ, яким затвердив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, громадянину ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства та території Дробишевської селищної ради Краснолиманського району Донецької області за межами населених пунктів, кадастровий номер НОМЕР_2. Позивач покликається на те, земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3, власником якої він є, була утворена шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, через що остання припинила своє існування. Межі земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3, власником якої є позивач, знаходяться в середині колишніх меж земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2, а тому наказ про затвердження проекту землеустрою порушує його право власності. З посиланням на статтю 19 Конституції України, статті 79, 79-1, 123, 152, 153, 154, 155 Земельного кодексу України, статті 16, 27 Закону України «Про державний земельний кадастр», статтю 14 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», позивач просив визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №837-СГ від 12.04.2018 «Про затвердження документації із землеустрою».
21 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та її розгляд призначений за правилами загального позовного провадження. До участі у справі в якості третьої особи залучений ОСОБА_3
21 червня 2018 року клопотання ОСОБА_2 про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №837-СГ від 12.04.2018 «Про затвердження документації із землеустрою» та заборони відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на виконання даного наказу, було залишено без задоволення.
У відзиву на адміністративний позов відповідач позовні вимоги не визнав в повному обсязі, просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що спірний наказ був виданий на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року по справі №805/3473/17, яка набрала законної сили 05 лютого 2018 року.
У поясненнях представник третьої особи покликався на те, що спірний наказ є законним та виданий на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
Позивач та його представник у судове засідання не прибули, подали заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні позові вимоги не визнала в повному обсязі, просила відмовити у їх задоволенні, надала пояснення аналогічні викладеним у відзиву на адміністративний позов.
Третя особа та її представник надали заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
13 листопада 2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі №805/3473/17 був задоволений позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області: визнана протиправною відмова Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 27 вересня 2017 року № К-4702/0-3166/6-17 у затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі громадянину ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Дробишевської селищної ради Краснолиманського району Донецької області за межами населених пунктів кадастровий номер НОМЕР_2.
05 лютого 2018 року постановою Донецького апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції було залишено без змін. Задовольняючи позов суд першої інстанції, з яким погодилася апеляційна інстанція, зазначив, що позивачем належним чином оформлено проект землеустрою та будь-яких законних посилань на його невідповідність нормативно-правовим актам Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області у відмові в затвердженні такого проекту не викладено.
12 квітня 2018 року Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року по справі №805/3473/17 було видано наказ №837-СГ «Про затвердження документації із землеустрою». Наказом затверджений проект землеустрою щодо відведення ділянки із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі громадянину ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства на території Дробишевської селищної ради Краснолиманського району Донецької області за межами населених пунктів, кадастровий номер НОМЕР_2.
07 червня 2018 року старшим держаним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_4 прийнята постанова про закінчення виконавчого провадження ВП №56200898 у зв'язку із повним фактичним виконання судового рішення до відкриття виконавчого провадження.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами частин 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу Україні (далі - ЗК України) встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 1 «Положення про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 (далі - Положення), визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно пункту 7 Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 1 «Положення про Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №308 від 17.11.2016, встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області те територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Згідно підпункту 13 пункту 4 цього положення Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області погоджує в межах повноважень, передбачених законом, документацію із землеустрою.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що відповідач видав спірний наказ на виконання судового рішення, яке набрало законної сили, а тому діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Суд не бере до уваги аргументи позивача, що спірний наказ порушує право власності на належну йому земельну ділянку з огляду на наступне.
Згідно частини 4 статті 14 КАС України обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Предметом розгляду даної адміністративної справи є питання законності дій відповідача як суб'єкта владних повноважень щодо видання спірного наказу про затвердження проекту землеустрою, який був виданий на виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Судом враховано, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2017 року по справі №805/3473/17 відповідач був зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому питання про надання цієї земельної ділянки у власність не вирішувалося.
Таким чином, наказ №837-СГ «Про затвердження документації із землеустрою», прийнятий відповідачем 12 квітня 2018 року, не може порушувати право власності позивача на земельну ділянку НОМЕР_3, оскільки спірним наказом ніяка земельна ділянка у власність третій особі ОСОБА_3 не передавалася.
За наслідками судового розгляду суд дійшов висновку, що спірний наказ виданий відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, судові витрати понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 258, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (місце проживання: 83000, АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (місцезнаходження: 85302, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Європейська, б. 13, код ЄДРПОУ 39767332), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 (місце проживання: 84450, АДРЕСА_2, РНОКПП 21522713519) про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №837-СГ від 12.04.2018 «Про затвердження документації із землеустрою» - відмовити повністю.
Рішення постановлено в нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 25 вересня 2018 року.
Повне рішення складено 05 жовтня 2018 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Циганенко А.І.