
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2018 року Справа № 926/1329/18
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “УкрСпецСервіс”
до відповідача ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4”
про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 закладу "Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 4" оформлене Протоколом № 6 від 08.06.2018р.
Суддя О.Г. Проскурняк
ОСОБА_2 Нікітович
Представники сторін:
від позивача – не з’явився.
від відповідача – ОСОБА_3, ордер серія АА №000271 від 07 вересня 2018 року
ОСОБА_4, доручення №379 від 10 вересня 2018 року.
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю “УкрСпецСервіс” звернулось до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” оформлене Протоколом № 6 від 08.06.2018р.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідачем через інформаційну систему було повідомлено про проведення закупівлі за процедурою відкритих торгів, в яких позивач в подальшому брав участь.
Далі позивач вказує, що відповідно до пункту 10 протоколу №63 від 08 червня 2018 року ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4”, відхилено тендерну пропозицію ТОВ “УкрСпецСервіс”, за підставами, зазначеними у статті 17 та частині 7 статті 28 Закону України “Про публічні закупівлі”.
При цьому, позивач вказує, що відповідачем при оформленні протоколу №63 від 08 червня 2018 року порушено положення та принципи Закону України “Про публічні закупівлі”, а тому просить суд визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4”.
Відповідач у відзиві на позов проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що позивачем при подачі пропозиції не дотримано умов тендерної документації.
Так, відповідач вказує, що позивачем в порушення вимог пунктів 1,4 частини 1 статті 30 Закону України “Про публічні закупівлі” не подано до тендерної пропозиції копію виписки з протоколу засновників, або копію наказу про призначення, або довіреність, або доручення, або інший документ, що підтверджує повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 23 липня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в підготовчому засіданні на 08 серпня 2018 року.
Ухвалою суду від 08 серпня 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 10 вересня 2018 року.
В судовому засіданні 10 вересня 2018 року оголошено перерву в розгляді справи до 19 вересня 2018 року.
В судовому засіданні 19 вересня 2018 року оголошено перерву в розгляді справи до 01 жовтня 2018 року.
Позивач, 01 жовтня 2018 року явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про місце, час та дату судового засідання.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечили, з підстав вказаних у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників відповідача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вживши всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об'єктивного встановлення обставин справи, на яких ґрунтуються позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті суд встановив:
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлені Законом України “Про публічні закупівлі”.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 1 Закону, договір про закупівлю - договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Пунктами 29, 30 частини 1 статті 1 вищевказаного Закону, унормовано, що тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав. Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
За положеннями статті 11 Закону України “Про публічні закупівлі”, для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості.
Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом.
Рішенням тендерного комітету ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” від 29 травня 2018 року, що затверджено протоколом №59 від 29 травня 2018 року, розроблено тендерну документацію та оголошено відкриті торги за предметом закупівлі “Будівництво модульної котельні газової 1 термоблок на 2-х котлах”.
При цьому, відповідно до вищевказаного рішенням тендерного комітету ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” від 29 травня 2018 року, затверджено додатки до тендерної документації.
Так, окрім іншого, пунктом 1 розділу "інші документи" додатку №3 до тендерної документації, що затверджена рішенням тендерного комітету ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” від 29 травня 2018 року, передбачено, що учасник повинен надати замовнику копію виписки з протоколу засновників, або копію наказу про призначення, або довіреність, або доручення, або інший документ, що підтверджує повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції.
Статтею 12 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що закупівля може здійснюватися шляхом застосування, зокрема, процедури відкритих торгів.
Згідно статті 20 Закону України "Про публічні закупівлі" відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох пропозицій.
За приписами частини 1 статті 21 Закону України “Про публічні закупівлі”, оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.
Так, в системі публічних закупівель PROZORRO оприлюднено оголошення UA-2018-05-11-002250-а про проведення процедури відкритих торгів за предметом закупівлі “Будівництво модульної котельні газової 1 термоблок на 2-х котлах”.
Як вбачається із матеріалів справи, участь у проведенні процедури закупівлі через електронну систему публічних закупівель PROZORRO прийняло три учасника, в тому числі ТОВ “УкрСпецСервіс”.
Відповідно до частини 5 статті 28 Закону України “Про публічні закупівлі”, за результатами розгляду складається протокол розгляду тендерних пропозицій за формою, встановленою Уповноваженим органом, та оприлюднюється замовником на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.
Пунктами 8, 9 протоколу № 63 від 08 червня 2018 року ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4”, відповідачем розглянуто тендерну пропозицію ТОВ “УкрСпецСервіс”.
Так, частиною 7 статті 28 Закону України “Про публічні закупівлі” унормовано, що замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про його невідповідність вимогам кваліфікаційних критеріїв, наявність підстав, зазначених у частині першій статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника.
Як вбачається із матеріалів справи, 08 червня 2018 року Управлінням захисту економіки в Чернівецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України на адресу відповідача надіслано лист за вихідним № 2520/39/123/01-2018, відповідно до якого в ході вивчення наданих документів у складі пропозиції учасника ТОВ “УкрСпецСервіс”, встановлено невідповідність умовам тендерної документації, а саме: у складі пропозиції відсутня копія виписки з протоколу засновників, або копію наказу про призначення, або довіреність, або доручення, або інший документ, що підтверджує повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції.
При цьому, Управлінням захисту економіки в Чернівецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України рекомендовано тендерному комітету ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” розглянути питання про відхилення пропозиції учасника ТОВ “УкрСпецСервіс” відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 30 Закону України “Про публічні закупівлі”.
Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 30 Закону України “Про публічні закупівлі”, замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації та кваліфікаційним критеріям встановленим в статті 16 цього закону.
Так, пунктом 10 протоколу № 63 від 08 червня 2018 року ОСОБА_1 закладу “Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа - інтернат № 4” відхилено тендерну пропозицію ТОВ “УкрСпецСервіс”, у зв’язку із відсутністю у складі пропозиції копії виписки з протоколу засновників, або копії наказу про призначення, або довіреності, або доручення, або іншого документу, що підтверджує повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції.
Крім того, в додатках до позовної заяви від 03 липня 2018 року за №07/18, що надіслана на адресу Господарського суду Чернівецької області позивач вказав про наявність наказу №01/14-П від 11 грудня 2014 року про призначення директора ТОВ “УкрСпецСервіс”.
Проте, актом Господарського суду Чернівецької області №10 від 23 липня 2018 року, що складений та підписаний начальником відділу документального забезпечення та аналітичної роботи у присутності заступника начальника вищевказаного відділу та інспектора по контролю за виконанням документів Господарського суду Чернівецької області встановлено, що під час відкриття конверту із позовною заявою виявлено відсутність копії наказу №01/14-П від 11 грудня 2014 року про призначення директора ТОВ “УкрСпецСервіс”.
При цьому, судом при розгляді справи по суті в судовому засіданні 19 вересня 2018 року зверталась увага позивача на факт відсутності в доданих до позовної заяви додатках копії наказу №01/14-П від 11 грудня 2014 року про призначення директора ТОВ “УкрСпецСервіс” та необхідність доведення факту подання копії вищевказаного наказу до тендерної пропозиції, за результатами чого, позивач зобов’язався надати суду належним чином завірену копію вищевказаного документу та надати докази подання останнього до тендерної пропозиції.
Так, станом на час розгляду справи, позивач явку повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, доказів суду не надав, про причини неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про місце, час та дату судового засідання.
Вказані обставини вказують на те, що позивачем не дотримані вимоги, передбачені щодо оформлення документів поданих у пропозиції.
Згідно із частинами 2, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 4 статті 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Частинами 3, 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору з власної ініціативи.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відтак, з огляду на вищевикладене, подані докази в їх сукупності, надані пояснення присутніми представниками відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, спростованими, не підтвердженими належними доказами, тому задоволенню не підлягають.
Пунктом 2 частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що судові витрати, пов’язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Керуючись статтями 2, 4, 5, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд, –
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову – відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано – “05” жовтня 2018 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.Г. Проскурняк