
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" вересня 2018 р.м. Одеса Справа № 915/704/18
Господарський суд Одеської області у складі:
судді В.С. Петрова
при секретарі судового засідання Б.П. Топольницькій
за участю представників:
від позивача – ОСОБА_1,
від відповідача – не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” про стягнення збитків в сумі 280446,93 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Первомайської міської ради Миколаївської області звернувся до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” про стягнення збитків в сумі 280446,93 грн., заподіяних внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, посилаючись на наступне.
25 лютого 2008 року між Первомайською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” було укладено договір оренди землі строком на 5 років, згідно якого товариству було передано в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку комунальної власності площею 1,8485 га по вул. Степовій, 8 в м. Первомайську, на якій розміщений комплекс нежитлових будівель, належних на праві приватної власності відповідачу. Договір зареєстрований Первомайському реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії Державного підприємства “Центр земельного кадастру України”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.02.2008р. за №040800200027. Кадастровий номер земельної ділянки №4810400000:01:041:0022.
Як вказує позивач, після закінчення терміну дії договору оренди землі рішенням Первомайської міської ради від 22.02.2013 року № 10 “Про поновлення дії договорів оренди земельних ділянок” даному товариству надано дозвіл на поновлення вищевказаного договору оренди землі на 5 років. Пунктом 12.1.2. договору передбачено, що після підписання угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки ТОВ “ОЗКИ” необхідно було пройти державну реєстрацію угоди згідно вимог чинного законодавства. Однак, за ствердженнями позивача, ТОВ “ОЗКИ” не виконало вимоги зазначеного рішення, в результаті чого не відповідач не уклав угоду про поновлення договору оренди землі від 25.02.2008 року № 040800200027 та угоду не зареєстрував.
Також позивач зазначає, що рішенням Виконавчого комітету Первомайської міської ради від 13.05.2016 р. № 223 “Про затвердження складу комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам” та рішенням Виконавчого комітету Первомайської міської ради від 08.12.2016 р. № 637 “Про затвердження складу комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам” було затверджено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків. Листами від 25.07.2016 р. № 4220/03.1-16 та 23.11.2016 р. № 7082/03.1-22 відповідача було запрошено на засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, однак представник ТОВ “ОЗКИ” на засідання комісії двічі не з’явився. Крім того, лист від 25.07.2016 р. № 4220/03.1-16 був повернутий до виконкому міської ради 02.08.2016 р. із відміткою “не розшуканий”, хоча за даними ЄДР юридичних осіб ТОВ “ОЗКИ” є діючим товариством та зареєстроване як юридична особа за адресою, на яку було відправлено вищевказані листи, а саме: 65005, м. Одеса, вул. Дальницька, 44. Лист № 7082/03.1-22 від 23.11.2016 року також повернуто до виконкому міської ради 28.12.2016 року за закінченням терміну зберігання.
За ствердженнями позивача, 14.12.2016 р. комісією по нарахуванню збитків було нараховано збитки ТОВ “ОЗКИ” за використання земельної ділянки комунальної власності по вул. Степовій, 8 в м. Первомайську площею 1,8485 га без правовстановлюючих документів, виходячи з витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2013-2016 рр., про що складено акт № 5, за яким збитки за період з 01.08.2013 року по 01.08.2016 рік становлять 280446,93 грн. Наразі позивач зазначає, що при нарахуванні збитків комісією використовувалася інформація, надана Первомайською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного Управління ДФС у Миколаївській області від 05.08.2016 року за №1810/9/14- 08-20-231.
Так, рішенням виконкому міської ради № 19 від 13.01.2017 року було затверджено акт № 5 по визначенню розміру збитків від недоотримання коштів Первомайською міською радою за фактичне використання ТОВ “ОЗКИ” земельної ділянки комунальної власності площею 1,8485 та по вул. Степовій, 8 в м. Первомайську, згідно якого нараховані збитки становлять 280446,93 грн. Після затвердження зазначеного акту на адресу відповідача 18.01.2017 року було направлено супровідним листом акт № 5 та надано місячний термін з моменту отримання листа для добровільної сплати нарахованих збитків. Проте, за ствердженнями позивача, відповідач у встановлений строк збитки не сплатив. Зазначений акт комісії Первомайської міської ради відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржувався.
Поряд з цим відповідач вказує, що всупереч вимогам ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України додаткову угоду до договору оренди земельних ділянок між відповідачем та власником земельних ділянок за спірний період не було укладено. При цьому Первомайська міська рада не отримує доходів, якщо б такий договір було укладено, тобто має упущену вигоду, чим порушуються її інтереси. Як вказує позивач, внаслідок безоплатного використання ТОВ “ОЗКИ” вищевказаної земельної ділянки без правовстановлюючих документів Первомайська міська рада позбавлена можливості використання та розпорядження земельною ділянкою, що призводить до ненадходження коштів до бюджету та суперечить інтересам держави.
До того ж позивач вказує, що Первомайська міська рада відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України наділена державою повноваженнями щодо розпорядження землями територіальної громади міста Первомайська. Крім цього, згідно зі ст. 69 Бюджетного кодексу України плата за землю зараховується до доходів місцевого бюджету. Між тим рішенням Первомайської міської ради від 25.05.2017 року № 19 “Про надання повноважень виконавчому комітету Первомайської міської ради щодо подання позовних заяв про відшкодування збитків” виконавчому комітету Первомайської міської ради надано повноваження щодо звернення до суду з позовними заявами про відшкодування збитків, завданих внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та через невідповідність розміру орендної плати.
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 13.07.2018 р. матеріали позовної заяви Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” про стягнення збитків в сумі 280446,93 грн. на підставі п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України передано до господарського суду Одеської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю) суду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.07.2018 р. позовну заяву Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 915/704/18 за правилами загального позовного провадження, при цьому підготовче засідання з викликом учасників справи призначено на 16.08.2018 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.08.2018 р. у справі № 915/704/18 підготовче засідання відкладено на 06.09.2018 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.09.2018 р. закрито підготовче провадження у справі № 915/704/18 за позовом Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області до Товариства з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” про стягнення збитків в сумі 280446,93 грн., справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні суду на 25 вересня 2018 р.
Відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не надав, також відповідач у судові засідання не з’явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи відповідач повідомлявся судом належним чином за юридичною адресою, яка значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, надіслані судом на адресу відповідача копії ухвал суду були повернуті до суду без вручення разом з рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, що містяться в матеріалах справи, з позначкою „за закінченням терміну зберігання”.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
З наявної в матеріалах справи Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна від 19.07.2016р. № 63785666 вбачається, що Товариству з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” належать на праві приватної власності згідно договору купівлі-продажу № 315 від 16.02.2006 р. нежитлові будівлі загальною площею 2065,4 кв.м за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Степова, буд. 8.
25 лютого 2008 року між Первомайською міською радою Миколаївської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до п. 1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку для обслуговування нежилих приміщень згідно рішення Первомайської міської ради від 28.11.2007 р. № 7, яка знаходиться за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Степова, 8.
В п. 2 договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,8485 га, у тому числі: під капітальною забудовою – 0,1730 га; під проїздами та проходами та площадками – 1,6417 га; під спорудами – 0,3338 га.
На земельній ділянці знаходяться об’єкти нерухомого майна: нежитлові будівлі, а також інші об’єкти інфраструктури проектом відведення земельної ділянки не обумовлені (п. 3 договору).
Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з витягом з технічної документації Управління земельних ресурсів у місті Первомайськ від 16.01.2008 р. за № 6-3-264 на час укладення цього договору складає – 1473624,20 грн. (79,72 грн. за 1 кв.м).
За умовами п. 8 договору договір оренди укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
ОСОБА_2 пунктів 15, 16 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування нежилих приміщень. Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови.
В п. 18 договору визначено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: рішення міської ради від 27.02.2007 р. № 12. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов’язані з цим, покладаються на орендаря.
Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (п. 21 договору).
Відповідно до п. 36 договору зміни умов договору здійснюються в письмовій формі за взаємною згодою сторін. Крім умов передбачених у п. 13 даного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
За умовами п. 37 договору дія договору припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.
ОСОБА_2 пункту 41 договору за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
Пунктом 43 договору сторони зазначили, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір оренди землі від 25.02.2008р. зареєстровано у Первомайському реєстраційному окрузі Миколаївської регіональної філії Державного підприємства „Центр земельного кадастру України”, про що у Державному реєстрі земель вчинено напис від 25 лютого 2008 року за № 040800200027.
На підставі укладеного між сторонами акту приймання-передачі земельної ділянки від 25.02.2008 р. позивач як орендодавець передав, а відповідач як орендар прийняв в натурі (на місцевості) із земель ВАТ „Автотранссервіс” та за рахунок земель не наданих у власність чи користування в межах міста Первомайська земельну ділянку площею 1,8485 га в оренду терміном на 5 років для обслуговування нежилих приміщень по вул. Степовій, 8.
ОСОБА_2 положень ст. 1 Закону України “Про оренду землі”, ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України “Про оренду землі”.
Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України “Про оренду землі” право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
В силу ч. 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
ОСОБА_2 зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Положеннями ст. 13 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 2 статті 16 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
В силу статті 17 Закону України “Про оренду землі” об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Як зазначає позивач, з огляду на закінчення строку дії договору 25.02.2013 р. Первомайською міською радою Миколаївської області прийнято рішення № 10 від 22.02.2013 р. „Про поновлення дії договорів оренди земельних ділянок”.
Так, згідно рішення Первомайської міської ради Миколаївської області від 22.02.2013 р. № 10 „Про поновлення дії договорів оренди земельних ділянок” відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” статей 12, 122, 123 Перехідних положень Земельного кодексу України, статей 5, 33 Закону України „Про оренду землі”, пунктів 6, 7 розділу П Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної і комунальної власності” від 06.09.2012 р. № 5245-VІ, міська рада вирішила: п. 12 поновити на 5 років, за умови виконання п. 12.1. цього рішення, договір оренди земельної ділянки площею 1,8485 га по вул. Степовій, 8, наданої для обслуговування нежилих приміщень від 25.02.2008 року № 040800200027, укладеного між Первомайською міською радою та юридичною особою Товариством з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” на підставі рішення Первомайської міської ради від 28.11.2007 р. № 7. Положеннями п. п. 12.1.1., 12.1.2 пункту 12.1 визначено, що юридичній особі Товариству з обмеженою відповідальністю “ОЗКИ” необхідно виконувати обов’язки землекористувача відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України. Після підписання угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки пройти державну реєстрацію угоди згідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 25 Закону України “Про оренду землі” орендар земельної ділянки зобов’язаний у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.
Відтак, для поновлення договору оренди землі від 25.02.2008 р. на виконання рішення Первомайської міської ради Миколаївської області від 22.02.2013 р. № 10 „Про поновлення дії договорів оренди земельних ділянок” відповідач зобов’язаний був здійснити державну реєстрацію угоди згідно вимог чинного законодавства. Проте, державна реєстрація здійснена не була, а відтак і право подальшої оренди земельної ділянки у відповідача не виникло.
За таких обставин, позивач стверджує, що відповідач використовує спірну земельну ділянку без правовстановлюючих документів, оскільки відповідна угода про поновлення договору оренди землі від 25.02.2008 р. не була укладена та державна реєстрація такого договору не здійснена.
Як вбачається із матеріалів справи, 25.07.2016р. позивачем був направлений відповідачу лист за вих. № 4220/03-1-16, в якому відповідача було запрошено на засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам за використання земельної ділянки по вул. Степовій, 8, без правовстановлюючих документів, яке відбудеться 16.08.2016 р. о 14 год.00 хв., де присутність ТОВ “ОЗКИ” є обов’язковою.
З протоколу № 1 засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 16.08.2016 р. вбачається, що представник ТОВ “ОЗКИ” на засідання комісії не з’явився, а також вирішено запросити представника ТОВ “ОЗКИ” на повторне засідання.
Листом від 23.11.2016р. за вих. № 7082/03-1-22 позивачем повторно було запрошено ТОВ “ОЗКИ” на засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам за використання земельної ділянки по вул. Степовій, 8 без правовстановлюючих документів, яке відбудеться 14.12.2016 р. о 14 год.00 хв., де присутність ТОВ “ОЗКИ” є обов’язковою.
ОСОБА_2 протоколу № 2 засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків власникам землі та землекористувачам від 14.12.2016 р. представник ТОВ “ОЗКИ” на засідання комісії не з’явився, а також вирішено підписати акт № 5 по визначенню та відшкодуванню збитків міській раді за використання ТОВ “ОЗКИ” земельної ділянки площею 1,8485 для обслуговування комплексу нежитлових приміщень по вулиці Степовій, 8, в м. Первомайську за період з 01.08.2013 року по 01.08.2016 рік без правовстановлюючих документів, розмір збитків становить 280446,93 грн.; після затвердження акту № 5 рішенням виконкому міської ради, секретарю комісії направити у п’ятиденний термін зазначений акт на юридичну адресу товариства разом з повідомленням про відшкодування збитків; після спливу місячного терміну, у разі відсутності інформації щодо сплати вищезазначених збитків, секретарю підготувати позовну заяву до господарського суду Миколаївської області.
ОСОБА_2 № 5 по визначення розміру збитків від недоотримання коштів Первомайською міською радою за фактичне землекористування ТОВ “ОЗКИ” (вул. Степова, 8) від 14.12.2016р., затвердженого рішенням виконавчого комітету Первомайської міської ради від 13.01.2017 р. № 19, комісією, створеною рішенням виконкому від 08.12.2016 року № 637, визначено розмір збитків від недоотримання коштів Первомайською міською радою за фактичне землекористування ТОВ “ОЗКИ” земельною ділянкою площею 1,8485 га для обслуговування нежилих приміщень по вул. Степова, 8 без правовстановлюючих документів з 01.08.2013 року по 01.08.2016 року у розмірі 280446,93 грн. ТОВ “ОЗКИ” у місячний термін після затвердження даного акту сплатити нараховані збитки у розмірі 280446,93 грн. У разі несплати вищевказаних збитків у добровільному порядку питання щодо їх відшкодування буде вирішено у судовому порядку.
Статтею 16 Цивільного кодексу України та стаття 20 Господарського кодексу України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
У відповідності до статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
ОСОБА_2 ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою КМ України №284 від 19.04.1993 (надалі – Положення), передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні зокрема неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
ОСОБА_2 п. 2 вказаного Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Так, зазначеними положеннями нормативних актів передбачені повноваження виконкому міської ради щодо створення комісій та прийняття рішення про затвердження акта комісії щодо визначення розміру збитків.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Первомайської міської ради від 13.01.2017 № 19 затверджено акт № 5 по визначенню розміру збитків від недоотримання коштів Первомайською міською радою за фактичне землекористування ТОВ “ОЗКИ” (вул. Степова, 8).
Разом з тим відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (пункт "д" частини 1 статті 156 ЗК України).
Відповідно до пункту 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. N 284, відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Збитки відшкодовуються власниками землі і землекористувачами, у тому числі орендарями, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісії, а при вилученні (викупі) земельних ділянок - після прийняття відповідною радою рішення про вилучення (викуп) земельних ділянок у період до видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку підприємства, установи, організації або громадянина (п. 5 Порядку).
Відповідно до ч. 2 ст. 224 ГК України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Аналогічне визначення міститься і в статті 22 ЦК України.
Статтею 225 ГК України встановлено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається, зокрема, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Загальні підстави позадоговірної відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статтею 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, необхідна наявність повного складу правопорушення: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкідливого результату такої поведінки – шкоди (збитків); причинного зв’язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності, хоча б одного з елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не наступає.
Відповідно до роз’яснень, наведених в п. 3.8. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" № 6 від 17.05.2011 р., у розгляді таких справ господарські суди мають докладно з'ясовувати причини неоформлення чи несвоєчасного оформлення відповідного землекористування та обставини, пов'язані із вжиттям господарюючими суб'єктами усіх залежних від них заходів щодо одержання документів, які посвідчують право землекористування. Якщо у розгляді справи буде з'ясовано обставини, зазначені в абзаці третьому підпункту 3.4 пункту 3 цієї постанови, і що суб'єкт господарювання вживав необхідних заходів до оформлення свого права землекористування, то відсутність у нього переоформлених на його ім'я правовстановлюваних документів на земельну ділянку не може розцінюватися як правопорушення.
За ствердженнями позивача, протиправність поведінки відповідача полягає у використанні ним в порушення ст.ст. 125, 126 ЗК України земельної ділянки, що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Степова, буд. 8, без правовстановлюючих документів, а також ухилення відповідача від оформлення відповідних правовстановлюючих документів на землю.
ОСОБА_2 ч. 1 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).
Частиною 1 ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Як вже зазначалось, у відповідача зареєстровано право власності на будівлі за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Степова, буд. 8, рішенням Первомайської міської ради Миколаївської області від 22.02.2013 р. № 10 було надано згоду відповідачу на пролонгацію раніше укладеного договору оренди, однак відповідачем не було вжито заходів для оформлення відповідної додаткової угоди до вказаного договору. При цьому доказів вжиття відповідачем будь-яких заходів щодо оформлення права користування спірною земельною ділянкою матеріали справи не містять.
Наведене вище свідчить про проявлену відповідачем бездіяльність у вчиненні передбачених чинним законодавством заходів по оформленню права користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належне відповідачу нерухоме майно, у зв'язку з чим відповідач право оренди землі у встановленому законодавством порядку не оформив, а відтак протягом 2013-2016 рр. неправомірно використовував земельну ділянку, що розташована за адресою: Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Степова, буд. 8, без правовстановлюючих документів, що свідчить про наявність з боку відповідача протиправної винної поведінки в даному питанні.
Причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача та понесеними позивачем збитками полягає у тому, що саме неправомірне використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів призвело до неотримання власником землі доходу від орендної плати, який міська рада отримала б у разі оформлення відповідачем згідно вимог ст.ст. 125, 126 ЗК України правовстановлюючого документу на спірну земельну ділянку – договору оренди землі. При цьому слід зазначити, що міська рада була позбавлена можливості передати спірну земельну ділянку, розташовану під нерухомістю відповідача, будь-які іншій особі, яка не є її власником, та отримувати за це відповідну плату.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про заподіяння відповідачем збитків внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, оскільки використання відповідачем земельної ділянки без належного правового оформлення, в даному випадку – без оформлення права на оренду, позбавило власника такої земельної ділянки права отримувати від цієї земельної ділянки дохід в розмірі орендної плати. Аналогічну правову позицію наведено ВСУ в постанові від 01.07.2015 р. № 3-383гс15 з аналогічного спору.
Разом з тим суд зазначає, що власником спірної земельної ділянки, якому мають бути відшкодовані спричинені збитки, є саме територіальна громада міста Первомайськ в особі Первомайської міської ради Миколаївської області. Натомість позов про стягнення збитків заявлено Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Миколаївської області, який не є власником земельної ділянки.
Норми статті 16 ЦК України та статті 20 ГК України розкривають зміст конституційного права особи на звернення до суду за захистом своїх прав.
Статтею 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування заподіяних збитків.
ОСОБА_2 ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною. Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередньо мету, якої прагне досягнути суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об'єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.
ОСОБА_2 ч. 2 ст. 45 ГПК України позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач - Виконавчий комітет Первомайської міської ради Миколаївської області, який не є власником земельної ділянки, просить стягнути збитки на свою користь з посиланням на рішення Первомайської міської ради № 19 від 25.05.2017 року. Проте, вказаним рішенням виконавчому комітету Первомайської міської ради надано лише повноваження щодо подання до суду позовних заяв про відшкодування збитків, завданих внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та через невідповідність розміру орендної плати. Ті обставини, що у Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області є повноваження на подання позовної заяви до суду про відшкодування збитків, завданих внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, не змінюють правовий статус сторін, а лише надає можливість Виконавчому комітету Первомайської міської ради Миколаївської області звертатись до суду з позовами до суду саме в інтересах Первомайської міської ради виключно на представницьких засадах. Однак, за даною позовною заявою Виконавчий комітет Первомайської міської ради Миколаївської області просить суд стягнути на свою користь збитки у розмірі 280446,93 грн. Натомість доказів заподіяння відповідачем збитків саме Виконавчому комітету Первомайської міської ради, який не є власником землі, позивачем не надано та суду не доведено їх наявність.
Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною.
Таким чином, суд вважає, що у позивача наявні повноваження лише для підписання та подання даної позовної заяви саме в інтересах Первомайської міської ради Миколаївської області, але відсутні правові підстави для звернення до суду з позовом про відшкодування збитків на свою користь.
Наявність порушених або оспорюваних прав і інтересів у особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковою, а обов'язком позивача відповідно до статті 74 ГПК України є доведення (підтвердження) в установленому законом порядку наявності факту порушення або оспорювання його прав та інтересів.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
ОСОБА_2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Оцінюючи наявні докази в сукупності та всі обставини справи, перевіривши доводи та докази, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, судом встановлено, що Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Миколаївської області не доведено порушення відповідачем прав і охоронюваних законом інтересів позивача, тому відсутні підстави для правового захисту його інтересів в межах даного спору з огляду на заявлені позовні вимоги.
У зв’язку з тим, що рішення відбулось не на користь позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, відносяться за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЗКИ» про стягнення збитків в сумі 280446,93 грн. відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту підписання повного рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 05 жовтня 2018 р.
Суддя В.С. Петров