
Справа № 626/1302/18
Провадження № 2/626/543/2018
РІШЕННЯ
Іменем України
14.09.2018 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області
в складі: головуючого- судді Рибальченко І.Г.
за участі секретаря Деревінської Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (далі УПСЗН Красноградської РДА) до ОСОБА_1 про стягнення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям , -
ВСТАНОВИВ:
УПСЗН Красноградської РДА звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 01.11.2017 року звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям. Під час звернення ОСОБА_1 особисто заповнила та подала заяву на призначення соціальної допомоги та декларацію про доходи та майновий стан зазначивши в ІІ розділі доходи членів сім'ї за період з 01.05.2017 року до 31.10.2017 року дохід отриманий в УПСЗН, а також зазначено, що інших доходів не має. На підставі вказаного звернення відповідачу призначено соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї на період з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 3614,88 грн., а з 01.12.2017 року по 30.04.2018 року - 3853,78 грон. щомісячно.
08.02.2018 року ОСОБА_1 повторно звернулась за призначенням державної соціальної допомоги одиноким матерям (зврахуванням доходів), та надала довідку про доходи з місця навчання сина ОСОБА_2 Володимирвича, ІНФОРМАЦІЯ_1. У вказаній довідці було зазначено дохід від стипендії за період з 01.09.2017 року по 01.01.2018 року. Таким чином, період отримання стипендії за вересень-жовтень 2017 року входив до періоду декларування доходів при оформленні попередньої соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 01.11.2017 року.
У зв'язку з даною обставиною УПСЗН 19.02.2018 року було здійснено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та здійснено перерахунок надміру виплачених коштів у сумі 4229,29 грн. Позивачем направлялось повідомлення від 21.02.2018 року щодо повернення виплаченої надміру допомоги малозабезпеченій сім'ї , але надміру виплачені кошти не повернені.
Позивач просить стягнути з відповідача надміру отримані кошти у вигляді допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 4229,29 грн.
Представник позивача та відповідач в судове засідання не прибули. Представник позивача в судове засідання надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала, згодна на розгляд справи в її відсутність. Відповідач натомість позовні вимоги визнала, про що повідомила суд письмово.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів не здійснюючи фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 01.11.2017 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Також ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи та майновий стан, при цьому вона під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.
На підставі заяви відповідача було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї з 01.11.2017 року.
08.02.2018 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Красноградської РДА з заявою про призначення допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), та надала довідку про доходи свого сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. У вказаній довідці вказувався дохід від стипендії за період з 01.09.2017 року по 01.01.2018 року. Період з вересня по жовтень 2017 року входив до періоду декларування доходів сім'ї при оформленні попередньої соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 01.11.2017 року.
Як наслідок, відповідачу припинено виплату державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та проведено перерахунок за відповідний період (з 01.11.2017 року по 28.02.2018 року), за підсумком якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі 4229,29 грн.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
За частинами першою, другою, п'ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до пункту 14 Порядку середньомісячний сукупний дохід сім’ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370 (зі змінами) (далі - Методика).
Відповідно до підпункту 5.3 пункту 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги (далі Методика) до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять зокрема:
- стипендії, пенсії, допомога, допомога на навчання, беззпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за вийнятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати.
Відповідачу 21.02.2018 року було вручено повідомлення про припинення та повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок УПСЗН. До цього часу, загальна сума заборгованості в розмірі 4229,29 грн. залишилась не поверненою.
Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 4, 5, 76- 81, 259, 263-268, 273, 274, 279, 354, 355 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, яке розташоване за адресою: м.Красноград, вул.Бєльовська, б.84, Харківської області, надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 4229 (чотири тисячі двісті двадцять дев'ять) гривень 29 коп., які перерахувати на р/р 35413079003741, МФО 851011, УДК Харківська область, отримувач Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, вид допомоги - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям.
Стягнути з ОСОБА_1 на користьУправління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 коп., які перерахувати на р/р 35220605003741 в ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03196481, одержувач: УПСЗН Красноградської РДА Харківської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через Красноградський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30 денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя