
Кримінальне провадження № 1-кс/428/5662/2018
Справа № 428/11928/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року м. Сєвєродонецьк
Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Олійник В.М., за участю секретаря судового засідання Лисенко Л.Ю., старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Луганській області ОСОБА_1, розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Луганській області ОСОБА_1, погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів, -
ВСТАНОВИВ:
24.09.2018 до слідчого судді Сєвєродонецького міського суду надійшло клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Луганській області ОСОБА_1, погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів.
У клопотанні слідчого зазначено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017130000000406 від 18.12.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 364, ч. 1 ст. 191, ч. 1 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за результатами розгляду скарги ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб прокуратури Луганської області, яка полягає в невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, слідчий суддя ухвалив скаргу ОСОБА_3 задовольнити та зобов'язати уповноважених відповідальних посадових осіб прокуратури Луганської області, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення, на підставі заяви ОСОБА_3 від 27.12.2017 року про злочин, який полягає у масовій фальсифікації відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців шляхом внесення до нього на підставі підроблених документів завідомо недостовірних відомостей про осіб, які не є утвореними і зареєстрованими у встановленому законом порядку юридичними особами, та незаконному привласненні і розтраті цими особами майна і коштів місцевих бюджетів територіальних громад м. Лисичанськ, м. Сєвєродонецьк, м. Рубіжне у великих розмірах, а також привласнення функцій суду, що містять склад злочинів, передбачених ст. 109 КПК України (дії, спрямовані на захоплення державної влади), ст. 190 КК України (заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою), ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем), ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень), ст. 366 КК України (службове підроблення), ст. 367 КК України (службова недбалість).
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української РСР проголошено Україну незалежною демократичною державою, про що прийнято відповідну постанову N 1427-XII та складено акт проголошення незалежності України. З моменту проголошення незалежності чинними на території України є тільки її Конституція, закони, постанови Уряду та інші акти законодавства республіки.
Законом України «Про правонаступництво України», від 12 вересня 1991 року N 1543-XII визначено, що до ухвалення нової Конституції України на території України діє Конституція (ОСОБА_4) Української РСР від 20.04.1978 (ст. 2 вказаного Закону). Статтею 4 вказаного Закону визначено, що «органи державної влади і управління, органи прокуратури, суди та арбітражні суди, сформовані на підставі Конституції (ОСОБА_4 Закону) Української РСР, діють в Україні до створення органів державної влади і управління, органів прокуратури, судів та арбітражних судів на підставі нової Конституції України.
Відповідно до п. 20-21 ст. 97 Конституції (ОСОБА_4) України, прийнята на позачерговій сьомій сесії Верховної Ради Української РСР дев'ятого скликання 20 квітня 1978 року, яка діяла на той час зазначено, що до виключного відання Верховної Ради України належить утворення і ліквідація областей, районів, районів у містах; затвердження кордонів Автономної Республіки Крим; встановлення і зміна меж областей та міст (крім міст Автономної Республіки Крим); віднесення населених пунктів до категорії міст (крім населених пунктів Автономної Республіки Крим ); найменування і перейменування міст, районів, районів у містах (крім міст, районів, районів у містах Автономної Республіки Крим); визначення порядку організації і діяльності органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, суду, арбітражного суду та прокуратури, визначення загальних правових засад утворення і діяльності громадських об'єднань.
Законом України «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування», від 07 грудня 1990 року N 533-XII, що діяв на той час, визначалось, що місцеве самоврядування в Україні - це територіальна самоорганізація громадян для самостійного вирішення безпосередньо або через органи, які вони обирають, усіх питань місцевого життя в межах Конституції України, законів України та власної фінансово-економічної бази. Територіальну основу місцевого самоврядування становлять сільрада, селище, місто. Органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські Ради народних депутатів (ст. 1 вказаного Закону). Районні в містах Ради народних депутатів є складовою частиною міського самоврядування. Сільські, селищні, міські Ради народних депутатів об'єднують і координують на своїй території діяльність інших ланок місцевого самоврядування. Систему регіонального самоврядування становлять районні і обласні Ради народних депутатів, місцеві референдуми в межах території району, області, інші форми самоорганізації громадян районів і областей (ст. 2 вказаного Закону).
Правовий статус місцевого та регіонального самоврядування визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами України. Органи місцевого самоврядування базового рівня (до яких віднесено: сільради, селища міського типу, міста) наділяються цим Законом, іншими законами України власною компетенцією, яку не може бути змінено інакше як законом або договором. Органи місцевого та регіонального самоврядування за умов, встановлених законодавством України, мають право юридичної особи. Рада народних депутатів є юридичною особою, володіє належним їй майном (ст. 4 вказаного Закону).
Згідно облікової картки міста Сєвєродонецька, що міститься в загальному доступі на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/z7503/A005?rf7571=42483, зазначена дата віднесення Сєвєродонецьк до категорії міста - 1958 рік.
Вказаний аналіз нормативно-правових актів та вказаних обставин свідчить про те, що Сєвєродонецька міська рада була створена Верховною Радою на підставі ст. 97 Конституцією України, від 20 квітня 1978 року, та набула статусу юридичної особи згідно із Законом України «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування», від 07 грудня 1990 року N 533-XII.
В подальшому, згідно прийнятого КМУ Положення про Державний реєстр звітних (статистичних) одиниць України, затверджене постановою КМУ 14 липня 1993 р. N 538, що діяло станом на момент створення та існування Сєвєродонецької міської ради, до Державного реєстру включаються відомості про: всі юридичні особи на території України, а також юридичні особи України, що перебувають за її межами; всі розташовані на території України структурні одиниці, що не є юридичними особами і головні організації яких розташовані за її межами; всі фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю і проживають на території України, незалежно від їх громадянства. Згідно п. 6 вказаного Положення, державний реєстр ведеться на підставі заповнених реєстраційних карток, що подаються місцевим статистичним органам у десятиденний термін з моменту їх одержання органами, що здійснюють державну реєстрацію господарюючих суб'єктів.
Згідно п. 2 постанови КМУ 14 липня 1993 р. N 538, зобов'язано всі господарюючі суб'єкти, на які поширюється ОСОБА_4 України «Про державну статистику», до 01 жовтня 1993 року подати відповідному органу статистики (Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя) заповнену реєстраційну картку для включення даних про них до Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України. Обов'язки щодо розроблення і ведення Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України покладено на Міністерство статистики (п. 3 вказаного Положення).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну статистику», від 17.09.1992, N 2614-XII, «ОСОБА_4 поширюється на всіх юридичних осіб, розташованих на території України, а також на юридичних осіб України, що знаходяться за її межами; на всі розташовані на території України структурні одиниці, що не є юридичними особами і головні організації яких розташовані за її межами; на всіх фізичних осіб, які проживають на території України, незалежно від їх громадянства».
Відповідно до поданої картки, Сєвєродонецькій міській раді було присвоєно код в реєстрі за № 26204220.
Вказаний аналіз діючого законодавства в Україні станом на 1993 рік свідчить про те, що Сєвєродонецька міська рада мала статус юридичної особи та її голова зобов’язаний був подати до органів статистики до 01.10.1993 року заповнену реєстраційну картку для включення даних про них до Державного реєстру звітних (статистичних) одиниць України, а тому вказаний документ, який зберігається в реєстраційній справі має значення для кримінального провадження, у зв’язку з чим підлягає огляду та приєднанням його копії до матеріалів кримінального провадження.
01.07.2004 набув чинності ОСОБА_4 України № 755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор протягом 2004-2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», зобов’язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка. При цьому реєстраційний збір за зміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 29 Закону України № 755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Згідно ч. 3 ст. 29 вказаного Закону визначено, що реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб’єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи – підприємця, зокрема, щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради.
Також, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 30 Закону України № 755-IV від 15.05.2003 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», тимчасовий доступ до документів з реєстраційної справи здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Враховуючи, що, відповідно ст. 91 КПК України, у кримінальному провадженні підлягають доказуванню:
подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення);
винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення;
вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат;
обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом’якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження;
обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання;
обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи винагороди за його вчинення, або є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов’язаного з їх незаконним обігом, або підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення;
обставини, що є підставою для застосування до юридичних осіб заходів кримінально-правового характеру;
а саме доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження, сторона обвинувачення має необхідність в тимчасовому доступі до речей і документів Сєвєродонецької міської ради, код 26204220, а саме, до реєстраційної справи юридичної особи Сєвєродонецька міська рада, код 26204220, реєстраційних карток та документів, що подавалися державному реєстратору для проведення реєстраційних дій щодо юридичної особи Сєвєродонецька міська рада, з можливістю оглянути їх, зробити копії, та вилученні їх (здійсненні їх виїмку).
Згідно інформації отриманої з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на офіційному сайті Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/home) Сєвєродонецька міська рада, код 26204220, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, а отже є підстави вважати, що речі і документи перебувають у володінні зазначеної юридичної особи.
Враховуючи вищевикладене, в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані у клопотанні документи, а саме реєстраційна справа, реєстраційні картки, документи, що подаються державному реєстратору для проведення реєстраційних дій, мають істотне значення для подальшого розслідування вказаного кримінального провадження, та саме містять необхідну інформацію для об’єктивного та всебічного досудового розслідування, необхідні для встановлення свідків, осіб, які можуть бути причетні до скоєння вказаного злочину, та можуть мати значення у якості речових доказів у кримінальному провадженні, та прийняття законного рішення у справі.
Іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
У клопотанні ставиться питання про надання тимчасового доступу до документів, які зберігаються і знаходяться у володінні Сєвєродонецької міської ради, код 26204220, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме до реєстраційної справи юридичної особи Сєвєродонецька міська рада, код 26204220, реєстраційних карток та документів, що подавалися державному реєстратору для проведення реєстраційних дій щодо юридичної особи Сєвєродонецька міська рада, з можливістю оглянути їх, зробити копії та вилученні (здійснення виїмки) цих документів.
У судовому засіданні старший слідчий Козлов М.Б. клопотання підтримав, підтвердив доводи, викладені у клопотанні на його обґрунтування, просив суд клопотання задовольнити у повному обсязі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчим суддею визнано за можливе розглянути клопотання без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Заслухавши пояснення старшого слідчого, вивчивши клопотання, дослідивши матеріали кримінального провадження № 42017130000000406 від 18.12.2017, що обґрунтовують клопотання, слідчий суддя вважає, що сторона кримінального провадження довела, що відомості, що містяться у вказаних документах, які містять охоронювану законом таємницю, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, а також неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у зв’язку з чим вважає за можливе надати тимчасовий доступ до зазначених у клопотанні документів з можливістю їх вилучення.
Керуючись ст.ст. 7, 110, 131, 132, 159-164, 166, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Луганській області ОСОБА_1, погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати старшому слідчому СУ ГУ НП в Луганській області майору поліції ОСОБА_1, старшому слідчому СУ ГУ НП в Луганській ОСОБА_5, старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП в Луганській області майору поліції ОСОБА_6, слідчому СУ ГУ НП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_7, слідчому СУ ГУ НП в Луганській області капітану поліції ОСОБА_8, старшому слідчому СУ ГУ НП в Луганській області майору поліції ОСОБА_9, слідчому СУ ГУ НП в Луганській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_10, старшому слідчому в ОВС СУ ГУ НП в Луганській області майору поліції ОСОБА_11 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які зберігаються і знаходяться у володінні Сєвєродонецької міської ради, код 26204220, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме до реєстраційної справи юридичної особи Сєвєродонецька міська рада, код 26204220, реєстраційних карток та документів, що подавалися державному реєстратору для проведення реєстраційних дій щодо юридичної особи Сєвєродонецька міська рада, з можливістю оглянути їх, зробити копії, та вилученні їх (здійсненні їх виїмку).
Визначити строк дії ухвали тривалістю в 1 місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Роз’яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя В. М. Олійник