
Справа № 464/3639/18
пр.№ 1-кс/464/2083/18
У Х В А Л А
24 вересня 2018 року слідчий суддя Сихівського районного суду м.Львова Бойко О.М., розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС першого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Львівській області Баглая Р.В. про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки в порядку досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42018140000000164 від 23.05.2018 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, -
в с т а н о в и в :
слідчий Баглай Р.В. звернувся із клопотанням про надання дозволу на призначення документальної позапланової перевірки ТОВ «Телекомунікаційна компанія» (код ЄДРПОУ 25239647), яке зареєстроване та знаходиться за податковою адресою: Львівська обл., Пустомитівський район, с.Солонка, вул.Січових Стрільців, 1), з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків (обов'язкових платежів), в тому числі при проведенні господарських операцій з ФОП ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_3) дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС, за період з 01.01.2016 по даний час. В обгрунтування клопотання посилається на те, що ним здійснюється досудове розслідування кримінального провадження 42018140000000164 від 23.05.2018 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України. Досудовим слідством встановлено, що ТОВ «Телекомунікаційна компанія» (ЄДРПОУ 252339647) податкова адреса якого значиться за адресою: Львівська обл., Пустомитівський район, с.Солонка, вул. Січових Стрільців, 1, фактична: м.Львів, вул. І.Франка, 61, займається діяльністю у сфері проводового електрозв'язку, наданням телекомунікаційних послуг (зв'язок, інтернет, інтерактивне телебачення) споживачам у м.Львові, а також у населених пунктах Пустомитівського району та м. Дрогобича. На балансі підприємства перебуває технологічне обладнання за допомогою якого надаються вказані послуги споживачам, а саме обслуговування даного обладнання здійснюється працівниками ТОВ «ТелКом». На підприємстві отримує доходи 79 осіб за основним місцем праці, та 12 осіб як приватні підприємці отримують доходи джерелом яких є підприємство. З метою ухилення від сплати податків службові особи ТОВ «ТелКом» включили в схему з надання споживачам телекомунікаційних послуг ФОП ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, які перебувають у родинних зв'язках із засновниками підприємства, тобто є пов'язаними особами. Так, споживачі телекомунікаційних послуг ознайомлюються з умовами співпраці з ТОВ «ТелКом» на сайті підприємства - www.telkom.net, на якому розміщена інформація щодо співпраці через вищевказані підконтрольні ФОП, заявку на отримання телекомунікаційних послуг від приватних підприємців також можна оформити на даному сайті. В подальшому, між замовниками послуг та їх формальними надавачами - ФОП, у приміщеннях ТОВ «ТелКом» укладаються відповідні угоди, а послуги щодо підключення абонентів та подальше сервісне обслуговування здійснюється працівниками ТОВ «ТелКом». В період з 01.01.201 по листопад 2017 року, від користувачів телекомунікаційних послуг, на рахунки, підконтрольних приватних підприємців поступило 7 480 204,0 грн., з яких близько 5,6 млн. конвертовано у готівкові кошти, які в подальшому передаються безпосередньо засновникам ТОВ «ТелКом» та використовуються останніми для виплати заробітної плати працівникам підприємства в «конвертах». Також встановлено, що підконтрольними приватними підприємцями ОСОБА_2 та ОСОБА_3, з метою приховування коштів від оподаткування, у фінансових установах відкрито рахунки, що не відображені в інформаційних ресурсах Державної фіскальної служби. На такі рахунки, за допомогою ресурсу «Приват 24», «Easypay» від користувачів телекомунікаційних послуг перераховуються кошти на рахунки приватних підприємців. Встановлено, що податкова звітність ТОВ «ТелКом» та ФОП ОСОБА_2, ОСОБА_3, подається в органи ДФС з однієї електронної скриньки telkom2016@ukr.net та IP адреси 178.210.128.4, що свідчить підконтрольних даних СГД службовим особам ТОВ «ТелКом». Проведеним аналізом інформаційних ресурсів ДФС встановлено, що всі три вищевказаних суб'єкти господарювання - фізичні особи є чи були працівниками ТОВ «ТелКом». Отже, отримані підконтрольним приватними підприємцями безготівкові кошти за надані ТОВ «ТелКом» телекомунікаційні послуги контрагентам, повинні надходити на рахунки підприємства, збільшуючи його доходну частину та відповідно об'єкт оподаткування.З метою встановлення фактів фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів, а також фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування коштів, несплачених ТОВ «Телекомунікаційна компанія» (код ЄДРПОУ 25239647), в період 2016-2018 років, законності дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, повноти нарахування та сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), в тому числі при проведенні господарських операцій з ФОП ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1), ФОП ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_2), ФОП ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_3), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, просить призначити проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Телекомунікаційна компанія» (код ЄДРПОУ 25239647).
Відповідно до п.78.1.11 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 40 КПК України визначено, що слідчий уповноважений: звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 132 КПК).
Перелік заходів забезпечення кримінального провадження є вичерпним, надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки не віднесено до вказаного переліку.
Призначення документальної позапланової перевірки не є ні слідчою (розшуковою) дією, ні негласною слідчою (розшуковою) дією, ні заходом забезпечення кримінального провадження, з клопотаннями про проведення яких вправі звертатись слідчий за погодженням з прокурором до слідчого судді.
Положення КПК України не відносять до компетенції слідчого судді вирішення питання щодо призначення документальної позапланової перевірки, а стаття 132 КПК України не регламентує порядок розгляду вказаного клопотання, обсяг доказування при розгляді такого, критерії, за якими слідчий суддя повинен визначати достатність підстав для призначення документальної позапланової перевірки.
Слідчий, звертаючись до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки, належним чином не обґрунтував необхідність призначення документальної позапланової перевірки саме на підставі ухвали слідчого судді та не зазначив правові норми, які відносять до компетенції слідчого судді вирішення такого питання.
У зв'язку з наведеним, підстави для задоволення клопотання відсутні.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.91-93, 131, 132 КПК України, суд -
у х в а л и в :
в задоволенні клопотання слідчого з ОВС першого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Львівській області Баглай Р.В. про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки - відмовити.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Бойко О.М.