Рішення № 76904957, 28.09.2018, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
916/1245/18
Номер документу
76904957
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1245/18Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,

секретар судового засідання Цісельський К.О.,

за участю представників учасників справи:

від позивача: ОСОБА_1,

від відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,

від третьої особи (товариство): ОСОБА_4, ОСОБА_5,

від третьої особи (фонд): не з’явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 до Військової частини 3012 Національної гвардії України (м. Одеса), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – ОСОБА_7 з обмеженою відповідальністю ,,Меркурій-Груп” та Фонд державного майна України, про визнання недійсним конкурсу на право оренди майна, визнання недійсним та скасування рішення комісії.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.06.2018 р. прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі № 916/1245/18, призначено підготовче засідання на 18.07.2018 р., залучено до участі у справі третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_7 з обмеженою відповідальністю ,,Меркурій-Груп” (далі – ТОВ ,,Меркурій-Груп”) та Фонд державного майна України (далі – Фонд).

Іншою ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.06.2018 р. повернуто заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 (далі – ФОП ОСОБА_6М.) про забезпечення позову.

Іншою ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.06.2018 р. задоволено заяву ФОП ОСОБА_6 та витребувано у Військової частини 3012 Національної гвардії України (м. Одеса) (далі – В/Ч 3012) належним чином посвідчені копії: наказу на призначення конкурсної комісії для проведення конкурсу на право оренди майна – нежитлового вбудованого приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв.м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001), що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22; протоколу відхилення пропозиції ФОП ОСОБА_6; протоколу допущення пропозиції ТОВ ,,Меркурій-Груп” до участі у конкурсі; пропозиції ТОВ ,,Меркурій-Груп”; протоколу засідання конкурсної комісії від 19.06.2018 р.; відеозапису, який було здійснено 19.06.2018 р.

Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 18.07.2018 р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 13.08.2018 р.

Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 13.08.2018 р. оголошено перерву у підготовчому засіданні до 20.08.2018 р.

Протокольною ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.08.2018 р. продовжено строк підготовчого провадження до 29.08.2018 р., закрито підготовче провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 29.08.2018 р.

Протокольними ухвалами Господарського суду Одеської області від 29.08.2018 р. оголошено перерву в судовому засіданні до 25.09.2018 р., а від 25.09.2018 р. – до 28.09.2018 р.

Представник Фонду державного майна України в жодне судове засідання не з’явився, хоча про дату, час і місце проведення засідань повідомлявся належним чином. Фонд просив розглядати справу без участі його представника, про що зазначив в письмових поясненнях, які надійшли до суду 30.07.2018 р.

Згідно із приписами ст.ст.233,240 ГПК України в судовому засіданні 28.09.2018 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ФОП ОСОБА_6 звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до В/Ч 3012, в якій просить: визнати недійсним проведений 19.06.2018 р. конкурс на право оренди майна – нежитлового вбудованого приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв. м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001), що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22, оформлений протоколом; визнати недійсним та скасувати рішення конкурсної комісії від 19.06.2018 р. по проведенню конкурсу на право оренди майна – нежитлового вбудованого приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв. м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001), що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22.

В підготовчому провадженні, а саме 20.08.2018 р., ФОП ОСОБА_6 конкретизовано прохальну частину позову шляхом подачі прийнятої судом до розгляду заяви про уточнення позовних вимог, у якій просить: визнати недійсним проведений 19.06.2018 р. конкурс на право оренди майна – нежиле вбудоване приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв. м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001) за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22, оформлений протоколом № 2; визнати недійсним та скасувати рішення конкурсної комісії щодо передачі в оренду нерухомого майна В/Ч 3012 – нежиле вбудоване приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв.м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001) за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22 від 19.06.2018 р., оформлене протоколом № 2.

В обґрунтування позову зазначено, що оголошення про проведення конкурсу не містить передбачених п.4 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 р. № 906 (далі – Порядок), відомостей щодо розміру гарантійного внеску, реквізитів рахунка та призначення платежу (для сплати гарантійного внеску).

Крім того оголошення містить умову конкурсу стосовно наявності у претендента на право оренди нерухомого майна ліцензії на право продажу тютюнових виробів, яка не встановлена п.5 Порядку. При цьому ФОП ОСОБА_6 вказує, що за змістом ст.15 Закону України ,,Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” ліцензія на право роздрібної тютюновими виробами видається окремо на кожне місце торгівлі. Інформацію про місце торгівлі зазначають на лицьовому боці ліцензії згідно п.25 постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 р. № 493 ,,Про Тимчасовий порядок видачі ліцензій на право імпорту, експорту, оптової торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами”. Існування ліцензії на право продажу тютюнових виробів на інший певний об’єкт не дає право претенденту (орендарю) здійснювати реалізацію тютюнових виробів за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 22 (об’єкт оренди).

Також позивач вважає, що всупереч п.п.7,15,18 Порядку: пропозиція ТОВ ,,Меркурій-Груп” не містить інформації стосовно оплати гарантійного внеску або надання банківської гарантії, в зв’язку з чим конкурсна комісія зобов’язана була не допустити її до участі у конкурсі; при відкритті засідання головою комісії не повідомлено про кількісний склад комісії, не надано відомостей з приводу того, чи є комісія повноважною; ФОП ОСОБА_6 не повідомлено в установлений строк про факт та підстави недопуску його пропозиції до участі в конкурсі.

У відзивах на позов В/Ч 3012 зазначає про безпідставність позовних вимог, оскільки:

- приписи п.5 Порядку дозволяють включення до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном, додаткових умов. Включаючи до останніх наявність у претендента на оренду державного майна дозволу (ліцензії) на реалізацію тютюнових виробів, керівництво відповідача виходило з названої вище норми Порядку, з мети проведення конкурсу – розміщення магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (тютюнових виробів), для задоволення потреб військовослужбовців, котрі в т.ч. позбавлені права вільно виходити за межі частини, а також з того, що для продажу тютюнових виробів згідно чинного законодавства потрібна ліцензія на даний вид діяльності;

- для участі у конкурсі подано пакети документів від двох претендентів, а саме ФОП ОСОБА_6 та ТОВ ,,Меркурій-Груп”, кожен з яких надав гарантійне зобов’язання щодо внесення завдатку в розмірі, не меншому ніж шість місячних орендних плат, з огляду на що та те, що відсутність відомостей у цій частині не спричинила недопуск претендентів до участі в аукціоні, неповнота інформації в оголошенні не має жодних правових наслідків;

- ФОП ОСОБА_6, на відміну від ТОВ ,,Меркурій-Груп”, не представив копію ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та взагалі згідно Єдиного державного реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не вправі здійснювати такий вид підприємницької діяльності, в зв’язку з чим позивач цілком правомірно до участі у конкурсі не допущений. Про недопуск до участі у конкурсі голова комісії повідомив ФОП ОСОБА_6 засобами зв’язку, які вказано в пропозиції.

Позивачем надано відповідь на відзив та письмові пояснення, в яких додатково повідомлено про те, що за текстом оголошення метою використання об’єкту оренди є розміщення магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (продаж тютюнових виробів), орендна ставка – 15%. Між тим, листом від 31.07.2018 р. № 10-06с-03596 Регіональним відділенням Фонду по Одеській області погоджено В/Ч 3012 передачу в оренду майна під розміщення кафе, барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи, а не магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (продаж тютюнових виробів). При цьому для розміщення торговельного об’єкту з продажу непродовольчих товарів, алкогольних та тютюнових виробів застосовується орендна ставка 18%, про що Регіональне відділення Фонду по Одеській області повідомило в листі від 09.08.2018 р. № 10-060-03776.

Окремо ФОП ОСОБА_6 звертає увагу суду на те, що ТОВ ,,Меркурій-Груп” на теперішній час здійснює торгівлю тютюновими виробами на території В/Ч 3012, в той час як строк оренди, встановлений раніше укладеним договором, сплив 21.04.2017 р.

ТОВ ,,Меркурій-Груп” підтримало доводи В/Ч 3012, в той час як Фонд власну позицію з приводу спірних правовідносин не сформував, повідомивши суд, що, на його думку, рішення по даній справі не вплине на права та обов’язки Фонду.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши відповідність доводів представників учасників справи фактичним обставинам справи та нормам українського законодавства, господарський суд задовольняє позовні вимоги, виходячи з наступного.

23.07.2017 р. командувачем Національної гвардії України затверджено підписаний його заступником перелік № 20 нерухомого військового майна, яке може бути передано в оренду, серед якого під № 4 значиться КПП загальною площею 28,6 кв. м за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 22.

Наказом командира В/Ч 3012 від 29.12.2017 р. № 789 призначено конкурсну комісію щодо передачі в оренду нерухомого майна військової частини.

30.05.2018 р. в офіційному виданні Фонду ,,Відомості приватизації” № 43-44 (1167-1168) розміщено оголошення про проведення конкурсу на право оренди майна.

В оголошенні, що зазначено:

,,Назва об’єкта та його місцезнаходження: нежиле вбудоване приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв. м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001) за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 22.

Мета використання: розміщення магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (продаж тютюнових виробів), орендна ставка – 15 %.

Ринкова вартість об’єкта оренди згідно зі звітом про незалежну оцінку на 14.08.2017 р. становить 168200,00 грн без урахування ПДВ.

Стартова орендна плата без урахування ПДВ становить 2142,41 грн (за базовий місяць оренди – вересень 2017 р.).

У подальшому орендна плата підлягає коригуванню на щомісячні індекси інфляції.

Балансоутримувач об’єкта оренди: В/Ч 3012.

Орган, уповноважений управляти майном: Міністерство внутрішніх справ України.

Основні умови конкурсу та вимоги щодо використання об’єкта: найбільший запропонований розмір місячної орендної плати за використання зазначеного об’єкта оренди порівняно з орендною платою за базовий місяць – вересень 2017 р., що становить 2142,41 грн (без ПДВ), але не нижчий ніж передбачено постановою Кабінету Міністрів України під 04.10.1995 р. № 786 (зі змінами та доповненнями); забезпечення зобов’язання орендаря щодо сплати внесенням завдатку в розмірі, не меншому ніж шість місячних орендних плат; страхування об’єкта оренди на суму, не меншу ніж зазначена у звіті про незалежну оцінку, на користь балансоутримувача в порядку, визначеному чинним законодавством; використання нежитлового вбудованого приміщення першого поверху для розміщення магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи; наявність ліцензії на продаж тютюнових виробів; обов’язкове здійснення поточного та косметичного ремонту нежитлового вбудованого приміщення першого поверху за рахунок орендаря (за письмовим зверненням балансоутримувача); термін дії договору – 2 роки 263 дні з можливою подальшою пролонгацією відповідно до чинного законодавства; умови відновлення (поліпшення) спеціалізованого майна за обов’язковим погодженням з орендодавцем; право балансоутримувача разом з орендодавцем здійснювати контроль за станом та цільовим використанням об’єкта оренди; зобов’язання не зберігати і не використовувати в орендованому приміщенні токсичні, вибухові, наркотичні, радіоактивні речовини і матеріали; зобов’язання виконувати всі необхідні заходи для захисту довкілля з метою дотримання екологічних норм; зобов’язання збереження або створення робочих місць; заборона суборенди, приватизації та переходу права власності на нерухоме майно до третіх осіб; компенсація орендодавцю податку на землю під об’єктом оренди та за прилеглу територію; компенсація переможцем конкурсу (орендарем) після укладення договору оренди замовнику витрат на проведення незалежної оцінки об’єкта оренди, яка була підставою для визначення стартової орендної плати, та рецензії на звіт про оцінку (протягом 10 календарних днів з моменту оголошення переможця конкурсу); встановлення приладів обліку комунальних послуг за рахунок коштів орендаря та укладення прямих договорів з постачальними організаціями.

Основним критерієм визначення переможця є найбільша орендна плата при обов’язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.

Конкурс буде проведено об 11.00 на 21-й календарний день з дати опублікування цієї інформації за адресою: 65098, м. Одеса, вул. М. Боровського, 22, В/Ч 3012 (кабінет 25).

Для участі у конкурсі учасники конкурсу подають на розгляд конкурсної комісії матеріали відповідно до п.7 постанови КМУ ,,Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна” від 31.08.2011 р. № 906 (зі змінами).

Пропозиції учасників конкурсу до проекту договору оренди мають відповідати умовам конкурсу, зазначеним в інформації про конкурс, та чинному законодавству України.

Заяви та документи на участь в конкурсі приймаються протягом 14 календарних днів з дати опублікування цієї інформації до 16.00 останнього дня (каб. 7, несекретне діловодство) за адресою: 65098 м. Одеса вул. М. Боровського, 22, В/Ч 3012, в конверті з надписом ,,На конкурс”, запечатаному печаткою учасника конкурсу (для фізичних осіб за наявності), із зазначенням назви учасника конкурсу та об’єкта оренди (адреса, площа, балансоутримувач).

Допущені для участі у конкурсі учасники конкурсу або уповноважені особи учасників конкурсу подають конкурсну пропозицію щодо розміру орендної плати за перший/базовий місяць оренди в запечатаному, непрозорому конверті на відкритому засіданні конкурсної комісії за участю учасників збору.

Реєстрація конкурсних пропозицій щодо розміру орендної плати завершується за 10 хвилин до початку проведення конкурсу.

Ознайомитися з об’єктами оренди можна в робочі дні за місцем їх розташування.

Додаткову інформацію можна отримати за адресою: 65098, м. Одеса, вул. М. Боровського, 22, В/Ч 3012, тел. (048) 705-88-94”.

Як вбачається з протоколу від 15.06.2018 р. № 1: комісією військової частини проведено відкриття пропозицій, що надійшли, зокрема, на конкурс оренди нежитлового приміщення за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 22; до В/Ч 3012 надійшли конверти з документацією від ФОП ОСОБА_6 та ТОВ ,,Меркурій-Груп”; за результатами вивчення наданих на конкурс документів комісією вказано, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 23.03.2018 р. у ОСОБА_6 зазначений вид діяльності: 56.29 ,,Постачання інших готових страв”, що не відповідає вимогам заявленим в оголошенні, де чітко визначена мета використання – розміщення магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (продаж тютюнових виробів), орендна ставка – 15%; надана пропозиція не відповідає умовам конкурсу; комісією прийнято рішення не допускати даного учасника до участі в аукціоні оренди нежитлового приміщення за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 22; комісією допущено ТОВ ,,Меркурій-Груп” до участі в аукціоні оренди нежитлового приміщення за адресою: м. Одеса, вул. М. Боровського, 22; оскільки пропозиція тільки одного претендента відповідає умовам конкурсу, до участі в аукціоні допущено тільки одного учасника, аукціон з визначення розміру орендної плати не проводиться і з таким претендентом укладається договір оренди; комісією прийнято рішення продовжити роботу з ТОВ ,,Меркурій-Груп” щодо оформлення відповідних документів.

Наказом командира В/Ч 3012 від 18.06.2018 р. № 324: затверджено список учасників, допущених (ТОВ ,,Меркурій-Груп”) та не допущених (ФОП ОСОБА_6М.) до участі в конкурсі на право оренди державного майна; наказано голові комісії повідомити про прийняте рішення учасників засобами зв’язку, які вони обрали. Наказом командира В/Ч 3012 від 23.07.2018 р. № 402 внесено зміни до наказу № 324, а саме датою наказу визначено ,,15.06.2018 р.”.

19.06.2018 р. комісією В/Ч 3012 оформлено протокол № 2, в якому зазначено, що: при відкритті конверта ТОВ ,,Меркурій-Груп” встановлено заявлення орендної плати в розмірі 5000,00 грн з ПДВ, що є більшою ціною, ніж визначено в оголошенні; у зв’язку з відсутністю інших учасників конкурс (аукціон) не проводиться; комісією визначено продовжити роботу щодо укладання договору оренди.

Вважаючи, що конкурс проведено із суттєвими порушеннями, які мають наслідком визнання недійсним його результатів, ФОП ОСОБА_8 звернувся до господарського суду з позовом у рамках провадження у даній справі.

В абз.1– 3 ч.4, ч.6 ст.9 Закону України ,,Про оренду державного та комунального майна” від 10.04.1992 р. № 2269-XII (із змінами) передбачено, що орендодавець протягом п’яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, – органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об’єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди. Порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України – для об’єктів, що перебувають у державній власності…

За правилами ч.2 ст.19 Закону України ,,Про оренду державного та комунального майна” методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об’єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах.

Порядком визначено: процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності (п.1); конкурс на право оренди об’єкта оголошується орендодавцем (п.2); конкурс проводить конкурсна комісія, що утворюється орендодавцем… (п.3). Вимоги до оголошення про конкурс містяться в п.4 Порядку, а до його умов – в п.5 Порядку, де в т.ч. передбачено можливість включення інших умов до конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.

Відповідно до п.6 Порядку основним критерієм визначення переможця є найбільший розмір орендної плати у разі обов’язкового забезпечення виконання інших умов конкурсу. Стартова орендна плата визначається згідно з Методикою розрахунку і порядком використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786.

Згідно п.18 Порядку подані претендентами матеріали розглядаються на засіданнях комісії до проведення конкурсу з метою формування списків його учасників та осіб, не допущених до конкурсу. Зазначені списки затверджуються наказом орендодавця. Орендодавець протягом одного робочого дня після затвердження списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів зв’язку, які вони обрали, про їх допущення або недопущення (із зазначенням підстав) до подання конкурсних пропозицій щодо орендної плати… У разі коли пропозиція тільки одного претендента відповідає умовам конкурсу, аукціон з визначення розміру орендної плати не проводиться і з таким претендентом укладається договір оренди.

Як вбачається з текстів оголошення та протоколів засідання комісії, конкурс проведено з метою передачі в оренду нежилого приміщення під магазин, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (продаж тютюнових виробів), орендна ставка – 15%, ринкова вартість об’єкта – 168200,00 грн без ПДВ, стартова орендна плата – 2142,41 без ПДВ за місяць.

В процитованих вище нормах ч.2 ст.19 Закону України ,,Про оренду державного та комунального майна” та п.6 Порядку прямо закріплено, що стартова орендна плата визначається згідно з Методикою розрахунку і порядком використання плати за оренду державного майна, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786.

Відповідно до п.9 додатку 2 до ОСОБА_2 розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 (із змінами), у випадку використання об’єкту оренди для розміщення торговельного об’єкту з продажу непродовольчих товарів, алкогольних та тютюнових виробів застосовується орендна ставка 18%.

Враховуючи викладене, те, що згідно листа Регіонального відділення Фонду по Одеській області від 31.07.2018 р. № 10-06с-03596 ним на звернення командира В/Ч 3012 узгоджено розрахунок стартової ціни орендної плати в розмірі 15% від вартості об’єкту, який відповідач планував передати в оренду для розміщення кафе, барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи, а не магазину, що здійснює продаж товарів підакцизної групи (продаж тютюнових виробів), господарський суд вважає, що В/Ч 3012 шляхом погодження з Регіональним відділенням Фонду по Одеській області однієї мети використання об’єкту оренди, а фактичного проведення конкурсу з іншою порушено процедуру, наслідком чого, зокрема, стало неправомірне заниження стартової ціни орендної плати.

Також господарський суд зауважує, що за змістом протоколу від 15.06.2018 р. № 1 єдиною підставою для недопуску комісією ФОП ОСОБА_8 до участі у конкурсі являється витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з КВЕД: 56.29 ,,Постачання інших готових страв”, що не відповідає вимогам, пред’явленим в оголошенні.

Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010 (КВЕД-2010), яка затверджена наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. № 457, набрала чинності з 01.01.2012 р. та має статус державного стандарту.

Розділом 1 ,,Сфера застосування” цього наказу передбачено, що КВЕД – це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Водночас Класифікація є механізмом спільної мови, що має використання в багатьох інших, нестатистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо), проте, не завжди адаптована до цього повною мірою. Отже, Класифікація не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв’язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов’язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не обов’язково достатній критерій для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності – це припущення, а не доказ.

За таких обставин, наявність певного КВЕД в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не позбавляє особу можливості набувати права та обов’язки в сферах економічної діяльності, які не відносяться до цього коду. В контексті обставин даної справи такий висновок суду означає, що ФОП ОСОБА_8 мав бути допущений до участі у конкурсі з існуючим у нього КВЕД. У разі перемоги в конкурсі статистичні дані, зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, підлягали б коригуванню.

Крім того господарський суд погоджується з доводами ФОП ОСОБА_8 про те, що В/Ч 3012 не повідомлено його в установлений строк про факт та підстави недопуску до участі в конкурсі. Посилання відповідача, згідно яких повідомлення ФОП ОСОБА_6 відбулось засобами телефонного зв’язку, вказаними в пропозиції, не підтверджено жодними доказами, натомість позивачем надано роздруківки з системи телефонного оператора, з яких вбачається відсутність з’єднань між номерами, що належать сторонам.

Окремо потрібно звернути увагу В/Ч 3012 на ту обставину, що в протоколі від 15.06.2018 р. № 1, який оформлено комісією за результатами вирішення питання про допуск учасників до конкурсу, наявне твердження щодо відповідності умовам конкурсу пропозиції ТОВ ,,Меркурій-Груп”, з яким укладається договір оренди. Однак 15.06.2018 р. розкриття конверту з пропозицією не відбувалось, а, відтак, з урахуванням відсутності інформації щодо запропонованого ТОВ ,,Меркурій-Груп” розміру місячної орендної плати за використання об’єкта оренди, зроблений конкурсною комісією в протоколі № 1 висновок про існування передумов для укладання договір оренди є передчасним.

Сукупність названих порушень свідчить про проведення В/Ч 3012 конкурсу на право оренди державного майна без дотримання законодавчих приписів, що регулюють ці правовідносини, в зв’язку з чим позов підлягає задоволенню.

Суд не вважає за необхідне надавати правову оцінку посиланням сторін на повноту викладених в оголошенні про проведення конкурсу відомостей, а також відносно правильності включення до умов конкурсу вимоги з приводу наявності у претендента на право оренди нерухомого майна ліцензії на право продажу тютюнових виробів, оскільки названі доводи не зумовили ані недопуск позивача до участі у конкурсі (як зазначено вище, такою підставою стала невідповідність КВЕД ФОП ОСОБА_8 умовам конкурсу), ані невнесення гарантійних зобов’язань претендентів. Неповноважність комісії, на яку вказує позивач, ним документально не доведена.

Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, – на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, судовий збір у розмірі 3524,00 грн., сплачений за подачу позову, покладається на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.129,232,233,238,240,241 ГПК України, вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним проведений 19.06.2018 р. конкурс на право оренди майна – нежиле вбудоване приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв. м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001) за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22, оформлений протоколом № 2.

Визнати недійсним та скасувати рішення конкурсної комісії щодо передачі в оренду нерухомого майна військової частини 3012 – нежиле вбудоване приміщення першого поверху загальною площею 28,6 кв. м в будівлі КПП під літ. Б (інв. № 10310001) за адресою: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 22 від 19.06.2018 р., оформлене протоколом № 2.

Стягнути з Військової частини 3012 Національної гвардії України (м. Одеса) (65098, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 22, код 23314215) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 (68330, Одеська обл., Кілійський р-н, с. Дмитрівка, вул. Фрунзе, буд. 13, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 3524/три тисячі п’ятсот двадцять чотири/ грн 00 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання його повного тексту і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 04 жовтня 2018 р.

Суддя Л.В. Лічман