
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" жовтня 2018 р. м. Київ Справа № 911/1946/18
за заявою голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593)
до боржника ОСОБА_1 акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593)
про банкрутство
Суддя Наріжний С.Ю.
За участю секретаря Ющенко А.В.
За участю представників учасників у справі:
від ПАТ «Борекс»: голова ліквідаційної комісії ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
до господарського суду Київської області надійшла заява голови ліквідаційної комісії ПАТ «Борекс» про відкриття провадження у справі про банкрутство ПАТ «Борекс» у зв'язку з нездатністю останнього задовольнити вимоги кредиторів на загальну суму 33869761,16 грн. та на підставі ст. 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі також: «Закон про банкрутство»).
В своїй заяві заявник просить суд порушити провадження у справі про банкрутство Боржника; визнати Боржника банкрутом і відкрити ліквідаційну процедуру; призначити ліквідатором у справі голову ліквідаційної комісії підприємства ОСОБА_2
Оскільки законодавством про банкрутство не передбачено винятків щодо вчинення суддею електронного запиту щодо автоматичного визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором підприємства-боржника, зокрема, в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, судом було вчинено відповідний запит щодо автоматичного визначення кандидатури арбітражного керуючого.
На запит суду від 07.09.2018 автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України, у справі № 911/1946/18 визначено арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво № 590 від 20.03.2013).
Ухвалою господарського суду Київської області від 10.09.2018 прийнято до розгляду заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство ПАТ «Борекс», проведення підготовчого засідання призначено на 25.09.2018.
13.09.2018 до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 13.09.2018 № 13/09/2018-1Б (вх. № 18896/18) про згоду на участь у даній справі про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.09.2018 відкрито провадження за заявою голови ліквідаційної комісії ПАТ «Борекс» у справі про банкрутство ПАТ «Борекс»; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено на 02.10.2018 судове засідання щодо вирішення питання про визнання ПАТ «Борекс» банкрутом.
01.10.2018 до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_2 від 26.09.2018 № 01-09/20 (вх. № 20070/18) про участь у даній справі про банкрутство.
02.10.2018 до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 27.09.2018 № 27/09/18-1Б (вх. № 20207/18) про відкликання раніше поданої заяви про згоду на участь у справі про банкрутство у зв'язку з надмірним навантаженням.
02.10.2018 в судове засідання з'явився голова ліквідаційної комісії Боржника ОСОБА_2, подану заяву щодо визнання Боржника банкрутом підтримав і просив задовольнити. Також просив суд покласти виконання повноважень ліквідатора у справі про банкрутство на нього, як на арбітражного керуючого, оскільки він має відповідне свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, відповідає вимогам Закону про банкрутство до кандидатури арбітражного керуючого у даній справі та у зв'язку з виконанням повноважень голови ліквідаційної комісії підприємства обізнаний з ходом досудової процедури ліквідації ПАТ «Борекс».
Детально дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про банкрутство Боржника на підставі наступного.
Боржник - Публічне акціонерне товариство «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593) зареєстрований 29.06.1998 як юридична особа, що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно статті 209 ГК України, у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Згідно заяви та доданих до неї доказів, рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Боржника (протокол № 2 від 12.10.2017) вирішено припинити ПАТ «Борекс» шляхом його ліквідації у добровільному порядку; обрано ліквідаційну комісію в складі трьох осіб: голова комісії ОСОБА_2, члени комісії ОСОБА_4, ОСОБА_5; вирішено інші організаційні питання здійснення ліквідаційної процедури.
Згідно матеріалів заяви, в ході здійснення ліквідаційної процедури ліквідаційною комісією було виявлено активи Боржника - рухоме і нерухоме майно товариства згідно наданих інвентаризаційних актів, вартість якого за результатами оцінки складає 3394020,00 грн.
В той же час ліквідатором було встановлено наявність кредиторської заборгованості Боржника станом на 24.12.2017 у розмірі 33869761,16 грн.
Зокрема після публікації рішення про припинення товариства кредиторами заявлено вимоги на загальну суму 26091249,46 грн., з яких: Бородянське відділення УВД ФСС України у Київській області - 4745409,48 грн. (вимоги щодо капіталізованих платежів), Бородянська селищна рада - 209181,69 грн. (вимоги щодо орендної плати за земельні ділянки), ГУ ДФС у Київській області - 21123238,04 грн. (вимоги з ПДВ та ЄСВ), Ірпінське ОУПФ України Київської області - 13420,25 грн. (вимоги щодо відшкодування доставки пільгових пенсій).
Вказана заборгованість в повному обсязі визнана ліквідаційною комісією підприємства Боржника.
Крім цього за даними бухгалтерського обліку ліквідаційною комісією встановлено заборгованість по заробітній платі у сумі 1192839,06 грн., заборгованість перед ТОВ «Борек-Трейдінг», КП КОР «Бородянкатеплопостач», ПП «Вест», ТОВ «Д.Л.В. Трейдінг», ДП «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод», ТОВ «ТД «Машбудпостач», ТОВ «Машгірдопривод», Профком ПАТ «Борекс», ПВКП «Пружини сервіс», ТОВ «Східна компанія», ТОВ «Техстандарт», ПП «Украгросервіс», ТОВ «Уральські машини», ПрАТ «Укрметмаш», ТОВ «ФК «Пропріо».
Таким чином в ході здійснення аналізу фінансового становища Боржника, за наслідком інвентаризації майна Боржника, ліквідаційною комісією виявлено те, що майна Боржника недостатньо для погашення всієї кредиторської заборгованості Боржника.
Відповідно до заяви та проміжного ліквідаційного балансу, станом на 31.12.2017 Боржник має грошові зобов’язання в загальному розмірі 27282 тис. грн. Зазначений ліквідаційний баланс затверджено протоколом № 1 від 10.04.2018 чергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Борекс».
Суд також зазначає, що за наслідком дослідження заяви голови ліквідаційної комісії про відкриття провадження у справі про банкрутство Боржника судом було встановлено дотримання ліквідаційною комісією досудової процедури ліквідації юридичної особи, що передбачена ЦК України, про що детально зазначено в ухвалі від 25.09.2018 про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність ознак які свідчать про стійку фінансову неплатоспроможність Боржника (згідно Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства), а саме - відхилення показників ліквідності від граничного значення; наявність значної кредиторської заборгованості; наявність заяви про порушення провадження у справі про банкрутство даної юридичної особи, прийнятої до розгляду господарським судом, або провадження у справі про банкрутство цієї юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону про банкрутство, у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Згідно ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство, за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після відкриття провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Таким чином на підставі наявних матеріалів справи, даних проміжного ліквідаційного балансу Боржника встановлено, що пасив Боржника значно перевищує активи Боржника, що свідчить про його неплатоспроможність. Зазначені фактичні обставини вказують на нездатність Боржника своєчасно та в повному обсязі задовольнити вимоги кредиторів, що є підставою для застосування відносно Боржника відповідних заходів та процедур в порядку, встановленому Законом про банкрутство, зокрема є підставою для визнання Боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Вирішуючи питання про призначення ліквідатора суд зазначає таке.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону про банкрутство, кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
У разі якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду стати розпорядником майна в цій справі, то розпорядника майна призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
Під час призначення арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) господарський суд не пов'язаний з кандидатурами арбітражних керуючих, запропонованими комітетом кредиторів, та має право призначити арбітражного керуючого самостійно.
Судом встановлено, що в заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство заявник просить суд покласти виконання обов’язків ліквідатора Банкрута на голову ліквідаційної комісії ОСОБА_2.
Як вже зазначено вище, на запит суду від 07.09.2018 автоматизованою системою з визначення кандидатури арбітражного керуючого у даній справі визначено арбітражного керуючого ОСОБА_3 (свідоцтво № 590 від 20.03.2013).
Так, арбітражним керуючим ОСОБА_3 подано заяву про згоду на участь у даній справі та в подальшому відкликано таку заяву у зв’язку з надмірним трудовим навантаженням.
Також судом встановлено, що 01.10.2018 до суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_2 про участь у даній справі про банкрутство, в якій заявник надає згоду на призначення його ліквідатором ПАТ «Борекс». В заяві арбітражний керуючий ОСОБА_2 зазначає відомості про трудовий стаж та досвід роботи у справах про банкрутство і вказує, що за час провадження діяльності арбітражного керуючого порушень термінів подання інформації, передбаченої Законом про банкрутство, до державного органу з питань банкрутства, а також порушень строків, визначених ухвалами господарських судів, і порушень законодавства та ліцензійних умов провадження діяльності арбітражного керуючого не допускав; судимості за вчинення корисливих злочинів та заборони суду займатися діяльністю арбітражного керуючого не має; не належить до жодної категорії осіб, які не можуть бути призначені у справі в силу ст. 114 Закону про банкрутство а також не відноситься до жодної з категорій осіб, визначених в ч. 2 ст. 97 Закону про банкрутство. До заяви додано копії диплому про освіту, ліцензій про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, свідоцтва Міністерства юстиції України від 17.07.2013 № 853, свідоцтв про підвищення кваліфікації, витягу з рішення про присвоєння 5 рівня кваліфікації арбітражного керуючого, трудової книжки та договору страхування цивільно-правової відповідальності арбітражного керуючого.
Так, частиною 2 статті 95 Закону про банкрутство встановлено, що обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Судом врахована правова позиція Верховного Суду, викладена в постанові від 06.02.2018 у справі № 908/433/17, зокрема відносно того, що призначення голови ліквідаційної комісії ліквідатором боржника здійснюється судом у виключних випадках (в залежності від конкретних обставин справи), оскільки голова ліквідаційної комісії (ліквідатор) підпадає під ознаки заінтересованої особи стосовно боржника і, відповідно до ч. 6 ст. 95 Закону про банкрутство, несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.
Так, статтею 1 Закону про банкрутство визначено, що заінтересовані особи стосовно боржника - власники (учасники, акціонери) боржника, керівник боржника.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів заінтересованості арбітражного керуючого ОСОБА_2 стосовно Боржника в розумінні Закону про банкрутство, зокрема наявності у ОСОБА_2 корпоративних прав ПАТ «Борекс» не встановлено, ОСОБА_2 не був призначений керівником Боржника та виконував лише досудову процедуру ліквідації товариства як голова ліквідаційної комісії на підставі рішення загальних зборів акціонерів (протокол № 2 від 12.10.2017).
Дослідивши подані документи та розглянувши кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_2 щодо призначення ліквідатором у даній справі про банкрутство суд дійшов висновку про відповідність кандидатури останнього вимогам Закону про банкрутство, у т.ч. ст. 114 Закону. Будь-яких інших заяв арбітражних керуючих щодо участі у даній справі про банкрутство до суду не надходило.
Отже арбітражний керуючий ОСОБА_2 може бути призначений ліквідатором ПАТ «Борекс».
При цьому суд приймаючи рішення про призначення ліквідатором особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії у досудовій процедурі ліквідації не відступає від викладеної вище правової позиції Верховного Суду, оскільки судом було у встановленому порядку здійснено запит щодо автоматичного визначення арбітражного керуючого, і визначена кандидатура відмовилась від участі у даній справі, в той же час голова ліквідаційної комісії Боржника ОСОБА_2 надав згоду на призначення ліквідатором саме як арбітражний керуючий - суб’єкт незалежної професійної діяльності, яка регламентується та контролюється Міністерством юстиції України, а також судом вище встановлено відсутність ознак заінтересованості арбітражного керуючого ОСОБА_2 стосовно Боржника в розумінні Закону про банкрутство.
З огляду на викладене вище суд дійшов висновку про призначення ліквідатором ПАТ «Борекс» арбітражного керуючого ОСОБА_2
Згідно абз. 8 ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Таким чином суд дійшов висновку про скасування всіх арештів, обтяжень та обмежень щодо розпорядження майном Боржника ПАТ «Борекс» (код ЄДРПОУ 05764593).
Керуючись ст. 8, 37, 38, 41, 95, 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 232, 233, 238, 240, 241, 256, п. 17.5. розділу ХІ ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Визнати банкрутом Публічне акціонерне товариство «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593).
Відкрити ліквідаційну процедуру та призначити ліквідатором ОСОБА_1 акціонерного товариства «Борекс» (код ЄДРПОУ 05764593) арбітражного керуючого ОСОБА_2 (свідоцтво № 853 від 17.07.2013, адреса: 04119, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
2. Скасувати арешти, накладені на майно ОСОБА_1 акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593).
3. Припинити повноваження засновників, власників (власника) майна ОСОБА_1 акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593), та припинити повноваження всіх органів управління Банкрута щодо управління Банкрутом та розпорядження його майном.
4. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника, - ОСОБА_1 акціонерного товариства «Борекс» (07800, Київська обл., смт Бородянка, вул. Індустріальна, буд. 2; код ЄДРПОУ 05764593) банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається.
5. Ліквідатору до завершення ліквідаційної процедури забезпечити виконання дій та заходів, передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в тому числі ст. 41-49, та за результатами роботи по ліквідації підприємства-банкрута надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу та ліквідаційний баланс банкрута. Зокрема до звіту ліквідатора в обов’язковому порядку мають бути додані: реєстр вимог кредиторів станом на дату складення ліквідаційного балансу; довідка органу ДФС щодо наявності/відсутності у Боржника банківських рахунків та докази закриття рахунків у разі їх наявності; довідки Держпродспоживслужби щодо зареєстрованої за Банкрутом техніки; Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо видачі Боржнику документів дозвільного чи декларативного характеру; Регіонального сервісного центру МВС в Київській області щодо наявності у Банкрута транспортних засобів; Головного управління Держпраці у Київській області щодо інформації про наявність/відсутність у Банкрута дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки і наявність технологічних транспортних засобів; Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо перебування у власності Банкрута цінних паперів; ГУ регіональної статистики щодо участі Банкрута в інших юридичних особах та наявності філій і відокремлених підрозділів; ГУ Держгеокадасту у Київській області щодо наявності у Банкрута земельних ділянок; Державної служби України з безпеки на транспорті щодо наявності у власності Боржника плавзасобів і суден; Регіонального відділення ФДМ України по Київській області щодо наявності на балансі Банкрута державного майна; Київської митниці ДФС щодо здійснення Боржником зовнішньоекономічної діяльності; звіти за наслідками пошуку на офіційних веб-сайтах інформації про наявність/відсутність у Боржника прав інтелектуальної власності та прав на повітряні судна; докази передачі до архівної установи документації Банкрута, що підлягає довгостроковому зберіганню; витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна та інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо Боржника.
6. Постанову надіслати: відділу державної виконавчої служби за місцезнаходженням Банкрута, державному реєстратору.
Копію постанови надіслати: учасникам у справі про банкрутство, Відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Київській області.
Дата набрання чинності постановою - 02 жовтня 2018 року.
Термін пред’явлення виконавчого документу до виконання - до 02 жовтня 2021 року.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дати складення та підписання повного тексту постанови шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Київської області.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 03.10.2018.
Суддя С.Ю. Наріжний