
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
01 жовтня 2018 року Справа № 2340/3863/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 13.11.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 «Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року» та довідці «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1» від 16.03.2018 №2303002643, протиправною;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, статті 43, частини 3 статті 51, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначеної в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 «Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року» та довідці «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1» від 16.03.2018 №2303002643;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області після здійснення вищезазначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, зазначеного в довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 06.06.2018 № 32 «Про розмір додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2008 року по 30.06.2010 року» та довідці «Про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1» від 16.03.2018 №2303002643 провести виплату різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 року до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку;
- визнати бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні обчислення пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, статті 43 та частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", від 13.11.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» та від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з урахуванням таких видів грошового забезпечення, що були враховані раніше при обчисленні пенсії ОСОБА_1, а саме посадовий оклад - 3100грн., оклад за спеціальним званням - 2200грн., надбавка за вислугу років (35%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення (41%), премія (80%), протиправною;
- зобов’язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області провести обчислення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, статті 43 та частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з дотриманням вимог постанов КМУ від 11.11.2015 № 988, від 13.11.2008 №45 та від 21.02.2018 № 103 з урахуванням таких видів грошового забезпечення, що були враховані раніше при обчисленні пенсії ОСОБА_1, а саме посадовий оклад - 3100грн., оклад за спеціальним званням - 2200грн., надбавка за вислугу років (35%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %), надбавка за оперативно-розшукову діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення (41%), премія (80%); - Зобов’язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області результати обчислення пенсії ОСОБА_1, проведеного відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УШ, статті 43 та частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, з дотриманням вимог постанов КМУ від 11.11.2015 № 988, від 13.11.2008 № 45, а також від 21.02.2018 № 103 та з урахуванням таких видів грошового забезпечення, що були враховані раніше при обчисленні пенсії ОСОБА_1, а саме посадовий оклад - 3100грн., оклад за спеціальним званням - 2200грн., надбавка за вислугу років (35%), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %), надбавка за оперативно-розшукову діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення (41%), премія (80%) надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІИ, Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати» від 21 лютого 2001 року №159 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати дорахованої частини пенсії ОСОБА_1 за січень-березень 2018 року, що перерахована відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII, частини 3 статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45, протиправною;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІИ, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 провести нарахування ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати дорахованої частини пенсії ОСОБА_1 за січень-березень 2018 року, що перерахована відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, частини З статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 №988 та від 13.11.2008 № 45;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до частини 2 статті 46 та статті 107 Закону України від 09.07.2003 № 1058, статей 1-3 Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІИ, Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 здійснити виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Черкаській області строків виплати дорахованої частини пенсії ОСОБА_1 за січень-березень 2018 року, що перерахована відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІІ, частини З статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, постанов КМУ від 11.11.2015 № 988 та від 13.11.2008 № 45;
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 у сумі 55680,02 гривень за період з 01.01.2016 по 01.01.2018 відповідно до Законів України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших Осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», від 13.11.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», протиправною;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити одноразову виплату ОСОБА_1 дорахованої пенсії у сумі 55680,02 гривень за період з 01.01.2016 по 01.01.2018 відповідно до Законів України від 23 грудня 2015 року №900-VIII, від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 та від 13.11.2008 № 45;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідачів подати в установлений термін, з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.
Перевіривши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам ст. 160, 161 КАС України, а тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, виходячи з наступного.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI, з подальшими змінами та доповненнями.
Так, згідно статті 2 вказаного Закону, платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Водночас, ставки сплати судового збору встановлено статтею 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII встановлено розмір прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб на 2018 рік, а саме у місячному розмірі з 1 січня – 1762 грн.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суд враховує, що позивач, не є суб'єктом, на якого розповсюджуються пільги щодо сплати судового збору визначені ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
При цьому, вказані позовні вимоги в розрізі скасування актів індивідуальної дії мають самостійний характер, що відносяться до немайнових вимог.
Крім того, ставка сплати судового збору встановлено статтею 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру, який подано фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Належними реквізитами для сплати судового збору за подання позову до Черкаського окружного адміністративного суду є такі: отримувач платежу: УК у м. Черкасах/Черкаси, код ЄДРПОУ: 38031150, розрахунковий рахунок: 34313206084028, код банку отримувача МФО 899998, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходу бюджету: 22030101 «Судовий збір за позовом ____ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Черкаський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)».
Таким чином, за пред’явлення вказаної позовної заяви з дев'ятьма вимогами немайнового характеру та майновою вимогою на суму 55680 грн. 02 коп. позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 7048 грн. (704,8х9+(55680,02х1%=556,8, проте не менше 704,8) = 7048).
Згідно ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Зазначена норма кореспондується з ч. 5 ст. 161 КАС України.
Так, позивачем в позовній заяві зазначено клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки останній є пенсіонером та має на утриманні неповнолітню дитину.
Доказом на підтвердження свого майнового стану, що унеможливлює сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовом, позивачем надано копію довідки з ГУПФУ в Черкаській області від 30.05.2018 про отриману пенсію позивачем за період з січня 2017 року по грудень 2017 року.
Приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», встановлено, що підставою для зменшення розміру належних для оплати судових витрат, звільнення від їх оплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Отже, підставою для звільнення від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони з урахуванням належних та допустимих доказів майнового стану сторони.
Однак, суддя зазначає, що наданими до суду доказами позивач визначив тільки одну з частин доходу, при цьому не зазначив всю дохідну частину бюджету сім’ї. Зокрема, останній до суду не надав ні довідку про склад сім’ї, ні інформацію щодо загального розміру отриманого доходу сім’ї, тощо.
Крім того, формування визначеної кількості позовних вимог з метою звільнення від сплати судового збору є зловживанням процесуальними правами.
Таким чином, за вказаних обставин позивачу необхідно надати суду належний доказ сплати судового збору в розмірі 7048 грн. в разі залишення кількості прохальних частин.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до Черкаського окружного адміністративного суду: оригіналу документу про сплату судового збору в сумі 7048 грн., в разі залишення кількості прохальних частин.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Гаращенко