Рішення № 76903980, 03.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2018
Номер справи
2040/7115/18
Номер документу
76903980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2018 р. Справа № 2040/7115/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради № 13 від 05.04.2018 р. щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 Тімура Миколайовича, ІНФОРМАЦІЯ_1;

- зобов’язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради поновити ОСОБА_1 нарахування допомоги при народженні дитини - ОСОБА_1 Тімура Миколайовича, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.08.2014 року та виплатити такі нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серія ЕН № 768547, виданий Ровеньківським МВ УМВС України в Луганській області 20.05.2010 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 22 березня 2014 року у позивача народився син. Після його народження позивачка оформила та отримувала соціальну допомогу при народженні дитини до липня 2014 р. за місцем свого проживання: 94701, Луганська обл., м. Ровеньки, вул. Леніна, б. 15, кв. 14. У серпні 2014 р. відбулось припинення виплати вищевказаної допомоги у зв’язку з проведенням АТО на території Луганської області. 21 березня 2018 р. позивачка разом з сином перемістилась до м. Харкова, де отримала довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 від 21.03.2018 року у зв'язку з чим звернулась до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради з заявою про поновлення виплати допомоги при народженні дитини.

Проте, рішенням управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради № 13 від 05.04.2018 р. відмовлено у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини згідно ч. 2 ст. 55 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2011 р. Вважаю, що своїми діями відповідач фактично порушив права мого неповнолітнього сина на належне матеріальне забезпечення. Тому я звернулася з цим адміністративним позовом. Позивачка вважає що приймаючи рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради № 13 від 05.04.2018 р. щодо відмови у поновленні виплати допомоги при народженні дитини відповідач фактично порушив права її неповнолітнього сина на належне матеріальне забезпечення. Позивачка також зазначила, що її син має проблеми зі здоров’ям: не чує та не розмовляє. Зараз він проходить обстеження в Харківській отоларингологічній клінічній лікарні № 30. Лікування потребує вкладення фінансових коштів, яких вона не має, оскільки не працевлаштована. Дитині вже більше трьох років, однак вона можу піти на роботу внаслідок фізіологічних особливостей сина.

Просила суд задовольнити вимоги адміністративного позову у повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 року відкрито спрощене провадження по даній справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія вказаної ухвали була надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

24.09.2018 року (Вх. №01-26/48897/18) від представника відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі зазначивши, що оскільки за попереднім місцем проживання допомога при народжені дитини була припинена, звернення за призначенням (відновленням) виплати допомоги при народжені дитини до управління надійшло після закінчення терміну, визначеного законодавством, а також статус внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 було отримано лише 21.03.2018 року. Таким чином, відповідач вважає, що для призначені (відновлення) допомоги при народжені дитини не було законних підстав, адміністративний позов ОСОБА_1 є незаконним та необґрунтованим, відтак не підлягає задоволенню.

У відповіді на відзив від 02.10.2018 року (Вх. № 01-26/50850/18) представник позивача зазначив, що вини позивача у припиненні виплати допомоги та неотриманні допомоги при народженні дитини вчасно немає. Обмежень в часі щодо поновлення виплати допомоги при народженні дитини, припиненої не з вини одержувача такої виплати в Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визначено.

Щодо того, що позивач звернулася до УПСЗН лише 21.03.2018 року також зазначив, що Ровеньки Луганської області є зоною проведення АТО. Припинення виплати допомоги по народженню було здійснено не з вини позивачки, а з причини зупинення діяльності всіх державних органів на території проведення АТО, в тому числі УГІСЗН. Виїхати раніше та оформити довідку ТПО ОСОБА_1 змогла лише в 2018 році, коли на лінії зіткнення стало більш-менш небезпечно, коли підріс син та позивач змогла зайняти гроші для виїзду на підконтрольну територію.

Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно копії Свідоцтва про народження Серії І-ВЛ № 312204 від 18.04.2014 року, у позивачки, ОСОБА_1, народився син, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16).

Після народження дитини позивачка оформила та отримувала соціальну допомогу при народженні дитини до липня 2014 р. за місцем своєї реєстрації: 94701, Луганська обл., м. Ровеньки, вул. Леніна, б. 15, кв. 14 (а.с. 13 - 14).

У серпні 2014 р. відбулось припинення виплати вищевказаної допомоги у зв’язку з проведенням АТО на території Луганської області у зв'язку з чим позивачка разом з сином перемістилась до м. Харкова.

Згідно довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданих управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 від 21.03.2018 року позивачка разом з сином взято на облік в якості внутрішньо переміщеної особи (а.с. 17 - 18).

Фактичне місце проживання/перебування позивача разом із сином як внутрішньо переміщеної особи є: 61010, АДРЕСА_1.

21.03.2018 року позивачка звернулася до управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради із заявою про поновлення виплати допомоги при народженні дитини.

Проте, рішенням управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради від 05.04.2018 року № 13, на підставі п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року, п.10,11,12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 8 червня 2016 року та рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол № 13 від 26.03.2018) відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні (відновленні) допомоги при народженні дитини, у зв’язку з тим, що звернення за відновленням виплати допомоги відбулося після закінчення терміну, визначеного законодавством (а.с. 10).

Про вказане рішення позивачці стало відомо з повідомлення відповідача від 05.04.2018 року № 1170/07 (а.с. 9).

За результатами розгляду адвокатського запиту від 14.08.2018 року представника позивача, листом від 20.08.2018 року № 5144/07 додатково повідомлено, що За інформацією про стан фінансування та виплати по структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявниці фінансування допомог та компенсацій припинено з 01.08.2014 року. Дані про отримання допомоги не за місцем реєстрації гр. ОСОБА_1 до управління не повідомлялися. На запит управління про отримання і електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства інформаційно обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України” отримано відомості, що гр. ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, допомогу на дітей одинокої матері, допомогу при народжені дитини та відповідні електронні справи (а.с. 11 - 12).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII (далі - Закон № 2811-ХII), громадяни України, в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Стаття 10 Закону № 2811-ХII визначає, що допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

Згідно ч.3 ст. 11 Закону № 2811-ХII, орган праці та соціального захисту населення за місцем проживання одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відомості, необхідні для призначення допомоги при народженні дитини.

Відповідно до положень ч. 6, 8 ст. 11 Закону № 2811-ХII, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Пунктами 10, 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (в редакції, яка діяла на момент звернення позивача щодо призначення допомоги при народженні дитини) (далі - Порядок №1751) передбачено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Слід також зазначити, що відмовляючи у відновленні виплати позивачу допомоги при народженні дитини у протоколі засідання районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 13 від 26.03.2018 року та в рішенні № 13 від 05.04.2018 року відповідач, управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради, послався на пункти 10, 12 Порядку № 1751, оскільки позивач із заявою про відновлення виплати йому допомоги при народженні дитини звернувся після закінчення терміну, визначеного законодавством - 12 календарних місяців з моменту припинення такої виплати (01.08.2014 року).

Суд не погоджується з таким висновком управління, оскільки частини 6 ст. 11 Закону №2811-ХII та пункти 10, 12 Порядку №1751 застосовуються у випадку вирішення питання не про відновлення виплати допомоги при народженні дитини а про призначення допомоги при народженні дитини, та встановлюють, що не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини особа повинна звернутися до відповідного органу за її призначенням.

Відповідно до п.2 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 (далі - Порядок № 365), документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312).

Соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування (п.4 вказаного Порядку № 365).

Згідно п.15 Порядку № 1751 (в редакції яка діяла на момент звернення позивача із заявою про відновлення виплати допомоги на дитину), одному з батьків дитини (опікуну) допомога при народженні дитини призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем їх реєстрації. Допомога може бути призначена за місцем фактичного проживання за умови подання довідки про неодержання зазначеної допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Матеріалами справи підтверджено, що допомогу при народженні дитини позивачці оформлено та призначено у 2014 році у Луганській області, яку вона отримувала до липня 2014 р. за місцем своєї реєстрації: 94701, Луганська обл., м. Ровеньки, вул. Леніна, б. 15, кв. 14. У серпні 2014 р. відбулось припинення виплати вищевказаної допомоги у зв’язку з проведенням АТО на території Луганської області та позивачка разом із дитиною переїхала до м. Харкова.

Статус позивача та його дитини як внутрішньо переміщеної особи з м. Ровеньки Луганської області до м. Харкова підтверджений довідками про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №№ НОМЕР_1, НОМЕР_2 від 21.03.2018 року, виданими управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради. Довідки є чинними та не скасованими.

Згідно ч. 8 Закону № 2811-ХII, виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.

Доказів того, що позивачу у 2014 році виплати допомоги при народженні дитини було припинено з підстав, визначених ч. 8 Закону № 2811-ХII, матеріали справи не містять.

Абзацом 2 п. 55 вказаного Порядку № 1751 також передбачено, що призначені, але своєчасно не одержані суми державної допомоги сім'ям з дітьми з вини органу, що призначає або виплачує зазначену допомогу, виплачуються протягом будь-якого часу без обмежень.

Оскільки припинення виплати допомоги при народженні дитини було здійснено не з вини позивачки, а з причини зупинення діяльності державних органів на території (в тому числі УПСЗН) Луганської області, тому призначена позивачуці, але своєчасно нею не одержана сума допомоги при народженні дитини, повинна бути відновлена та виплачена їй без обмежень будь - яким строком.

Процедура фінансування бюджетних установ, надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям (далі - установи), здійснення соціальних виплат населенню Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства визначена Тимчасовим порядком фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської областей, затвердженого постановою КМУ № 595 від 07.11.2014 року (далі - Тимчасовий порядок № 595).

Згідно п. 8 Тимчасового порядку, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296), пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02,1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Виходячи з викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.8 ст. 139 КАС України, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3, адреса: 61003, АДРЕСА_1) до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196630, адреса: 61001, м. Харків, пр-т Гагаріна, буд. 7) про визнання неправомірною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради № 13 від 05.04.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати допомоги при народженні дитини, ОСОБА_1 Тімура Миколайовича, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ’янського району Харківської міської ради поновити ОСОБА_1 нарахування допомоги при народженні дитини, ОСОБА_1 Тімура Миколайовича, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.08.2014 року та виплатити такі нарахування ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серія ЕН № 768547, виданий Ровеньківським МВ УМВС України в Луганській області 20.05.2010 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) судові витрати в розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 03196630).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.