Рішення № 76903956, 03.10.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2018
Номер справи
820/4510/18
Номер документу
76903956
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

03 жовтня 2018 року справа №820/4510/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом В.о. керівника Харківської місцевої прокуратури № 1, в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2 Джамалдін Алійович, Товариство з обмеженою відповідальністю "Актуаль", Департамент містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради про скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

В.о. керівника Харківської місцевої прокуратури № 1, в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2 Джамалдін Алійович, Товариство з обмеженою відповідальністю "Актуаль", Департамент містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради, в якому просив суд скасувати рішення №35472195 державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради ОСОБА_1 від 01.06.2017 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під реєстраційним номером 12635976663101, права ОСОБА_2 Джамалдіна Алійовича власності на нежитлове приміщення літ. «А-2», гараж (громадський будинок), загальною площею 55,3 кв.м., розташоване за адресою: вул. Чоботарська, 80 в м. Харкові.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що він діє на підставі положень ст. 23 Закону Країни "про прокуратуру". Також прокурор зазначив, що відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за адресою м. Харків, вул. Чоботарська, 80 зареєстровано нежитлову будівлю - громадський будинок літ. "А-1", загальною площею 55,2 кв.м. За вказаною адресою відповідачем 01.06.2017 прийнято рішення про державну реєстрацію права приватної власності на гаражний бокс літ. «А-1» площею 55,2 кв.м. за ОСОБА_2 Джамалдіном Алійовичем, на підставі відомості про технічний стан нерухомого майна (гаражного боксу) від 2-.05.2017, серія та номер: 26/05-17, яка видана ТОВ «АКТУАЛЬ»; та технічного паспорту на гаражний бокс від 24.05.2017, серія та номер: б/н, 5гкий також видано ТОВ «АКТУАЛЬ». В подальшому відповідачем 26.06.2017 проведено державну реєстрацію змін в Реєстрі щодо об'єкту нерухомого майна - гаражний бокс літ «А-1», змінено на громадський будинок літ «А-1», нежитлова будівля площею 55,2 кв.м., на підставі відомості про технічний стан нерухомого майна (нежитлової будівлі) від 24.05.2017, серія та номер: 26/05-17, яка видана ТОВ «АКТУАЛЬ»; та технічного паспорту на громадський будинок від 24.05.2017, який також видано ТОВ «АКТУАЛЬ». Реєстрація вказаного новозбудованого об'єкту нерухомого майна проведена державним реєстратором на підставі п. 42 Порядку державної респірації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127

Відповідач проти позову заперечував, від відповідача через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому відповідач заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що під час спірних правовідносин відповідач діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

В судове засідання відповідач третя особа - ОСОБА_2, та представники третіх осіб не прибули, про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому відповідач просив справу розглядати без її участі, а також просила прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.

Також від прокурора Фещенко В. через канцелярію суду надійшло клопотання, в якому прокурор просила розглядати справу без її участі, а також зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

З огляду на заявлені клопотання, а також враховуючи положення ч.9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними матеріалами справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи встановив такі обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, державним реєстратором Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_1 01.06.2017 прийнято рішення про державну реєстрацію права приватної власності на гаражний бокс літ. «А-1» площею 55,2 кв.м. за ОСОБА_2 Джамалдіном Алійовичем, (РНОКПП НОМЕР_1) індексний номер рішення 35472195. Підставою виникнення права власності стали відомості про технічний стан нерухомого майна, серія та номер: 26/05-17, яка видана ТОВ «АКТУАЛЬ» ід 2-.05.2017, серія та номер: 26/05-17, яка видана ТОВ «АКТУАЛЬ»; та технічного паспорту на гаражний бокс від 24.05.2017, серія та номер: б/н, 5гкий також видано ТОВ «АКТУАЛЬ» (а.с.25-26).

Згідно матеріалів справи, в подальшому державним реєстратором Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_1 26.06.2017 проведено державну реєстрацію змін в Реєстрі щодо об'єкту нерухомого майна - гаражний бокс літ. «А-1», змінено на громадський будинок літ «А-1», нежитлова будівля площею 55,2 кв.м. (індексний номер рішення 35871305).

Державну реєстрацію змін до об'єкта нерухомого майна проведено на підставі відомості про технічний стан нерухомого майна (нежитлової будівлі) від 24.05.2017, серія та номер: 26/05-17, яка видана ТОВ «АКТУАЛЬ»; та технічного паспорту на громадський будинок від 24.05.2017, який також видано ТОВ «АКТУАЛЬ».

Реєстрація вказаного новозбудованого об'єкту нерухомого майна проведена державним реєстратором на підставі п. 42 Порядку державної респірації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 42 Порядку, для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються:

1) технічний паспорт на об’єкт нерухомого майна;

2) документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси.

Документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов’язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.

Суд зазначає, що у відомості про технічний стан нерухомого майна зазначено, що вказаний гараж побудований до 05.08.1992 (а.с.32).

Проте, державний реєстратор прийняв спірне рішення всупереч вимог п. 42 Порядку, оскільки дія цього пункту розповсюджується лише на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них. Гаражі не є такими будівлями.

Крім того, для проведення державної реєстрації в порядку п. 42 Порядку крім технічного паспорта необхідно надати документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної рад відносить, зокрема, прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами (пункт 41 частини першої статті 26 та пункт 26 частини першої статті 43).

Стаття 37 вказаного Закону закріплює такі власні (самоврядні) повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою: підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту, а також підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.

Отже, питання щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, в тому числі щодо присвоєння адрес об'єктам нерухомого майна на місцевому рівні, місцевими радами, законодавцем розглядаються в рамках повноважень місцевих рад щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою.

Рішенням Харківської міської ради №325/11 від 06.07.2011 затверджено Порядок присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова.

Порядок присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова (далі - Порядок) визначає на території Харкова єдині правила присвоєння адрес земельним ділянкам і нерозривно зв'язаним з ними будівлям і спорудам, встановлює єдині правила визначення адрес, їх склад і структуру.

Дія Порядку поширюється на всі види адресної інформації (адреси) щодо об'єктів нерухомості всіх форм власності в місті Харкові. Кожному об'єкту нерухомості присвоюється унікальна адреса на території міста Харкова.

Відповідно до п. 1.4 Порядку адреса об'єкту нерухомості після проведення процедури присвоєння або зміни повинна бути зареєстрована у Єдиному адресному реєстрі міста Харкова.

Адреси присвоюються за заявами юридичних та фізичних осіб - власників об'єктів нерухомості (далі - заявники), відповідних органів місцевого самоврядування, а також органів державної виконавчої влади щодо об'єктів нерухомості державної власності.

Присвоєння, зміна, анулювання адрес здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради, крім адрес земельних ділянок.

Проект рішення про присвоєння, зміну або анулювання адрес об'єктів нерухомості готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Харківської міської ради управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради (далі - управління містобудування та архітектури) відповідно до Регламенту виконавчих органів Харківської міської ради.

З огляду на зазначене, належним документом, який би підтверджував присвоєння об'єкту нерухомого майна поштової адреси, може бути рішення виконкому Харківської міської ради або довідка (витяг) з Єдиного адресного реєстру міста Харкова, а не довідка ТОВ «Актуаль».

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 по справі №826/1112/15.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Документи, надані ОСОБА_2 реєстратору Чугуївської міської ради на підтвердження присвоєння адреси, не відповідали вимогам законодавства, а отже, не були належною підставою для вчинення реєстраційних дій відповідачем.

Судом встановлено, що вказаними діями державного реєстратора порушено інтереси громади міста Харкова, представником якої є Харківська міська рада, оскільки своїм рішенням державний реєстратор провела державну реєстрацію відносно самочинного будівництва на території міста Харкова, яке проведено на земельній ділянці, яка перебуває в комунальній власності. Вказаний висновок суду ґрунтується на наступних обставинах.

Відомості про реєстрацію речових прав на земельну ділянку вул. Чоботарська, 80 в Державному реєстрі відсутні, що підтверджується відповідною Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, що міститься в матеріалах справи.

Відповідно до пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

Враховуючи той факт, що спірна земельна ділянка із розташованим на ній об'єктом нерухомого майна розташована в межах міста Харкова та не відноситься до земельних ділянок, зазначених у пп. а, б пункту 4 вищезазначеного Закону, речові права третіх осіб на неї не зареєстровані, то відповідно до Закону вона є власністю територіальної громади міста Харкова.

Згідно зі ст. ст. 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земля та її надра є об’єктами права власності Українського народу, від імені якого право власності здійснюють органи державної влади і місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України і Законами України. Відповідно до ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, у тому числі, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності».

Стаття 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що Замовник має право виконувати будівельні роботи (реконструкцію) після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності.

Відповідно до п. 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 № 461, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), та об’єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Інформація щодо направлення відповідного повідомлення (декларації) ОСОБА_2 до органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України на офіційному сайті цього центрального органу влади (http://www.dabi.gov.ua/) в розділі «реєстр дозвільних документів» відсутня.

Вказане свідчить про те, що зазначений об’єкт нерухомого майна (гараж) є об’єктом самочинного будівництва.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Отже, суд приходить до висновку про підтвердження допущеного порушення прав позивача – Харківської міської ради спірним рішенням відповідача.

Згідно зі ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про скасування рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.06.2017 №35472195 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

ОСОБА_3о. керівника Харківської місцевої прокуратури № 1, в інтересах держави в особі Харківської міської ради до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради Харківської області ОСОБА_1, треті особи: ОСОБА_2 Джамалдін Алійович, Товариство з обмеженою відповідальністю "Актуаль", Департамент містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради про скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати рішення державного реєстратора відділу державної реєстрації Чугуївської міської ради ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.06.2017 №35472195.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 03 жовтня 2018 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.