
Справа № 815/686/17
УХВАЛА
01 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючої судді Потоцької Н.В.
за участі секретаря Сердюк І.С.
представника позивача ОСОБА_1
представників відповідача ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні по суті в порядку загального позовного провадження клопотання представника Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС (за довіреністю ОСОБА_2) вхід. №ЕП/5421/18 від 28.09.2018 року про зупинення провадження по справі до розгляду Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду справи № 826/6241/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Державного підприємства “Одеська залізниця” до Одеського управління Офісу великих платників податків державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
28.09.2018 року представником відповідача через канцелярію суду подано клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду справи № 826/6241/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що ухвалою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду від 03.08.2018 року було відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.2017 та Київського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2018 у справі №826/6241/17.
Так як висновок Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду по справі №826/6241/17 має суттєве значення для прийняття рішення по справі №815/686/17, про що неодноразово наголошувалось і позивачем і самим судом, Одеське управління Офіс ВПП ДФС вважає за необхідне зупинити провадження по справі до прийняття рішення Верховним судом у складі Касаційного адміністративного суду по справі №826/6241/17.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував з приводу заявленого клопотання, зазначивши, що рішення по справі № 826/6241/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення набрало законної сили, а тому підстав для зупинення не має.
Визначаючись щодо підстав для зупинення провадження у справі, суд виходив з наступного.
Згідно ч. 4 Закону України “Про залізничний транспорт” ( в редакції, чинній на час укладання договору позики), управління залізницями та іншими підприємствами залізничного транспорту, що належать до загальнодержавної власності, здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України, підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту.
Договір позики від 16.05.2013 року між ДП “Одеська залізниця” та компанії SHORTLINE PLC укладався з ініціативи та під керівництвом ПАТ “Українська залізниця” (на той час - Державна адміністрація залізничного транспорту України).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 листопада 2017 року у справі № 826/6241/17 задоволено адміністративний позов Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 13.02.2017 року.
Даним податковим повідомлення-рішенням ПАТ “Укрзалізниця” було донараховано податок на прибуток іноземних юридичних осіб з джерелом походження з України під час виплати нерезиденту компанії ШОРТЛАЙН ПІ-ЕЛ-СІ (SHORTLINE PLC) процентів за договором позики від 16.05.2013 року.
Судом першої інстанції було визнано незаконним таке донарахування. Податковим органом подано апеляційну скаргу на вказану постанову, а ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2018 року по справі № 826/6241/17 було відкрито апеляційне провадження.
Отже, предметом спору у справі № 826/6241/17 фактично є правомірність нарахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб під час виплати ПАТ “Укрзалізниця” процентів нерезиденту компанії ШОРТЛАЙН ПІ-ЕЛ-СІ (SHORTLINE PLC) за Договором позики від 16.05.2013 року.
Так, судом першої інстанції було визнано незаконним таке донарахування. Податковим органом було подано апеляційну скаргу на вказану постанову, а ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.02.2018 року по справі № 826/6241/17 було відкрито апеляційне провадження.
Предметом спору у справі № 826/6241/17 фактично є правомірність нарахування податку на прибуток іноземних юридичних осіб під час виплати ПАТ “Укрзалізниця” процентів нерезиденту компанії ШОРТЛАЙН ПІ-ЕЛ-СІ (SHORTLINE PLC) за Договором позики від 16.05.2013 року.
Водночас, саме за рішенням ПАТ “Укрзалізниця” ДП “Одеська залізниця” укладено відповідний договір з компанією SHORTLINE PLC, правомірність оподаткування виплати процентів за яким досліджується у межах справи № 815/686/17.
Окрім, ДП “Одеська залізниця” з 16.07.2014 року знаходиться в процесі припинення.
Згідно наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України № 512 від 30.11.15 року, 30 листопада 2015 року визнано останнім днем господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниці) та підприємств і установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року № 200 (в тому числі ДП “Одеська залізниця” (код 01071315).
Правонаступником Державної адміністрації залізничного транспорту України є ПАТ “Укрзалізниця” з регіональними філіями.
Закон України «Про судоустрій та статус суддів» визначає основні завдання діяльності Верховного Суду як найвищого органу у системі судоустрою України, а саме: забезпечення сталості та єдності судової практики
Таке нововведення консолідує судову практику та надає змогу забезпечувати певний рівень єдності правових позицій суддів різних інстанцій.
Отже, роль судової практики полягає в тому, що вона виступає критерієм правильного й однакового (однозначного) застосування норм чинного законодавства, сприяє виявленню прогалин у законодавстві, неоднозначності змісту окремих його норм, а також створює основу для вдосконалення норм і розвитку законодавства.
Таким чином, висновок Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 826/6241/17 за позовом Публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” має суттєве значення для прийняття рішення у справі № 815/686/17.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/6241/17.
Керуючись ст. ст. 44, п. 3 ч. 1 ст. 236, 166, 248, 256, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС (за довіреністю ОСОБА_2) вхід. № ЕП/5421/18 від 28.09.2018 р. задовольнити.
Зупинити провадження у адміністративній справі № 815/686/17 до розгляду Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду справи № 826/6241/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.