Рішення № 76903594, 03.10.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2018
Номер справи
813/2144/18
Номер документу
76903594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2144/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді - Гулкевич І.З.,

секретар судового засідання Іванес Х.О.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до сільського голови с. Тростянець ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 сільська рада ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до сільського голови с. Тростянець ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 сільська рада ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області, в якому просить : визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови с. Тростянець «Про зупинення рішення двадцятої сесії ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади VII скликання №1723 від 26.03.2018 р «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачу її у власність ОСОБА_1М.» від 26.03.2018 р №40-ОД.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване розпорядження прийняте всупереч вимогам ч.8 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» , оскільки видане сільким головою без обгрунтування зауважень, на підставі яких зупинено рішення; повторно сесія сільської ради не скликалась, що дозволяє говорити про протиправність оскарженого розпорядження.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, подав клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач в судове засідання не з’явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає повністю.

Третя особа в судове засідання не з’явилась, подала клопотання про розгляд справи без участі представника, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступник висновків.

Рішенням ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачу її у власність ОСОБА_1М.» від 26.03.2018 р №1723 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що належить ОСОБА_1 призначено для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться в с. Стільсько , Миколаївського району, Львівської області площею 0,5000 га.

Розпорядженням сільського голови с. Тростянець «Про зупинення рішення двадцятої сесії ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади VII скликання №1723 від 26.03.2018 р «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачу її у власність ОСОБА_1М.» від 26.03.2018 р №40-ОД зупинено вищезазначене рішення.

Позивач не погодився з даним розпорядження, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина перша ст.55 Конституції України визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування" від 21 травня 1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Повноваження сільського голови закріплено в ст.42 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до пункту 1,8,20 частини 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень, тощо.

Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Відповідно до ч.1,2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Частиною 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Відповідно до ч. 8 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Таким чином, зупинення рішення сільської ради сільським головою здійснюється розпорядженням сільського голови про зупинення відповідного рішення. У цьому розпорядженні повинні бути зазначені обгрунтовані зауваження, на підставі яких зупинено рішення, визначено дату, час і місце скликання сесії сільської ради, на якій буде внесено на повторний розгляд зупинене рішення та обгрунтовані зауваження, на підставі яких його зупинено.

Судом встановлено, що розпорядження сільського голови с. Тростянець «Про зупинення рішення двадцятої сесії ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади VII скликання №1723 від 26.03.2018 р «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачу її у власність ОСОБА_1М.» від 26.03.2018 р №40-ОД видане сільським головою без обгрунтованих зауважень, на підставі яких зупинено рішення; повторно сесія сільської ради не скликалась.

Відповідно до ч. 10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Приписами ч. 4 ст. 47 КАС України визначено, що відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ч. 4 ст. 189 КАС України).

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, доказів, зібраних у справі, визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 47, 72-77, 90, 139, 189, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови с. Тростянець «Про зупинення рішення двадцятої сесії ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади VII скликання №1723 від 26.03.2018 р «Про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передачу її у власність ОСОБА_1М.» від 26.03.2018 р №40-ОД.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 сільської ради ОСОБА_2 об’єднаної територіальної громади Миколаївського району Львівської області (ЄДРПОУ 40178802) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Гулкевич І.З.