
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/4979/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (далі – позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів” (далі – ОСОБА_1 “ЯЗУБМ”, відповідач) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 16.10.2007 року №4420 виданого Товариству з обмеженою відповідальністю “Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем ОСОБА_1 “ЯЗУБМ” було порушено законодавство у сфері надрокористування та не усунуто такі порушення, що, на думку позивача, є підставами для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4420 від 16.10.2007 року згідно ст.26 Кодексу України про надра та п.23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.
Відповідач проти позову заперечив з підстав наведених у поясненнях на позовну заяву від 23.05.2018 року та від 04.06.2018 року. Зазначає, що немає підстав стверджувати про невиконання ОСОБА_1 “ЯЗУБМ” умов спеціального дозволу на користування надрами, а відтак відсутні підстави передбачені ст.26 Кодексу України про надра для припинення права користування надрами. Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом забороняється. Вважає, що лист Територіального управління Держгірпромнагляду по Львівській області є доказом наявності у відповідача проекту розробки та рекультивації Ліс-Окілківського родовища ділянки «Старичі», який погоджено у встановленому законом порядку з відповідними висновками експертиз.
Ухвалою від 15.02.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 12.04.2018 року відхилено клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою від 12.04.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач та відповідач у судове засідання явку уповноважених представників не забезпечили, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце судового засідання. Позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника та на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Державна служба геології та надр України є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Кодексом України про надра та Положенням про державну службу геології та надр України повноваження.
16.10.2007 року Товариству з обмеженою відповідальність “Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів” надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4420 від 16.10.2007 року Державною службою геології та надр України з метою видобування глин, придатних за умови обов’язкового обпудрювання гранул вапняковим борошном у зоні хімічної реакції, для виробництва керамзитового гравію. Як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами №4420, яка є невід’ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами і визначає умови користування ділянкою надр.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 року № 615 (далі Порядок № 615).
У період з 01.08.2016 року по 12.08.2016 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України (далі – Відділ) проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр ОСОБА_1 «ЯЗУБМ».
Перевірка проводилась відповідно до норм Кодексу України про надра, Порядку здійснення державного геологічного контролю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року №1294, на підставі наказів №193 від 21.06.2016 року «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року», №194 від 23.06.2016 року «Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2016 року», повідомлення про проведення перевірки від 20.07.2016 року №12436/13/14-16 та направлення на проведення перевірки від 29.07.2016 року №424-16/06.
За наслідками вказаної перевірки відповідача складено акт перевірки №02-01/06/2016-29/п-97 від 03.08.2016 року, яким встановлено порушення у сфері надрокористування, а саме:
-відсутній проект розробки (технологічна схема) родовища корисних копалин, затверджений та погоджений в установленому порядку, а саме представлений до перевірки Проект розробки та рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію не погоджена з Міністерством охорони навколишнього природного середовища (до 18.11.2012) чи з центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну повтику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (після 18.11.2012);
-показники проекту розробки родовища не дотримуються, а саме згідно календарного плану гірничих робіт (пункт 4.8 Проекту розробки і рекультивації ділянки «Старичі» Ліс-Окілківського родовища глинистої сировини для керамзитового гравію) передбачено завершення видобування керамзитових глин у 2014 роцу, однак в зв’язку з недотриманням календарного графіку видобування керамзитових глин в частині об’єму видобутку, видобування керамзитових глин проводилось і надалі станом на час проведення перевірки. Коригування вищевказаного Проекту на час перевірки відсутнє;
-план розвитку гірничих робіт за попередній рік не дотримано, а саме Планом розвитку гірничих робіт по розробці Ліс-Окілківського родовища керамзитових глин в 2015 році було передбачено видобування глин в об’ємі 35,75 тис.м3, а фактично за даним звіту за формою 5-ГР видобуток глини у 2015 році становив 9,74 тим.м3, або 27,2 %;
-план розвитку гірничих робіт за поточний рік не дотримується, а саме Планом розвитку гірничих робіт на 2016 рік передбачено видобування глин в об’ємі: в І квартал 2016 в об’ємі 2,59 тис.м3, в ІІ кварталі 2016 в об’ємі 10,4 тис.м3, а фактично згідно довідки надрокористувача від 02.08.2016 №59 видобуток глини у 2016 році становить: в І кварталі 2016 в об’ємі 1,67 тис.м3, або 64,5 %, в ІІ кварталі 2016 в об’ємі 5,069 тис.м3, або 48,7%;
-не виконана 1-ша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме не виконано умову Держуправління екології та природних ресурсів у Львівській області (екологічна карта від 19.01.2006 року №06/03) щодо виготовлення проекту розробки та рекультивації кар’єру з позитивною оцінкою екологічної експертизи – на час проведення перевірки екологічна оцінка проекту розробки та рекультивації кар’єру не проведена;
-не виконана 3-тя особлива умова спеціального дозволу на користування надрами, а саме щорічний радіаційний контроль за породами в кар’єрі не проводилась;
-не виконується пункт 5 Програми робіт щодо продовження експлуатації Ліс-Окілківського родовища ділянка «Старичі» в кількості 100 тис.м3/рік (з ІІ кв.2012) за даними звітності за формою 5-ГР видобуток становив: у 2013 році 2,04 тис.м; у 2014 році 3,06 тис.м3; у 2015 році 9,74 тис.м3;
-не проведено повторну державну експертизу та оцінку запасів Ліс-Окілківського родовища глини, ділянка «Старичі»;
-у зв’язку з допущенням надрокористувачем порушень описаних в пунктах 1-8 не виконується пункт 5.3 Угоди про умови користування надрами від 13.12.2011 №4420 щодо: проведення та фінансування робіт у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт; додержання вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов’язаних з користування надрами; дотримання вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою. Пункт 7.1 щодо обов’язку надрокористувача щороку подавати до Держгеонадр інформацію що стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством.
03.08.2016 року позивачем складено припис №428-16/02, в якому вказано про необхідність у строк до 05.09.2016 року усунути вищевказані порушення вимог законодавства у сфері надрокористування.
Наказом Держгеонадр України №287 від 01.09.2016 року відповідачу надано термін для усунення виявлених порушень.
30.09.2016 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України на адресу Держгеонадр України направлено подання №561-16/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4420 від 16.10.2007 року та додатково зазначено, що відповідачем не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у повному обсязі.
Наказом Держгеонадр України №373 від 25.10.2016 року відповідачу додатково надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
Наказом Держгеонадр України №5 від 11.01.2017 року «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зупинено відповідачу дію спеціального дозволу на користування надрами від 16.10.2007 року №4420 з 01.03.2017 року та надано термін для усунення порушень. Підставою зупинення стало порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр згідно п.п.1 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615.
20.01.2017 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено до Держгеонадр України подання №7-17/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4420 від 16.10.2007 року.
Наказом Держгеонадр України №62 від 06.02.2017 року відповідачу додатково надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
Наказом Держгеонадр України №50 від 01.02.2017 року було внесені зміни до наказу Держгеонадр України від 11.01.2017 року №5 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» в частині дати зупинення спеціальних дозволів на користування надрами, яким встановлено дату зупинення дії спецдозволу з 01.05.2017 року, про що повідомлено відповідача листом від 23.02.2017 року №4104/13/14-17.
15.03.2017 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено до Держгеонадр України подання №73-17/02 про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4420 від 16.10.2007 року.
Наказом Держгеонадр України №176 від 19.04.2017 року відповідачу додатково надано 30 календарних днів для усунення виявлених порушень.
08.08.2017 року Держгеонадр України направлено лист №17029/13-14-17 відповідачу з проханням надати до позивача у 15-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу №4420 від 16.10.2007 року.
23.05.2017 року відповідачем надано до Держгеонадр України незгоду на припинення користування надрами.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 11 Кодексу України про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.
Відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 (далі по тексту - Положення) Служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Надра, відповідно до статті 14 Кодексу України про надра, надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам’ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.
Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року №615 (далі - Порядок).
Органом, який видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) а також зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення є Служба (підпункти 9, 10 п.4 Положення).
Пунктом 23 Порядку №615 встановлено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому КУпН та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №2806-IV).
Відповідно до п. 22 Порядку № 615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
1)порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
2)виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;
3)наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;
4)невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі:
1)якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2)закінчення встановленого строку користування надрами;
3)припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4)користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;
5)використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6)якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7)вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Відповідно до частини 3 статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Тобто, в судовому порядку право користування надрами припиняється лише у випадках:
-якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров’я населення;
-якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
-якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами - у разі незгоди користувачів.
Суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках.
Порядок анулювання спеціальних дозволів передбачений частиною 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806-IV, згідно із якою дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1)встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2)здійснення суб’єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Анулювання документа дозвільного характеру з підстав, не передбачених законом, забороняється.
Аналіз зазначених норм права свідчить про те, що положення статті 26 Кодексу України про надра містить перелік підстав для припинення права користування надрами, в той час як положення частини 7 статті 4-1 Закону № 2806-IV містить перелік підстав, згідно із яким дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру.
Суд зазначає, що положення частини 3 статті 26 Кодексу України про надра передбачають підстави виключно для припинення права користування надрами, в той час як позов містить вимогу щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу. В свою чергу підстави, визначені п.4, 5, 6 ст.26 Кодексу України про надра виходячи з обставин справи, судом не встановлені та позивачем не наводяться.
Крім того, з тексту позовної заяви вбачається, що позивач, посилаючись на норми статті 26 Кодексу України про надра, не визначає підстави для припинення права користування надрами.
Таким чином, позивач ставить вимоги щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, не зазначаючи при цьому, яка із визначених статтею 26 Кодексу України про надра підстав, є підставою для припинення права користування надрами, а яка із визначених частиною 7 статті 4-1 Закону №2806-IV є підставою для анулювання спеціального дозволу.
Суд зазначає, що невиконання припису позивача не може слугувати самостійно і достатньою підставою для припинення права користування надрами.
Позивач не надав доказів порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, які були достатніми для прийняття рішення про припинення користування надрами ОСОБА_1 «ЯЗУБМ», в тому числі виходячи з принципу пропорційності, зокрема з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для підприємства відповідача та цілями, які обгрунтовує позивач звертаючись з даним позовом.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог. У задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства, понесені позивачем судові витрати поверненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю “Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 04.10.2018 року.
Суддя Крутько О.В.