Рішення № 76903395, 02.10.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.10.2018
Номер справи
810/3864/18
Номер документу
76903395
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 жовтня 2018 року № 810/3864/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України ( ЄДРПОУ 37838060, юридична адреса: 08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4) щодо невиплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 08301, м. Бориспіль, провул. Пушкіна, будинок 14) з 16.01.2018 року по 31.05.2018 року у розмірі 6557 ( шість тисяч п'ятсот пятдесят сім) гривень 42 копійки;

- зобов'язати Бориспільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 37838060, юридична адреса: 08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4) виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 08301, м. Бориспіль, провул. Пушкіна, будинок 14) пенсію по інвалідності за період з 16.01.2018 року по 31.05.2018 року у розмірі 6557 ( шість тисяч п'ятсот п'ятдесят сім) гривень 42 копійки.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач протиправно не здійснює виплату призначеної позивачу з 16.01.2018 пенсії по інвалідності, у зв`язку із чим у Пенсійного органу виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 6557,42 грн, яку він відмовляється виплачувати. Зауважив, що посилання відповідача на пункт 15 Постанови Кабінету міністрів України від 25.04.2018 №335, згідно якого призначення (виплата) такої соціальної виплати здійснюється з місяця, у якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, як на підставу відмови у виплаті належної позивачу пенсії, не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Відповідач з позовом не погодився, свої заперечення висловив у письмовому відзиві, де зазначив, що за період з 16.01.2018 по 31.05.2018 за ним рахується борг у сумі 6557,42 грн. При цьому, у червні 2018 року позивачу було виплачено пенсію за червень у сумі 1452,00 грн, а сума доплат за минулі періоди буде виплачуватись після прийняття окремого Порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

У судове засідання, призначене на 17.08.2018, прибув позивач та підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, не з`явився, жодних заяв чи клопотань про перенесення розгляду справи до суду нк надавав.

Враховуючи вищезазначене, суд керуючись приписами статті 205 КАС України, перейшов у письмове провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, а саме- паспорта серії ВЕ №951651, виданого 15.01.2004 Калінінським РВ ДМУ УМВС України у Донецькій області, ОСОБА_1 є громадянином України (а.с. 17).

Згідно довідки від 17.12.2014 №3249001068, позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування якої, є вул. Пушкіна, 6/14, м. Бориспіль, Київська область (а.с. 9).

Як встановлюється із позовної заяви та не заперечувалось відповідачем, 16.01.2018 позивачу було встановлено третю групу інвалідності. Тому, у березні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності.

Заява про призначення позивачу пенсії була розглянута на засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат переміщеним особам, про що свідчить протокол засідання комісії від 27.04.2018 №51 (а.с. 27-30).

Так, комісією вирішено призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 16.01.2018 у розмірі 1452,00 грн та запропоновано проводити виплату пенсії з дня призначення.

Однак, станом на день звернення позивача до суду йому виплачено лише дві пенсійні виплати за червень та липень 2018 року.

З вищезазначених підстав, 15.06.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просила зазначити: 1) період з якого їй призначена та нарахована пенсія; 2) розмір щомісячної призначеної позивачу пенсії; 3) розмір боргу з виплати пенсії по інвалідності станом на 14 червня 2018 року; 4) строк і розмір погашення боргу з виплати пенсії; 5) обґрунтовані причини та законні підстави затримки виплати пенсії позивачу по інвалідності за період з січня по червень 2018 року (а.с. 10-11).

Розглянувши заяву ОСОБА_1, Бориспільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надало відповідь, оформлену листом від 26.06.2018 №6378/04, у якому зазначило, що сума доплат за минулі періоди обліковується відповідачем, та буде виплачена після прийняття окремого Порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Позивач вважає, що такі дії відповідача грубо порушують його гарантоване право на пенсійне забезпечення, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно частини першої статті 9 цього закону, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 30 вказаного закону встановлено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

У відповідності до статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Вимогами пункту другого частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

Статтею 47 цього ж закону встановлено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Судом виявлено, що встановлення групи інвалідності позивачу відбулось 16.01.2018. Після встановлення інвалідності, а саме у березні 2018 року, ОСОБА_1 звернулась до відповідача з метою призначення їй пенсії по інвалідності. Враховуючи ту обставину, що звернення позивача за призначенням пенсії було здійснено у межах трьох місяців з дня встановлення інвалідності, пенсію було призначено з 16.01.2018.

Проте, перша виплата призначеної пенсії була здійснена лише у червні 2018 року.

Дії щодо невиплати призначеної позивачу пенсії відповідач пояснює тим, що пунктом 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Як було встановлено судом, позивач є внутрішньо переміщеною особою, а тому враховуючи його спеціальний статус, на нього поширюються приписи зазначеної Постанови.

Одночасно, застосування відповідачем положень пункту 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", на думку суду є протиправним, з огляду на наступне.

Статтею 92 Основного Закону України визначено, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

У преамбулі до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Разом з цим, пунктом першим статті 5 цього ж закону закріплено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

У цьому контексті, суд зазначає, що жодних змін у вказаний Закон з приводу особливостей виплати заборгованості пенсіонерам, які є внутрішньо переміщеними особами, Верховною Радою України не приймались.

При цьому, пункт 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам категорично суперечить засадам, встановленим спеціальним законом, та при цьому, містить посилання на "окремий порядок", якого не існує.

До того ж, статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, враховуючи ту обставину, що позивачу призначена пенсія по інвалідності з 16.01.2018, обов`язком відповідача, встановленим Законом, є щомісячне нарахування та виплата сум такої пенсії, а тому не здійснюючи виплату належної позивачу пенсії у період з 16.01.2018 по 31.05.2018, Пенсійний орган діяв неправомірно.

Окрім того, суд звертає увагу, що зі змісту листа Бориспільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, убачається, що останній не заперечує щодо права позивача на отримання пенсії за період з 16.01.2018 по 31.05.2018, а лише вказує на відсутність "окремого порядку", що не може слугувати законною підставою для невиплати ОСОБА_1 пенсії.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх дій.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що при відкритті провадження в даній адміністративній справі було розглянуто та задоволено клопотання позивача про відстрочення сплату судового збору.

Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Беручи до уваги, що за результатами розгляду справи суд ухвалює рішення, яким позовні вимоги задовольняє у повному обсязі, відстрочений судовий збір підлягає стягненню до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Бориспільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 37838060, юридична адреса: 08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4) щодо невиплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 08301, м. Бориспіль, провул. Пушкіна, будинок 14) з 16.01.2018 року по 31.05.2018 року у розмірі 6557 (шість тисяч п'ятсот пятдесят сім) гривень 42 копійки.

Зобов'язати Бориспільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 37838060, юридична адреса: 08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4) виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 08301, м. Бориспіль, провул. Пушкіна, будинок 14) пенсію по інвалідності за період з 16.01.2018 року по 31.05.2018 року у розмірі 6557 (шість тисяч п'ятсот п'ятдесят сім) гривень 42 копійки.

Стягнути з Бориспільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 37838060, юридична адреса: 08302, Київська область, м. Бориспіль, вул. Головатого, 4) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.